Mïerteert in „De loter" HET VOLK MASEREEUW BOUTEN Salon voor Scheren en Haarsnijden. c KORPEL BeierMsctatraat 1 SCHIEDAM. m v „DE MOKER'. DE NOTENKRAKER Electrische Drukkerij Binnenrotte 48-50 BOTTE EB AM Goedkoopst adres voor alle soorten Drukwerk „DE STEM DES VOLKS". C. VAN DER HOEVEN, Onze Leestafel. ADVERTENTIËN. Buraau voor Arbeidersrecht. Arbeiders-Zang vereeniging Sluit U aan A A EXCELSIOR Salon voor Scheren en Haarsnijden Arbeiders. Abonneert U op DAGBLAD VOOR DE ARBEIDERSPARTIJ. 10 cent per week; fl.30 per kwartaal 15 cent per week; f 1 95 per kwartaal het rjjtoertje dat hij nog dezen zomer met u maakte, op de sigaartjes of borreltjes die h\j u nu en dan geeft, maar luistertIk zeg niet ga nw baas haten, ik spreek over klassenstrijd en dat die bestaat en gestreden moet wordeD, dat is zeker. Ge kunt n voorstellen dat de tegenwoordige bezitters alles in 't werk stellen de thans heerschende toestanden te handhaven, dat is hun belang, dat is voor hea een levenskwestie. Maar hun belang is niet het uwe. Uw belang staat daar lijnrecht tegenover. Nooit kan van een verzoening sprake zijn. Integendeel, steeds scherper spitsen zich de verschillen toe, steeds nauwer sluiten zich de patroons, van welke nationaliteit dan ook, aaneen, n et lettend op geloof of ongeloof, niet lettend op stand en afkomst, slechts bezield met één wensch: de handhaving van hun macht over u. Daartegenover is voor u slechts één middel en dat is n eveneens aan eensluiten, even hecht, even sterk, ook niet lettend op eikaars geloof of ongeloof. Wel willen dat uw gods dienstleeraars als noodzakelijk afschilderen, maar dat is leugen, dat voelt ge, dat moet ge voelen al was 't alleen omdat de bezitters u er in voorgaan. Arbeiders van Maassluis, de winteravonden breken aan, hoe zult ge ze doorbrengen Zult n stil berustend in uw beroerd lot in de kroegen gaan hangen en borrels drinken en uzelf zoodoende verstompen en onbekwaam maken voor hoogere zaken Ik hoop 't niet. Leest de geschriften der sociaal-demokraten, denkt na over het gelezene, geeft uw oogen den kost, ziet hoe men met u handelt, merkt op hoe men u als minderwaardig be schouwt en hoe men niets doet om uw lot beter, uw arbeidsverhoudingen gunstiger te maken, leert inzien dat ge nuttige, onmisbare k> achten zijt in de samen leving en dus aanspraak hebt op eeu menschwaardig bestaan. In een derde artikel hoop ik een en ander mede te deelen over de wjjze van strjjden. Henriëtte Roland Holst. De socialistische opvoeding der jeugd. Uitgave van H. A. Wakker Co. te Rot terdam. Prijs 10 cent. Verkrijgbaar by den secr. van de Schiedamsche Afdeeling van „De Zaaier", J. Zuidgeest. Deze brochure is de stenografische weergave va a een voordracht, gehouden op 25 September 1907 voor de afdeeling Amsterdam van „De Zaaier". Mevrouw Roland Holst omschrijft daarin op de haar eigen boeiende en heldere wijze, wat het doel van „De Zaaier" moet zijn, in welke richting die vereeniging werken moet en waarom de jonge mannen en vrouwen uit de socialis tische en aanverwante kringen zich moeten organisee- ren. Kennis moet er gezocht worden over staathuis- kunde, geschiedenis vooral van de laatste eeuw en de arbeidersklasse zelve, staatsinrichting, arbeidswetgeving, natuurwetenschappen, sociale hygiëne en voor zoover mogelijk ook vreemde talen. Zoo noodig, moet daaraan voorafgaan een studie van het Hollandsch, een gewone oefening in lezen en schrijven. En dat alles is noodig om ook de zedelijke eigenschappen te ontwikkelen, die van den jongen arbeider en de jonge arbeidster g ede menschen en flinke strijders te maken. Met, een uitvoerige uiteenzetting over de organisatie van „De Zaaier" ein digt deze zeer belangrijke voordracht. Als aanhangsel zijn eraan toegevoegd de stellingen over de socialistische opvoeding der jeugd, die aange nomen zijn op de internationale konferentie der socia listische organisaties der jeugd te Stnttgait in Augus tus 1907. Voor propaganda onder de jeugd is deze brochure zeer geschikt, voornamelijk onder die jonge mannen en vrouwen, die reeds ver genoeg gekomen zjjn om zich aangetrokken te gevoelen tot een vereeniging als „De Zaaier". En zeer goed is ze ook voor verspreiding onder de ouderen, die zich vaak nog zoo weinig aan de op voeding der jeugd voor de arbeidersbeweging gelegen laten liggen en er zelfs „principiëele" tegenstanders van zijn. De roode of de blauwe vaan? door F. U. Schmidt. Uitgave van J. Kuiken te St. Annaparochie. Prijs_ 10 cent. Te verkrijgen in den bruchurenhandel der afdeeling. Naar aanleiding van eenige Volksartikelen van F. van der Goes in den loop van dit jaar, waarin deze een zeer terughoudend oordeel uitsprak ove" de waarde der drankbestrijding in onze kapitalistische maatschappij, heeft onze partijgenoot Schmidt de aangekondigde brochure geschreven. Met een schat van materiaal stelt hjj de waarde der drankbestrijding voor de arbei dersbeweging in het licht. vVij bepalen ons tot deze mededeeling, omdat een bevoegd medewerker dit onder werp in eenige artikelen in ons blad zal behandelen en dan vanzelf op Schmidt's brochure zal terugkomen. Alleen drukken wij nog zijn slotsom af „Veel is er ook veranderd in de drankbestrijding. „Veel bekrompens en leelijks heeft zij afgeleerd, óók al door de critiek van sociaal-democratische zijde. „Nog is ze niet, wat ze wezen moet. Kan ze al, uit den aard der zaak, geen uitsluitend socialistische beweging zijn, zij zal toch, méér nog dan tot dusverre, de belangrijkheid van politieke en economische orga nisatie der arbeiders moeten erkennen. Vooral in de niet-neutr.ale drankbestrijding is dit het geval. „Daarnaast echter zal ze onvermoeid hare inzichten moeten blijven propageeren, den drinkdwang trachten te breken en vooroordeelen, dwalingen en onwetendheid trachten op te ruimen, in de overtuiging, dat alléén verbetering van economische toestanden het alcoholisme nog niet doet verdwijnen, maar het zelfs mee kan doen overgaan in een betere maatschdppij. „Eu de arbeidersbeweging en vooral de socialis tische zal wél doen, de propaganda voor de ont houding vrije baan in haar midden te geven, in de overtuiging, dat met de onthouding als wapen, het doel eerder en beter zal worden bereikt, dan met de drink gewoonten als rem. „Daarom niet aangeheven de leuze, dat het alcoho lisme alléén verslagen zal worden in het teeken van de roode vaan. „Evenmin, van de zijde der onthouders, de kracht hunner beweging overschat, maar overal aangeheven als strijdleuze tegen het alcoholismeRaast de roode, hoog de blauwe vaan Tot zoover Schmidt. Wie geen vreemdeling is in Schiedam, weet dat de S. D. A. P. met haar eigen gebouw tot nu toe steeds in dien geest heeft gehan deld. Met aandrang bevelen wij de lezing dezer brochure aan. Arbeidersiaarboekje voor 1908, uitgave van de S.D.A.P., verkrijgbaar bij den brochurenhandelaar der afdeeling, voor UP/s cent. Netjes, goedverzorgd en keurig gedrukt is ook deze nieuwe oplage van het arbeidersjaarboekje, waarvan de tekst alleen tot 145 bladzijden is uitgebreid. De georga niseerde arbeiders hebben er een onmisb^ren gids in. Behalve een portret van P. L. Tak met bijschrift van Wibaut en een portret van den overleden secretaris der Duitsche S. D. A. PIgnez Auer, met bijschrift, bevat het arbeidersjaarboekje o.a. een keurigen kalender, de opgaven van de adressen van alle ambtsdragers iu de partii, van de Landelijke Vakbonden, van de Bureaux voor' Arbeidersrecht, van de Bestuurdersbonden, enz en een Binnenlandsch Overzicht van Ankersmit, een Buitenlandsch Overzicht van Vligen, een Overzicht van het werk der Soc. Dem. in de Tweede Kamer, een Overzicht van het werk der Soc. Dem. raadsleden van Besnyen, een geschiedenis der vakbeweging in 1907 van Ed. Polak en een uittreksel uit de Kieswet. Alles te zamen een nuttige lectuur en een groote hoeveelheid voor weinig geld. De brochurenhandel heeft hiermee weer een kranig stukje werk geleverd. Arbeiders-scheurkalenderDeze scheurkalender, reeds vóór de verschijning bij inteekening uitverkocht, is even als het jaarboekje een waardige uitgave van den bro churenhandel der S.D.A.P. Iedere dag geeft behalve den datum een korte aan haling uit werken van Soc. Dem. en andere schrijvers en het jaartal van belangrijke gebeurtenissen in de ge schiedenis der arbeidersbeweging en arbeiderswetgeving Bovendien wordt geregeld verwezen naar belangrijke brochures, uitgegeven door de S. D. A. P. Op stevig papier gedrukt en met een, vroeger reeds door ons aangekondigd en beschreven schild, is deze scheurkalender een mooie propagandistische versiering in iedere huiskamer. De Vakbeweging van 1 Dec. 1907 bevat een krachtig artikeltje over de bootwerkers en hun geheel los-zijn van de arbeidersbeweging, een paar artikels over stakingen, een belangrijk overzicht over het werk van eenige vakvereenigingen en een rubriek buiten land. Wij wekken de vakarbeiders opnieuw op, zich op dit blad te abonneeren en de vakvereenigingen om eenige exemplaren van dit blad onder hun leden te laten rondgaan. (BureauReguliersgracht 80, Amsterdam; abonn. f L— per jaar). „Sluit Schiedam zal bljjkens mededeeling der redactie na December niet meer verschijnen. De leden der Ned. Ver. zullen in de plaats daarvan nu De Blauwe Vaan ontvangen. (Red. A. Don.) STEÜNPEMING SCHIEDAM. Een goed vriend 10 ct., De.Moker 10 ct., K. 2 ct., overschot 10 ct., J. M. 4 ct. IN DE BUS. Vorige week A. 10 ct., B. 10 ct., C. 9 ct., D. 1 ct. Dere week A. 10 ct., B. 10 ct., C. 9 ct., D. 1 ct. VLAARDINGEN. d. R. 2 ct. VOOR HET VERKIEZINGSFONDS. A. St. 15 ct., J. v. Z. 20 ct., J. v.K5 ct., P. 10 ct,, Kaartclub 78 ct. Nieuwstraat 28. GEOPEND: 's WOENSDAGSAVONDS van 872—10 uur. TARIEFVoor leden van bij den Schied. Bestuurdersbond aangesloten vereeni- gingen f 0.10 voor anderen f 0.80. Onderafdeeling van de Afdeeling Vlaardingen der S.D.A.P. f laar dingsche Arbeider s(siers) Wilt gij onze propagande bevorderen? Sluit U dan aan by bovengenoemde Vereeniging. De contributie bedraagt voor gehuwden 772 cent eQ voor ongehuwden 10 cent per week. Men kan zich eiken Woensdagavond van 810 uur daarvoor aanmelden aan het repetitielokaal, bovenzaal Volkskoffie huis, of bij een der Bestuursleden. Anti-septische bediening. bij de gemengde Zangv. Onderafd. van de afd. Schiedam der S.D.A.P. GR00TE MARKT 3, SCHIEDAM. Nette bediening. Billijk tarief. Lezers Steunt hen die ons steunen. Doet uw inkoopen bij onze adverteerders. 25 cents per 3 maanden. Losse nummers 2 cents. ABONNEERT U op of met politiek-satiriek weekblad met teekeningen van ALB. HAHN. Het abonnement op „De Notenkraker" alleen kost 90 ets. per kwartaal. Afzonderlijke nummers 77s ct. Vraagt proefn.8 dagen gratis toezending. BUREAUXKEIZERSGRACHT 378, AMSTERDAM. Men kan zich abonneeren bij St. KLEPKE, Helenastraat 16.

De Moker | 1907 | | pagina 4