Ditjes en Datjes Üit de Vakvereenigingen. als wij ouder zjjn, in onze vakvereeniging, of elders in den grooten strjjd der arbeidersbeweging, als ontwikkelde arbeiders kunnen strijden. Bijvoorbeeld„Hoe weinigen van ons kunnen hun eigen taal nog maar goed schrijven en spreken En toch moet de arbeider daarmee vóór alles goed weten om te gaan. Hij zal misschien moeten werken in vakvereeniging of coöperatiebrieven schrijven, voorstellen doen en die duidelijk aan zjjn medeleden uitleggen, onderhan delen met patroons, enz. enz. Maar bjj gebrekkig spreken en schrijven zullen de mehschen ons niet begrijpen en zou alle verdere ijver vergeefs zijn. We moeten kennis hebben van den staat, omdat de staat zich door zijn wetten met de arbeid-rs bemoeit en de arbeiders moeten weten hoe ze zich tegenover die wetten moeten houden. We moeten kennis maken met hetgeen zoo al is voorgevallen in den strijd dei- arbeiders dat kan ons helpen, wanneer we zelf in den strijd staan om het goede te doen en lonten te vermijdenhoeveel oudere arbeiders betreuren het niet, dat ze hun jeugd hebben doorgebracht met nutteloos vermaak en geesteloos genot, inplaats van zich op hun taak als strijdende arbeidcs voor te bereiden? Zoo is er nog veel te leeren voor ons, die zoo weinig heb ben geleerd. De wijze waarop we willen leeren is het houden van cursussen. We vragen menschen, die kundigheden bezitten om voor ons nuttige onderwerpen te behandelen en wij trachten 't gesprokene te overdenken en ons eigen te maken. We willen zelf ook zooveel mogelijk lezen wat goed voor ons is, 't onderling bespreke 1 en om ophelderingen vragen, indien het noodig is, aan hen die ze kunnen geven. Dat, kameraden, is het doel van „De Zaaier." Wij willen gaarne, dat gjj met ons meedoet, maar mogen niet verzwjjgen, dat er ook moeilijkheden zjjn. Dat er een wekelijksche contributie aan te offeren is, zal nog wel 't ergste niet zijn. Ieder heeft voor een goed doel wel wat over. Maar er is nog dit. Veel menschen keuren den strijd van de arbeiders af en zien daarom ook niet graag, dat de jongelieden er zich op voorbereiden. We willen volstrekt niet, dat gij u in moeilijkheden brengt die u misschien uw betrekking zouden kosten, maar wel verzoeken we u, wanneer g(j ons doel ande-s mocht hooren voorstellen dan wij het u beschreven hebben, dat gij u dan niet klakkeloos bij die verkeerde voorstelling neerlegt. Jonge arbeiders en arbeidsters, sluit u aan en wordt lid van „De Zaaier." Hoeveel jonge arbeiders(sters) versuffen of bederven hun leven, omdat er zoo weinig gezonde uitspanning voor hen is en zij zoo weinig hooren van het mooie en goede, dat tegenwoordig voor de arbeiders door hun strjjd hoe langer hoe meer ont staat. Onze vereeniging wil daar zooveel mogelijk van hooren. Wel zullen we er direct dan geen vruchten van plukken, maar we willen geen suffe stakkers worden, maar mannen en vrouwen die elkaar helpen in den strijd om een mooi doel te naderen: „De bevrijding en de verheffing van de arbeidersklasse." Dat doel mogen wij, wanneer we volwassen zp, nog niet direkt bereiken, 't is toch al iets in een kort menschenleven er voor te werken en te zien dat de zaak waarvoor men werkt, vorderingen maakt. En dat de zaak der arbeiders vorderingen maakt, weet ieder die er wat van geleerd heeft. Nog een enkel woord ook to.t de ouderen. Spoort de jongeren aan lid te worden van „De Zaaier." Helpt mee onze vereeniging sterk maken, opdat ze een steun worde voor uw groote beweging. Aan de jeugd behoort de toekomst. De contributie bedraagt 6 cent per week met inbegrip van het maandblad „De Zaaier." Eiken Zondagavond na l1/^ uur kan men zich opgev. n in Constantia bij een der bestuursleden. Leest de brochure „De socialistische opvoeding der jeugd1', prijs 10 cent. Het Bestuur van „De Zaaier," Afd. Schiedam. Onderschrift van de Eedactie. Partijgenooten en geestverwanten, laten wij ons toch behoorljjk rekenschap geven van het verlangen en den wil om te weten en den strijd der arbeidersklasse mee te strijden als ont wikkelde, bewuste mannen en vrouwen, waarvan ook dit schrjjven een duidelijk getuigenis aflegt. Komt, allen een handje geholpen, allen geldelijk en moreel gesteund Zwaar werk. Dinsdag as. vergadert de gemeen teraad 's nam. 2 uur. De agenda voor deze vergadering heeft den vorm eener waschlijst van een weeshuis en bevat „maar" een 25-tal punten. Reeds meermalen is er in den Raad op aangedrongen, zoo noodig 'n keer meer te vergaderen, maar dat is vrjjwel aan doovemansdeur geklopt. Zouden B. en W. nu werkelijk me enen dat ze den Raad alzoo tóch ge legenheid geven tot behoorlijke behandeliug der zaken? Wanneer de Raad in een zitting 25 verschillende zaken moet behandelen, kunnen onze vroeden Dinsdag hun bed wel meebrengen! Kunst aan het Volk. Met een enkel woord herinneren wij nog aan den Tooneelavond van aanstaanden Maandag, den laatsten avond van K. a. h. V. in dezen winter. Dan komt het uitmuntende gezelschap van den Grooten Schouwburg van Rotterdam met een mooi stuk, waarin de voor naamste rol gespeeld wordt door mevrouw Tartaud-Klein. Daar valt wat te genieten! Arbeiders, verzuimd dezen avond niet! Het Volkshuis. Zondag jl. bood het Volkshuis zijn leden een voordracht- en concertavond aan, te geven door Mevr. Alida Tartaud-Klein en het Haagsche Mannenkwartet „Orpheus." Het in grooten getale opgekomen publiek was den geheelen avond zeer enthousiastisch gestemd. En daar voor was zeker alle reden. Het mannenkwartet bleek een combinatie van uit muntende f temmen. Het klank-volume verried meester lijke school de gevoelige, harmonische samengang deed goddelijk aan. Vooral „Eram quasi agnus" en „Lands- knechtsstandcheu" werden heerlijk gezongen. In dit laatsten no. vreesden we een oogenblik voor den len tenor, maar hij redde zich. 't Viel algemeen op, zoo gemakkelijk de heer Emons zich overigens bewoog. t Was óók een genot den bas te hooren (de heer Jan Verkerk). Deze beschikte toch over een zeer sym pathiek, vol en opgewekt geluid en is daarbij zijn stem volkomen meester. Vooral in het „Don, don, don" en in „Serenade" kwam hjj voordeelig uit. Een heel klein weinigje pedanterie gunt men hem gaarne. Onze stadgenoot Jan van Rijsselberg (bariton) die ook enkele solo's gaf, bleek zeer gewild te zijn. Hij oogstte veel verdienden bijval en 't is verre van onze bedoeling aan de hem gebrachte hulde afbreuk te willen doen, wanneer we de opmerking maken, dat eenige voorzichtigheid voor dezen zanger nog niet overbodig is. Het machtige geluid wil gauw ruw worden; vooral „Jonge Liefde" dat mooie, idyllische werk van Gott fried Mann was niet, wat 't is. Mevr. Tartaud-Klein gaf verschillende voordrachten, waarvan „20.000 francs" wel de leukste, maar „Kin dersproke" zeker de mooiste was. Het stormachtig applaus, dat de>e bekwame artiste ten deel viel, bewees wel dat het publiek de talenten dezer sympathieke kunstenares op hun waarde wist te schatten. Deze laatste avond is wel de beste van de Volkshuis- avonien welke wij dit seizoen bijwoonden. B. Gemeente-werklieden. Wij ontvingen van een der Sluis- en Brugwachters net volgende schreven: Sluis- en Brugwachters. Kameraden! Wjj allen weten hoever wij ten achter staan bij verschillende andere takken van dienst, zoowel met loon, arbeidstijd als met andere voordeelen; niet tegenstaande dit, zjjn er nog veLn van n die zich nog niet hebben aangesloten bij den Bond van Gemeente werklieden. En, kameraden, wat hebben wij al niet te wachten van zoo'n BondNu kan ik u reeds wijzen op het ver zoek van den Bond aan B. en W. gericht, om de loonen voor ons inplaats van Dinsdag voortaan Zaterdag te doen uitbetalen, welk verzoek door B. en W. is inge willigd. Zoo is er nog veel meer te bereiken. Laat ons de loonen en den arbeidstijd eens bekjjkenzjj zijn verre van rooskleurig, ik geloof niet dat er een onder u is die dat zal betwisten. Kameraden, om daar verandering in te brengen moeten wjj ons organiseerengezamenlijk kunnen wjj beter voor onze belangen opkomen! De éénling staat zwak. Daarom roep ik u toe: allen in den Bond van Gemeente-werklieden. Jac. W(j hebben daaraan slechts een paar woorden toe te voegen. Huisbezoek en verspreiding van den Gemeente werkman ziju de beste middelen om de niet-aangeslotenen geleidelijk in hun vakvereeniging te krijgen. Daardoor wordt de belangstelling voor het vereenigingsleven op gewekt en het inzicht in de beteekenis eener krachtige vakvereeniging aangebracht. Maar dat geldt voor alle vakvereenigingen! Zonder propaganda geen vooruitgang. Gemeentewerklieden. De afd. Schiedam van den Bond van Gemeente Werklieden hield Donderdag haar huishoudelijke vergadering. De voorzitter begon met een hartelijk woord te richten tot de 5 nieuwe le den (publieke werken). Onder de ingekomen stukken was een schrijven van Ben W. over de loonen der brug- en sluiswachters die nu Zaterdags zullen worden uitbetaald inplaats van Dinsdags; een schrijven van het Hoofdbestuur over de nieuwe en oude loonen der Ge meente-werklieden en over den arbeidsduur; en een schrijven van de commissie der afd. S. D. A. P. over een mogelijk op te richten Arbeiderscoöperati-dit werd voor kennisgeving aangenomen. De voorzitter deeld daarna mede dat een onderhoud van het Hoofdbestuur had plaats gehad met den voorzitter der Commissie voor het ontwerpen van een Arbeidsregelement met Scheids gerecht. Besloten werd een adres te zenden aan de Gemeenteraad om meer in de gelegenheid gesteld te worden den 1 Meidag te vieren, omdat dit sommige categorieën zeer werd bemoeilijkt. Ook werd besloten het 3 jarig bestaan der afdeeling feestelijk te vieren. De collecte voor ons Vaandel bracht 1.27 op. Bij de rondvraag vroeg een d^r leden of wjj niet een adres zouden kunnen zenden over den langen arbeidsduur van de brug- en sluiswachters, die van s'morgens 5 tot s'avonds 9 uur moeten werken. Besloten werd af- tewachten wat het aanstaande werklieden reglement zou bepalen. Bestuurdersbond. Zaterdag 28 Maart hield de S. B. B. een h.h. verg. Aanwezig waren alle aan gesloten organisaties, behalve de Bakkers en de Metse- 1 a's. De notulen der vorige verg. werden ongewijzigd goedgekeurd. Onder de ingekomen stukken was o.a. een toestemmend schrijven van Helsdingen, om alhier den lsten Mei te komen spreken. Ingekomen was voorts een verslag van het Bureau voor Arbeidsrecht, 't Is onnoodig hier een gedeelte van dit belangrijke verslag meê te deelen, daar de verg. besloten heeft, zulks in druk te doen verschijnen. Dinkelaar bracht, onder instemming van de geheele verg., eenige woorden van dank aan de ambtenaren van dit Bureau voor hun belangeloos werken. Verder werd besloten het boekjaar èn van den S.B.B. én van het Bureau van Arbeidsrecht, in overeenstemming te brengen met het kalenderjaar. Ook werd besproken, het voornemen om alhier met Hemelvaartsdag een Meeting te houden voor Vakorga nisatie. Daar echter het N. V. V. op dien dag een demonstratie zal houden ten gunste van den tien-nren-dag, moest er van afgezien worden, de meeting op dien datum te doen plaats hebben. Getracht zal worden toestemming te verkrijgen, teneinde de meeting op Zondag te houden. De 3000 biljetten, waarin het Schiedamsche publiek gewezen wordt op de boycot van Jamin, en waarom zulks plaats heeft en de arbeiders gewezen worden op hun plicht, geen waren te betrekken van Jamin, zullen volgens besluit der verg. langs dejjhuizen verspreid worden. Nadat nog eenige zaken afgehandeld waren, werd de verg. gesloten. De Secretaris. Landweer. Teneinde de veiligheid van het dier bare vaderland behoorljjk te verzekeren, is het noodig geacht de gelukkigen, die zich tot „landweermannen" zagen uitverkoren, dit jaar voor vijf dagen onder de wapenen te laten komen. In hun eigen belang raden wjj dien gelukkigen aan, zoodra de officiëele afkondiging is geschiedt, vergoeding te vragen. Desgewenscht verleent het Bureau voor Arbeidersrecht (Nieuwstraat 28) alle gewenschte hulp. Touwslagers. Vrjjdag 27 Maart j.l. vergaderde te Rotterdam de Touwslagersvereenigiug D. E. V. B. in het Vereenigingsgebouw, Vredeuofstraar, ter her denking van haar vijfjarig bestaan. De voorzitter W. Vroegindewij, opende de vergadering, en wees er met een kort woord op, dat ook deze vergadering, zooals zoovele andere, slecht bezocht was, en dat men telkens weer het weinige meeleven van dezelfde leden kon constateeren. Daarna stond hij stil bjj het feit, dat door betrekkelijk weinig strijd, in onze positie veel ver- beteiing is waar te nemen, en wendde hjj een blik naar onze vakgenooten in andere plaatsen, zooals Edam en Maassluis, waar vanwege het brutale optreden van pa troons een vakvereeniging nog geen adem kan halen. Maar we zullen dat binnen weinig tijd anders maken. Hierna kwam aan de arde het jaarverslag van Secre taris en Penningmeester. Deze laatste kou meedeelen dat in weerwil van het bewerken van onze vakgenooten tuiten Rotterdam en het steunen van een slachtoffer te Maassluis, wat nog al eenig geld heeft gekost, zijn kas met een klein saldo sloot. Daarna ging men over tot het kiezen van een secre taris, doordat de aftredende secretaris C. Goedhart zich niet meer herkiesbaar stelde. Met meerderheid van stemmen werd gekozen J. van Vlaardingen. Nu volgde nog een bespreking om een leestavond te organiseereu. Dit onderwerp verwekte nog al eenige discussie, en wel daaromof het met of zonder com- sumptie zou gaan. In stemming gebracht, werd tot het eerste besloten. Niets meer aan de orde zijnde, sloot de voorzitter de vergadering. De Secretaris. Onderschrift der Redactie. Met genoegen plaatsen wij dit ons toegezonden verslag. Wjj hopen dat de touwslagers van Schiedam, Vlaardingen en Maassluis ook eens zullen gaan denken aan hun vakbond en ook door dit verslag eraan herinnerd zullen worden, dat ook voor hen organisatie noodig is. Metaalbewerkers. In de laatstgehouden afdee- lingsvergaderjng van de afd. Schiedam van den Alg. Ned. Met. Boud werden de voorstellen voor contributie- verhocging met groote meerderheid aangenomen. Prin cipieel was niemand er tegen, want men was algemeen -

De Moker | 1908 | | pagina 2