Zorgt voor uw Kiesrecht! No. 49. ZATERDAG 1 Februari 1908. 7e Jaargang. ORGAAN der Afd. Schiedam en Vlaardingen der Sociaal demokratische Arbeiderspartij, De Moker A fdeelingsnieu ws. Kïezerskweeki De verplichte verzekering en de ordinantiën Gods. Huichelarij. ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per kwartaal 1 franco per post 30 cent j hlJ voor™thet*l™9- Losse nummers 2 cent. Bureau van Bedaktie Gebouw „CONSTANTIA", Hoogstraat. Bureau van Administratie Rlioonscliestrnat Tboven ADVERTENTIEN: 3 cent, per regel. Bij abonnement belangrijke korting. Stukken ïoor 't eerstYolgend nummer moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 uur in het bezit der Redactie zijn. is eiken Zaterdag verkrijgbaar: Te Schiedam: Nienwsticht N. Z. 32. Groote Markt 3. Zalmstraat 22. „Constantia", Hoogstraat. Te Vlaardingen Markgraafstraat 20. Aan bovengenoemde adressen worden ook abonne menten aangenomen. De abonné's worden verzocht bij adresverandering daarvan kennis te geven aan de Administratie. „De Zaaier", bond van jonge arbeiders(sters) in Nederland, afd. Schiedam. Zondag 2 Februari, vervolg van den carsns over Ned. Indië, door S. Frank van Breda. Aanvang 12 uur. Vrij entrée. De leden behooren allen aanwezig te zjjn. Brengt nieuwe leden mee. De Secretaris. Huishoudelijke Vergadering. Dinsdagavond hield onze afdeeling een huish. verg., door de helft der leden bezocht. Een groot aantal belangrijke kwesties werd achtereenvolgens aan de orde gesteld. De financiëele verslagen van de afdeeling „Kunst en Strijd" en den boek- en brochurenhandel bewezen, dat de afd. met haar ondernemingen in gunstigen toestand verkeert. Alleen de kas van „Kunst en Strijd", dat nog met instrumenten-aflossingen zit, behoort gesteund te worden; de leden worden daarom opgewekt, als dona teurs tot „K. en S." toe te treden. De boek- en brochurenhandel, thans beheerd door den afd.-secr. M. J. van Dijk, werd opnieuw onder diens beheer gesteld. Met de leiding van den verkoop werd J. Cam belast. De Moker-commissie werd onveranderd herbenoemd; de comm. van vertegenwoordiging in het Z. H. Zuider kwartier eveneens, doch aangevuld met een plaatsver vangend lid; de zaal-commissie werd met uitzondering van 2 leden, die niet voor herbenoeming in aanmerking wilden komen, in haar geheel herbenoemd en aangevuld met 2 nieuwe leden. Het bestuur kreeg de opdracht een rapport op te stellen over de beste wijze van blijvende bestrijding dei- werkloosheid binnen het raam der burgerlijke maat schappij, ten einde dat rapport in de ee stvolgende huish. verg. (23 Febr.) te kunnen vaststellen en dan te knnnen laten dienen in het permanente werkloosheids- cómité overeenkomstig het besluit van dat comité. Het voorste] van 19 afdeelingsleden om een commissie tï benoemen, die onderzoeken zou naar de mogelijkheid van oprichting eener arbeiderscoöperatie, werd met 1 stem tegen aangenomen. Tot leden dezer comm. werden benoemd Dinkelaar, Ploos van Amstel, Kluitmans, D. van Dijk en Scholtens. Sedert de vorige vergadering bleken 3 nieuwe leden tot de afd te zijn toegetreden. De Secretaris. Cursusvergadering. 16 Febr. en 1 Maart. Onderwerp: Politieke en Vakbeweging. Spreker P. de Bruin. Noteert de datums. Kaarten v rkrijgbaar van Zaterdag af in „Constantia" voor 5 cent per stuk. Partjjgenooten hebben vrijen toegang. Brochurenhandel. Alle brochures, ook de laatste van Wibaut (Slechte tijden) te verkrijgen in „Constantia", Zaterdagavond van 8 tot 10 uur. Congresvoorstellen. Partijgenooten, die voor stellen voor het eerstvolgend Congres hebben, worden verzocht die vóór of op 16 Februari in te zenden bij den afd.-secr., Kreupelstraat 22 boven. Later ingekomen voorstellen kunnen niet in behandeling worden genomen. Het Bestuur. „Excelsior". Zie de advertentie in dit nummer. Zondag om 12 uur repetitie voor de sopranen. De Secretaris. Vlaardingen. Men lette op de advertentie van „De Stem des Volks" in dit nummer. Tusschen 1 en 15 Februari moet men zich ter secretarie aanmelden, om als huur-, loon-, spaar bank- of examen-kiezer te worden aangemerkt. Belanstingkiezers behoeven zich niet aan te geven, wanneer zij huu aanslagen over het laatstverloopen jaar in de Rijks-belastingen (personeele-, grond-, ver mogens- en bedrijfsbelasting zijn rijks-belastingen) hebben voldaan vóór 1 Februari. Wie pas in Februari betaalt, moet met zijn voldaan biljet vóór 1 Maart naar het gemeentehuis gaan. Wie in 1906 is verhuisd naar een andere gemeente, moet met zijn voor voldaan geteekend aanslagbiljet vóór 15 Februari naar het gemeentehuis van zijn nieuwe woonplaats gaan om zich aan te geven. Fxamen-kiezers hebben zich slechts éénmaal aan te geven. Woningkiezers (als zjj te Schiedam minstens f 1.75 per week verwonen) hebben zich ook slechts aan te geven als zij nog geen kiezer zijn, onder voor waarde dat zij hoogstens éénmaal in het algeloopen jaar zijn verhuisd. Zoo zij meermalen verhuisd zijn, is aangifte noodzakelijk. Spaarbankkiezers, die ten minste f 50.— op Rjjks- of Nutsspaarbank hebben, blijven kiezer zoolang zij dit bedrag onaangetast laten. Iioonkiezers, die ten minste f 9.inkomen per week genieten en van 1 Januari 1905 tot 31 December 1906 niet meer dan twee maal van werkgever (geefster) verwisseld zijn. Wie geen kiezer was heeft zich vóór 15 Februari aan re geven wie kiezer was, krijgt een nader in te vullen biljet thu:s. Wie uiterlijk 15 Mei a.s. 25 jaar is ge worden en in de termen valt, kan kiezer worden. Gelegenheid om zich op te geven als kiezer lederen Zaterdagavond in „Constantia" van 810 uur en iederen Maandag- en Woensdag avond van 8% tot 9Y3 uur. Party genooten, allen aan het werk In een cursusvergadering van „Patrimonium" trad verleden Maandag voor leden en geestverwanten op Jhr. Mr. D. J. Geer met het onderwerp„Verplichte ver zekering". 1) Jhr. de Geer verdedigde het recht van den Staat om verplichte verzekering in te voeren, omdat de Staat daarmee niet in het loonbedrag, maar wel in het loon- contract ingrijpt, wat zeker geoorloofd is en omdat de Staat met verplichte verzekering niets andeis zou doen dan „aan de minima der levensbenoodigdheden een nieuwen eisch toe te voegen, den eisch tot verzekering tegen ouderdom, invaliditeit en ziekte." De meest ratio- neele regeling noemde Jhr. de Geer„dat de premie evenals het loon moet komen uit het bedrijf, dat daarbjj betrokken is," dat is dus de eisch van volledige premie betaling voor ouderdom, invaliditeit en ziekte door het betrokken bedrijf. Bij het debat evenwel vond Jhr. de Geer het 't best „de premie te doen betalen half door den werkman en half door den werkgever," dan zou het loon vanzelf weer stijgen. Zeer terecht merkte de heer Goslinga naar aanleiding daarvan op, dat het dus toch „rationeeler was de ge- heele premie door den werkgever te doen betalen." Duidelijk was Jhr. de Geer op dit j unt zeker niet. Het zonderlingste van het geheele betoog en debat van Jhr. de Geer was evenwel, dat hjj als een gewone liberaal stond te redeneeren en dat er van de ordinantiën Gods in 't geheel geen sprake was. Die werden pas ter sprake gebracht in het debat door de heeren H. van der Drilt en W. van der Most Ph.zn., twee bekende specialiteiten op dat gebied. De eerste zeide, dat hij „als anti-revolutionair op den bodem van Gods Woord gaarne den dieperen rechtsgrond" voor verplichte verzekering door Jhr. de Geer zou hebben hooren uiteenzetten hijzelf meende evenwel, dat „op den boiem van Gods Woord" de verplichte verzekering „meer uit de vakvereenigingen moest te voorschijn treden en de Staat hier meer moet beschermen dan regelen." De heer W. van der Most Ph.zn. kwam „op den bodem van Gods Woord" tot een ander resultaat. Maar hij haalde er ook „historische herinneringen" bij. Zijn betoog kwam hierop neer: „de overheid heeft indezen des Heeren weg verlaten door de gilden op te heffen daarom is zij, lettend op het Schriftwoord, dat gebiedt het ontnomene dubbel weer te geven, thans verplicht voor de verzekering van de arbeiders te zorgen." 2) Jhr. de Geer toonde zi-h „vooral ingenomen met het betoog van den laatsten spreker," maar ging toch niet in op de uitnoodiging van den heer van der Drift, om den „dieperen rechtsgrond op den bodem van Gods Woord" uiteen te zetten. Op dezen eenen avond, in besloten gewjjden kring, kwamen das 3 uiteenloopende meeningen voor den dag: lo. die van Jhr. de Geer, die „Gods Woord" maar geheel ter zjjde liet, zelfs bij het debat, blijkbaar niet wetende hoe daaruit de verplichte verzekering (verplichtend gesteld door den Staat) af te leiden, maar in zijn inleiding het stelsel van premiebetaling door het bed ijf met ver plichte verzekering verdedigde, al zette hij in het debat daar weer wat anders voor in de plaats; 2o. die van den heer van der Drift, d e „op den bodem van Gods Woord als anti-revolutionair" de vakvereenigingen ervoor wil laten opdraaien (waarom voor de Verplichte ver zekering en 2o. die van den heer van der Most, die de overheid voor de verzekering van de arbeiders wil laten laten zorgen omdat een paar eeuwen geleden de gilden zijn opgeheven. Hoe zullen de heeren het ooit nog eens kunnen worden Maar welk een treurigen kijk op het „anti-revolutio naire" leven geeft zulk een Patrimonium-vergadering met zulk een inleiding en zulk een debatEn wat te denken van de „ordinantiën Gods," die zoo weinig helder zijn zelfs voor iugewjjden In zijn nummer van den 25 Januari neemt de Katho lieke Nieuwe Schiedamsche Courant een stukje over uit de eveneens Katholieke Volksbanier, waarin de ad vertenties uit Het Volk aangaande Troelstra's echtschei ding en tweede huwelijk voluit worden opgenomen en waaraan dan deze opmerking wordt toegevoegd Zoodat in een paar maanden tjjd Pieter Jelles' huwelijk ontbonden is en hij maar gauw een nieuw heeft gesloten, waarom hij een buitenlandsche huwe lijksreis maakt. Dat zijn nu sociaal-democratische zeden. Dat de Katholieke Nieuwe evenmin als zijn gelijk waardige confraters in staat is, een behoorlijke bestrij- 1) Den inhoud van het betoog en het debat en de aanhalingen ontleenen w(j aan het verslag van de „Nieuwe Schied. Courant''. 2) Dus de gilden waren volgens den heer v. d, M. een soort van arbeids- en arbeiders-verzekering Ra ra, wat is dat

De Moker | 1908 | | pagina 1