:l No. 35. ZATERDAG 26 October 1907. 7e Jaargang. ORGAAN der Afd. Schiedam en Vlaardingen der Sociaal demokratische Arbeiderspartij. Stukken voor 't eerstvolgend nummer moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 uur in het bezit der Redactie zijn. De Moker Afdeeliügnleuws. Een Christen»demoeratische leugen. De Kamerverkiezing. ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per kwartaal franco per post 30 cent j hj V00rUithe^ng. Losse nummers 2 cent. Bureau van Bedaktie Gebouw „CONSTANTIA", Hoogstraat. Bureau van Administratie Rlioonschestra.it 7boven ADVERTENTIEN: 3 cent per regel. Bjj abonnement belangrijke kortiig. is eiken Zaterdag verkrijgbaar: Te Schiedam: Nieuwsticht N.-Z. 32. Groote Markt 3. Zalmstraat 22. „Constantia", Hoogstraat. Te Vlaardingen: Markgraatstraat 20. Aan bovengenoemde adressen worden ook abonne menten aangenomen. De abonné's worden verzocht bij adresverandering daarvan kennis te geven aan de Administratie. Wij herinneren onze partijgenooten aan de belang rijke huishoudelijke vergadering van aanstaanden Zondag. Komt allen trouw op en brengt nieuwe leden mee. HET BESTUUR. DE BODE zal Zaterdagavond van 8 tot 10 uur zitting houden in „Constantia" tot het innen der contributie. HET BESTUUR. „DE ZAAIER", Afd. SCHIEDAR. (Bond van jonge Arbeiders en Arbeidsters.) Huishoudelijke vergadering op Zondag 27 October te 12 uur in „Constantia". Agenda: 1. Ingekomen stukken en mededeelingen. 2. Behandeling Huishoudelijk Reglement. 3. Bespreking der Propaganda. 4. Vastelling van het Bestuur. 5. Rondvraag. De Secretaris. Zooals bekend, beweerde de Christendemocraat Har- tendoriï in zijn debat tegen van den Brink en van Leeuwen te A laardingen o. a., dat te Weesp sociaaldemocraten met een lijst voor den liberalen candidaat hadden geloopen, hoewel de S. D. A. P. een eigen candidaat had gesteld. Door van den Brink werd deze bewering als zeer onwaar schijnlijk gekenmerkt en hjj voegde er zelfs aan toe: „waar schijnlijk hebben wij hier weer te doen met een half leugentje." Hartennorff protesteerde daartegen, voor gevende in zijn eer te zijn aangerand door van den Brink. Deze bleef intusschen van meening, datdeza^k alles behalve in orde was en zegde een nader onderzoek oe, waarvan dan het resultaat volledig in De Moker zou worden bekend gemaakt. Dat onderzoek is door van den Brink ingesteld. Uit Weesp ontvingen wij nu het volgende stuk over deze kwestie. AVeesp, 17 Oct. 1907. Op 13 Oct. j.l. ontvingen wij een schrijven van onzen partijgenoot Dr. J. v. d. Brink, waarin hij ons verzocht inlichtingen aan uw adres te verschaften over een geval, dat in het debat van genoemden partijgenoot in Vlaar dingen met den ons welbekende waarheids-lievenden Christen P. [P. Hartendorff, door dezen laatsten werd ter sprake gebracht. Dat ook deze christen evenals vele zijner broederen, door onwaarheid en scheeve voorstelling de goe-gemeeute trachtte te bedotten, zult u zeker wel vooraf hebben begrepen. Dat het opzettelijk is geschied, kunt u hieruit afleiden, dat de Heer Hartendorff zelf zelf zeer goed op de hoogte is van het feit zoo als zich dat heeft voorgedaan. In de eerste plaats heeft ónze Christen allerchristelijkst gelogen, waar hij beweerde dat door de S. D. A. P zelf een candidaat was gesteld. Zie hier hoe de zaak zich heelt toegedragen. Onze beide partijgenooten C. Botter en P. Blom werkten even als de Heer Hartendorff zelf op de stoom- timmerfabriek der Heeren van AVijngaarden Mesdag te AVeesp. Met de Staten-verkiezing werden die beide partijgenooten op het kantoor geroepen en werd hun medegedeeld dat ze met de ljjst moesten loopen voor den Heer Mesdag, (de mede-eigenaar der fabriek) die door de liberale Heeren (meest ;op aandringen van den Heer van Wijngaarden) was candidaat gesteld. Dit bljjkt ook uit het schrijven van Blom, die wij voor de zekerheid nog eens om inlichtingen vroegen. Dit luidt n.l.: „Op een goeden morgen werd ik op het kantoor „geroepen en werd m\j medegedeeld dat de Heeren „van plan waren den Heer G. van Mesdag candi- „daat te stellen voor de Provinciale Staten. „Nu verwachtte men van ons dat wjj met de „candidatenlijst zouden loopen bij eenigen ons daar- „toe aangewezen personen. „Ik gaf daarop ten antwoord eerst eens te zullen „informeeren of wij ook zelf een candidaat zouden „stellen en dat ik er ook nog wel eens even over „wenschte na te denken. „Ik ging naar onzen voorzitter G. A. Vader, „die mij uitdrukkelijk verklaarde dat er door ons geen candidaat werd gesteld wat dan ook niet is „gebeurd. „Verder verklaarde hjj dat ik het zelf maar moest „weten, maar. hjj deed het niet. „Den volgenden dag er naar gevraagd hoe ik „er over dacht, gaf ik toe. Ik deed het in dienst van den heer van Wijngaarden Partijgenoot Botter verklaarde ons hetzelfde en wilde vooral de aandacht er nog op vestigen, dat door hem aan hun patroon nog was gezegd, dat het hun moeieljjk was als leden der S. D. A. P. en dat ze liever hadden, dat er twee andere voor werden genomen. Het baatte echter niet. De heer van Wijngaarden stond er op, dat wij het werk zouden doen. U ziet, waarde partijgenoot, dat hier wel degelijk de broodvraag in het spel was en dat wist onze lieve Christen Hartendorff heel goed. Daarbij komt nog, dat het in de eerste jaren was van ons optreden, toen wij allen nog veel te lijden hadden, vooral van Hartendorff's geloofsgenooten. Het was in de dagen dat ze bij Vader de boel stuk smeten en door de Christelijke schietvereeniging Paul Kruger op een plaatje, voorspellende de Vader der Sociaal-Democraten, geschoten werd. AVjj kunnen dus* resumeeren Hartendorff heeft gelogen waar hij zei dat door ons partijgenoot Gorter of wie ook was gesteld; moedwillig heeft hij de zaak scheef voorgestelden om de S. D. A. P. te benadeelen, verzuimde hij moedwillig de ju:ste toe dracht der zaak te openbaren, ofschoon hij het zeer goed wist. Deze Christen past dan ook volkomen in het kader der Staalmannianen, die zich door leugen en laster een plaats willen maken in de rijen der Christen-arbeiders, maar deze willen reeds van den aanvang af van hun gedoe niets weten. Wij raden onzen vriendelijken Christen aan, zich te vereenigen met Sibrandy en Talma onder de firma Leu gen en Laster Co. Met de beste groeten, Uw Partijgenoot G. A. VADER. Veel hebben wij aan dit stuk niet toe te voegen, het is duidelijk op zichzelf. Wij willen alleen deze vraag nog stellenwaar halen menschen als Hartendorff toch de brutaliteit vandaan om zich nog Christenen te noe men En hoe verklaren zij zulke vervalscbingen en leugenachtigheden met een beroep op „de ordonnantiën Gods", die zij steeds beweren voor al hun woorden en daden hun richtsnoer te zijn Wie breken nu het Christendom af? Zjjn'wij dat, of zijn dat de Christenen als Hartendorff? De uitslag. Wij willen eerst eenige cijfers geven. Bij de eerste stemming kwamen 6216 kiezers op en bleven er 1867 thuisbij de herstemming waren die getallen 6916 en 1167. Het aantal thuisblijvers daalde dus van 227, tot 1472 procent. Bij de eerste stemming kreeg de heer de Geer 2914 stemmen, bij de herstemming 3667 dat is dus 753 meer, maar nog 286 minder dan graaf van Limburg Stirum in 1905, hoewel er toen 404 kiezers minder stemden. Bij de eerste stemming kreeg de heer Versteeg 1820 stemmen, bij de herstemming 3211dat is dus 1391 meer, en dat is 652 meer dan de Groot en van Leeuwen samen in 1905, toen er 404 stemmen in 't geheel min der werden uitgebracht dan nu bij de herstemming. Wij kunnen hierbij veilig aannemen, dat de stemmen, uitgebracht op de heeren Idenburg en Staalman, groo- tendeels op den heer de Geer zjjn overgegaan, zoodat van de 700 kiezers, die nu meer opkwamen dan bij de eerste stemming, 250 op den heer de Geer hebben ge stemd. De heer Versteeg kreeg zijn 1391 stemmen meer: door de 844 stemmen, bij eerste stemming op van Leeu- men uitgebracht, door 450 van de 700 meer uitgebrachte stemmen en door een kleine honderd stemmen, die bij eerste stemming aan Idenburg en Staalman zijn geko men. Dat klopt alles als een bus en sluit geheel met de berekening, van te voren ook door ons gemaakt. Wat blijkt nu in de allereerste plaats uit deze ver- kiezing.scjjfers? Dit wel: dat het dLtrict Schiedam nog een overwegend conservatief district is. Dit blijkt niet alleen uit de verkiezing van den kerkdijken conserva tief, maar ook uit het overgaan van kerkelijke stemmen op den heer \Tersteeg. Maar verder blijkt uit deze cijfers ookdat de vrij zinnigen er niet op behoeven te rekenen, zelfPniet met een conservatief naar het hart van de van dar Schalk- Roelants-club de meerderheid te krjjgen. AVant in de 3200 stemmen op den heer Versteeg zitten de 844 soc.- dem. en wie weet hoeveel honderd burgerlijk-democra tische stemmen. En die zullen waarschijnlijk bij deze verkiezing voor het laatst aan dezen dwazen en erger lijken strijd tusschen een liberaal en een kerkelijk con servatief hebben meegedaan. Dit nu is voor ons het minst verteerbare van deze geheele verkiezing dat de vrijz'nnigen nu opnieuw ver raad aan de democratie hebben gepleegd. In 1905 kregen De Groot en Van Leeuwen simen ongeveer 40 procent van de uitgebrachte stemmen. Bij de gemeenteraads verkiezingen van 1907 bleek een beslist democratische politiek in de districten II en III te Schiedam een werkelijk succes te kunnen hebben. En ook te Vlaar dingen bleek bij Kamer- en Raadsverkiezing een wezen lijk verlangen te bestaan naar een voortwerken in demo cratische richting. Onder de kerkelijke partijen was daardoor eveneens een democratische rommeling gekomen, niet het minst blijkende uit de candidaturen Idenburg en Staalman. Bij deze omstandigheden hadden de vrij zinnigen met een onomwonden democraat voor den dag moeten komen, ook tegenover den heer Versteeg. Maar hun zotte hoop en berekening, den heer Versteeg er wel te zullen doorhalen, heeft al hun politiek inzicht en al hun gezond verstand en dem. moed op den loop gebracht. De zaak der democratie hebben zij hiermee behoorlijk veel kwaad gedaan. En bij de telenrstelling over de mislukking van hun plan en over de onjuist heid hunner berekening 1) kunnen zij, tot kalmte ge komen, nu ook de wroeging meedragen over hun aller schandelijkste verzaking hunner democratische beginse len, over hun beginselvertrappend verraad aan de democratie. AVat onze eigen stemming over den uitslag betreft, die is uiterst kalm en koel. Wjj hebben het besluit moeten nemen op den heer Versteeg te stemmen bij deze herstemming, dat kon niet anders. Maar wij hebben 1) Men was al zoo zeker van de verkiezing van den heer Versteeg, dat men den Officierentuin al voor een groot feest had afgehuurd enz. DE MOKER Hf

De Moker | 1907 | | pagina 1