No. 2. ZATERDAG 14 Maart 1908. 8e Jaargang. ORGAAN der Afd. Schiedam en Vlaardingen der Sociaal demokratische Arbeiderspartij. Stukken voor 't eerstvolgend nimmer moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 uur in het bezit der Redactie zijn. De Moker Aan de Postabonnees. Premie. De Zaaier, V olksgezondheid. ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per kwartaal j Uj v00ruitbetaUn franco per post 30 cent j Losse nummers 2 cent. Bureau van Redaktle Gebouw „COMSTANTIA", Hoogstraat. Bureau van Administratie Rlioonschestraat Tboven ADVERTENTIEN: 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. 1 is eiken Zaterdag verkrijgbaar Te Schiedam: N euwsticht N. Z. 32. Groote Markt 3. Zalmstraat 22. „Constantia", Hoogstraat. Te Vlaardingen: Markgraafstraat 20. Aan bovengenoemde adressen worden ook abonne menten aangenomen. De abonné's worden verzocht bij adresverandering daarvan kennis te geven aan de Administratie. Met 1 Maart is het nieuwe kwartaal ingegaan. Gij zondt het werk van de administratie verlichten, zoo gij het verschuldigde bedrag, groot 30 cent overzendt. Na den 15en Maart wordt er per postkwitantie, groot 37 Va cent, over het bedrag beschikt. Wij verzoeken dringend niet na den 15en Maart postwissel te verzenden. Dit brengt maar onkosten mee. Ieder abonné of vaste lezer, die ons vóór 1 April 3 nieuwe abonné's of vaste lezers bezorgt, ontvangt het prachtwerk van Alb. Hahn „Onder Zwart Regime," bestaande uit 12 iu kleuren uitgevoerde platen met spotprenten op Knijper en zijn ministerie. De Red. en Adm. Bond van jonge arbeiders(sters) in Nederland, Aid. Schiedam. OPENBARE CURSUS op Zondag 15 Maart te löy3 uur in C o n s t a n t i a. SprekerDr. J. VAN LEEUWEN. OnderwerpStaatsinstellingen. Aller opkomst gewenscht. Toegang vrij. Het Bestuur. S. D. A. P., Afd. Vlaardingen. Amendementen op de congresvoorstellen kunnen door onze leden uiterlijk tot den 17en Maart bij een der bestuursleden inge zonden worden. Het Bestuur. Verslag over bet jaar 1907 van de Gezondheidscommissie voor de ge meente Schiedam. Op blz. 23 van dit verslag wordt melding gemaakt van de uitspraak van den Raad van State, dat een Ge zondheidscommissie niet in hooger beroep kan komen in zaken, betreffende de Hinderwet. En dan volgt deze zin Onze Commissie betreurt het, dat daardoor die Commissiën hun strijd moeilijker is gemaakt. Hnn strijdWelk een teekenende uitdruk king Het werk der Gezondheidscommissie een strijd De Gezondheidswet (van den 21 Juni 1901, S. 157) stelt een „Staatstoezicht op de volksgezondheid" in, om vattende a. het onderzoek naar den staat der volksge zondheid en, waar noodig, de aanwijzing en bevordering van middelen ter verbeteringb. de handhaving der wetten en vororderingen in verband daarmede vastge steld Het eigenlijke hoofdwerk wordt daarbij opgedragen aan de Gezondheidscommissies. Maar als die hnn wettelijken arbeid willen verrichten, dan komen z\j totstrijd Strjjd, omdat men op alle mogelijke wjjzen zich tracht te onttrekken aan zijn wettelijke ver plichtingen, de gemeentebesturen voorop. Volgens art. 6 dezer Gezondheidswet moet de gemeen telijke Gezondheidscommissie van advies dienen bij alle voorgestelde raadsbesluiten en verordeningen betreffende: „de volkshuisvesting, de verwijdering en den afvoer van vnil, de reinheid van wegen en wateren, voorkoming, wering of beteugeling van besmettelijke ziekten, drink waterleidingen of andere voorzieningen tot verkrijging van drinkwater, gezondheidstoezicht op levensmiddelen, De bedoeling dezer bepaling was, een eind te maken aan „de gebrekkige wjjze op welke in vele gemeenten en de belangen der openbare gezondheid zijn behartigd" en de gemeenteraden te verplichten „de be langen der volksgezondheid te behartigen" overeenkom stig de adviezen van deskundigen. Maar wanneer de Ge- zondheidscommissiën aan deze wettelijke voorschriften en bedoelingen willen voldoen, dan moeten zij strijd voeren tegen de overheid, omdat deze zich aan de voor schriften en bedoelingen der wet liefst zoo weinig mo gelijk stoort ter wille van dat zullen we zoometeen eens onderzoeken. En de Woningwet (van den 22 Juni 1901, S. 158) legt o.a. de plicht op aan de Gezondheidscommissie om het gemeentebestuur de onbewoonbare woningën aan te wijzen, de middelen aan te wijzen waarop onbewoon bare woningen mogelijk nog bewoonbaar kunnen worden gemaakt, enz. Deze zelfde wet geeft bovendien de ge- zondheidscommissiën de bevoegdheid, bij gebleken onwil van het gemeentebestuur de hulp van Gedeputeerde Staten in te roepen. De Gezondheidswet en de Woningwet zijn zeer dui delijk en wijzen ook zeer nadrukkelijk de Gezondheids- commissiën hnn taak aan. Maar daar zit hem de fout, diezelfde wetten onthouden de Gezondheids- commissiën en de andere personen en lichamen, belast met de uitvoering dier wetteD, de werkelijke wettelijke macht om hun beslissingen te doen uitvoeren en na leven. Zoo kan een Gezondheidscommissie volkomen naar de letter en den geest der wet bepaalde eischen over volkshuisvesting, vuilafvoer, drinkwaterleiding enz. stellen, maar de gemeentebesturen kunnen niet verplicht en niet gedwongen worden door de Gezondheidscom missies om zich naar die eischen te schikken. Z-to komt het, dat deze Gezondheidscommissies stryd moeten voeren om de voorschriften der wet door de overheid nageleefd te krijgen. Dit dwaze verschijnsel van een dikwerf vinnigen strijd tusschen twee stukken wettige overheid over de al of niet naleving van bepaalde wetsvoorschriften verliest zijn dwaasheid, zoodra men de afzonderlijke gevallen van strijd onderzocht heeft en dan daarbij steeds weer tot de ontdekking komt, dat een flinke Gezondheidscommissie [zich door niets laat leiden dan door de eischen van de gezondheid en de hygiëne, maar dat de Gemeentebesturen in zulke gevallen zich geheel laten beheerschen .door hun angst om de belangen der particuliere bezitters te schaden en door hun onwil om iets te doen in het belang der arbeiders zoolang de wet hen daartoe niet volstrekt dwingt. En omdat juist in de arbeiderswijken de meest onhy giënische toestanden voorkomen en dus de werkzaam heden eener actieve Gezondheidscommissie 1) zich het meest over die arbeiderswijken zullen uitstrekken, moet zulk een commissie wel telkens het hoofd stooten bjj onze kapitalistische gemeentebesturen, die den „parti- culie en eigendom" niet willen benadeelen en den „par ticulieren eigenaar" geen schade willen berokkenen en ten overvloede met klassetrots neerzien op de arbeiders. Onbedoeld leveren de werkzaamheden der Gezond- heidscommissiën weer bijdragen voorde kapitalistische opvattingen en drjjfveeren der gemeentebesturen. Ook het verslag over 1907 van de Sehiedamsche Gezond heidscommissie doet dat, al staat er geen woord in, om het door ons behandelde verschijnsel van „strijd" te verklarenhet zijn de feiten die spreken. Wij zullen de voornaamste in het kort nagaan. Goede resultaten werden door de Commissie ver kregen inzake de „particuliere straten", waarvan er „een paar" door de Gemeente werden in orde gemaakt inzake de onteigening van gronden ter verwijdering van de z.g. brandsloot achter de Hoofdstraat, inzake het riool in de Gasstraat, dat vernieuwd werd, inzake de niet-verbetering van het riool in de Bakkerstraat, met de daardoor noodig geworden onbewoonbaarver klaring van eenige woningen aldaar, inzake de wen- schelijkheid om geen vergunning te verleenen aan de Directie der Chemische fabriek tot het bereiden van salpeterzuur, inzake den bouw van een nieuwen glasfabriek, en inzake de onbewoonbaarverklaring van eenige woningen. Over de Volkshuisvesting spreken wij later. Maar daartegenover staatdat tal van particuliere straten voor onteigening en inrichting door de Gemeente nog maar steeds niet in aanmerking komen, dat „de nog steeds bestaande toestanden van woningen, faeca- liënafvoer, enz....", die „een slechten invloed" op de volksgezondheid uitoefenen, nog maar steeds van over heidswege worden geduld, dat in de onhoudbare rioleering van het Singelkwartier nog maar steeds geen verbetering komt, dat de schadelijke „open vuilnis bakken" in het Nieuwsticht nog maar steeds bestaan, dat het nog maar steeds niet gekomen is „tot een reorganisatie van het stelsel van schoolartsen," die toch hard noodig is, dat de resultaten van het bacterio logisch onderzoek van de drinkwaterleiding „minder goed dan andere jaren" zjjn, en dat de Gemeente ondanks het advies der Gezondheidscommissie de dienst woningen op het terrein der Waterleiding „weder in de onmiddellijke nabijheid der filters" (frisch, hèheeft laten bouwen. Welk een enorme ljjst van gemeentelijke nalatigheden tegenover het akelig klein beetje goede resultaten! Merkwaardige dingen staan er in over „Volkshuis vesting." Op blz. 5 van het verslag staat vermeld, dat B. en W. in strjjd met de wet zonder het advies der Commissie te hebben ingewonnen, „een verzoek hadden ingediend b\j de Kroon om subsidie voor een bouwplan van de Vereeniging Volkshuisvesting en dat de Regeering daarop een beschikking heeft genomen" eveneens zonder het wettelijk vereischte advies der Gezondheidscommissie te hebben vernomen. Wanneer B. en W. (Christelijk alsjeblieft!), de Regeering en de Kroon zoo weinig rekening honden met de wet en er in 't geheel geen gat inzien, de wet gewoonweg op zjjde te zetten, met welk recht vragen zjj dan eerbiediging van de wet door anderen De Vereeniging „Volkshuisvesting" blijkt uit dit verslag ook allesbehalve aan haar doel te beantwoorden. De eerste serie woningen is een mislukking, het gevolg van „het type dat een hooger huurprijs verlangt dan de gewone werkman kan betalen." Het ontwerp voor een tweede serie van 36 woningen werd geheel verworpen, zoowel om het type der woning als om „de plaatsing der privaten en de versnippering der privaten." Daarom werd het dan ook door de Ministers van Binnen- landsche Zaken en Financiën afgekeurd. Nu werd een nieuw ontwerp gemaakt waarin rekening gehouden was met de gemaakte aanmerkingen, maar ook de daarbij ontworpen woningen worden door de Gezondheidscom missie in verband met het doel der Woningwet afgekeurd omdat zjj gemiddeld 20 a 25 procent van het loon als huur voi deren. 1) „Het bouwen van goedkoopere woningen," waarin „de gemiddelde werkman" zal kunnen wonen wordt door de Vereeniging „Volkshuis vesting" nagelaten; de „slechte woningen" blijven dus bewoond; de onbewoonbaarverklaring dier slechte woningen blijft dus achterwege. Bar is ook wat de Commissie van het Liduina's gesticht vertelt. Daar is n.l. een slaapzaal voor de Zusters gemaakt „geheel afgetimmerd met kleine cellen, die niet voldeden aan de Bouwverordening; aan de helft dezer cellen ontbrak nog bovendien elke directe gemeenschap met de buitenlucht.Het verslag vermeldt niet, of aan den eisch der Gezondheidscommissie om daarin de wettelijk vereischte verandering aan te brengen is voldaan. Maar welk een beroerd figuur slaan de Katholieken hier weer mee! Ten slotte vermelden wjj nog uit dit verslag de mededeeling van de Gezondheidscommissie dat er te Schiedam besliste woningnood heerscht, waarin „door het ontbreken van particulier initiatief niet spoedig verbetering is te wachten". Iets wat wjj sinds jaren betoogeu en met de feiten hebben bewezen. Ook dit verslag der Gezondheidscommissie bewijst weer, dat het Sehiedamsche Gemeentebestuur volstrekt niet berekend is voor zijn taak en met schandelijke nalatigheid ook allerlei plichten inzake Volksgezondheid verzuimt. Natuurlijk wordt dat geworpen op den „geld nood" der gemeente, maar wanneer er wordt voorgesteld aan geld, en zelfs aan veel geld te komen, door een flinke, wettig mogelijke, stijging in de inkomstenbelasting, dan wil ons Gemeentebestuur daarvan niets weten. Dan speelt zjjn liefde voor het kapitaal hem parten en ver klaart het zich onmachtig tot het aanbrengen van de zoo noodige verbeteringen. Arbeiders, onthoudt ook dit verslag en de daarin De Administratie. 1) De Sehiedamsche Gezondheidscommissie kan zonder twijfel actief genoemd worden, zooals uit haar verslag weer blijkt. Vooral de voorz. en secr. zjjn daar oorzaak van. Over de andere leden op 1 na kan men terecht klagen. Van de 15 vergaderingen kon den er 3 niet doorgaan, wegens te geringe opkomst. Van de 12 overige verzuimden de heeren Kramers er 2, Beukers, Lodder en W. v. d. Most ieder 5 en Mej. v. d. Ven 8. 1) De Vereeniging „Volkshuisvesting" blijkt in den heer Sanders een zeer slechte keuze te hebben gedaan.

De Moker | 1908 | | pagina 1