Ditjes en Datjes, De ramp aan den Hoek. Uit de Vakvereenigingen. ding van de sociaal-democratie te leveren, is reeds sedert lang bekend. En dat zjj in de plaats van met een behoorlijke bestrijding, met overgenomen stukjes uit andere kranten en met dingen als het bovenstaande werkt, is ook al oud nieuws. Wij zouden daarvan dan ook geen melding maken, indien Troelstra's echtschei ding en onmiddellijk daarop gevolgde tweede huwelijk nu niet werd uitgebuit als voorbeeld van sociaal-de mocratische zedeloosheid of onzedelijkheid. Zwijgen onzerzijds zou den indruk kunnen maken, dat wij het met een dergelijk oordeel eens zouden zijn of met de zaak verlegen zouden zitten. Verbazen doet het ons niet, dat bij voorkeur Christe lijke bladen de vuilbewerpers zijn, want nergens heeft het farizeïsme dieper ingevreten dan in een deel der Christelijke kringen. En nergens wordt met meer wel lust over akelige en vieze dingen gesproken en ge giecheld dan in zulke farizeïstische Christelijke om gevingen. Met hoeveel wellust werden niet nog onlangs de door en door smerige opmerkingen van den „Christe- ljjken" Standaard over Soleillani overgenomen en ge noten door tal van „Christelijke" bladen en lezers Verwonderlijk is het daarom niet, dat bii voorkeur Christelijke bladen smerigheid zuigen uit Troelstra's echtscheiding en onmiddellijk daarop gevolgde tweede huwelijk. In het feit eener echtscheiding en daarop volgend tweede huwelijk zit op zichzelf' niets onzedelijks. De Christelijke bladen, die Troelstra aanvallen, zouden dus moeten beginnen, de onzedelijkheid daarvan te bewijzen. Voor de duidelijkheid willen wij een in Schiedam overbekend geval daartegenover stellen. Een bekend Schiedammer, uit „Christelijken" kring, gehuwd, woont buiten Schiedam met een andere vrouw samen. Door zijn mede-Christenen, ook niet door de „Christelijke" Schiedamsche bladen, is dat nooit in het openbaar on zedelijk genoemd. En toch zal ieder moreel-welden- kende, zelfs een „Christelijke", dit huwelijk met wat daarbij hoort onzedelijk moeten vinden en het met ons eens zijn, dat echtscheiding in dit geval had moeten voorafgaan aan het samenwonen mnt die andere vrouw. Of kan de Christelijke pers zich gemakkelijker neer leggen bij de veelvuldige prostitutie van gehuwden (ook van vrouwendan bij een wettelijke huwelijks ontbinding, wanneer, door welke oorzaken ook en hoe betreurenswaardig en rampzalig ook op zichzelf, de liefde uit het huwelijk verdwenen is en met die liefde het innerlijk samenleven, waaraan toch ieder gehuwde vóór alles b -hoefte heeft Huichelarij is deze geheele exploitatie van Troelstra's persoonlijk leven tegen de sociaal-democratie. En in de buurt van Rotterdam, waar de eere-voorzitter van den R. K. Volksbond nog slechts kort geleden wegens misdrijf tegen de eerbaarheid in't openbaar tot gevange nisstraf veroordeeld werd, terwijl van Katholieke ot bondgenootschappelijk-Christelijke zijde daartegen zelfs niet geprotesteerd is, is zulk huichelachtig oogengedraai over Troelstra een waardig bewijs van modern farizeïsme. De Harwich-lijn, RotterdamHoek van Holland— Londen, heeft nu binnen een jaar het derde ongeluk aan den Hoek van Holland op haar rekening. Eerst in Februari 1907, toen de „Berlin" uit elkaar sloeg. Nu in Januari 1908, nu ia een week tijds de „Vienna" aan den grond raakte en de „Amsterdam" een groot gat kreeg door aanvaring met een ander schip. Alle 3 schepen hadden de post van Engeland aan boord, en de post moet overgevaren en moet op tijd aankomen de commissaris van het loodswezen aan den Hoek zei het ronduit tot een verslaggever van de „Nieuwe Rot- terdamsche Courant" „het wordt den gezagvoerders niet gevraagd of het mist of niet, of het weer is of niet, zij moeten binnenkomen en op tijd zijn." De post is immers aan boord. En als die niet geregeld en niet op tijd komt, lijdt menige zakenman, menige onder nemer, groote schade en dat mag niet. Daarom moeten de booten-met-de-post varen en op tijd varen, weer ot geen weer, gevaar of geen gevaar. Eu de ondernemers van de Harwich-ljjn hebben ook groot belang bij het op tijd varen van hun schepen, want alleen dan hebben zij kans het postvervoer van uit Engeland te behouden en de ruime subsidies, die daaraan vastzitten. Komt er onregelmatigheid in het postvervoer en ongeregeldheid in de aankomst van de postboot, zoodat de aansluiting met den in ernationalen spoorpostdienst gemist wordt, dan raken zij die subsi dies met het postvervoer kwijt en komen die aan concurreerende lijnen, zooals de Zeeland, die van Vlis- singen uit de post naar Engeland vervoert en daarvoor weer subsidies krijgt, o. a. van Duitschland voor het vervoer der Duitsche post. De concurrentie van de kapitalistische ondernemingen, de behoefte aan kapitaalwinst en de noodzakelijkheid voor onze kapitalistische ondernemers om vast op de post te kunnen rekenen zijn de eenige oorzaken van de roekeloosheden, door postvervoerende booten als de Ber lin, de Vienna en de Amsterdam begaan. Natuurlijk, als alle omstandigheden meewerken, kan er „op tjjd" gevaren worden. Maar als nog door den mensch niet overwonnen natuurkrachten ongunstige omstandigheden in 't leven roepen, dan is de kans van ongelukken groot. Bjj normale toestanden zou men rekening houden met die ongunstige omstandighed-n. Bij krankzinnige mis dadige toestanden als het kapitalisme in overvloed doet ontstaan, wordt daar geen rekening mee gehouden, want het kapitaal vraagt naar niets dan winst en slaaf- sche onderdanigheid aan de voorwaarden voor de ver krijging van winst. Dt is alles van zeldzame eenvoudigheid en voor ons, die te midden van de kapitalistische anarchie en mis dadigheden léven, een algemeen bekend verschijnsel. Toch wordt deze zoo eenvoudige zaak uit louter kapitalis- tenbelang nog meestentijds onder andere kwesties verdonkeremaand. Want voor de kapitalisten en kapi talistenknechten (z- oals de burgerlijke kranten) is het gevaarlijk, dat op zoo duidelijke en onweerlegbare wijze blijkt, hoe door en door gemeen en misdadig het kapi talisme in zijn consequenties is. Immers, zoodra dat te duidelijker uitkomt, is er kans dat de bestrijders van het kapitalisme snel vermeerderen en daardoor de hand having van het kapitalisme regelmatig moeielijker wordt. Een merkwaardig staaltje van zulk een verdonkere maning der hoofdzaak terwille van kapitalistische be langen is het hoofdartikel van de Nieuwe Schiedamsche Courant van 25 Januari 1908, blijkbaar ingeblazen door den een of anderen aandeelhouder van de stoomvaart maatschappij „Zeeland". Daarin wordt niet, zooals van een zich Christelijk noemend blad verwacht kon worden, tekeer gegaan tegen de roekeloosheden van een winst- begeerig kapitaal en het „verzamelt u geen schatten op aarde" denonChristelijken winstjagers voorgehouden. Neen, van het ongeluk aan den Hoek wordt gebruik gemaakt om reclame te maken voor een andere winstbegeerige kapitalistenonderneming, de stoomvaart-maatschappij „Zeeland." Na een korte inleiding schrijft de Katholieke Nieuwe woordelijk het volgende: Toch blijft er, ondanks dezen betrekkelijk guu- stigen afloop, een zware schaduw bij den lichtkant die deze nieuwe scheepsramp vertoont. Wij zien hier eene vreemde maatschappij de Great Eastern Railway Company die, gebruik makende van het gereedkomen van den Nieuwen Waterweg en de Spoorwegaansluiting met Hoek van Holland, inder tijd eene snelle korte verbinding tusschen Engeland en het Vasteland in het leven riep. Die uitheemsche maatschappij, concurreerende met eene nationale onderneming, trok een belangrijk deel van het per sonen- en goederenverkeer tusschen het Vereenigde Koninkrijk en de Staten van het Vasteland. Hare ljju werd steeds meer gezocht door tal van reizi gers, die zich uit de Vastelandsstaten naar het Eilandenrijk begaven en het gevolg was dat de aandeelen der maatschappij die ze exploiteerde, steeds stegen en er belangrijke dividenden werden uitgekeerd. Daartegenover beschouwden we met meewarige belangstelling eene andere maatschappij, wier zaken steeds minder floreerden, naar mate die van de bedoelde concurreerende maatschappij opbloeiden. De Stoomvaartmaatschappij „Zeeland," voor vele jaren met Nederlandsch kapitaal opgericht, vooral met koninklijke grootmoedigheid door den vroegeren prins Hendrik gesteund, onderhoudt met haren dag- en nachtdienst een geregelde verbinding van Hollands Scheldestad met Engelands zeehaven poort. Zij heeft op hare uitmuntende schepen voor treffelijke kapiteins en onderwater-kloksignalen en houdt door het aangebracht stelsel van draadlooze telegrafie hare vaartuigen steeds in vei binding met de tust Toch wordt deze lijn door velen geboycot ten voordeele van de concurreerende verbinding. Niet alleen uit Hollands steden, die nog het motief van het vermijden van eene langdurige spoorreis voor het prefeeren der Harwichlijn kunnen aanvoeren, maar ook uit tal van plaatsen in de overige pro vinciën van Nederland en van uit het buitenland gaan velen, wien zaken of andere motieven aan gene zijde van het Kanaal voeren, met de booten die de Great Eastern tusschen Hollands hoek en Harwich doet loopen Eu niet alleen met personen- en goederenvervoer, maar ook door het nemen van aandeelen werd tot heden veelal de maatschappij gesteund, die onze echt nationale ouderneming eene beduidende concurrentie aandeed en hare winst productie aldoor merkelijk deed lijden. De vreemde indringster werd boven het kind des huizes gesteld en op buitengewone, bedroevende wijze begunstigd. Nu is er in den laatsten tijd in dien onverkwik- kelijken toestand wel eenige verbetering gekomen. De schrik, dien de „Berlin"-ramp alom in Neder land en op het overige deel van het Vasteland voor den overtocht met de Harwichbooten heeft gewekt, was oorzaak, dat tal van reizigers uit Holland en de andere Vastelandsstaten aan de reis met de boo ten der maatschappij „Zeeland" de voorkeur gaven en velen zich het ongerief van een lange spoorreis naar Vlissingen getroosten, om zich een meer vei- ligen overtocht te verzekeren. De zaken der Stoom vaartmaatschappij „Zeeland" zijn in den laatsten tjjd dan ook weer verbeterd en nog in de laatste verloopen dagen, onder den indruk van de nieuwe Hoekramp, zijn de aandeelen der maatschappij merkeljjk, bjj beduidende aanvraag, gestegen. En na een allerbelachelijkste poging om het „nationale" Nederlandsche kapitaal uit te spelen tegen het vreemde, en dat „nationale" voor te stellen als de deugdzame engel tegenover dat „vreemde" als de zondevolle duivel 1) eindigt de redactie haar artikel aldus: Hopen wij, dat, na de ontzettende ramp van de „Berlin", de nieuwe scheepsramp van de „Amster dam", die, gelukkig, een veel minder noodlottig verloop had, weer iets zal geleerd hebben. Het Nederlandsche publiek, voor zoover 't tot reizen naar Engeland genoopt is, heeft nu kunnen zien onder wier hoede 't zich het veiligst bevindt: niet onder de hoede van de vreemde maatschappij, die nog, luidens de opvolgende berichten in zooveel te kort kwam, die hare schepen den overtocht deed maken, toen velen dit onder de gegeven omstandig heden eene onmogelijkheid achtten, maar onder de schutse van de echt nationale onderneming, die met de meeste voorzichtigheid hare vaartuigen het traject Vlissingen—Queenborough doet afleggen. Door hare onderwaterkloksigualen, die in dezen tijd van onbe rekenbaar nut bleken, door de draadlooze telegrafie, waarmede zij de schepen voortdurend met het hoofd bureau blijft verbinden en tal van andere doel treffende maatregelen biedt deze Hollandsche. stoom vaartlijn de meeste waarborgen voor de veiligheid der reizigers die zich aan haar toevertrouwen. Onzen stadgenooten, die bij de veelvuldige be trekkingen door ons hoofdbedrijf met Engeland gevorderd, dikwijls de reis naar het Eilandenrijk moeten ondernemen, kunnen wij dan ook alleszins raden, de route over Vlissingen te nemen. De wel wat lange spoorreis wordt ruimschoots vergoed door den gi ootereü waarborg van veil gheid die de Zeeuwsche stoomvaartlijn biedt. Niet alleen de uiterste zorgen der maatschappij, maar ook het ontegen zeggelijk feit, dat de Vlissiugsche haven zooveel gemakkelijker entree biedt, dan de monding van den Nieuwen Waterweg, draagt daartoe alleszins bij. Steunen wij dan deze echt nationale onderneming, voor zoover wij daartoe geroepen zijn, althans door van haar allereerst onze tickets te betrekken en hare actiën in waarde te doen stijgen. Dan zal blijken, dat „Holland op zijn smalst" steeds meer door het breede kanaal vau welbegrepen nationaal zelfbewustzijn wordt doorgraven. Het is een gelukkig verschijnsel, dat zelfs „Christelijke" kranten van tijd tot tijd eens ondubbelzinnig laten zien, dat zij niets dan verwoede kapitalistendienaars zijn en dat hun christelijk pakje niets is dan een bedriegelp omhulsel waarm e de aandacht van hun eigenlijke wezen wordt afgeleid. Het Nederlandsch kapitalisme is even afzichtelijk als het vreemde. De Schiedamsche arbeiders met hun buiten gewoon lange arbeidsdagen en hun zeer slecht verzorgde ontwikkeling zijn daar prachtige bewjjzen van. En aan de verdierlijking, die het kapitalisme schept door de „vrije voortbrenging" van alcohol en op de ergerlijkste manieren den alcohol aan den man te brengen, staan ook de Christelijke branders van Schiedam leelijk schuldig. Toorn daar eens tegen „Christelijke" Nieuwe; dat is meer in overeenstemming met de taak des Christendoms. Kunst aan liet Volk. Zondagavond 2 Februari geeft deze Vereeuiging weer een uitvoering, ditmaal een tooneelavond, met 2 van de beste kunstenaars van het Rotterdamsche tooneelgezelschap. Wie nu eens werkelijk prachtig tooneelspel wil zien, geheel doordaciit en met merkwaardige zeggingskracht gepaard, verzuime niet, dien avond bjj te wonen. De heer Tartand en zijn vrouw (Alida Klein) kunnen een zeldzaam genot verschaffen. Wij wekken ook de arbeiders op, van deze gelegen heid om iets zeer moois te hooren en te zien, in groot aantal gebruik te maken. Het aangebodene is zeer bevattelijk. En het zien en hooren van mooie dingen is niet slechts een genot maar werkt ook verheffend en veredelend en een arbeidersleven is doorgaans niet rijk aan verheffende, genotrjjke omstandigheden of gebeurtenissen. Metaalbewerkers. In De Moker van de vorige week plaatsten wij het bericht, dat een der R. K. werk lieden van de kettingfabriek lid is geworden van de afd. van den Alg. Ned. Metaalbeweikersbond te Schie dam. In den R K. Volksbond is dit dezer dagen ia de eerste maandvergadering ter sprake£gekomenbljjkens de IV. Sch. Ct. ging het aldus toe Bij de rondvraag, die het uitbrengen van het jaarverslag voorafging, vroeg de heer Vink of 1) Iu dit gedeelte komt de merkwaardige uitspraak voor: Het Nederlandsche volk verarmt meer en meer1' (bijv. door het verlies van Amerikaansche „spoorwegwaarden"). Och kom, in de ver mogensbelasting stijgt het jaarlyjksch bedrag van aanslag met lid millioen gulden! Toeh wordt de kapitalistenklasse in Ned, armer

De Moker | 1908 | | pagina 2