Ditjes en Datjes. (Jit de Vakbeweging. De Vakbeweging in 1907. Uit de Partij. Is er niets schriftelijk of b(j reglement overeenge komen, dan moet het loon per week worden betaald. b. De arbeiders met meer dan f 4 loon p. dag. De wet laat niet toe, dat deze uitbetaling minder dan 1 maal per kwartaal geschiedt. Is er geen schriftelijk contract of reglement, dan moet het loon worden uitbetaald naar den duur der loonbepaling. Is dus het loon p. week overeeugekomen, dan moet p. week worden betaald. Is het p. maand vastgesteld, dan mag het niet na langer tijd dan 1 maand worden uitbetaald. Bij schriftelijke overeenkomst en reglement mag geen langere termjjn van uitbetaling worden vastgesteld dan de duur der loonbepaling is. Dus indien het loon p. maand wordt berekend dan jmag ook niet minder dan 1 maal p. maand worden uitbetaald. 18. Om den hoeveel tijd moet het stukloon worden betaald? De algemeene regel is, dat de uitbetaling moet ge schieden op dezelfde tjjden als zou moeten plaats heb ben, indien de arbeider op tijdloon werkte. Dezelfde regels gelden dan verder als voor de arbeiders met tjjdloon. Er is dus eenig verschil tusschen hen, die f 4.p. dag of minder en hen die meer dan f 4. verdienen. Bjj stukloon kan zich evenwel het geval voordoen, dat op het oogenblik, waarop volgens de wet loon moet worden uitbetaald, het werk nog niet af is. De wet bepaalt, dat de werkgever niets hoeft te betalen dan alleen voor het afgeleverde werk. .Maar bij schrifte lijke overeenkomst kan worden bepaald, dat p. week of p. 14 dagen of p. maand een vast bedrag zal worden uitbetaald en bij aflevering van het werk de eindver rekening zal geschieden. Stel bijv. dat een metselaar of een timmerman werk krpgt waar eenige weken mee gemoeid zjjndan kan bjj schriftelijke overeenkomst worden bepaald, dat p. week een zeker bedrag (nooit minder dan drie vierden van het plaatselijk standaard- weekloon in dat vak) zal worden gegeven en bij af levering van het werk het ontbrekende, doch dan op den eerstvolgende betaaldag. 19. Wat bepaalt de wet over de uitbetaling van een mogelijk winstaandeel De wet bepaalt dat dit minstens 1 maal per jaar moet worden uitgekeerd en dat iedere overeenkomst aangaande een langeren termijn ongeldig is. Indien het winstaandeel door de boekhouding van den werkgever wordt vastgesteld, dan heeft de arbeider het recht dezen tot het meedeelen van de benoodigde bewijsstukken te verplichten. Het winstbedrag van de onderneming van den werkgever hoeft daarbij door dezen niet te worden vermeld. En in groote bedrjjven kan in de plaats van inzage der bewijsstukken aan alle arbeiders de inzage aan eenige vertegenwoordigers dei- arbeiders, mits in dienst zijnde van den betrokken werkgever, worden gesteld. Bovendien kan de werk gever de geheimhouding van de ter inzage gegeven bewijsstukken eischen, behalve in het geval van een loonproces. In den haak? Bjj Gemeentewerken komt het weer voor, dat zonder oproeping werklieden worden aangesteld. Dat gaat dan zooer wordt een nood hulp of tijdelijk losse aangenomen en na een poos wordt niemand dan vast, zoogenaamd op grond van de billijkheid. Maar ieder begrijpt, dat op deze manier ongemerkt door de bazen vriendjes kunnen worden binnengesmokkeld. Het komt ons voor, dat deze met hode niet in den haak is. Als er nieuwe werkkrachten noodig zijn, dan moet daarvoor een oproeping worden gedaan, hetzij voor onmiddelijk vast, hetzij voor tijdelijk gedurende een vastgestelden proeftijd en daarna voor vast. Maar zooals het nu weer gaat, mag het niet. Zou de bond van Gem.werklieden hieraan niet weer iets kunnen doen? Kermis opnieuw Onder de menschen, die door de opheffing van de kermis geldelijke verliezen hebben geleden, is een beweging gaande om te pogen de kermis weder ingevoerd te krijgen. Het is dunkt ons een uitgemaakte zaak, dat dit toch niet zal ge lukken. Maar wij willen er toch nog eens op wijzen, dat de Gemeenteraad zijn belofte niet nage komen is om in de plaats van de kermis voor wat beters te zorgen of in ieder goval daarvoor geld be schikbaar te stellen. En het komt ons voor, dat de gemeenteraad verplicht is, zedelijk verplicht, óf de kermis te herstellen óf geld voor beter en hooger volksgenot uit te trekken. Dat is hij aan zijn eigen eer en fatsoen verplicht. Wij voor ons hopen van harte, dat de kermis niet meer terug zal komen. Want wat daar te „genieten" valt, is beneden peil door onbeduidendheid en onge schiktheid tot verheffing of wezenlijke ontspanning. En „Kunst aan het Volk" heeft het bewijs geleverd, dat „het volk" voor wezenlijk verheffing, beschavend kunstgenot, ook te Schiedam in hooge mate vatbaar en gevoelig is. Toonkunst-uitvoering. Wij herinneren erop deze plaats nog eens aan, dat op Zondag den 26 April door Toonkunst voor de leden van Kunst aan het Volk en het Volkshuis een uitvoering van „De Schepping" met begeleiding van orkest zal worden gegeven. Dit muziekwerk is een zeer mooi en zeer begrijpelijk kunst werk, dat onder de muzikale leiding van den heer George Rijken ongetwijfeld goed zal worden uitgevoerd. Men voorzie zich dus bijtijds van kaarten Toch bezweken. Eenigen tijd geleden meldden wjj, dat trots de kuiperijen van heeroom c. s. een R. K. lid van de afdeeling Schiedam van den Alg. Metaal- bewerkersbond weigerde zich te laten schrappen als lid. Tot ods leedwezen moeten we nu echter berichten dat de nog jongj. man voor den aandrang bezweken is. Sterke naturen moeten het zijn, die de machtsmiddelen van heeroom en zijn kornuiten kunnen weerstaan. Vergader ng Glasbewerkers. De vergadering der Glasbewerkers met Spiekman als spreker over „Vak organisatie" slaagde goed. De belangstelling had grooter kunnen zijn. De rede sloeg iflink in en was een mooi stuk propaganda. Metaalbewerkers. Op de huishoudelijke ver gadering van Vrijdag 10 April j.l. werden als afge vaardigden naar het congres gekozenF. Scholtens en A.Brand. In de vacature van 2en secretaris werd voorzien. ii Eerst volgen nog eenige cijfers, die een aardigen kijk op de arbeidersbeweging geven. Op 1 Jan. 1907 telde het Ned. Vakvereenigings- Verbond 23599 leden (een jaar later 32270). Volgens de Rijksstatistiek hadden de kerkelijke vakvereenigingen op dien datum 10080 leden, de niet-kerkelijke vakver eenigingen voor zoover zij buiten de bestuurdersbonden stonden 15856 leden. Toen stonden dus tegenover de 23599 vakaibeiders van het N. V. V. slechts 25936 georganiseerden niet bij het N. V. V. aangesloten; daar op 1 Jan. 1908 het N V. V. 32270 leden telde en de andere organisaties zeker niet zoo sterk zijn gegroeid, omvat thans dus het N. V. V. ver over de meerder heid der georganiseerde arbeiders. Het aantal arbeiders tusschen 18 en 60 jaar bedroeg einde 1906 (werkzaam in industriëele en landbouw bedrijven, warenhandel en verkeerswezen) 206 210 per sonen volgens de officiëele statistiek. Daarvan waren in 't geheel 23599 plus 25936, dat is 49535 georga niseerd, d. i. dus nog niet één vierde deel, 24 procent. Nemen wjj de cijfers van Schiedam daar eens uit, dan krjjgen wjjin het N. V. V. 302, in kerkelijke vak vereenigingen 162, in niet-kerkelijke vakvereenigingen niet aangesloten bij het N. V. V. 397, en totaal aantal arbeiders werkzaam in de zooeven genoemde bedrjjven 4101. Dat geeft dus: in het N. V. V. 302, niet in het N. V. V. 559, totaal georganiseerd in de vakvereenigingen 861, dat is dus 21 procent, of iets beneden het gemiddelde. Bij den ontwikkelingsgang dei- moderne vakorganisatie in Schiedam, zal deze achter stand spoedig ingehaald zjjn en.overtroffen. Waar zoo dikwijls de meening wordt verkondigd, dat het eigenljjk nog een bedroevende toestand is in de vakbeweging, geven deze cijfers daarentegen duidelijk aan, dat dit zeer overdreven is en dat met volle recht matigheid kan worden beweerd, dat het flink vooruit gaat. Wjj hopen na het volgende jaarverslag van het N. V. V. te kunnen bewijzen, dat de Schiedamsche organisaties hard zjjn opgeschoten. Als men maar wil aanpakken Uit het hoofdstuk „Loonbewegingen" blijkt, dat „de meeste organisaties" daarover geen voldoende of in 't geheel geen statistische gegevens verzamelen, zoodat slechts enkele organisaties in dit hoofdstuk worden be handeld. Een paar getallen nemen wjj uit het mede gedeelde over. De Lood- en Zinkwerkers kregen te Rotterdam voor 270 man een vermindering van arbeidsuur van 5 uur per week en tevens een loonsverhooging van f 1.00 per week, vertegenwoordigende een jaarlijksche vermeerdering van loon met f 18252. In den Haag kregen zij voor 325 man f 1.20 p. week meer of f 20280 p. jaar, in Leeuwarden voor 50 man 60 cent per week of f 1560.per jaar en in Groningen voor 60 man ook f 0.60 p. week meer of f 1872 p. jaaralles tezamen f 41964 p. jaar. Door de Metselaars en Opperlieden werden in 6 gemeen ten loonvoordeelen behaald tot een bedrag van f 42068 per jaar. De SehDdersgezellen behaalden loonvoordeelen en arbeidsduurvermindering in 11 gemeenten ten behoeve van 2798 personen. Het Hoofdbestuur berekent de behaalde loonvoordeelen op f 121108 p. jaar. De Timmerlieden verkregen loonsverhooging voor 3150 mannen tot een gezamenlijk jaarijjksch bedrag van f 170404. Alleen deze vier bonden wisten dus een vermeer derde loonbetaling te krjjgen ten bedrage van f 375544 p. jaard. i. voor ongeveer 7600 personen dus ieder een gemiddelde loonsverhoogirg van f 1 - p. week. Wat zullen de organisaties bij vooruitgaanden groei niet nog veel meer kunnen doenMaar dan moet ieder ook in zijn vakvereeniging Nu wat over de dubbeltjes. De 24 aangesloten bonden hadden aan gezamenlijke inkomsten f 753595,62 en hadden einde 1907 een gezamenlijk vermogen van f 1323462,69, waarvan f 1281126.51 voor denA.N.D.B. De gezamenlijke uitgaven-bedroegen in 1907 f417270.26 zoodat er van de inkomsten f 336325.36 voor weer- standskassen enz. werd opzij gelegd. Eeuige der belangrijkste posten laten wij nog volgenvoor de kranten f 28982 voor de stakingen in eigen vak f 88 198; voor de steun aan stakingen in andere vakken f 18172; voor uitkeering bij ziekte f 63929 en voor salarissen f 47860. Men bestudeere en onthoude de aangehaalde cijfers goed. Ze komen iederen vereeuigingsman in de dage- ljjksche propaganda te pas. (Slot volgt.) Huishoudelijke Vergadering. Op Zaterdag 11 April hield onze afdeeling een huis houdelijke vergadering. De financiëele verslagen van de afdeeling en Constantia wezen op een alleszins guus- tigen toestand. Het verslag van „Kunst eu Strijd" daarentegen wees aan, dat versterking der geldmid delen hoog noodig is, reden waarom de voorzifter den leden opwekte als donateur dezer onderafdeeling zich te laten inschrijven. De financiëele controle-commissie deel le mede, dat zjj het beheer en verslag van De Moker in volkomen orde had bevonden. De afgevaardigde der- afdeeling in het PI. Com. v. Huisindustrie berichtte, dat hij tevergeefs gepoogd had, zijne mede-bestuurderen tot eenige werkzaamheid aan te zetten. Ondanks een zeer uitgebreide correspondentie was het hem niet gelukt, dat bestuur aan het werk te krijgen. Daarom meende hij, als afgev. der S. D A. P, in die commissie te moeten bedanken. Besloten werd, dat onze afgev. het hoofdbestuur zou voorstellen, pogin gen aan te wenden om door een andere samenstelling van de PI. Comm. deze nieuw leven in te blazen en indien dit mislukte het PI. Com. te ontbinden. De afd. sprak er haar afkeuring over uit, dat de andere organisaties zich zoo volkomen onverschillig voor deze zaak hadden betoond. Als afgevaardigde naar het partijcongres werd ge kozen P. de Bruin, als plaatsvervanger J. Dinkelaar en in geval van nood ook de voorzitter. Bij de behandeling van den Beschrijvingsbrief voor het congres, waaraan een langen tijd vruchtbaar werd besteed, werden o. a. deze uitspraken gedaan en deze besluiten genomen: lo. de afd. verklaarde zich vóór de collectieve redactie van Het Volk2o. de afd. ver klaarde zich vóór de hernieuwde aanstelling van een bezoldigd propagandist voor Z. Holland3o. de afd. verklaarde zich vóór de uitgave van een brochure over de scheiding tusschen Kerk en Staat in Fr.4o. de afd. verklaarde een onderzoek naar de mogelijkheid eener betere fin. regeling voor de partij (voorstel 52) wenscheljjk te achten 5o. de afd. verklaarde zich vóór gemeenschappelijke actie van S. D. A. P. en N. V. V, inzake alg. kiesrecht; 6o. de afd. verklaarde zich vóór het voorstel van het P. B. inzake vrouwenkiesrecht; 7o. de afd. verklaarde zich tegen iedere afzonderlijke vertegenwoordiging van vrouwenclubs op het congres; 8o. de afd. verklaarde evenals Den Haag een bespreking over de verhouding van de partij tot de geheelont houding zeer gewenscht te achten9o de afd. sprak als haar meening uit dat ieder lid der S. D. A. P., lid zjjner vakvereeniging behoort te zijn. En ten slotte keurde de afd. met algemeene stemmen de jaarver slagen van den partjjsecr. en van de kamerfractie goed en sprak zij haar vertrouwen uit in deze partjjorganen en haar tevredenheid over de wjjze vyaarop deze hun arbeid hebben verrichtalleen werd eenig voorbehoud gemaakt over Ter Laan's houding inzake de salaris- verhooging der schoolhoofden, die wel niet werd afge keurd, maar waarover een nadere toelichting door Ter Laan werd gewenscht. Toen de kwestie van het verplichte lidmaatschap der vakvereeniging voor de leden der S. D. A. P. aau de orde was, deelde een der leden mede, dat nog slechts kort geleden een partijgenoot uit zijn vakvereenigiug was getreden. Algemeen werd deze houding afgekeurd, En de voorz. wees er nog eens nadrukkelijk op, welk een belangrijke plicht de soc. dem. in hun vakvereeni gingen hebben te vervullen. „De Zaaier", Bond van jonge arbeiders(sters) in Nederland. Afd. Schiedam. IN MEMORIAM Zaterdag 11 April vernamen wjj het treurig bericht, dat op Maandag 23 Maart j.l. op 26-jarigen leeftgd overleden is S. Frank van Breda, hoofdbestuurder van „de Zaaier".

De Moker | 1908 | | pagina 2