Staking te Krommenie Uit de Vakvereenigingen. Vlaardingsche IJzerkoekjes, bestrijding der sociaal-democratie en de antwoorden van Het Volk op de aanvallen van burgerlijke zijde niet opnam. Tot ons genoegen knnnen wij nu vaststellen, dat die Moker-slag de gewenschte paedagogische uit werking heeft gehad. In het nummer van 1 Febr. begint de redactie der Schiea. Ct. haar persoverzicht met de opmerkingdat zij „in een vorig nummer" een aanval van De Vaderlander op de S. D. A. P. had opgenomen en daarom nu ook het antwoord van Het Volk op dien aanval overnam. Een ezel stoot zich geen tweemaal aan denzelfden steenwij hopen dat de redactie der Schied. Ct. even verstandig als zoo'n ezel zal zijn. Kunst aan 'tVolk. 'tWas weer volop 'n suc ces-avond, j.l. Zondag toen de heer en Mevrouw Tar- taud-Klein voor „Kunst aan 't Volk" optraden. De zaal was, ten spijt van allerlei pessimistische verwachtingen, bjjna heelemaal vol. En er is genoten. De mooie," indrukwekkende ver schijning van Alida Klein met haar talent, haar melo- dieuse s'em, maar bovenal met haar sentiment Louise uitbeeldend, de lieve, voor 'tvolk levende koningin, 't was in één woord goddelijk. Zonder aan het andere tekort te willen doen, willen we wél zeggen dat 't frag ment uit Multatulis Vorstenschool ons 't beste, liever 't allerbeste beviel. In „Kinderstem" en „Erfgename" bleek, dat de heer Tartaud in declamatie z'n force niet heeft, 't Contrast met „Iris" en met de kleinere gedichten (heerlijke afwisseling na 't vele en sterke dramatische) waaronder vooral „De groote hond en kleine kat" te noemen valt, door Mevrouw Tartaud voorgedragen, was te groot. Zelfs in „Meneers verleden", een heerlijk blijspelletje, kwam nog niet de kunstenaar ten volle uit. 't Was eerst in „Nora" dat de heer Tartaud in z'n kracht verscheen. 'tWerk is zwaar, maar o, wat 'nspel! 't Grillige kind, dat vrouw is, in haar volle naïeviteit, bezwaard met 'n schuldenlast die ze verbergt voor hém, die haar niet anders kende dan zijn speelpopje, z'n zangvogeltje, 't verkwistertje, dat op zoo harde wijze ontnuchterd tot de grootste wanhoop overgaat, door haar man wegge- stooten en direct weer in genade aangenomen wordt, maar dan tot het inzicht komt van hare klein-heid, van haar bedorven opvoeding, waardoor er niets uit haar geworden is. Ook als „Nora" toonde Mevr. Tartaud ten volle hare groote talenten. Daar naast kan geen geliefhebber worden geduld, daarbij behoort het forsehe, gesloten spel van haar echtgenoot. 't Was stil, soms benauwend stil in die zoo volle zaal; het meesterlijk spel werd gevolgd met al de aan dacht die 't verdiende. „Kunst aan 't Volk" kan ook dezen voordracht-avond weder aanteekenen als een in ieder opzicht ten volle geslaagd. Het Bestuur had wederom een zeer gelukkige keuze gedaan, en we zijn overtuigd dat het zeker in den geest van velen handelen zal, bij de samenstelling van 't programma voor 't volgend seizoen het echtpaar Tartaud niet op de rol te vergeten. B. Metaalbewerkers. De afdeeling van den Me- taalbewerkersbond houdt Vrijdag 14 Febr. a.s. eene huishoudelijke vergadering. Degenen, die voorstellen voor het aanstaande congres hebben, worden verzocht, deze schriftelijk in te dienen bij het bestuur. De Firma Herman Jansen Co. Wjj ontvingen weer eens klachten over het steeds meer berucht wordende optreden van de firma Heiman Jan sen Co., o. a. dit ingezonden stuk, welks inzender ons als een volkomen betrouwbaar nyin bekend is. Kapitaal en Arbeid. M. de R. Verzoeke s. v. p. een weinig plaatsruimte onder bovenstaand opschrift. Voor eeiiige weken geleden werd het personeel der kistenmakerij v. d. Firma Herman Jansen Co., aan de Lange Haven alhier, aangezegd dat hun een loonsverminderirg te wachten stond. Natuurlijk werd hiertegen geprotesteerd, wat even natuurlijk niets hielp. Want, mijn wil, is uw wet, denkt waarschijnlijk deze Firma. Wat gebeurde n.l. In de laatste week werd aan de kistenmakers meer werk opgedragen dan gewoonlijk, waarvan het gevolg was dat zij ook meer geld vroegen. De kistenververs kregen niet méér, maar wel lastiger werk als gewoonlijk, maar vroegen daarom niet méér geld. Maar nu komt het mooiste van de grap. De firma gelastte toen als volgt De kistenmakers moesten het meer ophoudende werk voor hetzelfde geld doen als zij voorheen kregen, de kistenververs moesten op iedere 100 kisten f 0.25 laten zakken, zoodat zij voor 75 koperen centen 100 kisten moesten verven met twee schil den. Ieder die met het vak bekend is, weet, wat dat beteekent. Op het antwoord van de ververs, dat zij voor dat geld weigerden te werken, kwam de chef de bureau naar boven met de boodschap Geen zin er in, dan kun je wel gaan. Betreurenswaardig is het, daar die persoon, naar ik vernomen heb, vroeger zelf dit laatste vak heeft uitgeoefend en dus goed weet wat of het zeggen wil dat werk te doen voor zoo weinig geld en toch aldus tegen een werkman optreedt. Maar even later kwam de patroon zelf„Donder maar op, jullie hoeven nooit meer bij mij te komea om werk". Zoodat dus (ter wille van de concurrentie plot seling drie menschen op de straat gezet werden. Jammer, dat het zulke lui niet aan handlangers ontbreekt, zooals ook nu bleek. Al heel spoedig waren eenige personen beschikbaar, o. a. ook een schilderspatroon, om het werk dat onmogelijk voor d t geld gedaan kon worden, te doen. Daarom zal het ook voor arbeiders in dat bedrijf hoog noodig worden dat zij zich organiseeren, om in een flinke stevige organisatie hun hoofd te kunnen bieden aan uitzuigerij en nitbuiterij. U, mijnheer de Redacteur, dankend, verblijf ik beleefd Uw Dien., Schiedam, 4 Febr. '08. X. De hoeveelste maal is het nu al, dat De Moker de handelingen dezer firma moet brandmerken En hoevele dingen, even ergerlijk als wat in het bovenstaand inge zonden stuk staat, zijn ongepubliceerd gebleven De heer Herman Jansen en zijn vennooten gaan door voor goede Katholieken. Hoe zij hun handelingen tegen óver hun arbeiders kunnen rijmen met hun Christen-zijn, moeten zjj voor zichzelf maar uitmakenin die per soonlijke aangelegenheid hebben wij ons niet te mengen. Maar is deze firma van „goede Katholieken" niet een sprekend bewijs van de onmacht en den onwil dei- Katholieke kerk en geestelijkheid, om de Katholieke „heerenbezitters" tot een rechtvaardig, Christelijk op treden tegenover hun arbeiders te bewegen, desnoods te dwingen Blijkt ook hier weer niet, met welk een innige liefde Kerk en Kapitaal aan elkander verknocht zijn? Onthoudt deze les go d, arbeiders! Zoolang gij zelf uw eigen boontjes niet dopt en door krachtige organi satie niet zelf uw eigen belangen behartigt, zoolang zijt ge overgelaten aan de willekeur van het kapitalisme, onverschillig of ge met een geloovigen of een ongeloo- vigen patroon hebt te doen. En op de geestelijkheid, de teedere vriendin van het Mammonnistische kapitaal, hoeft ge heusch ook niet te rekenen. Organiseert u en zorgt samen voor uzelf. Onverminderd duurt de strijd voort. Laten wij deze moedige strijders steunen. Teekent op de lijsten. Ook kunnen gelden worden afge dragen bij de Administratie van „De Moker", „Constantia en bij den Penningm. v d. Bestuurdersb. Schildersgezellen. Door de afd. Schiedam van den N. S G. B. werd het navolgende voorstel eener loonregeling aan de patroons-vereeniging toegezonden. Aan de Schilders-Patroons- Vereeniging, Alhier. Mjjne Heeren! In opdracht der huish. verg. van de afd. Schiedam van den N. S. G. B. en in overleg met het H. B., wenden ondergeteekenden zich tot uwe Ver., met beleefd verzoek, onderstaande loon- en arbeidsregeling voor schilders gezellen alhier, met ingang van 1 Maart 1908, in te willigen. Deze is le. Een minimum uurloon voor een schildersgezel boven de twintig jaar, van 21 ets.. 2e. Een werktijd in den zomer van 11 uren daags en wel van 's-morgens 6 uur tot, 's-middags 12 uur en van 's-middags 1% uur tot 7 uur, des voor- en na middags een kwartier schafttijd inbegrepen. Des 's winters van 's-morgens 8 uur tot 5 uur, met een schafttijd van l1/» uur 's-middags. 8e. Overwerk, nacht- en Zondagarbeid als volgt te vergoeden. a. Van 's-avonds 710 uur met 25 pCt. b. Van 's-avonds 106 uur 's-morgens 50 pCt. c. Arbeid op algem. erkende Zon- en Feestdagen met 100 pCt. verhooging. Toelichting. Dat een loon van 17 ets per uur voor schilders gezellen te Schiedam zeer gering is, kan niet worden ontkend. Bij een dergelijk uurloon maakt fie gezel een weekloon, dat volstrekt onvoldoende is, om er met een gezin van rond te komen. In de laatste jaren zijn de prijzen der levens-benoodigdheden sterk gestegen. De verhooging van het loon heeft echter daarmede volstrekt geen gelijken tred gehouden. Dientengevolge verkeert de schildersgezel in werkelijk zeer ongunstige maatschappelijke omstandigheden. Het loon is van dien aard„ dat het niet mogelijk is, zelfs ook maar de allernoodzakelijkste, dagelijksche behoeften te bevredigen. Zelfs degenen, die het voorrecht genieten, vast werk te hebben, weten dat maar al te goed. Hoeveal te slechter is dan wel de toestand van hen, die geregeld elk jaar met werkloosheid hebben te kampen En dat zijn er niet weinigenZonder ons aan overdrijving schuldig te maken, kunnen wjj dan ook gerust beweren, dat de poHtie van d n gezel te Schiedam in 't algemeen verre van rooskleurig is. Wij zjjn dan ook genoodzaakt te trachten onze arbeids voorwaarden verbeterd te krijgen en vragen derhalve een uurloon van 21 ets, al zijn de tegenwoordige tijds omstandigheden zóó, dat een verzoek om hooger loon dan thans gevraagd wordt, zeer zeker gerechtigd zon zijn. Wat den werktijd in den zomer aangaat, de heeren zullen niet onbekend zijn, dat er onder de arbeiders een sterke drang gevoeld wordt voor ver korting van den arbeidsdag. En hoewel wij een arbeidsdag van 10 uur zeer zouden toejuichen, wij meenden, dat, met het oog op het loon, dat dan verdiend zou worden, wjj zoover niet mochten gaan. Zoo er evenwel haastwerk is en dientengevolge over werk noodwendig moet geschieden, dan is het naar onze meening, niet meer dan rechtvaardig, dat daarvoor den gezellen extra vergoeding, gélijk boven is aangegeven, wordt toegekend. Daardoor zullen de patroons wellicht ook minder spoedig tot laten overwerken besluiten. Hiermede zijn wjj aan het eind van onze toelichting gekomen. Wij vertrouwen dat, waar uwe vereeniging niet kan, noch zal ontkennen, dat de toestand der Schiedamsche schildersgezellen allesbehalve rooskleurig, en zij met ons eens zal zijn, dat verbetering meer dan noodzakelijk is, Uw ver. ook bereid zal zijn, om ons verzoek om gunstiger arbeidsvoorwaarden toe te staan. Tot het verstrekken van meerdere inlichtingen hetzij mondeling of schriftelijk, zijn wij gaarne bereid. Beleefd verzoeken w\j U, Uwe beslissing zoo spoedig mogelijk te vernemen. Hoogachtend, Het Hoofdbestuur B. J. Drost, Voorz. Jac. Cusiel, Secr. Het Afd.bestuur, J. M. van Pelt, Voorz. N. Tazelaar, Secr. Brandersknechts. 1) Zaterdag 25 Januari vierde de afdeeling haar 6:jarig bestaan. Zooals wij dat steeds gewoon zjjn op dergelijke feestavonden, was Constantia bijna wéér vol. De fee tredenaar, voor dezen avond de Bruin, hield een kernachtige propagandarede. De muziek vereniging „Kunst en Strijd" en de tooneelclub „Kunst na den Arbeid" deden uitstekend hun best het den be zoekers zoo aangenaam mogelijk te maken. Wij mogen niet nalaten aan beide vereenigingen onzen hartelijken dank te betuigen voor hunne welwillende medewerking. Een gez llig bal, dat laat in den nacht eindigde, sloot deze welgeslaagde feestavond. 4 nieuwe leden was onze voorloopige aanwinst, wij hopen echter op nog meerdere. Leden, welke nog punten ter behandeling hebben voor de a.s. jaarvergadering, worden verzocht deze zoo spoedig mogelijk aan het bestuur te doen toekomen. De Correspondent. Nog eens: duiven-oprechtheid. Op gevaar af dat de „Goedkoope" ons nog een beetje njjdigerzal aankeffen dan ze reeds tot op heden deed, moeten we nog even terug komen op haar misleidend artikel over de echtscheiding van Troelstra. - De vorige week toonden we reeds aan welk opzet telijk bedrog ze pleegde. Thans willen we aan'oonen hoe zulk een dom en roekeloos geschrijf niet ons wondt maar dengene, die van zijn krant, in plaats van het een voorlichster te doen zijn, e»n riool maakt, waarin aller lei vuil, speciaal tegen ons, sociaal-democ aten gericht, neergesmakt wordt. Duidelijker gezegd: dat zulk soort van bestrijding slechts hém wondt die ze bezigt. We beroepen ons daarop, op het oordeel van het anti revolutionaire kamerlid De Waal Malefjjt. In „De Stichtsche Courant" toch (ook een klerikaal blad) werd ook aan de echtscheiding van Troelstra een driestar gewijd. Wat zien we echter nu gebeuren? (zult ge daar goe de nota van nemen, o „Goedkoope" Dat reeds den 1) Yeel te laat ontvangen voor het vorige nummer. Eed. HET BESTUUR VAN DEN S.B.B.

De Moker | 1908 | | pagina 2