No. 5 ZATERDAG 4 April 1908. 8e Jaargang. ORGAAN der Afd. Schiedam en Vlaardingen der Sociaal demokratische Arbeiderspartij. De Moker Afdeelingsmeuws Waar de arbeiders vooral op moeten letten bij het Arbeidscontract. Organisatie der jeugd. ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per kwartaal j Uj v00ruitbetall tranco per post 30 cent j J Losse nummers 2 cent. Bureau van Redaktie Gebouw „CONSTANTIA", Hoogstraat. Bureau van Administratie Rlioonscliestraat 7'ooven ADVERTENTIEN: 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. Stukken voor 't eerstïolgendnummer moeten uiterlijk ïïoenstag a.s. 'smiddags 12 uur iu het he.zlt der Redactie zijn is eiken Zaterdag verkrijgbaar: Te Schiedam: Nieuwsticht N. Z. 32. Groote Markt 8. Zalmstraat 22 „Constantia", Hoogstraat. Te Vlaardixgen: Markgraafstraat 20. Aan bovengenoemde adressen worden ook abonne menten aangenomen. De abonné's worden verzocht bij adresverandering daarvan kennis te geven aan de Administratie. Colportage. De colportage in Vlaardingen en Maassluis is weder ter hand genomen. Wie echter verzekerd wil zijn ge- reqeld „De Moker" te ontvangen, geve zich aan de administratie of de colporteurs op als abonnée. De prjjs is 25 cents per 3 maanden of 30 cent franco per post. Zangvereeniging „Exelsior". De leden wor den er aan herinnerd dat, wegens de tooneelavond van „Kunst aan 't Volk" a s. Maandag de gewone repetitie niet zal plaatshebben, doch a. s. Zondag van 12—1 uur voor dames- en van 1—2 uur voor heeren-leden. S. D. A. P. afd. Vlaardingen. Zondag 12 April Huishoudelijke Vergadering. Zie de desbetreffende advertentiein het volgend nummer. Het Bestuur. Bojcot-Jamin. De Schied. Bestuurdersbond besloot in zijn jongste vergadering den boykot-Jamin krachtig ter hand te nemen. Er zullen 3000 strooi biljetten verspreid worden. Daarvoor zijn menschen noodig! Als iedere vakvereeniging een paar verspreiders levert, is 't genoeg. Welnu, ieder kan dit soort werk hoe meer er komen, des te beter. Verspreiders worden gewacht Zaterdag 11 April a.s. 's avonds 8 uur in Constantia. ii De vorige week begonnen wij onze artikelen over het arbeidscontract met de opmerking, dat deze wet in Mei in werking zal treden. Zeker is dit evenwel nog niet. Het lag wel in de bedoeling van den afgetreden mi nister van Justitie, Mr. van Raalte om het daarop aan te sturen (er is eerst nog een aanvullingswetje noodig), maar door de wisseling van Ministerie en de traagheid der Eerste Kamer is de boel blijven sleepen. Het kan dus wel wat later worden. Intusschen, alles ligt klaar. Als de regeering wil, kan dus nog gemakkelijk in Mei de boel in orde zijn. Onze artikelen houden Datuurlijk met die mogelijkheid rekening. Nu gaan wij verder met de wet. 5. Wat is een arbeidsreglement? Een arbeids reglement is een regelirg van de arbeidsvoorwaarden Hoor den werkgever voor de arbeiders, werkzaam in zijn onderneming, werkplaats of fabriek. In een arbeids reglement mogen dezeltde bepalingen worden opgenomen als in een schriftelijke arbeidsovereenkomst en hebben dan dezelfde wettelijke kracht. Het is dus de werk- mer, die het arbeidsreglement vast stelt. 6. Wanneer is een arbeidsreglement rechts geldig, verbindend? Wettelijke, verbindende kracht krijgt een reglement eerst zoodra de arbeider schriftelijk verklaard heeft dat hij zich met dat regie- mme vereenigt. De arbeider kan dat dus weigeren, maar doet hij dat, dan wordt deze weigering door de wet beschouwd als een opzegging van de dienstbetrekking uiterlijk} tegen den dag waarop het door den wetgever vastgestelde reglement in werking treedt, de aldus ont slagen arbeider kan recht op schadeloosstelling laten gelden indien de dienstbetrekking voor een bepaalden tijd is aangegaan en die lijd niet om is bij het inwe:- king treden van het reglement. In de praktijk komt dit dns hier op neer dat de arbeider teekenen moet, indien hij niet van te voren weet dat hij door zijn organisatie sterk genoeg is om zijn werkgever te beletten, in het arbeidsreglement bepalingen op te nemen die de vakorganisatie schadelijk voor den ar beider en onaannemelijk acht.. 7. Welke verdere eischen worden door de wet in zake het arbeidsreglement gesteld? Behalve den eisch onder 6 geuoem 1 verlangt de wet nog: a. dat een volledig exemplaar van het reglement kosteloos door of van wege den werkgever aan den arbeider wordt verstrekt; b. dat een volledig exemplaar op een gemakkelijk toegankelijke plaats, zoo mogeljjk in het arbeidslokaal, wordt opgehangen; en c dat een volledig exemplaar door of van wege den werkgever ter griffie van het kantongerecht wordt neergelegd, waar het voor ieder vrij en kos eloos ter inzage ligt. Indien aan een dezer 3 bepalingen niet is voldaan, dan is het arbeidsreglement niet verbindend, onwettig! Bij mogelijke geschillen is het van belang, op deze bepalingen te letten 8. Is afwijking van een arbeidsreglement mogelijk? D« wet laat ha' toe, dat van een wettig vastgesteld arbeidsreglement wordt afgeweken. Indien bijv. voor een fabriek, werkplaats ot onderneming een algemeen geldend arbeidsreglement is vastgesteld, maar afwijking daarvan wordt voor enkele arbeiders of enkele groepen van arbeiders noodig geacht, dan laat de wet dat toe, doch onder deze verplichte voorwaardedat deze afwijking bij schriftelijke overeenkomst wordt vastgesteld. Mondelinge overeenkomst tot afwijking vau een wettig vastgesteld en verbindend geworden reglement is door de wet niet toegelaten. 9. Mogen veranderingen in een arbeids reglement worden aangebracht De wet laat dat natuurlijk toe maar voorziet in willekeurige wijzigingen door het stellen van bepaalde voorwaarden. Iedere wjjziging moet schriftelijk door den arbeider worden goedgekeurd; van het gewijzigd reglement moet een volledig exemplaar aan den arbeider worden verstrekt, in de werkplaats worden opgehangen en ter griffie worden neergelegd; mededeeling van de wijzigingen alleen is onvoldoende en maakt de wijzigingen ODwettig. De arbeider kan en mag weigeren, de voorgestelde wijzigingen te teekenen, maar door die weigering wordt de dienstbetrekking als opgezegd beschouwd, op dezelfde wijze als dat onder 6 is meegedeeld. Hier geldt natuur lek hetzelfde wat zoometeen over de kansen van wei gering door den arbeider is gezegd: alleen bij het be staan van een sterke organisatie bestaat voor den arbeider de kans, dat liij op de samenstelling van het arbeidsreglement invloed kan uitoefenen. Bovendien heeft de wet deze belangrijke bepalingdat een ver klaring van den arbeider, dat hij zich vereenigt met een later vast te stellen reglement of met later aan te brengen wijzigingen in het reglement van nul en geener waarde is. Iedere wijziging, iedere reglements- vast tellD g vereischt dus telkens de afzonderlijke schriftelijke goedkeuring vau ieder en arbeider om wettig en verbindend te worden. 10- Is een schriftelijk arbeidsreglement nood zakelijk volgens de wet? De wet zegt wèl, dat een arbeidscontract mondeling zoowel als schriftelijk kan gesloten worden, al stelt zij ook de gevallen vast waarin een schriftelijk contract verplicht is. Maar de wet laat zich niet uit over het al of niet verplichte van een arbeidsreglementintegendeel de wet spreekt herhaaldelijk van „het invoe'en van een arbeidsregle ment" in ondernemingen. Wettelijk verplicht is een arbeidsreglement dus niet- Maar wanneer een werk gever tot de invoering van een arbeidsreglement over gaat, dan is hij verplicht zich te houden aan de door ons aangewezen voorschriften. Doet hij dat niet, dan heeft zijn reglement geen bindende kracht. In de praktijk, vooral bfj groote ondernemingen en bedrijven, zal een arbeidsreglement niet achterwege kunnen blijven, omdat daarin op de gemakkelijkste wjjze de arbeidsvoorwaar den kunnen worden geregeld en bovendien omdat door een arbeidsreglement een schriftelijk arbeidscontract kan vervullen, daar de wet de onder 2 genoemde bepa lingen ook in een arbeidsreglement toelaat (zie De Moker der vorige week) zooals de bepalingen over boete, staan geld enz. Daarom zal de strijd doorgaans over de arbeidsreglementen loopen. Een woord aan de j mge arbeiders(sters) te Schiedam. Vrienden en Vriendinnen. Het bestuur van den bond „De Zaaier", die uit jonge arbeiders en arbeidsters, gelijk gii zelf zijt, bestaai, noodigt u uit, indien gij minstens 15 jaar oud zjjt, om lid van die vereeniging te worden. Het wil daarom u het doel der vereeniging zoo kort mogelijk uiteenzetten. Daarvoor moeten we eerst eens praten over u zelf, uw ouders, uw verdere familie en uwe vrienden, dat wil zeggen, we willen eens praten over den toestand van de arbeide'S, want. dat zullen de meesten daarvan toch wel zijn. Gij weet wel, dat er in hun toestand heel veel is, dat verbetering behoeft. Hun woningen zijn lang niet van de beste, sommige zelts heel slecht. Voeding en kleeding laten ook wel wat te wenschen over, bij den één meer, bij den ander minder. Door die drie dingen, gedeeltelijk ook door andere redenen, is de gezondheids toestand bij ve'en niet te roemen. En de arbeider heeft toch wel in de eerste plaats een gezond lichaam noodig. Nu ziju er wel werkzaamheden die de gezondheid be vorderen, maar er is ook zeer veel ongezond werk, en is 't werk zelf niet al te ongezond, dan wordt het dat toch dikwijls door de lange werktijden. Die maken menig arbeider ook vroeg ond en de rusttijd van den afge- werkten arbeider, die met een schrale beurs gepaard gaat, is zeker niet een ware rusttijd te noemen. De loonen zyn riet zoo mooi dat men bij ziekte of werk loosheid gemakkelijk een tijdje zijn loon kan missen. De moeder moet dikwijls mee helpen verdienen, en dat is niet best voor het huishonden of de opvoeding en verzorging der kinderen.Een waar huiselijkheid ont breekt, daar is de verleiding groot voor den vader om naar de kroeg te loopen. Er bestaat ook nog veel te weinig goede gelegenheid voor den arbeider om zich te ontspannen en om zich te ontwikkelen. En zij-r er al gelegenheden voor ont wikkeling, hoevelen hebben daar niets aan, omdat ze te weinig hebben geleerd? Want een arbeiderskind moet de school verlaten juist als hij meer geschikt wordt er veel aau te hebben het moet ook helpen om 't huis houden op de been te houden, en moet dan werkplaatsen en fabrieken bezoeken, waar het soms in aanraking komt met personen van wie 't weinig goeds leert. Nog meer zouden we kunnen opnoemen wat het li chaam, het verstand en het karakter van den arbeider beschadigt, maar we moeten ons bekorten en willen nu vragenIs hieraan niets te doen Zeker, hieraan is veel te doen en bij vroeger vergeleken, is er reeds heel wat verbeterd. Want een deel der arbeiders en ook eenigen uit de andere klasse, hebben hun best er voor gedaan. Maar er blijft nog zoo heel veel over te doen, en wanneer niet de meeste arbeiders zich ver eenigen en dus gezamenlijk daarvoor krachtig werken, dan bestaat er geen kans dat zij t verder brengen eerder zouden ze achteruit gaan. Dat werken en strijden van de arbeiders geschiedt voornamelijk in de vakver eeniging, in de coöperatie en in den strijd bij de ver kiezingen voor de Gemeenteraden en de Tweede Kamer Maar om met goeden uitslag dat werk te doen, is noodig goede kameraadschap en goed overleg. Eu nu komen we dan eindelijk aan het werk van „de Zaaier". Wij kunnen nog niet werken en strijden als volwassen arbeiders, maar kunnen wel reeds nu er ons voorbe reiden. Wij kunnen onder elkaar kameraadschap kweeken, en we kunnen onzen geest oefenen, ons ver stand verhelderen en onze kennis uitbreiden, opdat wij, I

De Moker | 1908 | | pagina 1