Mevrouw SGHAMLE, NIEUWMALTHBOND „DE MOKER'. J. A. Uitenbogaard, HET VOLK D£ NOTENKRAKER Bureau voor Arbeidersrecht. Hugo de Grootstraat 91 „DE STEM DES VOLKS". Maassluische Moppen. Voor liefhebbers! Alle voorbehoedmiddeleD van den N. M. Bond zijn in groote sorteering ver krijgbaar tegen de goed koopste prijzen bij Arbeiders-Zang vereeniging Afdeeling SCHIEDAM, Arbeiders. Abonneert U op Meubelmaker, Noordvest 22, DAGBLAD VOOR DE ARBEIDERSPARTIJ 10 cent per week; 1.30 per kwartaal 15 cent per week; fl.95 per kwartaal Toegegeven moet echter worden dat de eerste woorden die ze in haar toorn nit, den indrnk geven van een heilig toornen. Zóó toch staat het er, nog al liefst met vet gedrukte letters „Het „zondig" kapitalisme. Het Rijnsch-Westfaalsche kolensyndicaat heett eenige moeite, om de hoeveelheid brandstof, die het voortbrengt, tegen de thans geldende hooge prijzen van de hand te doen. Ieder is met de kolen zoo zuinig mogelijk, en niet weinige zijn tot zuinig heid wel gedwongen. Er wordt veel minder steen kool gevraagd. De prijzen zouden dus moeten dalen, en de daling ware in het algemeen belang. Het syndicaat heeft echter besloten, de voortbrenging ie verminderen en de hooge prijzen te handhaven. Wij zullen dus aldoor zwaar voor de onmisbare brandstof moeten betalen, omdat het de bezitters der mijnen aldus behaagt. Hier is eene sociale tout: er is overvloed vaü steenkool, doch enkelen mogen hem vasthouden en rijkdommen opstapelen, terwijl de volken gebrek lijden. Er zijn tirannen geweest op tronen, koudhartige heerschers, doch de meesten hadden toch een ideaal, al b-ruste het op waan voorstellingen, en zij zochten hun stoffelijk voordeel niet. De koude mannen van het kolensyndicaat echter hebben geen ideaal, maar slechts de zucht naar geld. Men zou er hen gezamenlijk onder moeten begraven. Wij vragenZou dit naar de wille Gods zijn Maar ook, wanneer men de revolutionaire rijken ongebreideld laat heerschen en volstrekt zich niet schamen ten koste van koude en gebrek hunner medemeuschen, te verrijken? Kleine luiden, gij weet beter. Toont naar het voorbeeld van uw Heiland moed en kracht te bezitten fier en flink op te komen voor het verdrukte." Dat heeft dus het zondig" kapitalisme gedaan. En als straf zou men die kapitalisten, de kolenbaronnen dus, onder hun geld moeten begraven! Hoe liefelijk, maar ook hoe ChristelijkDaar is dominéé Rudolph nog niets bij, die geeft de voorkeur nog aan onthoofden, maar De Goedkoope wil de lui maar zoo gewoonweg onder hun geld begraven. Alsof daarmee dan het kapitalisme vernietigd zou zijn Neen, zulk een raad doet denken aan dezelfde methode waar de anarchisten van de daad voorstanders van zijn, nl. een regeerend vorst of een hoog staatsbeambte door een bom naar de andere wereld te helpen. Dat geeft ook niets. En evenmin zal het advies wat de Christelijke Goedkoope geeft, iets uitwerken. Dat het een „zondig" kapitalisme is, ach, wat zou de redactie van die krant een nuttig werk doen, door eens goed te gaan bestudeeren het wezen en den aard van het kapitalisme. Dat dat kolensyndicaat er op uit is zooveel mogelijk winst te maken, en derhalve een rooftocht houdt op de beurzen der verbruikers, onder wien de arbeiders zulks het zwaarste voelen, dat ligt in den aard van het kapitalistisch stelsel zélve. Wil men dus die ten hemel schreiende misstanden uitroeien, dan is de allereerste eischdat kapitalistisch stelsel om te vormen in een ander: het socialistische. Maar daar moet De Goedkoope kapitalistenknecht als ze is, natuurlijk niets van hebben. Ze verkoopt liever een bakerpraatje door de „kleine luyden" moed en kracht toe te wenschen, „fier" en „flink" (hm!) op te komen voor het verdrukte. Alsof je daar wat aan hebt Neen, de arbeidende klasse inzicht bij te brengen van het maatschappelijk organismehen leeren hoe het komt, en waar vandaan zij tot op de botten uitgezogen wordt en wat de middeleu zijn, waarmee ze zich een nieuwe wereld moet veroveren dat is beter en degelijker werk dan al die mooidoenerij van „fier en ffink" voor het verdrukte op te komen. Cursusvergadering S.D.A.P. Door ziekte van den inleider kan onze laatste of derde cursusver gadering a.s. Zondag 22 Maart niet doorgaan. Zegt het voort. Vervolg op het artikel Bedelarijvan Ds. Sluyter in het laatste No. van het Gereformeerd Weekblad. „Het bedelaarsgilde blijft echter een aanklacht tegen onze hedendaagsche maatschappij en koe meer het toe neemt des te schriller klinkt die klachtMet dezen zin, nog gevolgd door eenige aanvullingszinnen, eindigde Ds. Sluyter zjjn artikel over Bedelarij. Een aanklacht tegen onze hedendaagsche maatschappij, volkomen juist gedacht, volkomen socialistisch ge zegd. Niet de zonde is er oorzaak van. Onze heden daagsche maatschappij heeft ook dezen misstand op haar geweten. Want in een werkelijk ordelijke samenleving, bij een wezenlijke regeling van den maatschappelijken arbeid, zou de bedelarij als maatschappelijk verschijnsel niet kunnen bestaan. In onze kapitalistische maatschappij, waarin het maken van winst het eenige doel is dei- kapitaalbezitters (die tevens onze staatkundige over- heerschers zijn), ontbreekt iedere orde, iedere regel. Het kapitaal koopt arbeid als het dien noodig heeft, maar bekommert zich geen greintje om de arbeiders als menschen, evenmin wanneer er werk voor die arbeiders is als wanneer er niets voor hen te vinden is. Alle maatschappelijke ellende die daarvan het gevolg is, ook de Bedelarij, is «een aanklacht tegen onze hedendaagsche maatschappij," tegen het kapitalisme. Maar, wie dat erkent zooals Ds. Sluyter, hoort in de S. D. A. P. thuis en nergens anders. De Maas- en Westlander als ronselaar. De Maas- en Westlander, die zich regeeringsgezind orgaan voelt, acht zich daarom verplicht alle mogelijke daden van het ministerie-Heemskerk te verheerlijken en goed te praten. Zoo ook nu met het schandelijk wetsvoorstel om de tweede ploeg van het blijvend gedeelte met 2200 man te vermeerderen. Wij nemen de vrijheid, de waar heid daartegenover te stellen en beginnen met het afdruk ken van een artikel van ter Laan, aldus luidende: EEN SCHANDELIJK WETSVOORSTEL De nieuwe Regeering zet al heel ongelukkig in. Het eerste voorstel dat zjj doet, strekt er toe om de tweede ploeg van het blijvend gedeelte met 2200 te versterken. Men tracht die te verkrijgen door „vrijwilligers" op te roepen voor f 120 in de 4 maanden, d.i. f 1 per dag. In zooverre dit werkelijk vrijwilligers zijn, hebben wij I hier alleen te doen met een geldverspilling op groote schaal2200 man ieder f 120 is f 264000. Dat is dus al meer dan een kwart millioen weggesmeten. Maar daar blijft het natuurlijk niet bij. Iedere soldaat wordt per dag gewoonlijk op een gulden gerekend aan voeding en andere onkosten. Dan komt er dus nog eens f 264000 bij en is er uit 's Lands Schatkist meer dan een half millioen mee gemoeid. Maar de Regeering weet ook wel, dat de lust om als vrijwilliger te dienen in het Nederlands-he leger bitter klein is en wantrouwt er dan ook zelf aan, of tegen die schitterende belooning van f 1 per dag (kost en inwoning vrjj) wel genoeg liefhebbers komen zullen. En daarom als er geen vrijwilligers genoeg komen, dan worden zjj gehaald. De 2200 man moeten en zullen er op 27 Maart zijn anders is 't land in gevaar. Prachtig zooals dat ingericht isAls je „vrijwillig" komt, dan krijg je f 120, maar als je wacht, tot je gekommandeerd wordt, dan moet je ook 4 maanden dienen en dankrjjg je de f 120 niet. Dat opkom- mandeeren gaat van het laagste nummer af. Nu zijn er natuurlijk miliciens in overvloed in de grootste ver legenheid. Zij kunnen niet wegzij hebben geen zin in den dienst, dien zjj immers ook reeds kennen zjj kunnen in dezen zomer meer verdienenzjj hebben misschien i om ma al een plaatsvervanger gekozen, om er af te wezi Al die gevallen doen zich voor. En nu ja, als niet „vrijwillig" komen, dan worden ze gehaald en daan zal deze en gene, die 't anders nooit zou doen, da toch in Godsnaam maar teekénen. Daarom, na deze geniepige wijze van doen, mag eerste nieuwe wetsvoorstel met recht schandelijk genoeu worden, nog afgezien van zijn militaristische strekkii en zijn geidverspillen. Zoo springt men met de rechten van de miliciens Bij besluit van 12 Juli 1907 waren zij vrijgesteld, nister Van Rappard trachtte 't blijvend gedeelte te sterken, maar de geheele Kamer zeideneen, dat gai niet aaneens gezegd aan de miliciens bljjft gezegl en nu komt de nieuwe Regeering met haar eerste we en zal ze toch nemen. De treurigste houding in zaak maakt de heer Wentholt, de minister van Marin die in 't vorige Kabinet meewerkte, om 't blijvend deelte te verminderen en nu weer om het te verzwarei In spanning wachten weer de miliciens af, wat gebeuren zal of men het hun gegeven woord zal schen den, ja of neen. Het is een noodwetde behandelii| zal wel de volgende week al komen. Een van de ergerlijkste punten er in is weer, dati rijke man zich van dezen dienst voor 't vaderland vrijkoopen. 't Draait weer voor de arbeidersjougens tenzij de Kamer nog 't geld weigert. t. L Wij willen daaraan nog een en ander toevoegen. Ia najaar van 1907, dus nu een groote 8 maanden geledei verklaarden n.l. de heeren Talma, thans minister Heemskerk, thans minister-president, Kolkman, thai minister, en de Savornin Lohman, thans beschermheti van het ministerie, zich tegen een maatregel als zij als ministers voorstellen. De heer Talma verklaardi dat „de zaak wat de lichting 1907 betreft had afgedaan' en dat vermeerdering van het blijvend gedeelte na aanschrijving van den 12 Juli (over de vaststelling vai het blijvend gedeelte! onwettig was. De heer Lohinai zeide, dat het blijvend gedeelte, wil men in overeen stemming blijven met de wet, desnoods mag wordei verminderd, „maar het kan niet worden vermeerderd." En zelfs voegde de heer Lohman er deze krasse uit spraak aan toe Het zal dé vraag zijn of, wanneer die milicien; niet opkomen en zij komen wegens desertie voor den rechter, deze niet zal zeggen gij hadt recht deze menschen op te roepen menschen houden zich aan de wet als zij zeggen „ik kom niet." Met evenveel woorden noemde de heer Lohman toei dus onwettig en in strijd met de wet, wat het ministerie Heemskerk nu voorstelt. Krasser kan het niet. - Soortgelijke verklaringen werden toen ook afgelegi door de heeren Heemskerk, Duymaer van Twist ei Kolkman. Nu handelt het ministerie Heemskerk in lijnrechte! strijd met de beginsel- en wets-verklaringen der rechtschi partij in het najaar van 1907. En in plaats dat eei anti-revolutionair blad als de Maas en Westlander naar verdienste geeselt en brandmerkt, leent het ziel tot handlangersdiensten voor deze onwettige voorstellen Dat geeft geen fraaien kijk op de moreele kracht val het blad. STEÜJfPENJfllSG. Schiedam: No. 116 soldaat 16 ct., P. 5 ct., K. 2 ct., De Mob 10 ct., overschot 20 ct. In de bus: Ontvangen Postwissels. B. S. te S. 30 ct., A. M. te Gr. 30 ct. IMieuwstraat 28. GEOPEND: 's WOENSDAGSAVONDS van 8Va10 uur. TARIEFVoor leden van bij den Schied. Bestuurder.» bond aangesloten vereeni- gingen f 0.10voor anderen f 0.30. Te koop aangeboden al de jaargangen van „DE MOKER" voor elk aannemelijk bod. Te bevragen bureau van dit blad. ROTTERDAM. Bovenhuis. Onderafdeeling van de Afdeeling Vlaardingen der S.D.A.P. Vlaardingsche Arbeiders(siers) Wilt gij onze propagande bevorderen? Sluit U dan aan bij bovengenoemde Vereeniging. De contributie bedraagt voor gehuwden 77a cent en voor ongehnwden 10 cent per week. Men kan zich eiken Woensdagavond van 810 uur daarvoor aanmelden aan het repetitielokaal, bovenzaal Volkskoffie huis, of bij een der Bestuursleden. verstrekt kosteloos alle inlichtingen den Bond betreffende, Adres: Oosterstraat 54, waar tevens de gedipl. deskundige, Mej. E. H. VAN DER MEER, dagelijks is te ontbieden en ALEE middelen van den Bond voor de leden tegen kostenden prijs verkrijgbaar zijn. Voor niet-leden tegen een kleine verhoo»ing. HET BESTUUR. 25 cents per 3 maanden. Losse nnmmers 2 cents. ABONNEERT U Op maakt en rapareert alle sooiten vau M ubeien in alle stijlen, en bekleedt Stoelen en Canape's, tegen concurreerende prijzen. of met politiek-satiriek weekblad met teekeningen van ALB. HAHN, 1) Al deze aanhalingen zijn ontleend aan de Handelingen der Staten-Generaal.

De Moker | 1908 | | pagina 4