Ditjes en Datjes. Uit de Vakbeweging. Een doos van Pandora te Schiedam, komen zijn. De begrooting was natuurlijk reeds lang saamgesteld; indien een geheel volledige en zakelijke behandeling gewenscht ware, had dit ontwerp eerst na de begrooting moeten plaats hebben. De Bruin deed tweemaal een ernstige poging daartoe, maar zonder succes. En toen hij mèt het tarief het produkt wilde bespreken, uitgaande van de altijd en overal toegepaste stelling dat prijs en product onaf scheidelijk zijn, werd 'them zóó moeilijk gemaakt, dat, indien de voorzitter hem het woord niet ontnomen had, hij de diskussie toch wel zou hebben moeten staken. In een volgend artikel geven we een overzicht over de besprekingen over het produktthans bepalen we tot de nieuwe tarief-bepalingen. Om niet al te veel in onderdeelen af te dwalen en tevens om niet al te uitvoerig te worden, bepalen we onze beschouwing tot de meest voornaamste punten. Daartoe behoort zeker de 4e al. van art. 2. Deze luidt al? volgt 4o. Woningen, waarin tevens een bedrijf of nering uitgeoefend wordt, betalen in abonnement en moeten het water door een meter ontvangen De betaling geschiedt naar art. 4, al. 2. Hiervan kunnen slechts die woningen worden vrijgesteld, wier bedrijf of nering geen meerder waterverbruik met zich brengen kan, ter beoordeeling der directie. Hiermede wordt een heele ommekeer gebracht in het tot nu toe geldende systeem. Alle neringen, welke tot nu toe hun water betaalden naar verhouding van hun woningoppervlak, dus alle winkeliers moeten nu hun water per meter ontvangen. Al werd het tegendeel beweerd, wij meenen dat dit weer een nieuwe last voor den midden stand is. 't Zal moeten blijken, zegt men. Doch er is veel reden het te veronderstellen. En daarom deed 't zoo vreemd aan, alle „middenstands-beschermers", met den heer Smit incluis, vóór deze regeling te zien stemmen. Den heeren Van Westendorp, Koopmans, Dirkzwager en De Bruin stemden er tegen. De Bruin vroeg tot verwondering van verschillende raadsleden, die niet be grepen waarom dat noodig zou zijn of het oordeel der Gezondscommissie over deze wijziging was gevraagd. Dit was geschied en op verzoek van De Bruin werd het advies voorgelezen. Daaruit bleek dat, al wilde de Commissie zich niet geheel tegen de wijziging verklaren, zjj toch het standpunt, door De Bruin c. a. ingenomen, was toegedaan dat uit hygiënisch oogpunt het gebruik per meter zooveel mogelijk beperkt moest blijven. Onze partijgenoot wees op het groote belang, vooral ten opzichte der consumptie-winkels brood-, melk en kruidenisrswinkels, benevens slachterpen dat er de grootst mogelijke zindelijkheid moeri betracht kunnen worden. En deze deugd zal schade lijden door de nieuwe regeling. Ook de water- en vuurneringen, die tot nogtoe een apart tarief hadden, werden trots het verzet van De Bruin onder de regeling begrepen. Voor dit bed'ijf zal de schade wellicht nog omvangrijker zijn dan voor de gewone neringen. Trots alle besprekingen werd, zooals gezegd, de nieuwe regeling vastgesteld. De middenstanders weten aan wie ze dit buitenkansje te danken hebben Een ander punt van geschil was bij Art. 3, over de levering van water voor industrieel gebruik. In de bestaande verordening kwam de volgende clausule voor „Indien de thans bestaande toestand der inrich ting als drinkwaterleiding voor huishoudelijk ge bruik, het leveren van water voor industrieel ge bruik niet langer gedoogt, zal dit worden gestaakt, waarvan drie maanden te voren aan de verbruikers schriftelijk zal worden kennis gegeven. Deze bepaling is in de nieuwe verordening weggelaten De Bruin achtte haar nog alsnog ten zeerste noodig, met het oog op het feit dat de waterleiding nog maar even, soms al niet eens voldoende, in staat is het water voor huishoudelijk gebruik te leveren. Maar de raad, gehoord de wethouder Honnerlage Grete, van wien sommigen den indruk hadden, dat het hen eigenlijk niet bekend was dat deze bepaling was weggelaten de nieuwe verordening moet door den direkteur ontworpen zjjn de raad had er vrede mee. Ons schijnt de beslissing echter nog een groote fout Trouwens voor de groot-industiiëelen is de nieuwe regeling heelemaal niet onvoordeeligde metorhnur is heel wa' lager geworden. Van f 5.— tot f 2.40, van f6— tot f3.f8.— tot f4.—, f 10.tot f5,—, f 16.tot f 8.Deze heeren hebben dus geen reden tot ontevr-denheid. Maar de kleintjes? Cülas en Aardewerkers. 1) Iu de H.H. vergadering van Zondag 17 Nov. werden 2 afgevaardigden gekozen naar de Meeting van den Bond van Miliciens enz. op Zondag 1 December in den Haag. Een ingekomen stuk van den S. B. B. werd verdaagd tot de volgende ver gadering. Verder werd een commissie benoemd om vrijwillige bijdragen te innen voor een vaandel, goed zooTwee nieuwe bestuursleden werden gekozen, o. a als secretaris C. J. Verweij, Nieuwstraat 7. Brandersknechts. De leden worden attent ge maakt op de kennisgeving door de beide Kamers vhn Arbeid hier ter stede aangeplakt en verspreid in zake werkloosheid en de vorige week opgenomen in de Moker. ieden, welke verkeeren in gevallen als in genoemde tennisgeving bedoeld, worden verzocht hiervan kennis te geven aa,n den secretaris der afdeeliDg, Achterweg 30. De afdeeling werd op de Meeting, belegd door den Bond van Miliciens enz. op Zondag 1 December 1.1. gehouden te 's Gravenhage, vertegenwoordigd door één afgevaardigde. De secretaris. Ernstige gevallen van loodvergiftiging. We achten het dienstig van de vele gevallen van lood vergiftiging, door onze Haagsche afdeeling aan den Minister van Landbouw opgegeven, eenige in ons blad te publiceeren wellicht behoeven dan de kampvechters voor het behoud van het loodwit hun hersenen niet anger te pijnigen door tevergeefs naar „ernstige geval- en" te zoeken. Ie. W. Bruggemans, volgens verklaring van Dr. Oldeboom te 's-Gravenhage lijdende aan loodvergiftiging, is dientengevolge 3 maanden in een krankzinnigenge sticht opgenomen geweest en is, alhoewel hij op dit oogenblik niet ziek te bed ligt, nog voortdurend onder behandeling van den docter. De ziekte openbaart zich afwisselend, dan in mindere; dan in meerdere mate. 2e. C. M. Spreeuw is circa 4 maanden zeer ernstig ziek en is sinds eenige weken in het Gemeentelijk Ziekenhuis van 's-Gravenhage opgenomen. Volgens verklaring van den Geneeskundige aan zijn vrouw mag hij niet thuis worden behandeld, omdat de ziekte een zeer ernstig karakter heeft en hij niet zonder gevaar thuis zou kunnen worden geholpen. 3e. J. van Aken, heeft volgens verklaring van Dr. de Niet, te Scheveningen, loodvergiftiging, is al circa 13 maanden niet meer in staat om te werken. De ziekte gaat gepaard met hevige krampen, de oogen worden merkbaar minder en de patiënt heeft voort durend een loodsmaak in den mond. En dit zijn helaas slechts eenigen uit velen. J. Spek. De Schilder. handelt. De afdeeling Schiedam van denBBond van Nederl. Onderwijzers was van meening, dat bij de laatste salarisregeling door den Schiedamschen raad een on billijkheid was begaan tegenover een bepaalde categorie van onderwijzers en verzoekt den raad, aan die onbillijk heid een eind te willen maken. Met het aanhangige salarisregelingontwerpje van het ministerie-De Meester had dit verzoek niet het minste te maken, wat trouwens ook niet in den raad is gezegd, zelfs niet door den wethouder van onderwijs. Wel had dit verzoek iets, alles, te maken met de kortgeleden aangenomen salaris regeling in den Schiedamschen Raad. Zeer terecht liet de Bruin dat uitkomen en wilde bij in die salarisregeling de door den B. v. N. O. gevraagde verbetering onmid dellijk zien aangebracht. Nu is het mogelijk dat de officieële Katholieken gelijk hebben en dat alleen een sociaal-democraat meent dat aan ieder onrecht zoo spoedig mogelijk een eind moet worden gemaakt en dat men geen enkele gelegenheid moet laten voorbijgaan om een aangedaan onrecht goed te maken. Maar het is toch minstgenomen dom, om dat zoo rechtuit te zeggen als de Nieuwe dat in het behandelde stukje doetdit is de oprechtheid van den domme. Een mooi gezelschap zit daar op 't bureau voor het Katholieke dagblad van Schiedam. Burean voor Arbeidersrecht. Over het 3e kwartaal van den 2en jaargang zjjn behandeld 95 zaken, verdeeld als volgt Belastingzaken 62, Burgerlijke 14, Loonvorderingen 9, Ongev.wet 6, Militie 4. Totaal 95 zaken. Het Bureau is gevestigd Nieuwstraat 28 en geopend 's Woensdagsavonds van 8V210 uur. Kunst aan het Volk. Den 16 December, Maandag, zal de vereeniging „Kunst aan het Volk" haar leden weer een avond van wezenlijk groot kunstgenot bereiden. Dan zal een van Nederlands grootste too- neelspelers, Willem Rooyaards, met werken van Neder lands grootste schrijvers optreden; vóór de pauze 2 van de mooiste stukken uit Multatuli's Max Havelaar; na de pauze eenige heerlijke stukken van Huygens, Von del, Brêeroo en Albert Rodenbach. Dat zal een zeldzaam genot worden: werken van Nederlands grootste letterkundige kunstenaars voorge dragen door een van Neerlands voornaamste tooneel- kunstenaars! Stukken, prachtig van inhoud en klank, prachtig voorgedragen door een kunstenaar met een klankrijken, uitdrukkingsvollen stem en een wezenlijke kunstenaarsziel. Wij hopen, dat ook de arbeiders zich in zeer groote massa's dien avond van den 16 December naar den Officierentuin zullen begeven. Zij zullen zich dien gang en hun entrée niet beklagen. Wat zij te hooren zullen krijgen, is iets buitengewoons en ook om volkomen te begrijpen en genieten. Verbetering. In ons verslag over het Orelio- concert van „Kunst aan het Volk" vermelden wij 0. a., dat de heer H. Smalbroek Jz. een leerling van den heer J. Wolff is. Het blijkt, dat wij ons hierin vergist hebbende heer Smalbroek is nl. een leerling van Prof. Dessan te Berlijn. Altijd even dom. De Nieuwe Schiedamsche Courant van 28 November plaatst in haar artikel „In onze Vroedschap" de volgende zinnen Over het geheel leverde de korte openbare zit ting weinig belangrijks op. Bij de behandeling van het adres van de afd. Schiedam van den Bond van Nederl. Onderwijzers had onze vroede De Bruin weer gelegenheid als sociaal-democratisch Raadslid te poseeren. Trots de meest gewone voorzichtig heid het afwachten van de betrokken wetswijziging in de Kamers gebood, kon de wijziging van de jaarweddeverordening van de onderwijzers en onder wijzeressen aan de O. L. scholen, geen uitstel lijden: „zij konden niet wachteD, geen dag en geen nacht". Toch kon 's heeren De Bruios betoog geen instemming bij den Raad vinden. Zelfs de hem na-verwante heer Koopmans kon 't niet van zich verkrijgen hier met hem mede te gaan. De Bruin stemde alleen tegen het uitstel-voorstel, dat vermoedelijk slechts korte verdaging beoogt. De opzettelijkheid, waarmee opnieuw gesproken wordt van de Bruin's „poseeren als sociaal-democratisch Raadslid", doet denken aan de grove lompheid van een dronken Katholieken jongen, maar is tevens ook een bewijs dat De Moker behoorlijk wordt gelezen. Meer zullen we er maar niet van zeggen. Bar is intusschen de grenzenlooze domheid, die uit de aangehaalde zinnen spreekt en de volkomen onbekend heid van den schrijver met het onderwerp dat hij be Wat is 't leven sjeun Men deelt ons het navolgende mede over het Ceciliafeest, dat Woens dagavond 27 November gevierd werd in de pastorie aan de Singelkerk, waar pastoor Langewen den scepter zwaait. Dien avond was 't te bemerken dat er iets bizonders in de pastoi ie plaats had. 'n Hèl-verlichte tuinkamer en feestgedruisch deden vermoeden dat er wat aan 't landje was, wat de aandacht van omwonenden en voorbijgangers op aangename wijze bezighield. Er was Ceciliafeest, geopend met 'n diner en besloten met een 'ormeele danspartij. Of er dien avond cursus werd ge geven in het „pastoorsdansen", we kwamen 't niet te weten, want de dikke gordijnen en vermoedelijk nog 'n scherm daarachter beletten 'n interessanten inkjjk, maar uit het jolig-dreunend feestgedruisch was voor de bui tenwacht al dadelijk op te maken dat er werd gezongen, gedanst, zelfs gehost als op 'n boerenbruiloftGeen geringe verbazing wekten echter de straatdeunen, die luidkeels werden aangeheven op de wijs van„O, wat is 't leven sjeun" en „Naar den Congo, wie gaan d'r mee", roerend schoon begeleid door 'n huisorgeltje of 'n harmonica. Neen maar Wie er aan de pretmakerjj deelnamen was niet te bespeuren, maar de schaduwen op de gordijnen bewe zen dat 't volwassenen waren. Omstreeks half twaalf scheen het hossen, dansen en zingen wel z'n toppunt te hebben bereikt. De pret duurde tot laat in den nacht voort. Maar meneer de pastoor We gunnen ieder z'n lolletje, ieder diertje heeft z'n pleiziertje, maar omstreeks 't middernachtelijk uur in een pastorie te hooren hossen en 't zingen van zulke straatdeunen, ziet, dat is iets wat wij meenen dat 't publiceeren waard is. 't Waren de gasten van den pastoor die fuifden. Goed, maar 't geschiedde in de tuinkamer, waar meerpialen de paters loopen te bidden. En 27 November stond in de pastorie te Overschie een lijk boven aard Maar meneer de pastoor, denk toch om de buren! Katholieke tarieven. In de Nieuwe Schie damsche Courant van 6 Nov. kwam de volgende adver tentie voor Yoor Schiedam. Een Levensverzekering Maatschappij met afdee ling Volksverzekering en speciaal Katholieke tarie ven, vraagt een net persoon, voor het aanbrengen van nieuwe leden en het incasseeren der gelden, waaraan kleine wekelijksche verdienste verbonden is. Bij gebleken geschiktheid kan vast salaris wor- toegekend. Br. fr., letters N., Bureau van dit blad. Dat is nog eens een advertentie, op de hoogte van zijn tijd. Want daarin wordt rekening gehouden met het eigenaardig verschijnsel, dat in de Katholieke stre ken van Nederland een grootere misdadigheid bestaat dan in de protestantsche, een grootere kindersterfte voorkomt dan in de protestantsche en gemiddeld een minder hooge ouderdom wordt bereikt dan in de pro testantsche speciaal katholieke tarieven zijn dus weten schappelijk volkomen in den haak. Maar dat is nog niet de eenige verdienste dezer advertentie. Ze houdt ook rekening met de talrijke financiëele rampen uit de laatste jaren, waar ook de adverteerende maatschappij het rampzalige slachtoffer van kan worden en opent dus den weg om zich er op de meer en meer gebrui kelijke wijze van te kunnen afmaken met een „belooning volgt hier namaals". We weten het allen of we weten het niet dat naar Oud-Grieksche gedachte in de doos van Pan dora waren vervatalle ziekten en kwalen van 't menschdom Maar de doos van Pandóra, ze was niet, de doos van Pandóra, ze is Dagelijks worden erin opgeborgen een paar honderd tallen kinderen en een negental onderwijzers. We bedoelen de school aan de Broersvestwe be doelen school F, dat prachtig monument voor architec tonische nulligheid 1) Dit verslag kwam te laat voor het vorige nummer. Red.

De Moker | 1907 | | pagina 2