LrPrP5irce„, Zorgt voor uw Kiesrecht! No. 48, ZATERDAG 25 Januari 1908. 7e Jaargang. ORCAAN der Afd. Schiedam en Vlaardingen der Sociaal demokratische Arbeiderspartij. Stukken voor 't eerstvolgend nummer moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 uur in het bezit der Redactie zijn. De Moker A fdeelingsnieu ws. De nieuwe Hondenbelasting ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 2 cent. Bureau van Redaktie Gebouw „CONSTANTIA", Hoogstraat. Bureau van Administratie Rhoonschest raat 7boven ADVERTENTIEN: 3 cent per regel. Bjj abonnement belangrjjke korting. is eiken Zaterdag verkrijgbaar: Te Schiedam: Nieuwsticht N. Z. 32. Groote Markt 3. Zalmstraat 22. „Constantia", Hoogstraat. Te Vlaardingen: Markgraaf straat 20. Aan bovengenoemde adressen worden ook abonne menten aangenomen. De abonné's worden verzocht bij adresverandering daarvan kennis te geven aan de Administratie. Agenda 28 Januari. H. H. Vergadering 's avonds 8 uur. 8 Februari. Feestavond. Cursus over Politieke en Vakbeweging. 16 1 MaartSpreker P. de Bruin, 's morgens 101/, uur. Openb. vergadering. Spr. Dr. J. van Leeuwen. Kiezerskweek. Zondagmorgen van 121 uur be staat er gelegenheid tot inschrijven van kiezers in Con- stantia. Een ieder onzer make hiervoor propaganda en rekene het tot z'n plicht om zooveel mogelijk kiezers op de lijst te brengen, zoowel nteuwe als oude. Partijgenooten, uw hulp is dringend noodig voor de kiezerskweek. Wie stelt zich beschikbaar om Maandag of Woensdag of Zaterdag of Zondag, 's avonds van 810 uur in „Constantia" te zjjn tot het inschrijven van kiezers Deze regeling is maar voor eenige weken geldig. De partijgenooten welke zich beschikbaar stellen moeten dan Zondagmorgen om 12 nur even in „Constantia" komen tot het ontvangen van inlichtingen. Partijge nooten, ons verzoek is dringend, stelt ons niet te leur door uw afwezigheid. Nog een enkel woord tot de kiezers. Wanneer de kiezers, of zjj, die in de termen vallen, mochten twijfelen of zij wel kiezer kunnen zijn of wor den, laten ze zich dan even de moeite getroosten het „roodë pakhuis" binnen te stappen en aldaar de inlich tingen bekomen die men wenscht. Laat men er vooral niet te licht op af gaan dat men toch wel kiezer zal zijn, 't kon allicht gebeuren dat men het dan niet was. Een ieder kenne z'n plicht en make onze taak ge makkelijk. De Commissie. Zangvereen. „Excelsior". Den leden van „Excelsior" worden er nogmaals, aan herinnerd, dat a.s. Maandag de ledenlijst ter opzending voor het concours moet worden vastgesteld. Laat vooral dezen repetitie avond, zoo mogelijk, niemand verzuimen, opdat zij, die absolnut verhinderd zijn aan het concours deel te nemen, daarvan aan het bestuur kennis geven, daar voor niet meer leden entreegeld zal worden afgedragen, als er voor storting daarvan zich hebben aangemeld. Zoo er soms enkele mochten zijn, voor wien de storting van 50 ct. niet mogelijk is, laten dan ook deze daarvan even kennis geven aan 't bestuur A.s. Zondag voorin. 11 uur zal reeds een buitengewone repetitie plaats hebbeD, doch alléén voor tenoren. Laat dit een goed begin zijn van de reeks nog komende repetities, door, zoo mogelijk, niemand te laten man- keeren. De Secretaris. De Zaaier, bond vau jonge arbeiders(sters) in Nederland, afd. Schiedam. Zondag 26 Januari, geen cursus. Zondag 2 Februari, te 12 uur, voortzetting van den cnrsus over Ned.-Indië door S. Frank van Breda. De Secretaris. Tusschen 1 en 15 Februari moet men zich ter secretarie aanmelden, om als hnur-, loon-, spaar bank- of examen-kiezer te worden aangemerkt. Belanstingkiezers behoeven zich niet aan te geven, wanneer zij hun aanslagen over het laatstverloopen jaar in de Rijks-belastingen (personeele-, grond-, ver mogens- en bedrijfsbelasting zijn rijks-belastingen) hebben voldaan vóór 1 Februari. Wie pas in Februari betaalt, moet met zijn voldaan biljet vóór 1 Maart naar het gemeentehuis gaan. Wie in 1906 is verhuisd naar een andere gemeente, moet mei zijn voor voldaan geteekend aanslagbiljet vóór 15 Februari naar het gemeentehuis van zijn nieuwe woonplaats gaan om zich aan te geven. Examen-kiezers hebben zich slechts éénmaal aan te geven. Woningkiezers (als zjj te Schiedam minstens f 1.75 per week verwonen) hebben zich ook slechts aan te geven als zij nog geen kiezer zijn, onder voor waarde dat zij hoogstens éénmaal in het afgeloopen jaar zijn verhuisd. Zoo zij meermalen verhuisd zijn, is aangifte noodzakelijk. Spaarbankkiezers, die ten minste f 50.— op Rgks- of Nutsspaarbank hebben, blijven kiezer zoolang zij dit bedrag onaangetast laten. Loonkiezers, die ten minste f 9.inkomen per week genieten en van 1 Januari 1905 tot 31 December 1906 niet meer dan twee maal van werkgever (geefster) verwisseld zijn. Wie geen kiezer was heeft zich vóór 15 Februari aan te geven wie kiezer was, krijgt een nader in te vullen biljet thuis. Wie niterlyk 15 Mei a.s. 25 jaar is ge worden en in de termen valt, kan kiezer worden. Met niet te grooten aandrang kan men ieder, die in de termen valt voor het kiesrecht, opwekken zich het kiesrecht te verzekeren. O, ja, op 't oogenblik, in den tijd van aangifte, zijn er helaas zoovelen, wien 't heele kiesrecht „uiks kan bommen". Wat heb-je er eigenlijk an, vraagt menigeen van die groote troep arbeiders, die nog niet de oogen heeft leeren richten naar zijn politieke ontvoogding die nog niet heeft leeren inzien hoe hij de belangen zijner klasse behartigen kan en behartigen moet. Maar, we hoorden er bjj de jongste verkiezing ook, die zich hun onverschilligheid sterk beklaagden. Partijgenooten, geestverwanten Zorgt er voor dat geen demokratiscli kiezer verloren ga Ziet rondom u, in familiekring, in fabriek, ziet overal of er arbeiders zijn die kiezer kiinnen zijn, maar het kiesrecht nog missen. Bewerkt ze dan, zich hun burgerrecht te verzekeren; laat niet los by een schijnbare onverschilligheid. Wie weet, welke verkiezingen dit jaar zullen moeten plaats hebben. De conservatieven zijn in gestadige aktie moge hun werken niet in 't daglicht geschieden, werk loos zijn zij niet. Daartegenover ook wij onzen plicht gedaan. Ieder kan hier werkzaam zijnmet betrekkelijk weinige moeite kan men zéér nuttigen arbeid verrichten. WERFT KIEZERS! De groote onbillijkheid, welke tot nog toe in de heffing der belasting op de honden was gelegen, be stond in hoofdzaak in de gelijke heffing voor werk en „waak"honden, onder welke laatste categorie het gros der liefhebberjj-honden was gerangschikt, zonder dat tegen deze fraude kan worden opgetreden. De eigenaren der werkhonden, de kleine burgers, die voor eigen rekening hun nering drijvende, een zeer moeilijk bestaan hebben, hadden voor hun hond, een schier onmisbaar middel tot uitoefening van hun bedrijf, vijf gulden belasting per jaar op te brengen. Deze belasting bedoelde, naar men voorgaf, een „preventieve" (voorkomende maatregel te zijn, tegen overbevolking der publieke straat van losloopende honden. Eigenaardig is het dat deze dwaze, onrechtvaardige preventieve maatregel reeds van 1873 bestond, en eerst nu dit jaar, in de secties tot onderzoek der begrooting, een drang was uitgeoefend tot verbetering, welke de nieuwe verordening tengevolge had. Men zou meenen, in onzen raad hebben sinds jaren verschalende elementen (Smit, van der Drift o. a.) zitting, die zich de vertegenwoordigers van den kleinen middenstand beschouwen. Hadden zij niet kunnen pogen, voor jaren reeds, wat nil geschiedde O noodlot, men merke slechts op dat juist deze uit verkoren middenstandsvertegenwoordigers de wjjziging onnoodig oordeelden, ze in ieder opzicht tegenwerkten en ook er tegenstemden Maar laat ons niet meer op de debatten terug komen. Wie ze gevolgd heeft, weet dit alles reeds, heeft z'n Pappenheimers, leeren kennen en gezien wat wonderlijk dier zoo'n middenstands-vertegen- woordiger-bjj-uitstek is. Maar wie ze gevolgd heeft, is tevens op de hoogte gekomen dat een eigenaardig, splinternieuw beginsel van belastingheffing in onze gemeente haar intrede heeft gedaan, n.l. de progressieve heffing, de heffing naar draagkracht. Dit goede beginsel hebben onze vroeden (misschien wel onbewustaanvaard bjj de hondenbelasting moge 't nog geen algemeene strekking hebben, maar waar hier 't beginsel is aangenomen, zal straks, als een nieuw ontwerp voor de inkomstenbelasting in behandeling komt, ditzelfde beginsel moeten worden gehandhaafd. Tenzij wat we in 't belang van 't prestige van den Raad en in 't belaDg der minder-gegoede belastingbetalers niet hopen de Raad zoo inkonsekwent zou durven zjjn, om dó.n het goede beginsel weer van zich te stooten. Men lette goed op, wat er staat te gebeuren! We willen ons thans bepalen tot een beknopt over zicht over de nieuwe hondenbelasting, welke reeds voor het dienstjaar 1908 geldig is. Het is ons gebleken, dat menig bela ghebbende de veranderde bepalingen niet kent of begrjjpt. In artikel 2 wordt bepaald, hoeveel belasting moet worden betaald van 1 Januari tot 31 December. Dit is, zooals wij reeds opmerkten, niet voor iedereen het zelfde bedrag. Er zyn 5 verschillende aanslagen 1. f 10.wordt betaald voor iederen hond, die een schouderhoogte van 60 c.M. of meer heeft, onverschillig wie de eigenaar is; ook wordt f 10.betaald voor iederen hond, welks eigenaar, volgens het aanslag biljet der personeele belasting, een huis bewoont' met een huurwaarde boven de f 372.50 per jaar of meer dan f 7.45 per week1) 2. f 7.50 wordt betaald voor iederen hond, waarvoor volgens bepaling no. 1 geen f 10.verschuldigd is, en welks eigenaar, volgens het aanslagbiljet der per soneele belasting, een huis bewoont met een huurwaarde van f 272.50 tot beneden f 372.50 per jaar of van f 5.45 tot beneden f 7.45 per week; 3. f 5.wordt betaald voor iederen hond, waarvoor volgens bepaling no. 1 en 2 geen f 10. of f 7.50 ver schuldigd is en welks eigenaar, volgens het aanslag biljet der personeele belasting, een huis bewoont met een huurwaarde van f 172.50 tot beneden f272.50 per jaar of van f 3.45 tot beneden f 5.45 per week 4. f 2.50 wordt betaald voor iederen hond, waar voor volgens bepaling no. 1, 2 en 3 geen flO.—f7.50 of f 5.verschuldigd is en welks eigenaar volgens het aanslagbiljet der personeele belasting, een huis be woont met een huurwaarde beneden de f 172.50 per jaar of beneden de f 3.45 per week of welks eigenaar op grond van art. 12 der wet op de personeele belas ting 2) niet in die belasting is aangeslagen 1) Weekhunr wordt volgens de wet op de personeele belasting tot jaarhuur herleid door vermenigvuldiging met 50 en niet met 52. 2) Art. 12 van de Wet op de pers. hel.

De Moker | 1908 | | pagina 1