C. JAMII Gebruikt geen koek, chocolade en suikerwerk uit de winkels der firma die haar arbeiders ontslaat, om dat ze vereenigd zijn. Vlaardingsche IJzerkoekjes. iemand die lid is van een neutrale vakvereeniging, staande iveelal op den grondslag der S. D. A. P., en tegelijk lid van een onderafdeeling der Bonds- ■afdeeling, van beiden lid kan blijven of genoopt is voor een van beiden te bedanken. Nader lichtte bedoeld Bondslid de vraag aldus toe, dat 't hier geld een werkman der kettingfabriek, die tegelyk lid was van de neutrale metaalbewerkers-vereeniging en van de metaalbewerkers-vereeniging „St. Eloy", onderafdeeling der Bondsafdeeling. Over de gestelde vraag ont-pon zich nogal eenige discussie, waarbij de voorzitter in het licht stelde, dat men zeker in het geval van het niet samengaan der beide lidmaatschappen verkeert, als de statuten der bedoelde vereeniging in strijd zijn met de Bonds- statuten, de Katholieke beginselen of hare hande lingen feitelijk met onze beginselen in strijd zijn. Is bedoelde vereeniging aangesloten bij den Metaal- bewerkersbond, dan sluit het Bondslidmaatschap zeker het lid zijn dier vereeniging uit, maar het royement is eerst ter beoordeeling van het afdeelings- bestuur zeker is hiervan nog geen sprake geweest. Na verdere toelichting ook door het bestuurslid van Hees, achtte men de betrokken vraag vol doende beantwoord. Het afdeelingsbestuur van den R. K. Volksbond hoopt dus nog in staat te zijn, dezen arbeider terug te trekken uit den Metaalbewerkersbond. Wij zijn er nieuwsgierig naar, welke inquisitie- en vervolgingsmaatregelen er gebruikt zullen worden, om dezen flinken kerel te doen breken. Te zijner tyd zullen wij daar melding van maken. Wij hopen, dat hij deze vuurproef zal kunnen doorstaan, en met flinken, den vooral moreelen steun van Bond is dat mogelijk. Een schandelijk ontslag. Naar aanleiding van ons bericht in de vorige week, dat de fietsenfabriek Tim de werklieden met meer dan f5.weekloon toch niet meer dan f 5.uitbetaalde, is een der jonge arbeiders ontslagen. De directie beweerde zonder bewys en volkomen ten onrechte, dat deze jonge man dat be richt aan De Moker had gezonden en dat dit voor haar een reden was om hem weg te zenden. Naar onze op vatting zou ook dan zulk een ontslag een schande zijn geweest. Maar erger wordt het, als men weet, dat deze jonge arbeider door zijn „getuigenis volkomen naar waarheid" medegewerkt heeft aan de veroordeeling van Tim's directeur tot 10 dagen gevangenis wegens mis handeling. Hoe een patroon is, die zijn werklieden zoo ernstig mishandelt, dat een rechtbank het noodig vindt hem tot 10 dagen gevangenisstraf te veroordeelen, kan ieder begrijpen. Dat zulk een patroon giftig is tegen zyn „ondergeschikten", wier getuigenis (geheel overeen komstig de waarheid zijn veroordeeliug bevorderde, is zielkundig volkomen te begrijpen. En dat daarop een volkomen ongegrond ontslag volgt als het door ons vermelde, is in het verband der zaken ook geen wonder. Maar wel wonder is het, dat de arbeiders zulke patroonshandelingen maar toelaten en dat zij zich niet krachtig en algemeen organiseeren om door hun orga nisatie een eind te maken aan iedere patroonswillekeur. Doet dan toch uw oogen open, metaalarbeiders en ziet welk een verdoemenswaardig stelsel het kapitalistische stelsel is met al zyn noodzakelijke gevolgen van werk loosheid, gebrek, overmatige werktijden, kleine loonen, patroonswillekeur en -onrecht en zoo voort.... Gemeentewerklieden. Woensdag 1.1. hield onze afdeeling een Huishoudelijke Vergadering in het gebouw „Constantia". Na opening door den 2en voor zitter, die de nieuwe leden een hartelyk woord toesprak (de nieuwe leden waren ditmaal de bruglieden en van de openbare verlichting) kreeg de 2e secretaris het woord, tot het voorlezen van zijn jaarverslag, waardoor wij nog eens een overzicht kregen van wat wij zooal in het afgeloopen jaar gedaan hadden. Dit jaarverslag werd onder dankbetuiging van de vergadering goedge keurd. Daarna kwam het financieel verslag van den len penningmeesterde inkomsten bedroegen ruim. f200.en de uitgaven ongeveer f150.zoodat er nog een f 50.in kas bleef. Punt 2 van de agenda waskandidaatstelling voor voorzitter-redacteur van onzen Bondonze afdeeling stelde candidaat P. Schoonderwoerd. Wy meenden, dat onze Bondsvoorzitter genoeg capaciteiten had voor ge noemde functies. Onze afdeeling wss het, die op een der vorige congressen krachtig erop had aangedrongen, genoemden redacteur in Rotterdam gevestigd te krijgen in het belang van den Bond. Punt 3 der agenda (benoeming controle-commissie) kwam hierna aan de orde. Benoemd werden N. J. Ver voort (reiniging), W. Kuypers (pl. werken) en H. Snel. Bij punt 4 (beleid Bestuur) werden geen aanmerkin gen gemaakt, zoodat het Bestuur naar genoegen der leden de zaak van ons allen geleid had. Hierna ging men over tot de rondvraag. Verschillende sprekers gaven zich daarvoor op. Een der mannen van de waterleiding vroeg, of het Bestuur al stappen gedaan had tot ver betering van hun loon, daar het tegenwoordige loon veel te laag was; deze categorie is het laagste in loon daarom meenden zy het meeste recht op verhooging te hebben. Het Bestuur zegde toe, zijn aandacht aan deze kwestie te zullen wyden. De vraag van een der brug wachters was, of het Bestuur eens pogingen wilde doen om het loon Zaterdags uitgekeerd te krijgen en niet meer op Dinsdag, zooals het nu is, want deze regeling is niet aangenaam voor de bruggelieden. Ook deze zaak beloofde het Bestuur te zullen behartigen. Op de vraag of vrij schoenen en laarzen voor brug wachters niet gevraagd k onden worden, antwoordde het Bestuur nu nog niet daarop te moeten ingaan, evenmin als op een dergelijk verzoek van de reinigings mannen het Bestuur meende, dat het beter was daarmee nog een klein poosje te wachten, daar nu wel spoedig het Werkliedenreglement zal worden ingediend en daarbij deze kwestie in behandeling zal komen. Ook vroeg een der stalwachters, of wij voor hen niet eens pogingen wilden doen om een kachel voor verwarming te krijgen als zij staldienst hadden. Ook deze kwestie zou het Bestuur behandelen. Op de vraag van een der Vaandelcommissieleden om een bedrag voor het vaandel, besloot de vergadering daarvoor f 10.- te geven. Een collecte die daarna gehouden werd bracht bovendien nog f 1.20 op, zoodat genoemde commissie nu f 18.70 in kas heeft. Na slui ting der vergadering door den len Voorzitter gingen wij om 10V3 uur uiteen. De Correspondent. Schildersgezellen. Vrijdag 24 Januari hield de Afd. Schiedam v. d. Ned. Schildersgezellenbond haar eerste vergadering in dit jaar. Met een geluk- wensch aan de leden werd deze goed bezochte vei ga- dering door den voorzitter geopend. De notulen wer den ongewijzigd goedgekeurd. Ingekomen was een schrijven van eenige sigarenmakers, welke verzochten om afname van Tabak enz dit werd als kennisgeving aangenomen. Het verslag van de 1.1. gehouden jaar vergadering, dat uitvoerig in ons vakblad vermeld was, werd daarom niet voorgelezen. Besprekingen erover hadden niet plaats. Tot leden voor de commissie van controle werden by stemming aangewezen van Zomeren en Huiswaard. Het bestuursvoorstel, om Art. 16 van het H. H. Reglement (luidende„Ieder lid is verplicht de h. h. vergadering bij te wonen, behoudens vooraf gaande kennisgeving, bij gebreke daarvan wordt 21/» cent boete geheven") te schrappeD, werd aangenomen. Door het Bestuur werd vervolgens een concept loonlijst ingediend, welke door de vergadering werd goedge keurd, tevens werd het bestuur volmacht gegeven voor de toelichting enz. zorg te dragen. Bij de rondvraag bracht een der leden verslag uit van de 1.1. gehouden jaarvergadering der Schildersver- eeniging „Voorzorg", waa by tevens woidt besproken de houding van bovengenoemde vereeniging tegenover onze Afd. inzake de loonbeweging, welke houding verre van prijzenswaardig is en het meest voortspruit uit de domheid en het misverstand, dat de meeste dier leden tegenover .onzen bond bezielt. Met een woord van opwekking tot alle leden en in 't bizonder tof de jongere, pas toegetreden leden om trouw de vergaderingen te bezoeken en elkander aan te sporen, opdat wy allen een werkzaam aandeel mochten h bben in de vooruitgang en verheffing der arbeidende klasse, sloot de voorzitter de vergadering. H. H. A. P. Correspondent. De Stem des Volks. Ter herdenking van haar twee-jarig bestaan zal deze Arbeiders-Zangvereeniging op Zaterdag 8 Februari a.s. een Feestavond houden, en wel in de mooie zaal „De Harmonie". Het belooft een gezellige en propagandistische avond te worden, omdat, naar wjj vernamen, de nummers, door „De Stem" te zingen, flink zijn ingestudeerd de Muziekvereeniging „Voorwaarts" hare medewerking verleent en de Too- neelvereeniging „Kunst en Strijd" een mooi blyspelletje zal opvoeren. Voorts zal een onzer partygenooten-spre- kers de feestrede houden. En na afloop van dit alles krygen de danslustigen nog gelegenheid een „toertje" te doen. Aan steun aan den wegens „slapte" ontslagen partijgenoot kwam 14 Januari f 3.75 en 21 Januari f 3.60 in. Cliristen-socialisme. We schreven het reeds meerer gaat bijna geen week voorbij of hetzij in de pers óf in de een of andere vereeniging, dat men het over het socialisme heeft. Wel een bewys hoe het zich met onweerstaanbare kracht opdringt aan ieder, die het maatschappelijk organisme van meer nabij bekijkt. Zoo o. a. ook in de afdeeling Vlaardingen van „het Vaderlijk erfdeel", Patrimonium. In een cursusvergadering, toegankelijk voor geestver wanten, heeft gisteravond (Vrijdag) ons hooggeacht kamerlid Jhr. De Geer, meer speciaal over het chris- ten-socialisme, een inleidiDg gehouden. Daar zal vermoedelijk wel een goede reden voor zijn geweest. En we gelooven niet zoo heel ver mis te tasten, in'tien we zeggen, dat het socialisme ook onder kerke lijke kringen veel grooter aanhang heeft, dan zoo oogen- schijnlijk zou lijken. Dat is een doorn in het oog van de conservatieve elementen in die kringen en men zint op middelen dien stroom in te dammen. Een der middelen daartoe is een cursusvergadering, zooals gisteren gehouden. Daar heeft men een spreker, die principieel tegenstander van het socialisme is en du-i het onderwerp zoo behandeld, dat zyn gehoor wel den indruk moet krygen dat het lijn recht indruischt tegen de ordinnantiën, ons door God gegeven. Bovendien is ook geen principieel debat te duchten op zulk een vergadering en dat is ook wat waard. Dat is betrekkelijk jammer te noemen. Ons dunkt, indien het bestuur van „Patrimonium" een onzer man nen, of b.v, Enka uitgenoodigd had, om zoo noodig den spreker van repliek te dienen, dat zulks het onder werp ten goede had gekomen. Intusschen zulke vergaderingen, het is slechts koren op onze molenhet bewijst dat ook daar het socialisme aan de orde is en aan de orde zal blyven, zoolang, totdat het verwezenlijkt is Duiven-oprechtheid. In de Goedkoope vanj.l. Zaterdag komt een driestar voor„Godsdienst en sociaal democratie" waaruit zulk een verderfelijken stank opsteeg dat we eerst geneigd waren dien beerbut zoo spoedig mogelijk te passeeren, zonder er verder nota van te nemen. Doch bij eenig nadenken kwam het ons wensche- lijk voor aan ons voornemen geen gevolg te geven. Zulk opzettelijk bedrog dient gepareerd te worden. Vooraf ga een opmerking van anderen aard. Onlangs heeft de Goedkoope een artikelenreeks „Gods dienst en Socialisme" geschreven. Daarin moest natuur lijk „betoogd" worden dat beiden elkaar fiitsluiten. Die poging is jammerlijk mislukt: 'twas eea lappendeken van citaten van Van der Goes, Mendels, Gorter, Bebel, Liebknecht enz. enzwaaraan geen mensch ten slotte meer een touw kon vastmaken. Enfin, 't socialisme werd daarin een kop kleiner gemaakt. Dat spreekt vanzelf. Maar nu zou men toch van zulk een Christen-demo- kratisch krantje mogen verwachten dat, indien hier ter plaatse door een sociaaldemocraat, iu dit geval onzen partijgenoot ds. Van d-r Heide, een lezing wordt ge houden over meergenoemd onderwerp, zij er prijs zou stellen haar lezers daarvan toch minstens een verslag te geven. Dan konden zij de zaak ook van den anderen kant bekyken. Tot die hoogte heeft ze zich geen eens kunnen op werken. Met geen enkel woord heeft ze van die lezing gerept. Dat is óók voorlichting! Maar nu de driestar. Jawel, nu heeft ze het wèl over de lezing van Van der Heide, en deze ia verband gebracht met de echt scheiding van Troelstra. Van de Heide zei o. m. „Dan (als de sociaal-democraten de macht heb ben) zal er voor ieder mensch gelegenheid zijn, zyn geestelijke krachten te ontwikkelen, het gezinsleven meer tot zijn recht komen, het edelste in iederen mensch zich kunnen uiten." Dat wil dus zeggen dat, wanneer de economische omstandigheden voor den mensch verbeterd zijn, vanzelf de gelegenheid geschapen wordt dat het mensch-zijn beter tot zijn recht zal komen dan in de huidige samen leving, waar n het beste in den mensch door de zucht naar winst omlaag gehaald en vertrapt wordt. En wat maakt dit brave krantjs er van? Dit: „Indien het waarheid was (n.l. of dit in stryd met het Christendom is) natuurlijk niet, maar het geen ds. Van der Heide van de sociaal-demo craten (wij onderstreepen, Eed. Mokerbeweert, is eea brutale leugen." De onbevooroordeelde lezer vergelijke het citaat van I

De Moker | 1908 | | pagina 3