Vlaardingsche IJzerkoekjes. Maassluische Moppen. de vakvereeniging, gingen er naar toe en vroegen advies. Gevolgdat zulk een contract niet door de arbeiders aanvaard werd, en zij nu ongeveer alle georganiseerd zpn. De wet zegt: de arbeiders zijn de economisch zwakken. Daarom wordt aan den arbeider zijn loon uitbetaald bij ziekte, gedurende korten tijd. Bij ongeval idem, d. w. z. 70 pCt. krijgt men reeds van de ongevallenwet, 30 pCt. moet de patroon er dus kiPeggen> °°k voor korten tijd. Familieaangelegenheden idem. Dit zijn voordeelen voor den arbeider, wanneer zij krachtig genoeg zijn er voordeelen van te maken. Wat is korten tpd Eén dag is korten tpd. Eén week is ook korten tijd, maar 3 weken is óók korten tijd. Da wetgever heeft aan de arbeiders over gelaten en ook aan de werkgevers natuurlijk, overeen te komen, wat onder korten tijd moet worden verstaan. Wanneer de arbeiders niet kunnen arbeiden, door gebrek aan materiaal, of door de weersgesteldheid, wat bij de scheepsbouwers nogal eens voorkomt, dan ook moet de patroon het loon uitbetalen gedurende korten tijd. O! Arbeiders vereenigt U. Alle vakbonden kunnen een collectief contract sluiten. Het doel van de werk gevers is natuurlijk alle goede bepalingen te schrappen en de slechte er in te laten. En wanneer de patroons dan komen met een arbeidscontract, door hen ontwor pen, dan moeten de arbeiders teekenen doen zij dat nietde wet zegtDe arbeider, die het hem aangebo den contract riet teekent, zal geacht worden ontslagen te zijn. Dan kan de arbeider, die weigert het hem aan geboden contract te teekenen, naar een anderen werk gever gaan, hij zal dan ontwaren, dat hem daar een gelijkluidend contract onder de neus wordt geduwd, daar natuurlijk de centrale werkgevers-organisaties een gelijkluidend conti act opgemaakt hebben. Volgens deze organisatie is het aan iedereu Neder lander toegekende recht van staking ook ongeoorloofd. Zij meent, dat een staking een verbreking is van dienst betrekking en de arbeiders aldus hun staangeld bjj een eventuëele weikstaking kwijt zijn. Vergadering! De patroons vormen groote syndikaten teneinde meer winst te kunnen behalen, laten wij daar tegen een toevluchtsoord zoeken bij de organisatie. Laten wij de organisatie als het aangewezen lichaam beschou wen, het contract voor de arbeiders zoo gunstiar moge lijk te maken. Spreker herinnert even aan Breda, waar de organi satie ongeveer 10 maanden bestaat, maar reeds op verkregen voordeelen kan bogi-n. Het is evenwel geen kunst zoo nu en dan eenige verbetering te verkrijgen, het is veel meer de kunst de eens verkregen verbete ringen te behouden. Daarom moeten de metaalbewer kers altijd door, ondanks slechte tijden, werken aan de grootmaking der organisatie en door de organisatie verbetering van positie afdwingen. Spreker wijst op de werkgevers-bonden in Duitschland waar de arbeiders in dagen van strijd het geheele ge organiseerde patronaat, tegenover zich vinden. Evenwel de Duitsche arbeidersorganisaties zpn heel wat krachtiger dan de Hollandsche, zij kunnen als het moet, 't zij een staking ot een uilsluiting, aanvaarden. Spreker besloot zpn rede met een opwekking tot den genen, die tot nu toe geen deel namen aan den strpd der arbeiders, hunne laksche houding te laten varen en zich aan te sluiten bjj hunne organisatie. Van de gelegenheid tot debat werd door een der aanwezigen gebruik gemaakt. Debater ging alleen maar wat dieper in op hetgeen spreker gezegd had van de Duitsche werkgeversbonden. Nadat spreker den debater beantwoord had, sloot de voorzitter met een woord van dank aan den spreker, een verzoek om stenn als er staking uit mocht breken bij Boele en een oproep tot alle aanwezige ongeorganiseerde metaalbewerkers, zich aan te sluiten bij de afd. Schie dam, de vergadering, De afd. won één lid. p. niet naar eenige onbewoonde deelen van Zuid-Amerika of Stille Zuidzee, als ze er zoo op belust zpn, de Katho lieken volkomen af te zonderen van de rest der bevol king? Of willen ze wel winst trekken uit de niet-Ka tholieken, maar die alleen samen verdeelen Wie teveel wil hebben, krijgt het lid op de neus Timmerlieden en metselaars. Van de open bare vergadering met Verdorst en Achterbergh zond onze correspondent ons tot ons leedwezen geen verslag, zoodat wij daarover niets kunnen meedeelen. Kunst aan het Volh. Met een enkel woord wekken wij onze lezers, leden van K. a. h. V., nog op bet concert van Hutschenrnyter a.s. Maandag vooral niet te verzuimen. Met een prachtig programma dit beroemde orkest in onze eigen stad te kunnen hooren voor 25 cent entrée, het zou zonde en schande zijn, daarvan geen gebruik te maken. Een gevaarlijk spel. Een gevaarliik spel wordt door de Katholieke winkeliers hier ter stede gespeeld. Pas is er eer „neutrale" Middenstandsvereeniging op gelicht, of nu zetten de Katholieke winkeliers daarte genover een R. K. Middenstands-Vereeniging „De Hanze" Begrjjpen de Katholieken niet, dat het noodzakelijk ge volg van een dergelijk optreden moet wezen zooals dat reeds elders het geval wasdat de protestanten de Katholieke winkels in den ban gaan doen Het eenige argument, dat de heer ,T. A. Verbeek voorzitter der R. K. Middenstandsvereenigingen in het bisdom Haarlem, voor een dergeljjke afz'ondering der Katholieken wist aan te voeren, was dit Spr. meent, dat het beoogde doel 't best te be reiken is in een R. K. Vereeniging volgens den tvensch des Bisschops, omdat een Katholiek zich onderwerpen moet aan het hoog kerkelijk gezag, en hij die zich daaraan niet onderwerpt, als niet- Katholiek moet worden beschouwd. Wagrom trekken de bisschoppen met hun volgelingen die van een dergerlpk tuchtstelsel gediend zijn, toch Lijntrekkers. Het is een algemeen waar te nemen verschijnsel, dat de maatregelen die getroffen behooren te worden ten opzichte van gezondheid, vei ligheid etc. der arbeiders in fabrieken en werkplaatsen, door de betrokken werkgevers, of autoriteiten slechts schoorvoetend worden toegepast. Ze gaan er slechts noode toe over. En het is altijd zaak de heeren een beetje achter hun vodden te zitten, en ze zoo nu en dan een por te geven. Op dit punt zijn ze bijzonder traag en log. Doet men dat niet, o, ze vergeten zulke suertzaakjes" zoo spoedig! Een sterk staaltje daarvan vonden wij gepubliceerd in het: Uittreksel uit het Verslag over 1907 der Ge zondheidscommissie alhier", opgenomen in de N. VI. Crt. van 4 dezer. Onder het hoofdje: „Fabrieken en werkplaatsen" zegt de samensteller van bedoeld verslag om.: „In de maand September bereikte ons een schrijven der Vlaardingsche Kuipersgezellen-vereeniging „Wij streven naar verbetering", met het verzoek tot onze medewerking in zake haar adres aan Burg. en Weth. om verbetering te doen a-inbrengen in de ongewenschte toestanden op de werkplaatsen, vooral wat betreft drink watervoorziening en pii.aten. Dit was dus toepassing van art. 62 der B.V. in ver band met art. 11 en 16 der Woningwet. Reeds in Maart 1906 vroegen wij een conferentie voor de toepassing van bovengenoemde artikelen met het Gemeentebestuur aan. Het bleek toen, dat dit College zoowel als onze Commissie er van overtuigd was, dat er maatregelen in deze moesten genomen worden ener zou ter voorbereiding hiervan door Burg. en Weth. aan een bouwkundig ambtenaar worden opgedragen zich met onze Commissie in verbinding te stellen. Dit is echter niet geschied. Wij konden ons dan ook volkomen vereenigen met hetgeen de Kuipersgezellenvereeniging ons vroeg en drongen dan ook bp Burg. en Weth. aan op een nauw keurig onderzoek der werkplaatsen. Een resultaat is ons nog niet bekend." Reeds in Maa-t 1906, dus reeds twee jaar geleden, kwam het der commissie zelve al wenschelijk voor aan te dringen op toepassing van art. 62 der B. V. in ver band met art. 11 on 16 der Woningwet. Burg. en Weth. daarover aan den tand gevoeld be loofden veel maar deden niets. Ook ten opzichte van het verzoek der kuipers wordt weer dezelfde slakkengang betracht. Haar adres toch aan de Gezondheidscommissie dateert reeds van September 1907 en aan het einde van dat jaar moet de rapporteur verklaren: „Een resultaat is ons nog niet bekend." Of Burg. en Weth. ook ten dezen opzichte voort varend zpn Au wij toch uit het verslag der Gezondheidscommissie bovenstaand reeds ontleend hebben, volgt hier ook nog enkele andere wetenswaardige zaken, zoo o.a. over de Volkshuisvesting. „Door ons werd in het afgeloopen jaar geen nieuw blok voor het woningonderzoek onder handen genomen. Het uitwerken van de onderzochte blokken nam en neemt nog veel tijd in beslag. In April 1906 werd door B. en W. het besluit ge nomen, dat aan de woningen 1ste Afrolsteeg no. 3 en 5 tot en met 11 de noodige verbeteringen moesten worden aangebracht en wel vóór 20 November 1906. In het begin van dit jaar bleek, dat voor woning no 11 die verbeteringen niet waren aangebracht, zoodat wij B. en W. toen voorstelden, den Gemeenteraad dat perceel als onbewoonbaar voor te dragen. Deze onbe- woonbaarverklaring kreeg zijn beslag bij Raadsbesluit d.d. 22 Februari 1907. Evenzoo werd het perceel Havenstraat no. 9 na plaatselijk onderzoek en uitgebracht advies van de des kundigen onzer Commissie, die slechts na veel moeite toegang konden verk'jjgen tot deze z.g. woning, voor gedragen tot onbewoonbaarverklaring. erder werden nog onbewoonbaar verklaard, bij Raadsbesluit d.d. 20 September 1907, de perceelen 2e Kuipersteeg no. 6, 7, 8, 9, 10, 15, 16, 17 en Stille steeg no. 8 en 10. Dit alles geschiedde op ons advies." Zeer zeker is het te betreuren, dat de commissie in het afgeloopen jaar geen nieuw blok voor het woning- onderzoek onder handen heeft genomen. Met name toch het oude stadsgedeelte, telt nog zoovele krotwoningen dat met niet genoeg klem kan worden aangedrongen, dat de commissie ten opzichte van dit woningonderzoek een zoo groot mogelijke activiteit ontwikkelt. Ook de armsten hebben recht op een beter en gezelliger woning En nu weten we wel, dat gezegd zal worden, die menschen kunnen niet meer verwonen, maar aan ons Gemeentebestuur dan de taak zelf den woningbouw ter hand te nemen, 't Is een hoogst noodzakelijk en dank baar terrein van werkzaamheid. Van hare bevindingen inzake melkonderzoek zegt de rapporteur ,,Met het melkonderzoek is het geheele jaar door gegaan. „In het begin werden verzegelde monsters genomen, doch daar dit eenige bezwaren met zich bracht, is door de Commissie later volstaan met het koopen van kleine hoeveelheden melk, die dan eveneens aan het laboratorium van de „Hollandia"-fabriek werden onderzocht. De laatste wijze van monsters-nemen geeft ons wel niet een waarborg, wanneer de rechter handelend zou moeten optreden. Wp gelooven echter, dat even goed het bedoelde succes verkregen zal worden. In het geheel werdeu van de verschillende leveranciers 21 monsters genomen. Van ééu bleek bjj herhaald onderzoek de melk onvol loende, wat vetgehalte betreft. W ij meenden daarom goed te doen, dien leverancier er op te wjjzen, dat wanneer bij een hernieuwd onderzoek weer minderwaardige melk zou worden aangetroffen, wij publiciteit aan de zaak zouden geven.1' En om te eindigen dit nog: „In het begin van dit jaar, daarop attent gemaakt door den Directeur van Gemeentewerken, bleek ons, dat een bewoner van den Kortedijk niet aangesloten was aan de Waterleiding, terwijl hp het bedrijf van melkverkooper uitoefende. Wij adviseerden daarop aan Burg. en Weth. den persoon in kwestie te gelasten, zich van waterleiding te voorzien en de pomp te laten verwijderen. Wij konden dit des te gemakkelijker doen, omdat wij wisten, dat door de Waterleiding-Maatij. slechts een weinig hooger bedrag werd berekend bp volkomen vrp watergebruik, dan bp berekening per kubieken Meter. Na eenigen tijd was de aansluiting tot stand gekomen." De visch wordt duur betaald. Wederom heeft een onzer stadgenooten, nl. de 25-jarige matroos Maarten Bot, zijn graf in de golven gevonden. Deze jonge man, die eerst enkele weken geleden gehuwd was, en bij schipper Verheij op den Stoom- l°f?£er „Marie Henriëtte" voer, zou, terwijl een ander matroos aan het roer op de brug stond, eenige werk zaamheden verrichten aan den kop van het schip. Zonder dat dit door den man aan het roer werd opgemerkt, is toen genoemden Bot over boord geslagen en verdronken. Dit droevig ongeval maakte nogal indruk in onze gemeente, temeer, omdat de vader van dezen jongen man ook verleden jaar op dergelijke wijze een zoon moest missen. Bij dit slachtoffer van zijn beroep is eveneens de vorige week ook nog een tweede gevoegd. De stoomtrawler Seladon, IJM 128, strandde bij Wpk aan Zee. Bij het losraken sloeg echter een grondzee in de sloep, waarin de matroos Willem Prins zich bevond, die daardoor over boord werd geslingerd en verdronk. Hij was eerst 21 jaar oud. Ziedaar, weer een tweetal gevallen. Hoelang zal het nog duren voordat dit gevaarlijke bedrijf ook in de Ongevallenwet is opgenomen Een ander geval. Nog een ander stadgenoot, de matroos A. van der Valk Az., kwam ook de vorige week, tijdens zijn werkzaamheden op het stoomschip „Olanda liggende te Rotterdam, op een droevige wijze om het leven. Bezig zijnde de luiken dicht te leggen had hp het ongeluk te struikelen, en daardoor in een der diejie ruimen te vallen. Met zwaren schedelbreuk en beide beenen gebroken, werd hij per brancard naar het ziekenhuis gebracht, waar hp reeds den volgenden dag overleed. Er vallen er wat op het slagveld van den arbeid Alweer maar! De meubelfabriek van den heer P. J. Boes mag zich in een eigenaardige reputatie ver heugen, nl. dat er nog al dikwijls ongelukkeu gebeuren. Zoo ook verleden week Woensdag weer. Bp het zagen toch bezeerde de meubelmaker J. van Ginkel zich zoo danig aan zpn rechterhand, dat hij genoodzaakt was zpn werk neer te leggen en zich onder geneeskundige behan deling moest stellen. De redactie van De Maas- en Westlander weigert haar leugenachtige voorstelling over het ontslag van onzen Enschedé' schen partijgenoot Elfers door een waar verhaal der feiten te vervangen. Tevens deelt zp mede, dat zij niet „de bedoeling" heeft, met „de Redactie van De Moker te gaan discussieeren." Wat wil de redactie van het anti-revolutionaire blad, waarvan de heer Deddens uitgever is dus wél Zp wil wel door het opnemen van leugenachtige en lasterlijke stukken, als dat over Elfers haar lezers afkeerig maken van de sociaal-democra.ie, maar zp weigert eerlijk de onwaarheid van dergelijke stukken te erkennen. En dan verschuilt ze zich achter haar tegenzin tegen een dis cussie met ons. Alsof een discussie mogelijk is over een feit zelfDat kan men goed of slecht weergeven. Meer niet. Men kan desnoods over de beteekenis van het feit van meening verschillen, maar onmogelijk over het feit zelf, zoodra dit zoo nauwkeurig is vast te stel len zooals met het ontslag van Elfers is geschied. Dat is geen eerlijk spel, mijnheer Deddens. Dat door u in uw blad voor uw meening woidt geijverd, ligt voorde hand, en dat meeningen die daartegenover staan worden bestreden, spreekt ook van zelf. Maar dat u een discus sie met de sociaal-democraten weigert, en de sociaal democratie niet met eerlijke artikelen bestrijd, maar met onware voorstellingen over een enkelen sociaal-de mocraat, dat komt niet te pas. De omstandigheden waaronder Elfers door de firma M. van Dam te Enschedé is ontslagen, staan vast. Ze zijn door het bestuur van den Textielarbeidersbond nauwkeurig vastgesteld en medegedeeld, en tot nu toe nog door niemand weerlegd. Wel zpn ze door de an archistische en „Christelijke" kranten (byv. het anti-rev. blad De Courant te Zwolle en het Volksdagblad) stel selmatig verzwegen, zoodat de lezers van niets dan zulk

De Moker | 1908 | | pagina 3