Uit het Vakvereengingsleven. Viaardingsche IJzerkoekjes. Verdiend. De Schiedamsche architect, de heer Sanders, is de bekroonde van de inzenders van ont werpen voor een Ambaclrsschool te Schiedam. Wij veroorloven ons, naar aanleiding van die be kroning eenige vragen. Zijn de plannen en teekeningen van bestaande, werkende, Ambachtsscholen, door bet Bestnnr (of misschien door een of meer bestnnrsleden persoonlijk) opgevraagd, ter inzage verstrekt aan alle uitgenoodigde architecten Heelt de heer Sanders, tegenwoordig werkzaam bij den Wate toren, er ook inzage van gehad oi is hij soms de eenige bestudeerder daarvan geweest? Wij zgn nieuwsgierig naar volledige lichtontsteking. Het wil ons voorkomen, dat hier een en ander niet in den haak is. Als wij ons vergissen, wat wij zeer be twijfelen, hopen wij op overtuigende wijze dat aangetoond te zien. Vrijdag 7 Febiuari hield de S. B. B. zgne eerste h.h. vergadering in dit jaar. Aanwezig waren alle aange sloten organisaties op de Onderwijzers na. De voorzitter liet de gebeurtenissen van het afge- loopen jaar in den geest nog eens langs zich heen gaan en kon tot zijn vreugde constateeren, dat de vakbeweging in Schiedam steeds grooter vorderingen maakt. Eenige nieuwe vereenigingen waren opgericht o. a. van de Metselaars en de Houtbewerkers, zij het dan met een klein aantal leden. De hoop is niet uitgesloten, dat zij goede organisaties zu len worden. In 't bijzonder prees de voorzitter de aid. van de Metaalbewerkers; hij stelde deze organisatie tot voorbeeld voor de anderen, en sprak den wensch uit dat de anderen ook zoo mochten groeien als de aid. Schiedam van den A. N. M. B. Hie: mede opende de voorzitter de verg. en gaf het woord aan den secretaris tot voorlezing der notulen. Deze werden ongewijzigd goedgekeurd. De penningm. deed rekening en verantwoording over de laatste drie maanden. Tettelaar, Geitenbeek en Pols werden aan gewezen om de boeken van den penningm. te controleeren. Verder waren er voorstellen en crediet-aanvragen voor het doen van propaganda, b. v. om de afd. der houtbewerkers op pooten te helpen enz.. Stevig zal hierin actie worden gevoerd. De voorzitter herinnerde aan de vergadering die gehouden zal worden op 21 Februari met v. d. Tempel als speker, over het onderwerp: „De taak der Vak- vereenigingen." Over het werkloozen-com té werd ook nog al gedis- cusieerdten slotte kreeg het bestuur de opdracht tot samenstelling van een ontwerp-rapport. Evenzoo ging het met de Mei-viering, d.w.z. ook die kwestie werd naar het bestuur verwezen. Ik had in 't begin nog vergeten te melden dat de metselaars geballoteerd werden. Met algemeeue stemmen werd de atd Schiedam van den Centraleu Bond van Metselaars en Opperlieden tot den S. B. B. toegelaten. De Secretaris. Over het krankzinnigengesticht „Haas- oord" te Poortngaal. Van twee slachtoffers van drieste patroonswillekeur ontvingen wg een schrgven, waaraan wg het volgende ontleenen: Door de gemeente Rotterdam werd aan den heer Hornstra, aannemer te s-Gravenhage, bovenstaand werk b(j aanbesteding opgedragen. Door den Rotterdamschon Bestuurdersbond werd met succes een aktie gevoerd, om in de bestekkei. te doen opnemen verschillende .bepalingen betrekking hebbende op de arbeidsvoorwaar den: maar deze worden al zeer slecht nagekomen, b.v. ten opzichte der privaten die eenvoudig schandelijk zijn, en ten opzichte van het drinkwater. De heer Hornstra heeft wel een 6-tal filters ter plaatse laten komen, maar ze zgn niet in werking gesteld enz. En wat betreft de loonen, dat is ook al niet in orde. Meestal wordt er gewerkt in aangegeven werk en als men dan bg hard werken wat oververdient, dan wordt het meestal niet uitgekeerd. Dit zaakje is thans in handen van den Rotterdamschen Bestuurdersbond en deze zal wel zorg dragen dat den heer Hornstra onder het oog gebracht zal worden, dat hg de bestekken heeft uit te voeren, zoowel ten opzichte van de arbeiders als ten opzichte van de bouwwerken. Ook een Viaardingsche firma speelt hierbij een minder mooie rol, n.l. de firma Gebr. van den Berg. Deze firma is niet alleen leverancier van deuren en kozijnen enz., zij levert ook levend materiaal voor den heer Hornstra, n.l. werkliede evenwel fatsoenlijke werklieden, geen rooie, die kan de heer Hornstra niet gebruiken- want die zouden in staat zijn, bij de bevoegde autori, teiten het niet naleven van allerlei bepalingen bekend te maken. Wie nu zonder werk is en fatsoenlijk! die kan bg de Gebroeders Van den Berg een briefje bekomen en dan kunt ge, daarvan voorzien, u melden aan „Maasoord". De heer Hornstra weet dan, dat hij een gekeurde arbeider voor zich heeft en kan alsdan beslissen. De Gebr. Van den Berg hebben zich ook gewend tot de Viaardingsche timmerliedenvereeniging „Arbeid Adelt", met de mededeeling, dat als zij soms werklooze leden had, zij zich tot hen konden wenden. „Arbeid Adelt" heeft daa1- gehoor aan gegeven en heeft ter goeder trouw meegeholpen aan dit vieze zaakj°. Wij willen uitdrukkelijk verklaren, dat „Arbeid Adelt" hier heeft gehandeld naar beste weten en alleen het belang van haar leden op het oog had. Maar ook mag het een les zijn voor „Arbeid Adelt" dat als in deze dagen van werkloosheid een patroon arbeiders zoekt, er toch wel wat achter moet zitten. Het is o i een gevolg van het alleen staan van deze vereeniging. Doordat zij zich liefst zoover mogelijk van de moderne arbeidersbeweging verwijderd houdt, wordt zij onbewust een werktuig in handen der ondernemers. Zooals gezegd een goede les. Meue Nut Laten we direct maar zeggen dat „Meue" tante beteekent, dan zal men dit opschrift beter begrijpen. De goeie ziel heeft op haar ouden dag toch nog fut in d'r boddy! Wie daaraan mocht twijfelen, die wijzen we er op dat za verleden week Vrijdag in een lezing prof. Blok voor haar liet optreden, met het onderwerp Historisch Materialisme. Voor de zooveelste maal is er van dat stelsel geen steen op den anderen gebleven. Hoor maar. „Karl Marx, aldus de professor, was geen historicus, had zelfs niet het minste begrip van geschiedvorsching, evenmin als de man die hem later verklaarde, Engels. Wanneer zij zeggen dat de groote gebeurtenissen in alle eeuwen een economischen ondergrond hadden, dat die gebeurtenissen een gevolg waren van een strgd van belangen tusschen de verschillende standen in de maat schappij, dan zeggen zij daarmede iets, dat ze niet kunnen bewijzen." Is die even goed? En heeft tante Nut op haar ouden dag geen durf in d'r boddy Ons dunkt van wel. Moge ze daarom nog lang voor ons allen gespaard blijven Debatvrees? De Christen-democraten hebben j.l. Donderdag een openbare vergadering gehouden, met den bekenden heer Hartendorf als spreker, over het onderwerp: „Wat willen de Christen-democraten?'' Eigenaardig is echter dat die vergadering aangekon digd werd als toegankelijk te zgn voor partggenooten en geestverwanten. Toch stond ook vermelddebat gewenscht Dat zgn me ook helden! Wat frissche kerels toch! Toch zou het niet onmogelijk zijn dat er wellicht eens hoorders zijn, die om alleen voor hen bekende redenen er tegen opzagen zich aan zulk een gebod te onder werpen Uitvoering „De Stem' Met genoegen kan „De Stem" op haar feestavond ter herdenking van het twee-jarig bestaan, jl. Zaterdag gehouden, terugzien. In zijn openingswoord herinnerde de voorzitter er aan dat ondanks haar jeugd, „De Stem" toch al ver scheidene malen was opgetreden, omdat haar doel toch voornamelijk is, de arbeidersbeweging te steunen, en constateerde dat de vereeniging zich in een goeden welstand mag verheugen. Daarna werd achtereenvolgens het programma afge werkt. „De Stem" zelf bracht een zestal liederen ten gehoore, die blgkens het applaus zeer in den smaak vielen. Vooral bg die nummers die a capelle (zonder begeleiding) uitge voerd werden. Onze vriend Sauvlet, van Rotterdam, droeg niet weinig het zijne bij om de lachspieren in beweging te brengen. Reeds zgn verschijnen brengt je in eeo prettige stemming. Wat leuke en allerdolste voordrachten! Het publiek heeft zich daaraan wel geamuseerd. De toon eel vereeniging „Kunst en Strijd" voerde een blijspelletje op: „Een gestoffeerde kamer te huur." Over 't algemeen viel echter te klagen over het moeilijk volgen der spelenden, soms kon men achteraan in de zaal hen bijna niet hooren. Dat kan ook wel aan de zaal liggen, maar een weinigje luider en met meer zeggenskracht gepaard gaand spreken, had het stukje ten goede ge komen. Onze partijgenoot P. Schoonderwoerd, de voorzitter van den Ned. Bond van Gemeentewerklieden, zorgde voor het propagandis'ische karakter van den avond. Met klem bond hg den aanwezigen op het hart zich aan te sluiten zoowel bij de politieke als economische be weging van het proletariaat. Evenals altgd, verleende ook de muziekvereeniging „Voorwaarts" hare medewerking terwijl een gezellig bal, afgewisseld door komische voordrachten van Sauvlet, deu feestavond b sloot. Flink zooIn zijn zitting van 8 Januari jl. heeft de Raad zijn reglement van orde gewijzigd. Daar komf o.m. ook dit artikel in voor. „De toehoorders mogen alleen met ongedekte hoofden en op de voor hen bestemde plaatsen de zittingen bij wonen. De Voorzitter kan, na gedane waarschuwing, dadelijk uit de vergaderzaal doen verwgderen zoodanige toe hoorders, die aan het gemelde voorschrift niet voldoen, luide teekenen van goed- of afkeuring geven, of opeen of andere wijze de stilte of orde verstoren." Men ziet dat onze vroede vaderen toch ook nog wel een weinigje gdelheid niet vreemd is. Wat flauwe kul toch dat de heeren zich beleedigd achten, als er onder het auditorium zgn die hun hoofd deksel niet afgenomen hebben. Cursusvergadering S. D. A. P. Wij herin neren den leden der afdeeling aan de cursusvergadering op a.s. Zondagmorgen, half elf. Niemand ontbreke. Kuipersgezellen. Dinsdagavond spraken de voorzitter en secretaris van „Wij Streven" in een open bare vergadering over de vaktoestanden. Deze zijn door ons reeds vroeger gereleveerd, zoodat we kunnen vol staan met de mededeeling daarvan. Beiden wekten op tot stevige vakorganisatie. De vergadering was slecht bezocht. Verder vernemen wij dat tegen Maandag den 17en dezer dezelfde sprekers ook te Maassluis in een open bare zullen optreden. Deze vergadering wordt gehouden op de bovenzaal van het hotel „De Moriaan" en heeft tot doel ook te Maassluis de kuipers tot organisatie te brengen. Steuncomité voor werkloozen. Op initiatief van de Kuipersgezellenvereeniging „Wij Streven naar Verbetering" is Woensdagavond alhier een Werkloozen- Comité opgericht. Een 10-tal orgai isaties hebben hun mederwerking toegezegd, terwijl nog een 5-tal nader bericht zal zen den. De bedoeling is, om alle werkloozen steun te ver- leenen, zoowel ongeorganiseerden als georganiseerden. Er zal getracht worden om het Comité ook uit te breiden tot de burgerij, b.v. invloedrijke ingezetenen zullen daarin zitting kunnen nemen. Hedenavond van 7 tot 10 uur zal in een door aan plakbiljetten bekend gemaakt lokaal, zitting worden gehouden tot telling der werkloozen, waarna verder plannen zullen worden ontworpen omtrent de vraag wat te doen om in de eerste plaats de werkloozen aan werk te helpen en in de tweede plaats de directe nood te lenigen. Secretaris van het Comité is de heer Cocheret, Bin nensingel. De Correspondent. Wie zou er gel^k hebben? De eigenaardige rede van jhr. De Geer over „Christen-social sme" door hem voor „Patrimonium" gehouden, en waar we reeds de vorige week de aandacht op vestigden, heeft ook eigenaardige gevolgen. Men oordeele maar. In de anti-revolutionaire Viaardingsche Courant van verleden week Woensdag komt, behalve een ngdig stukje van de redactie zelve aan jhr. De Geer, o.m. ook een ingezonden stuk voor, dat we om zijn curiositeit hier in zijn geheel overnemen. H t luidt zoo: Mijnheer de Bedacteur De eerste cursus-vergadering van „Patrimonium" heeft heel wat stof opgejaagd en bij velen ernstige ongerust heid, ja zelfs wrevel gewekt. Wrevel waar de spreker zonder meer den principieelen strijd van onze voormannen in de tachtiger jaren tegen tal van zaken, aan het volgen van een sleur, of erger nog aan gebrek aan degeljjk onderzoek meende te moeten toeschrijven. Onge- rus'heid, waar een hoogstaand man van christelijken huize als Jhr. Mr. de Geer theoriën verkondigt zoozeer in- druischend tegen alles wat tot heden in onze kringen voor onomstootelgk juist en vaststaand heeft gegolden, dat men zich met den heer De Heer onwillekeurig met zekere angst de vraag voorlegde: „als dat alles waar is, is het dan niet mijn Christen plicht om socialist te worden" Indien het toch waar is dat de gedroomde heilstaat van den sociaal-democraat slechts de oplossing is van een zuiver economisch vraagstuk dat met het Christendom niets te maken heeft, dan zouden immers zeer wel sociaal-democraten en mannen van „Patrimonium", zooal niet vereenigd, dan toch naast elkander naar hetzelfde einddoel kannen streven Moet dus in de sociaal-democratie slechts het gehan teerde middel „de leer van den klassenstrijd" om tot het begeerde einddoel te geraken, worden gewraakt? Het is zeer wel m gelijk dat de juiste bedoeling vaa den heer De Geer minder goed is begrepen het zoo rijkelijk gebruik van vreemde woorden maakte het vol gen zgner rede voor ongeletterden nu juist niet heel gemakkelijk, maar zoo ja dan meen ik dat van anti revolutionaire zijde ten krachtigste moet worden opge komen tegen deze noodlottige voorstelling, waarbij dus metterdaad de diepere religieuse beginselen geheel bui ten het staatsleven worden gehouden. Dat de redactie der „Viaardingsche Courant" wel hiertoe zal willen medewerken is een verzoek dat ik met vrijmoedigheid meen te mogen doen. Uw abonné, H. Uit dit stukje blijkt duidelijk de waarheid van hetgeen we de vorige week schreven, dat in conservatief-ker- kelijke kringen men zich „ernstig ongerust" maakt over

De Moker | 1908 | | pagina 3