Vlaardingsehe IJzerkoekjes. Maassluissche Moppen, overtuigd, dat een bond zooals die van de Metaalbe werkers, een flinke strpkas noodig heelt omdat zij zoo dikwijls in een strijd betrokken wordt, en nog zooveel racet doen om het loon en de verdere levensomstandig heden op „peil" te brengen. Het bestuur werd opgedragen de statuten van de atdeeling pasklaar te maken voor de aanvraag van de Kon. goedkeuring. Besloten werd voorts om wanneer het arbeidscontract in werking treedt en de patroons de werklieden hun reglementen voor zullen leggen om te teekenen, een flinke actie te voeren en de arbeiders in te lichten over de eischen die den bond stelt. Verder werden nog eenige zaken behandeld die voor de gewone Moker-lezers van weinig waarde zijn. Den lOen April wordt weer een huish. vergadering belegd, waar de beschrijvingsbrief verder afgehandeld zal worden. Ook heeft dan de verkiezing van afge- vaardigde(n) plaats voor het congres. Laat dan niemand ontbreken Door den voorzitter werden twee nieuwe leden gein- stalleerd. Een er van heeft echter weer bedankt. De huisbezoekers zullen weer eens flink aan moeten pakken. Ons ledental loopt weer terug door het vertrek van leden. Wjj moeten door andere metialbewerkers als leden te winnen, ons ledental steeds grooter doen worden. De Correspondent. Uit den Raad. Na eenige benoemingen enz. was in de Gemeenteraadszitting van j. 1. Vrijdag aan de orde, de motie-Witte, om den leden presentiegeld toe te kennen, Witte verdedigde zijn motie en betoogdd dat door de democraties eering der Gemeenteraden, de leden van den Raad, meer en meer tot de arbeidende klasse gaan behooren. Hij vindt het daarom niet meer dan billijk, dat aan de leden van den Raad, voor diensten bewezen aan de Gemeente, een presentiegeld wordt toegekend. Ook beriep hij zich op Thorbecke die al voor 50 jaar zeide, dat men groote dingen verrichtte met Presentiegeld toe te kennen. Thorbecke kende blijkbaar den heer P. van Gelderen ook al. De Bordes die bij het indienen der motie deze gesteund had, bleek door zijn vrienden onderhanden genomen te zijn, althans hij trad in de eerste plaats op als bestrijder van de motie. Hij betoogde dat vele arbeiders zich gratis disponibel stellen voor bestuursfuncties van poli tieke-, vak- en andere vereenigingen. Hij geloofde dus dat zij zich ook wel voor Raadslid zouden geven als zij er voor werden geroepen. De heer Breederveld bestreed Witte, vooral diens Thorbecke-argument, met een stem die deed denken aan de middeneeuwen alsof Thorbecke uit zijn graf moest wofden gehaald om te getuigen, dat hij feitelijk tegen presentiegelden was. Hoogendijk vond, dat, daar de Burgemeester ook ge salarieerd wordt, (en niet zoo zuinig ook, verslaggever) het volstrekt- niet billijk was, dat raadsleden alles maar gratis moeten doen. Temeer daar ook de commisiever- gaderingen vaak veel tijd in beslag nemen. Witte be strijdt de Bordes en Brederveld, door er op te wijzen, dat goed geleide vakorganisaties tegenwoordig gesala rieerde bestuurders hebben. Brederveld werd boos en zegt: Witte kent de arbeiders niet, ik wel, ik ga er dagelijks mee om, en ik zeg je dat het aannemen van de motie een smet zou werpen op onze werklieden!" Hij had er zeker nooit van gehoord dat de leden der Eerste kamer telkens hun f 10 presentiegeld in den zak steken, zonder dat zjj zich besmet voelen. De finantieele specialiteit Van Dusseldorp, bestreed de motie op finan tieele gronden, en vond het onverantwoordelijk om een motie te stellen die de Gemeente jaarlijksch f 800 a t 1000 zou kosten. Hjj zei: die arme werklieden en middenstanders worden toch al zoo het vel over de ooren gehaald dat hij er niet toe over kon gaan om voor die motie te stemmen. Witte beantwoordde Van Dusseldorp, door er op te wijzen, dat het medeljjden dat hij nu met de zwakken toonde, krokodillentranen waren, want toen het vorig j-aar belastingvoorstellen waren gedaan, om de zwakken te ontlasten, toen was het de heer Van Dusseldorp die dat het krachtigst be streed. In stemming gebracht duikelde de motie natuur lijk, met 11 tegen 3 stemmen, (let vooral op het eerste cijfer). Daarna kwamen aan de orde de voorstellen van B. en W. betreflende de nieuwe belastingen. Hoogendijk zegt dat zulk soort belastingen niet op de juiste wijze drukkenhij zal er echter niet veel van zeggen, want de meerderh-id van den raad is het toch al, van te voren met elkaar eens en 't zijn veel te volg zame stemmachines om ook maar in 't minst te ver wachten dat zjj, door argumenten overtuigd, anders zouden stemmen, dan dat zij oorspronkelijk van plan waren. Witte is er tegen, om reden dat men hier met allerlei prutsdingen geld in kas wil brengen, die toch niet afdoende zijn. Als men geld te kort komt, laten B. en W. dan voorstellen den hoofdelijken omslag te ver- hoogendie druk is dan ten minste voor allen geljjk en is dus billijker. Schippers vindt die belasting goed, er moet immers ook kadegeld betaald worden. De katholieke heer Maassen, vindt het een zeurige belasting, omdat zjj in de eerste plaats de midden standers treft, die toch al zoo zwaar belast zijn. Hjj vindt het niet in orde dat men voor een zonnescherm en een uithangbord nog een gulden belasting zal moeten betalen. Bovendien zijn er menschen, die vroeger vrij willig grond vóór hun huizen aan de gemeente hebben afgestaan en nu boven dienzelfden grond een uithang bord hangt, moeten zij daarvoor belasting betalen. De Burgemeester keek, onder het betoog van den heer Maassen, eens veelbeteekenend op zijn ho loge. Maassen zijn stem werd dan ook erg huilerig en hjj was knap blij dat hjj het eens goed gezegd had. De heer de Haan verdedigt met succes de aannemers belasting, door de belasting op los liggend draagbaar spoor tot op de helft verminderd te krijgen. In stemming gebracht werd de nieuwe belastingver- ordering met 10 tegen 4 stemmen aangenomen. De heer Maassen had den moed om tegen te stemmen. Daarna was aan de orde een verzoek om geld uit de gemeentekas te verstrekken voor steun aan werk- loozen. De heer Hoogendijk zegt, dat men het steunen van een werkloozencomité op prijs moet stellen en verwacht er in de toekomst veel van, hjj wil dus door een kl-ine subsidie dat streven steunen en in de hand werken. Daarna wordt door Hoogerwerf en Witte de aanvraag om steun krachtig verdedigd, door er op te wijzen, dat het niet juist gezien is van B. en W. om hij het Bur gerlijk Armbestuur om advies te gaan. Een werklooze is gepn armlastige. Een werkloozencomité bedoelt de menschen den zwaren gang naar het armbestuur te besparen. Witte zegt nog, dat de werkloosheid een gevolg is van de anarchistische voortbrengingswijze die berust op winstmakerij en niet zooals het moest zijn, op de vervulling der behoeften. Hjj stelt een motie, waarin B. en W. alsnog worden uitgenoodigd, zich met het bestaand comité voor werkloozen in ver binding te stellen. Die motie zal in een volgende ver gadering behandeld worden. Door den heer de Bordes werd het adres der „Chris telijke organisaties er bijgehaald en hij betoogde, dat het misschien wel een aardige bezigheid was, om te adresseeren aan den Raad en daardoor besprekingen uit te lokken, maar om er organisaties bij de haren b(j te sleepen die er niets mede te maken wilde hebben, dat vond hij toch wel erg, getuige het adres van de „Christelijke?" organisaties. Zij be?oogen toch dat zij geen deel aan het adres van het comité hebben. Jammer was, dat niet een der leden voldoende op de hoogte was met de geschiedenis der adressenanders had de heer de Bordes van een koude kermis thuis gekomen. Wat toch is het geval Die vijf organisaties die zich „Christelijk" noemen, hebben n.l. in hun adres gelogen, dat zij niets met het adres van het steuncomité te maken hadden. In een vergadering, gehouden op den 27e Februari, is met algemeene stemmen besloten het adres aan den Raad te zenden, dus zijn zij er even goed voor verantwoordelijk als de anderen. Toen men ging stemmen, bleek opnieuw dat de Vlaar dingsehe raad bestaat uit waardige vertegenwoordigers van het kapitalismede steun werd geweigerd met 11 tegen 3 stemmen. Broederlijk lagen liberalen en kleri- kalen in eikaars armen. Het Steuncomité voor Werkloozen en de houding der „Kerkelijken". I. Nu door den Raad onzer goede gemeente de aanvraag om steun van het werkloozen-comité is afgewezen, komt het ons niet ondienstig voor, onzen lezers eens volledig in te lichten omtrent de h uding der Kerkelijke orga nisaties die deel uitmaakten van het steuncomité. Op Woensdag 12 Febr. werd het steuncomité ongericht op initiatief van de kuipersvereeniging „Wjj streven naar verbetering". Daar wij hier in 't bizonder de houding der „Kerkelijken" zullen bespreken, is 't vol doende mede te deelen, dat de kuipersvereeniging „Eensgezindheid" en „Patrimonium" op deze vergadering toetraden tot het comité. „Eensgezindheid" stemde voor het voorstel, om ook ongeorganiseerden te steunen, terwjjl „Patrimonium" eerst toen toetrad tot het comité, toen de meerderheid der vergadering besloot om ook ongeorganiseerden te steunen. Van de kerkelijke Kantoorbedienden was een schrijven ingekomen, (en dat werd op deze vergadering voorgelezen) dat zjj verhinderd waren om tegenwoordig te zijn, maar dat zij om organisatorische redenen natuur lijk waren vóór steun aan georganiseerden alleen. Op deze vergadering werd, ook met algemeene stemmen besloten, om het Dageljjksch Bestuur van het comité af te vaardigen naar het college van B. en W. en deze te verzoeken of zij bereid waren een collecte langs de huizen der Gemeente toe te staan en B. en W. eens te polsen of een eventueel verzoek om subsidie uit de Gemeentekas, door hen gesteund zou worden. Hieruit blijkt dus ten duidelijkste, dat èn „Eensge zindheid" én „Patrimonium" geen bezwaren hadden tegen steunaanvrage bij den Gemeenteraad. Op 19 Februari daaraanvolgend vergaderde het steun comité opnieuw. Op deze vergadering werd door het dageljjksch bestuur o.m. verslag uitgebracht van haar bezoek bjj B. en W. Wat de uitslag van dat bezoek was, hebben wij reeds medegedeeld in De Moker van 22 Februari j.l. Hoe evenwel de stemming der vergadering was hebben wij niet medegedeelddaarom zij hier er een en ander over gezegd. De afgevaardigde van „Patri monium" keurde de houding van B. en W, niet goed. Vooral dat zij niet toestanden een openbare schaalcollecte te houden, vond deze afgevaardigde meer dan erg. Hij kon zich zoo iets niet begrijpen van onzen goeien christelijken burgemeester; als het nu onze vorige liberale burgemeester was geweest, dan had hij zoo iets kunnen begrijpen, maar nuHij verzocht dan ook het dage ljjksch bestuur van het comité herhaaldelijk, om toch niet zoo alles te vertellen wat door B. en W. was medegedeeld. Daar echter het dagelijksch bestuur van het steuncomité haar onderhoud met B. en W. op schrift had gesteld en door andere afgevaardigden op volledig heid werd aangedrongen, vond men het recht dat het geheele onderhoud met B. en W. werd medegedeeld. Toen uit het rapport dan ook gebleken was, dat van B. en W. niets te verwachten was, en men staande de vergadering geen andere middelen wist om de werkloozen te steunen, werd op voorstel van Patrimonium de vol gende motie met algemeene stemmen aangenomen MOTIE. Het Comité tot steun voor werkloozen, betreurende dat het hun door Burgemeester en Wethouders onmogelijk wordt gemaakt, in dezen iets te kunnen doen, verklaart die houding af te keuren en moet dus van verdere pogingen afzien. (Wordt vervolgd.) Miliciens. Zondag j.l. is het de afd. Vlaardingen van den Milicieisbond gelukt te Brielle een afdeeliig te stichten. Na een rede van den voorzitter der afdee- ling (de aangekondigde spreker, de heer A. Brouwer, was verhinderd) traden 17 personen toe, zoodat met Maassluis dit reeds de tweede afdeeling is die de afdeeling Vlaardingen in haar kort bestaan opgericht heeft. Asn de lezers te Vlaardingen. Er zal voor- loopig weder te Vlaardingen worden gecolporteerd. Wij vestigen er de aandacht op dat 't bovenal de bedoeling is vaste lezers te verkrijgen. Geeft u dus op als abon- née. De prijs is 30 cents per 3 maanden. Schandelijk. Nu is het voor de verandering Dominé Berends van Maasland, die „de liberalen en socialisten" niet met argumenten maar met onware verhalen bestrijdt. Hij vertelt nl. dat „de liberalen en socialisten" een uiting van een der Katholieke afge vaardigden in den Duitschen Rjjksdag over de onster felijke ziel van den neger met hoongelach zouden heb ben bespot. Uit de officieele mededeelingen blijkt even wel dat dit hoongelach van de „perstribune" kwam. Maar de troebele bron, waaruit Ds. Berends putte, was blijkbaar voor hem een welkome bron om wat gif tegen „de liberalen eu socialisten" uit te putten; van daar deze zinnen Toch zijn in verkiezingsdagen liberalen en socialisten soms erg godsdienstig. Ik zegin verkiezingsdagen. Dominé Berends weet even goed als wij, dat er onder de socialisten evengoed geloovigen als ongeloovigen zijn en dat er onder de geloovige socialisten evengoed orthodoxe als moderne voorkomen. Die geloovigen nu eenvoudig te bekladden en belasteren met de beschul diging, dat ze „in verkiezingsdagen", en verder dus niet, van hun geloof getuigenis afleggen, is weer een nieuw bewijs van de verregaande onchristelijkheid in denken en spreken van Christenen zooals Dominé Berends en zijn vrienden van het Gereformeerde Week blad. Schandelijk is het in ieder geval. Als wij eens op soortgelijke wjjze over Dominé Berends gingen schrijven en wjj zeiden bijv.: „Dominé Berends is alleen maar dominéé voor zijn broodje", of: „hij meent geen steek van wat hij zegt maar hij hangt in het publiek den vrome uit", of: Dominé Berends is in het openbaar soms even geloovig-puriteinsch, ik zeg in het openbaar", wat zou men van die zijde daarvan dan zeggen? Dat zou men toch stellig laag en gemeen vinden? Nu, Dominé, even laag en gemeen is het, op die wijze over „liberalen en socialisten" te schrijven, al zijn dat ook uw politieke tegenstanders. Hoe langer hoe fraaier. Het advertentieblad von den heer Deddens meent naar aanleiding van onze opmerking aan zijn adres in het vorige nummer van ons blad deze 5 mededeelingen te moeten doen „le. Dat onze tegenzin om met de Redactie van De Moker te discussieeren, eeniglijk voortvloeit uit het feit, dat de Redactie op zijn zachtst uitgedrukt zoo vaak de welvoegelijkheid uit het oog verliest „2e. Dat we ter bestrijding van de sociaal-democratie geen gebruik wenschen te maken van leugenachtige stukken en wat dies meer zjj. We hebben daaraan ook waarlijk geen behoefte „3e. Dat we ons inzake het ontslag-Elfers houden aan het door ons meegedeelde, omdat het daartegen

De Moker | 1908 | | pagina 3