Ditjes en Datjes. Vlaardingsche IJzerkoekjes. uit zijn om de brandkast dicht te houden, terwijl de arbeiders er juist voor strijden hem een beetje meer open te makenin Rotterdam werd vroeger op de brouwerijen ook 12 uur en langer gewerkt, doch door kalm en bezadigd optreden van de organisatie is de werktijd nu 10 uur. Spr. spoorde de arbeiders nog aan om vrije dagen te verkrijgen. Met een vurige opwekking tot de aanwezigen, om,voor zoover zij nog geen lid van den bond zijn, zich op te geven, besloot deze spr. zijne rede. Van de gelegenheid tot gedachtenwisseling maakte het lid Oranje gebruik. Aan den eersten spr. vroeg hij om inlichtingen omt ent arbeidscontract of arbeids overeenkomst. De Bruin had daardoor gelegenheid op deze zaak uitvoerig in te gaan en raadde den branders knechts ten sterkste aan, reeds nu door middel van hun organisatie te trachten, een collectief arbeidscontract met de patroon* aan te gaan. De verg. werd hierna door den voorzitter met een woord van dank aan beide sprekers gesloten. Onze afdeeling won 5 leden. De Correspondent. Werklieden van „Apollo". De vereeniging van werklieden werkzaam op de kaarsenfabriek „Apollo" had Zondag 15 Maart eene openbare vergadering be legen, waar door den heer L. Hoejenbos van den Haag, het arbeidscontract behandeld werd. Wij kunnen wegens plaatsgebrek geen uitvoerig verslag geven. Evenwel willen wij even er de aandacht op vestigen, dat deze vereeniging, vermoedelijk haar van de arbeidersbewe ging afstaande leven, vaarwel zal zeggen. Door den Voorzitter, een der sterkste tegenstanders van werke lijke vakorganisatie werd er telkens op gewezen, dat de arbeiders het voorbeeld van de patroons moesten volgen en zich hecht en sterk organiseeren. Deze (de patroons) organiseeren zich nationaal en internationaal. Als men nu weet dat de voorzitter een der sterkste tegenstanders van aansluiting bij den Bestuurdersbond en Landelijke Fabrieksarbeidersbond is, zal men ons toe moeten geven dat wij reeds wat gewonnen hebben. Wij verwacnten dan ook, dat het Bestuur ten spoedigste het verzoek van den Bestuurdersbond om zich aan te sluiten, bij de leden zal brengen en het krachtig zullen verdedigen Laten zij ook even als hun Goudsche col lega's, Stenhuis eens op laten treden om aansluiting bij den Algemeenen Bond te bespreken. Evenals de patroons zich organiseeren moeten de werklieden zich organi seeren. Dit was het woord door den Voorzitter gespro ken. Het gaat goed zoo Schiedamsclie Bestuurdersbond. De Be sturen der aangesloten organisaties worden bericht, dat er op Zaterdag 28 Baart een Huishoudelijke Ver gadering zal plaats hebben. Het D. B. dringt er sterk op aan dat ieder precent is. De agenda is zeer belangrijk, o.a. Meifeest en Nationale Meeting voor Vakorganisatie. Zegt het voort! Metaalbewerkers. Leden Denkt om de Huis houdelijke Vergadering op Vrijdag 27 Maart, 's avonds lalf negen in „Constantia". Laat niemand ontbreken, daar de voorstellen van het H. B. over de contributie- verhooging besproken zullen worden. Kent uw plichtHet Bestuur. Een verstoorde illusieVerleden jaar deed Voorzitter van den R. K. V. B. afd. Schiedam, in een vergadering een beroep op de leden om toch in yeew geval lid te word-n van die „rooie" vereeniging „Kunst aan het Volk". Door de Nieuwe werd dit in den breede nog eens nagepleit. Wat is het gevolg liervan geweest Dat er natuurlijk niet één lid van Volksbond lid is geworden van „K. a. h. V." Algemeen bekend. Haar wat niet algemeen bekend is, is dat de muziek- vereeuiging „St. Ambroslus", onderafdeeling van den Roomsch-Kath. Volksbond, verleden Maandagavond geen repetitie hield omdatverscheidene leden naar e nitvoering van Hatschenrnjjter waren gegaan, dus wel lid van „K. a. h. V." zijn, daar zij anders geen toegang hebben. Hebt u het al gehoord, vriend Mouwens 't Is curieus Een nieuwe verkiezing onnoodig. Wjj lebben hooren vertellen, dat eene nieuwe verkiezing voor den Gemeenteraad noodig zal zijn door het vertrek van den heer A. Dirkzwager naar den Haag. Het komt voor, dat men zich hier vergist. Immers, sinds jaar en dag woont het Raadslid Mr. von Briel Sasse buiten de gemeente; alleen heeft hjj er voor gezorgd, ook „domicilie" te kiezen binnen de gemeente, waar hij zjjn ;antonrechterljjken arbeid verricht. Welnu, de heer dirkzwager heeft ook zijn werk te Schiedam. Hjj heeft eenvoudig evenals Mr. von Briel Sasse „domicilie" te kiezen te Schiedam, bijv. op zijn kantoor, en dan is de zaak gezond. Of zonden voor een antirevolutionair idere regelen gelden dan voor een liberaal? Het kan anders op die manier wel een gezellige pan worden in Schiedam. Onze raad-leden, allen of grooten- deels „gedomiliceerd" te Schiedam, maar elders wonende Als ze dan niet te ver van elkaar gaan wonen, dan kunnen ze zelfs elders hun raadszittingen houden en zich voor de raadsstemmingen officieel op het Schiedam- sche raadshuis „domicilieeren". Maar wij blijven er bij, wat Mr. von Briel Sasse mag, mag de heer Dirkzwager ook. Gelijke monniken, gelijke kappen. In de kaart laten kyken. De Katholieke Nieuwe Schiedamsche Courant laat zich in haar laatste raadsoverzicht leelijk in de kaart kijken. Eerst geeft zij den heer Wittkampf eenige houwen en snanwen omdat deze „op de vroeger genomen besluiten" over de plaatselijke inkomstenbelasting zou willen rea- geeren. Deze besluiten moeten notabene worden veran derd, omdat ze volgens Gedeputeerde Staten in strjjd met de wet waren. Maar later juicht zij den heer Wittkampf toe, omdat deze de Bruin „lang niet malsch de les over zjjn onge paste dikke woorden" zou hebben gelezen. Nog niet juichen, Nieuwe! Wacht eerst de beraadslaging eens at. Of is het alleen voor de kerkelijke „meerderheid" een geheim, welk een onmogelijke, om niet te zeggen wan hopige toestand het bij den Watertoren is? Intusschen, de Nieuwe heeft met dit geschrijf tegen over haar geloofsgenoot Wittkampf zich terdege ver galoppeerd. Want de heer Wittkampf kreeg houwen en snauwen, toen hij met een democratisch getint voorstel voor den dag kwamen hij kreeg lieflijke kattige aaien, toen hij tegen den sociaal-democraat optornde. Wij zijn benieuwd, hoe lang de heer Wittkampf weerstand zal kunnen bieden aan de verleiding om goedkoope succesjes te behalen door aanvallen te pas en te onpas op de Bruin, en hoe spoedig hij dan zijn democratische bevliegingen zal kwijt raken. De Nieuwe onzen dank voor haar nieuwe onhandigheid. Kunst aan het Volk. Voor de groote massa der leden van K. a/h V. was totnogtoe het Utrechtsch Stedelijk Orkest onbekend. Onze bourgeoisie, die altijd o zooveel over had om kunst aan het volk te geven, had het nog nimmer zoover gebracht, dat Hntschenruij- ters korps zich ook in Schiedam eens kon doen hooren. Dank zjj het streven der arbeiders zelf, die zich door de oprichting van „Knnst aan het Volk" het middel er toe verschaften, heeft nn het beroemde gezelschap hier een uitvoering gegeven. En het ook de Schied. Cour. erkentze was én voor het orkest én voor de vereeni ging een beslist succes. De zaal was goed gevuld, de aandacht zeer groot. Het programma was eigenlijk één verrassing dankbaar werd alles genoten, vooral „Peer Gjjnt" bleek zeer in den smaak te vallen. Er is dit seizoen door „Kunst aan het Volk" reeds héél wat gegeven en nog staat een mooie tooneelavond te wachten op Maandag 6 April. Zeker is er alle reden het bestuur voor zijn onver- moeiden en opofferenden arbeid erkentelijk te zjjn. Door een tronw bezoek, zooals totnogtoe, aan alle uitvoerin gen, moeten de leden toonen den arbeid van het bestuur op prijs te blijven stellen, dan zal wellicht geen „vaar wel" aan Hutschenruijter en z'n korps zijn gesproken, maar 'n „tot weerziens". Want zeker willen alle bezoekers van het concert van j.l. Maandag de kennismaking nog dikwijls hernienwen. Peuterwerk. Burg. en Weth. zitten om wat centen verlegen. De huishouding moet wat krap gedre ven worden, dat is niet pleizierig, en lastig ook. Ze zinnen derhalve middelen om daarin verbetering te brengen. Maar zooals we dat gewoon zijn, zoeken ze meer hun kracht in het kleine, dan in het groote. Toch indien ze indertijd gewild hadden, zouden ze thans de handen wat ruimer hebben. De voorstellen toch die indertijd zjjn ingediend tot invoering van een stevige progressieve gemeentebelasting, konden geen genade in de oogen van dat college vinden. Ze stelden daartegen over een andere regeling, die weliswaar niet zooveel in de kas der gemeente deed vloeien, maar zich van het andere voorstel hierin „bijzonder gunstig" onderscheidde, dat het de rjjkea niet zoo stevig aanpakte en aan de arbei dende klasse geen verlichting schonk. En nu zitten ze te piekeren en te rekenen waar ze nu toch wel wat geld uit kunnen kloppen. Het resultaat daarvan was, dat ze de volgende ver ordening hebben uitgebroed „Verordening regelende de heffing van een recht voor het gebruik van openbaren gemeentegrond of -water en voor diensten van gemeentewege verleend." O m. wordt daarin voorgesteld „Voor een verder dan 0.30 meter over openbaren gemeentegrond uitstekend zonnescherm, uithangbord, balcon, erker of ander voorwerp, per jaar f 1. „Voor een vierwielig rjj- en voertuig, per week f 0.30." „Voor een rij- of voertuig met minder dan vier wielen, kruiwagens en handkarren hieronder begrepen, per week f 0.10." „Voor een tafel, kraam of ander voorwerp voor het uitstallen van goederen of waren, anders dan op de daarvoor aangewezen markten, per week f 0.10." Er zjjn ook nog enkele andere bepalingen voorgesteld, maar we halen alleen de bovenstaande aan, als de meest peuterigste. In de memorie van toelichting op deze verordening zeggen Burg. en Weth.: „Op het voetspoor van andere gemeenten en op grond dat het gebruik van openbare gemeentegronden door particulieren voor de gemeente uitgaven met zich brengt, welke nit den aard der zaak moeten worden vergoed door degenen die daarvan het gebruik ot genot hebben, wordt voorgesteld bij verordening daarvoor een tarief vast te stellen" Tegen deze redeneering op zichzelf valt weinig in te brengen. Het is duidelyk|dat ook de gemeente, evengoed als welk particulier dan ook, het recht heeft zijn eigen dom, in dit geval das den grond, zoo rentegevend mogeljjk te maken, temeer als men de centen zoo goed gebruiken kan. Maar, wien treft deze verordening weer In 't bijzon der weer den kleinen luyden en den wipkelstand. Bjj deze groepen wordt de belastingzuigpomp weer in wer king gesteld, terwijl toch, o zoo gemakkelijk, indien Burg. en Weth. en de Raad zulks gewild hadden, op een andere en billijker wijze de financiën der gemeente versterkt hadden kunnen worden. Met andere woorden, daar vandaan hadden gehaald, waar het inderdaad te halen isbij de lui met groote inkomens. Maar daar moesten ze natuurlijk niets van hebben. Sjjmen moet betalen Toch lijkt ons b.v. de bepaling„voor een rij- of voertuig met minder dan vier wielen enz." niet volledig. Zonden Burg. en Weth. hier niet vergeten hebben sport-, poppen-, en kinderkruiwagentjes ook in het artikel te omschrijven als voertuigen met minder dan vier wielen 't Wil ons voorkomen van wel. Daarom vestigen wij er hier in alle bescheidenheid hnnne aandacht op. En naar het ons wil voorkomen gaat het artikel nog aan een andere onvolledigheid kreupel. Wanneer we, b.v. op Maandag een wandeling maken, in 't bijzonder door het oude stadsgedeelte, in de stegen en sloppen vooral, waar de krotwoningen met heele bosjes zjjn aan te wjjzen, dan treft de bijzondere be drijvigheid die daar heerst, de aandacht. Tal van huisvrouwen ziet men dan over de wasch- tobbe gebukt staan. En deze bezigheid geschiedt dan op de openbare straat, omdat die vrouwen over geen „achteruit" ot „plaatsje" beschikken, zooals men dat noemt. Dat is dus ook gebruik maken van gemeentegrond En indien Burg. en Weth. nu redeneeren: „dat het gebruik van openbare gemeentegronden door particulieren voor de gemeente uitgaven met zich brengt, welke uit den aard der zaak moeten worden vergoed door degenen, die daarvan het gebruik of genot hebben," dan ligt het eveneens in den aard der zaak dat alsnog aan de ver ordening een nieuw artikel wordt toegevoegd, dat ook onze huismoeders daarvoor een recht verschuldigd zjjn, laten we zeggen van 5 of 10 cent per week Werkelijk, we kunnen niet anders dan er den draak mee steken. Zooals we reeds zeiden, ook deze verordening is weer een bijdrage voor het gepingel en gepeuter om aan een paar centen te komen. Burg. en Weth. zoeken meer hun kracht in het kleiae dan in het groote! „Het verschuldigd recht, zoo zeggen Bnrg en Weth. is gebaseerd op het gebruik of genot vau voorwerpen of goederen in, op of hoven gemeentegrond." Het mankeert er alleen nog maar aan dat ook niet gesproken wordt van onder de aarde. Maar dat komt misschien nog wel. En als het zoover is dan krijgen we misschien ook een verordening op het recht tot heffing voor het genot of gebruik van gemeentelncht. Dat ljjkt dwaas. Toch is het best mogelijk dat de heeren ook de lucht die boven de gemeente is, gaan belasten Dan kan je voor iedere hap lucht idem zooveel betalen. Ja, je moet maar om centen verlegen zitten! In een volgend „artikel," wordt ook nog deze „be langrijke" bepaling voorgesteld, die ook heel wat geld in de keu zal brengen: „voor het vanwege de brandweer verstrekken van toezicht en hulp in lokalen waar bijeenkomsten worden gehouden, uitvoeringen worden gegeven enz., voor elk man gedurende 5 uur of korter f 1.25." Dit recht is bjj vooruitbetaling verschuldigd door hem die om het toezicht of de hulp heeft verzocht. Dit is dus in dit geval de zaalhouder, die het natuurlijk af wentelt op de corporatie die een zaal huurt. Deze bijeenkomsten of uitvoeringen geven gewoonlijk toch al een nadeelig slot en op zoo'n manier wordt dat tekort nog een beetje grooter gemaakt. Het zjjn nu wel niet zalke belangrijke dingen maar daardoor juist typeeren zij het gedoe van ons Dageljjksch Bestuur zoo eigenaardig. Een bakerpraatje. De Goedkoope is aan het toornen. En ditmaal niet tegen de sociaal-democraten, neen, om den drommel niet, het gaat nu tegen de kolen- baronnen van het Rijnsch-Westfaalsche kolensyndicaat En ze doet dat op zulk een liefelijke en zoetsappige manier, dat het een lust is om aan te hooren. Toch op den keper beschouwd is het maar loos ge rucht. Gansch en al efiectloos.

De Moker | 1908 | | pagina 3