No. 46. ZATERDAG 11 Januari 1908. 7e Jaargang. ORGAAN der Afd. Schiedam en Vlaardingen der Sociaal demokratische Arbeiderspartij. Stukken voor 't eerstvolgend nummer moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 uur in het bezit der Redactie zijn, De Moker S. D. A. P. Afd Ylaardingen. De Zaaier, De S. D. A. P. en de Bestuurdersbonden. Werkloosheid. ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per kwartaal j Uj v00ruitbetaUng. franco per post 30 cent j J Losse nummers 2 cent. Bureau van Redaktfe Gebouw „CONSTANTIA", Hoogstraat. Bureau van Administratie Rlioonschestraat 7boven ADVERTENTIEN: 3 cent per regel. Bp abonnement belangrijke korting. is eiken Zaterdag verkrijgbaar: Te Schiedam: Nienwsticht N. Z. 32. Groote Markt 3. Zalmstraat 22. „Constantia", Hoogstraat. Te Vlaakdingen: Markgraafstraat 20. Aan bovengenoemde adressen worden ook abonne menten aangenomen. De abonné's worden verzocht bij adresverandering daarvan kennis te geven aan de Administratie. Wjj verwijzen onze leden naar achterstaande adver tentie, waarij hun kennis wordt gegeven van eene te honden Huishoudelijke Vergadering op Zondag 19 Januari a.s. HET BESTUUR. bond van jonge arbeiders(sters) in Nederland, AFD. SCHIEDAM A.s. Zondag spreekt Dr. J. VAN LEEUWEN in een cursusvergadering voor de Zaaier over de Ned. Staats instellingen, des morgens te half 11 in „Constantia". Entree vrij. Namens het Bestuur J. ZSecr. Het verhengt ons ten zeerste, dat de Amsterdamsche Bestnurdersbond d-n weg opgegaan is, ook door ons in het nummer van 28 Dec. als de beste aangewezen, en de besturen van de S. D. A. P. en het N. V. V. heeft nitgenoodigd, de kwestie of besturen van afdeelingen der S. D. A. P. in Bestuurdersbonden thuishooren lan delijk aan de orde te stellen. Wij hopen, dat deze besturen deze kwestie, die tege lijk een principiëele en een practische is, niet overhaast zullen behandelen, maar den tijd zullen nemen voor een degelijk onderzoek. En daarvoor bevelen wij deze werk wijze aande besturen van de S. D. A. P. en het N. V. V. noodigen de atdeelingen der S. D. A. P. en de afdeelingen der bjj het N. V. V. aangesloten vakver- eenigingen in de 35 gemeenten met een Bestnurdersbond uit, elk afzonderlijk een uitspraak te doen over de aan hangige kwestie en die uitspraak schriftelijk in te dienen, in den vorm van een motie of een rapport, bij het Bestuur van den Bestnurdersbond, waarbij ZÜ in gesloten isaan dit bestuur van den Bestnurdersbond is dan de taak, een systematisch verslag op te maken over de ingekomen uitspraken en dit op te sturen öf aan den secr. der S.D.A.P. 6f aan dien van het N.V.V. Wanneer de genoemde hoofdbesturen dan een leid draad voor de samenstelling van een dergelijk rapport opmaken in den vorm van een aantal vragen, dan kun nen zjj zeer gemakkelijk een eindrapport samenstellen. Nu de A. B. B. door zijn uitnoodiging aan de be sturen van de S. D. A. P. en N V. V. de kwestie landelijk aan de orde heelt gesteld, meenen wij verplicht te zijn, er nader een en ander over te zeggen. De theoretische zijde van deze kwestie. De arbei dersbeweging, staande op het standpunt van den klas senstrijd, doet zich voor in 3 vormen vakbeweging, politieke beweging en coöperatie. De bedrijfsorganisatie in de kapitalistische maatschappij dreef de arbeidersbe weging noodzakelijkerwijze tot een gemeenschappelijke actie binnen de afzonderlijke bedrijfsverbandenzoo schiep de kapitalistiche bedrijfsorganisatie zelve een afzonderlijke arbeiders-vakbeweging. Door het gemeen schappelijk kapitalistisch karakter vaD alle bedrijven werden de arbeiders-vakvereenigingen, strijdend den strjjd tegen het kapitalisme, van plaatselijke tot lande lijke aaneensluiting gedreven (de landelijke vakbonden), en werden deze landelijke vakbonden weer tot algemeene samenwerking gebracht in het Nederlandsch Vak-Verbond. De staatkundige organisatie van de kapitalistische maatschappij dreef de arbeidersbeweging noodzakelijker wijze tot politieke actie tegen het kapitalisme en bracht haar daardoor tot de vorming eener staatkundige partij, de S. D A. P., eveneens strijdend den strijd tegen het kapitalisme. De economische afhankelijkheid van de bedrijfsarbeiders en de afkeer van de kapitalistische meerwaarde-winsten brachten de arbeiders, strijdend voor hun klasse, in plaatsen met een krachtig klasse inzicht b(j een voldoend aantal arbeiders tot de oprichting van arbeiders-coöperaties, die met hun winst den klassenstrijd kunnen steunen en versterken. Deze 3 vormen van arbeidersbeweging zjjn door het kapitalisme voortgebracht en worden door de praktijk van de kapitalistische maatschappij geëischt. Zjj zijn de samenstellende deelen van die arbeidersbeweging. Deze beweging zelve is de éénheid, is de organisatie van den klassenstrijd tegen het kapitalisme, in hoevele vormen zjj zich ook voor mag doeD. Theoretisch, principieel, is het dus in strijd met het w zen en den oorsprong der arbeidersbeweging als organisatie van den klassenstrijd, om vakbeweging, politieke beweging en coöperatie als afzonderlijke orga nismen t'e willen behandelen, en ze te willen uiteen rukken of scheiden. Dat zou hetzelfde zjjn als wanneer men van een mensch het hoofd, de handen en de voeten afsloeg om ze afzonderlijk beter te laten gedijen mensch, hoofd, handen en voeten, alles zou doodgaan. Evenzoo zou arbeidersbeweging, vakbeweging, politieke beweging en coöperatie ook spoedig doodgaan voor den klassenstrijd. De praktische zijde van deze kwestie. Hierbij moet onderscheid worden gemaakt tusschen de praktijk van de plaatselijke en die van de landelijke arbeidersbeweging. Plaatselijk kunnen nergens vakbeweging, politieke beweging en coöperatie elkander missen. Overal nog, ook in Amsterdam, is het aantal krachten, beschikbaar voor het steeds vermeerderende werk in vakvereeniging, politieke partij en coöperatie, veel te klein, in vergelijking met wat er gedaan zou moeten worden. Een praktische verdeeling van de beschikbare krachten over die drie is alleen mogelijk bij volledige samenwerking. En e n algemeene samentrekking van alle, plaatselijk beschik bare, krachten in bijzondere omstandigheden zooals stakingen en verkiezingen, is alleen bestaanbaar, wanneer er volkomen overeenstemming en samenwerking bestaat tnsschen de drie vormen der arbeidersbeweging, iedereen, die met de praktijk van het vereenigingsleven vertrouwd is, zal dit met ons eens zjjn. Plaatselijk is daarom voor de praktijk samenwerking en niet verdeeling een ge biedende eisch. En waar ten slotte het feitelijke hoofdwerk overal plaatselijk geschiedt, zelfs bij algemeen landelijke acties, moet in de allereerste plaats met deze behoeften der plaatselijke praktijk rekening gehouden worden en mogen nooit algemeéne landelijke voorschriften worden gegeven, die met de plaatselijke belangen en behoeften in botsing komen. Met den achteruitgang der plaatselijke beweging zou bovendien de geheele landelijke beweging lijden! De praktijk van de landelijke arbeidersbeweging, in 't bijzonder van de landelijke vakbeweging, schijnt daarentegen bij oppervlakkige waarneming de scheiding tusschen vakbeweging en politieke beweging benevens coöperatie noodig te hebben. En hoe sterker de vakbe weging wordt en hoe krachtiger de landelijke vakbonden worden, des te meer schijnt een dergelijke scheiding wenschelijk te zijn. Om verschillende redenenvooreerst omdat bij iedere economische actie alleen de betrokken vakvereeniging of vakbond de leiding en beslissing mag hebben en bjj het bestaan van bestuurdersbonden de leiding en beslissing gemakkelijk in handen van deze lichamen komtvervolgens omdat de vakvereeni- gingsman, die zich niet geheel aan zijn vakvereeniging wijdt maar ook een werkzaam aandeel neemt in het politieke partjjleven of de coöperatie, daardoor den vooruitgang zjjner vakvereeniging niet voldoende kan bevorderenen ten derde, omdat de werkelijke samenwerking van vakbeweging en politieke beweging de toetreding in den weg staat van allerlei arbeiders, die wel mee willen doen met den vakvereenigingsstrijd maar niet met den politieken strijd der arbeidersklasse. Van deze 3 redenen heeft o.i. alleen de eerste recht van bestaan. Het is niet tegen te spreken, dat, wanneer een vakvereeniging of vakbond hier of daar gedwongen wordt of uit eigen beweging overgaat tot eenige actie, de leiding en beslissing in alles, wat die actie betreft, uitsluitend bij de betrokken vakvereeniging of vakbond behoort te berusten. En niet te ontkennen is, dat dit geenszii.s altijd het geval is. Maar hoe gemakkelijk is deze toestand niet in het leven te roepen Men heeft slechts in de reglementen van alle bestuur dersbonden de bepaling op te nemen, dat, indien een bjj een bestnurdersbond aangesloten vakvereeniging (afdeeling van een landeljjken vakbond) tot een econo mische actie gedwongen wordt of zelfstandig overgaat, en daarvoor de medewerking van den bestnurdersbond noodig is, die actie onder leiding van het bestuur dei- plaatselijke (en landelijke) vakvereeniging zal staan en niet onder leiding van het bestuur van den bestnur dersbond en dat de aangesloten vereenigingen zich aan die bepaling stipt hebben te onderwerpen. Hiermee is ieder bezwaar van de zijde der vakbeweging te onder vangen. De beide andere redenen kunnen nauwelijks mee tellen. De plaatselijke omstandigheden zijn doorgaans van dien aard (wij merkten dat reeds op), dat de eisch dat een vakvereenigingsman zich uitsluitend met zjjn vakvereenigingszaken moet bemoeien onuitvoerbaar is, zonder de geheele arbeidersoeweging in zulk een plaats in gevaar te brengen. Maar bovendien zou de door voering van dezen eisch ook noodlottigerwijze de eenheid in de arbeidersbeweging verbreken en de poli tiekers tegenover de vakvereenigingsmannen stellen. Misschien zou tijdelijk de vakbeweging bij de doorvoering van dien eisch gebaat worden, maar op den duur zou zjj er sterk door benadeeld worden, om dat zonder twijfel op den duur de vakbeweging het standpunt van dén klassenstrijd dan zou gaan verlaten want nooit zal de vakbeweging verder kunnen komen, dan het kapitalisme een aantal voordeelen af te dwingen tot vernietiging van dat kapitalisme kan ze nooit komen f de zedelijke dwang, uitgaande van deze noodzakelijk heid van aanvaarding van het kapitalisme, moet dan wel voeren tot het prijsgeven van het standpunt van den klassenstrijd. Ditzelfde is volkomen van toepassing ook op de derde genoemde reden. Slotsom. Onze slotsom is dusdat theoretisch en praktisch vastgehouden moet worden aan de meest volledige samenwerking van de drie vormen onzer arbeidersbeweging en dat iedere poging om daarin verandering te brengen moet worden afgekeurd. Gemeentelijke periodieke Werk- loozentelling. De vorige week beloofden wij uiteen te zetten, hoe in een kleine gemeente als Schiedam geregeld van gemeentewege werkloozentelling kan worden gehouden. De eenvoudigste en goedkoopste wijze is, de arbeiders daarvoor te verdeelen in 2 groepen, eene van aange- slagenen in de gemeentebelasting en eene van niet- aangeslagenen. Van de aangeslagenen in de gemeentebelasting wordt dan ten kantore van den gemeente-ontvanger een ljjst aangelegd met 12 maandrubrieken achter de namen in die rubrieken wordt dan telkens wanneer de aange slagene belasting komt betalen, maandsgewjjze het aantal dagen van werkloosheid aangeteekend, terwijl een afzonderlijke rubriek het arbeidsvak aangeeft. Wordt op het belastingbiljet met duidelijk uitkomende letters bericht, dat nauwkeurige opgave van het aantal dagen van werkloosheid zeer gewenscht is in 't belang der werkloozen zelf en wordt aan het ontvangersbureau trouw de hand aan de inboeking gehouden, wat niet moeilijk is als men dezelfde nummers in 't werkloos- H JU

De Moker | 1908 | | pagina 1