Vlaardingsche IJzerkoekjes. Maassluische Moppen. Allen, die eenigszins met „de Zaaier" bekend zijn, weten dat bij een man was, die steeds direct klaar stond om te helpen. Wat wij van hem geleerd hebben, van zijn kalme manier van spreken op zijn cursussen, zal steeds bij ons in herinnering blijven. Hij was de man die onze afdeeling oprichtte en tot het einde met raad en daad bijstond. Wie had kunnen denken, dat op 1 Maart zijn laatste cursus over N. Indië voor altijd de laatste zou zijn Niet alleen onze afdeeling, maar de geheele Bond verliest in hem een flink propagandist. Eeren wij zijn nagedachtenis Het Bestuur van „de Zaaier", Schiedam. Het stenncomité voor Werkloozen en de houding der Kerkelijken. III. Zooals wij de vorige week meedeelden, zullen wij deze week het uit het comité treden der Kerkelijken behandelen onder aanvoering van broeder Van Rijn, afgevaardigde van Patrimonium. Op verzoek van Patrimonium, de Visschers, de Kuipers, de Glasblazers, de Handels- en Kantoorbedien den (alle Kerkeljjk) werd op den 6 Maart j.l. een vergadering uitgeschreven, waarin zjj hun bezwaren kenbaar zouden maken tegen de op de vorige vergade ring genomen besluiten. Broeder Van Rjjn, het woord verkrijgende, betoogde dat hij bezwaren had om den Raad uitspraak te laten doen, daar dat adres enkel gezonden is ten behoeve van een zekere partij en men zal niet nalaten er ziju voordeel mede te doen. De Glasblazers kwamen op het idéé om de werkloozen naar de Diaconie te zenden. Ook de openbare vergadering was zondig in de oogen der gezameliike broeders. In 't kort, al wat het comitée gedaan had, ook de Kerkelijke leden, werd thans afgekeurd. Dat die heeren met elkaar eerst dit zaakje klaar hadden gemaakt bleek al uit het door vijf Kerkerlijke organisaties ingediend verzoek om de vergadering te beleggen waar zjj hunne bezwaren kenbaar maakten. Maar nog duidelijker bleek het uit hun roerende eensgezindheid. De vorige afgevaardigde van Patri monium was nu niet aanwezig, waardoor het gemakke lijk viel hem in de schoenen te schuiven, dat hjj blijk baar de beginselen der Patrimonium-menschen niet kendeTen slotte stelde de heereu voor, om het adres dat alreeds aan den Raad was verzonden weer terug te vragen. Op herhaald verzoek van het Bestuur om andere middelen aan te wijzen, die tot steun konden Ipen, bleven de heeren met den mond vol tanden zitten. Hun voorstel werd dan ook met overgroote meerder heid verworpen. Sprekende over de te houden openbare vergadering sprak de afgevaardigde van de zeevisschers (merk ker kelijk) woordelijk hei volgendeVolgens mijn domme verstand kan er op die vergadering niets anders gedaan worden, dan de houding van B. en W. critiseeren Deze afgevaardigde, voelde dus zeer goed, dat als men de houding van B. en W. ging bespreken ten opzichte van het steuncomité, dat men dan altijd moest critiseeren. Toen de uitslag der stemming bekend was deelde Patrimonium mede, dat de vijf kerkelijke organisaties zich van het comité zouden afscheiden. Ook, zoo deelde Patrimonium mede, al was besloten, dat het adres aan den Raad zou worden teruggevraagd, dan nog hadden wij ons afgescheiden, om reden dat er Desloten was, om enkel georganiseerden te steunen. Ja, ja, eerst alle middelen die tot steun kunnen leiden dwarsboomen en zelf te arm van geest zjjn om andere middelen aan te wijzen. En ten slotte verklaren: wjj doen niet meer mee, omdat gij geen ongeorganiseerden steunt. De Vlaardingsche arbeiders, die zich orgauiseeren niet met bijbedoelingen, maar om zich en hunne klasse- genooten een beter bestaan te verschaffen, hebben hieruit weer eens voor de zooveelste maai de ondervinding opgedaan, dat kerkelijke organisaties alléén dienen als rem iu de arbeidersbeweging. Als men in 't vervolg hier wat meer rekening mee houdt, dan heeft ook deze zaak nog een goede kant gehad. Meibetooging. Naar men ons mededeelt is dooi de kmpersgezellenvereeniging „Wjj Streven naar Ver betering" en de Volkskiesvereeniging besloten deel te nemen aan de Meibetoogiug van den Bestuurdersbond. Verder vernemen wjj dat zeer waarschijnlijk de ver gadering zal gehouden worden in de mooie zaal „De Harmonie" en dat getracht zal worden, evenals verleden jaar, aan het nuttige het aangename te paren door de medewerking te verzoeken van de arbeiderszangver- eeniging „De Stem des Volks", de muziek- en de tooneelvereenigiug. En vermoedelijk ook nog tableaux vivants. Ze komt niet uitgepraat. Ouze lezers zullen zich nog wel herinneren hoe we voor eenigen tijd melding maakten van de rede van Jhr. De Geer voor de afdeeling van „Patrimonium" gehouden en waarin de spr. o.m. de stelling verkondigde dat het „economisch" socialisme, d. i. het gemeenschappelijk bezit van grond en productiemiddelen niet in strijd was met den bijbel, en het louter en alleen een technische kwestie was, zooals bijv. vrijhandel of protectie. We herinnerden er ook aan, gezien een ingezonden stuk in de krant van Van der Meijden, welk een ont steltenis die uiting van een „zoo hoogstaand man van Christelijken huize als jhr. De Geer was," in conser- vatief-kerkelijke kringen teweeg bracht. En we voor spelden dat bedoeld krantje al het mogelijke zou doen dien indruk weg te nemen. Die voorspelling is letterlijk uitgekomen. Sinds dien tijd is er bijna geen week voorbij gegaan of het bevatte een artikel dat moest bedoelen dat godsdienst en socia lisme onvereenigbaar zijn. Zoo ook weer in het nummer- van j. 1. Woensdag. Speciaal gaat men daarin tegen Enka (mej. Van der Vlies) te keer. De kern daarvan is, dat het optreden der Christen-socialisten misleidend is en dat voor de opheffing der maatschappelijke mis standen er maar ééne remedie is, nl. terugkeer van de paden der zonde Al dat geschrijf echter kan ons betrekkelijk koud laten. Alleen vinden wjj het nuttig er nog eens de aandacht op te vestigen wat we reeds vroeger schreven n.l. er op te wijzen, dat jhr. De Geer, een „hoogstaand man van Christelijke huize", verklaart, dat de Bpel zich niet verzet tegen grond- en productiemiddelen, en de redactie van de anti-rev. VI. Crt. zegt van wel. En dat dus de o'donnantiën Gods ook op dit punt, volgens het oordeel van Christelijke mannen zelve, voor tweeërlei uitlegging vatbaar zijn. Dat feit, dat wascht het water van de zee niet af, hoe men zich ook wendt of keert, is niet weg te redeneeren. „De Stem des Volks." In de huishoudelijke vergadering van j.l. Woensdag, en welke door een 40-tal leden bezocht was, is o. m. besloten tot aan sluiting bjj den Bond van arbeiders-zangvereenigiugen, waarmede ze o. i. een verstandige daad deed. Het was toch gebleken dat het nogal lastig ging om aan goede en goedkoope propagandanummers te komen; door aansluiting is aan dat bezwaar grootendeels tegemoet gekomen, omdat men ze nu kan betrekken van de bibliotheek van den bond. Voorts werd een verzoek van den Vlaardingschen Bestuurdersbond tot medewerking aan de Meibetooging met algemeene stemmen aangenomen. De bestuursverkiezing had tot resultaat dat het af tredende bestuur in zijn geheel weer herkozen werd. Wij maken van deze gelegenheid gebruik om allen die lust hebben om te zingen en daardoor de arbeiders beweging te steunen, op te wekken lid te worden. De contributie behoeft geen bezwaar te zijn: 10 cent voor ongehuwden en l1/i cent voor gehuwden. Risico van den Arbied. Alweer hebben we dit veelzeggende hoofdje in ons blad te plaatsen. Be richten we de vorige week op welk een droevige wjjze de nageljongen Cornelis Priem om het leven kwam, deze week deed zich weer een dergelijk geval voor, gelukkig evenwel niet dat de levensdraad er mee af gesneden werd, maar toch voor den betrokkene van ernstigen aard. De 17-jarige A. P. toch, wonende in de Nleuwsteeg werkzaam in de magnesitfabriek aan het Wester hoofd, geraakte met een zijner beenen onder afvallende balen magnesit, met het gevolg dat dit lichaamsdeel gebroken werd. Per Brancard werd hij naar het ziekenhuis ge bracht. Er vallen er wat op het slagveld van den arbeid Afdeelingsnienwg. Zondag vergaderde de afdeeling huishoudelijk, o.m. ter behandeling van den beschrijvingsbrief. Vooraf ging het verslag van de commissie belast met het nazien der boeken van den penningmeester, waaruit bleek dat alles in de beste orde bevonden was. Vervolgeus bracht de penningmeester zijn 3-maande- lijksch verslag uit. Ook dit werd zonder op- of aanmer kingen goedgekeurd. Onder de ingekomen stukken was o.m. een uitnoodi- ging van het landelijk comité voor Alg. Kiesrecht om een plaatselijk comité op te richten. Besloten werd af te wachten wat het N. V. V. en het congres van de S. D. A. P. zouden besluiten, daar dit dan waar schijnlijk weer andere organisatorische verhoudingen zouden scheppen. De behandeling van den beschrijvingsbrief bepaalde zich in hoofdzaak tot de belangrijkste punten, terwijl voor de andere voorstellen de afgevaardigde vrjj man daat kreeg. Om financiëele redenen werd slechts één afgevaardigde benoemd en als zoodanig de voorzitter aangewezen. De Heibetooging. De viering van den 1 Meidag zal dit jaar van den Bestuurdersbond uitgaan, terwijl ook de kuipersgezellenvereeniging „Wjj streven naar Verbetering" en de volkskiesvereeniging op de uitnoodi- ging van den Bestuurdersbond tot medewerking, be vestigend geantwoord hebben. Bedriegen ons de voorteekenen dus niet, dan zal, evenals verleden jaar, deze betooging wel weer slagen. Dat de meeting verleden jaar schitterend is ge slaagd, bewees wel de vergeefsche tocht die velen ver leden jaar naar OExcelsior" maakten, toen ze moesten ervaren dat er geen muis meer in kon. Vandaar dan ook dat dit jaar de grootere zaal „Harmonie" is gehuurd, zoodat als de arbeiders weer even goed opkomen als verleden jaar, we een mooie vergadering kunnen hebben. Behalve de spreker, A. H. Gerhard, van Amsterdam, die natuurljjk het leeuwenaandeel van den beschikbaren tjjd in beslag zal nemen, zullen ook medewerking verleenen de arbeiders-zangvereeniging „De Stem des Volks" en de muziekvereeniging „Voorwaarts". Wellicht ook nog de tooneelvereeniging en tot slot weer eenige tableaux vivants. Alles bjj elkaar genomen, belooft het dus met recht èn een propagandistische én een feestvergadering te worden. En dat behoort ook zoo. De 1 Meidag is voor het strjjdeade proletariaat een dag van beteekenis geworden, omdat het dan meer getuigenis aflegt van zjjn vasten wil zich door organisatie en nog eens organi satie de kluisters te verbreken waarmee het kapitalisme haar geketend heeft. Maar ook is het feest voor haar, omdat zij allerwegen de kiemen van een beteren tijd ziet komen, en gesterkt en gestaald wordt met den anderen dag in fabriek en werkplaats, kortom overal waar het kapitalisme te bekampen is, dien strp met nieuwe energie weer voort te zetten. Daarom arbeiders, wekken wij u nu reeds opmani festeert op den eersten van Mei, door in zoo groot mogeljjk aantal ter meeting te gaan. Wetsovertreders. Verleden week Donderdag zagen we een vjjftal fietsrjjders zich bezondigen aan een politieovertreding. Zooals men weet moeten fiets rijders van hun rjjwiel afstappen wanneer ze de Blok- makerssteeg door moeten, 't Bedoelde vijftal 't waren officieren in uniform lapten echter die veror dering aan hun laars, hoewel ze heel goed het bordje zagen en bovendien een jongen het hun nog toeriep. Zou dit nu onze actieve politie ook ontgaan zjjn, zjj die anders zoo op haar qui vive is wanneer het betreft een huismoeder te bekeuren omdat deze buiten de daarvoor vastgestelde uren eens een vloerkleedje klopt Of zou ze een oogje hebben dichtgedaan nu het offi cieren waren? 't Kan verkeeren! Voor 10 jaar werd de zeevaartkundige school opgericht. Het feest ter her denking van dit feit werd den 6 April gevierd. De loco-burgemeester, de wethouder Overman en een aantal „heeren" reeders waren erbjj tegenwoordig. En met een keur van vleiende en roemende woorden werd het werk bedacht van den h-er Ebes, den directeur en van den heer van der Pauw, tot wien de heer W. Richter üitdenbogaardt zeide dat zijn school „zijn troe telkind" is. Het succes is dan ook groot: :n 1907 werd het rjjksdiploma ingesteldvan de 16 leerlingen der Maas sluische zeevaartkuudige school slaagden er 15 voor dat examenDe waarnemende burgemeester, de heer Wim- mers, noemde dit succes „een eer voor de plaats onzer inwoning". Toen 10 jaar geleden deze school ontstond, was het heel anders De reeders waren er op een hooge uit zondering na tegen. Ieder Maassluizenaar herinnert zich nog wel de uitlating van een der toongevende reeders„als ze op die school komen, gaan ze denken, en dan komen ze bjj ons om meer centenzooals het nu gaat, is het goed." En de stedelijke overheid was het natuurljjk met de heeren reeders roerend eens. Zelfs de visschers werden stelselmatig van de school teruggehoud n. Welk Maassluizenaar herinnert zich niet, dat reeders zelfs in den winter loggers naar zee stuurden om de schippers maar te beletten, naar die vervloekte school te gaan, die de arbeiders van de vloot aan het „denken" brengtDie wintervaart kostte geld, daar moest bjj. Maar beter op zoo'n wijze geld vergooid dan „denkende" arbeiders op zijn schepen te hebben En toen de Maassluische afdeeling van den Bond van Ned. Onderwjjzers tot den Gemeenteraad het ver zoek richtte, de herhalingsschool zóó in te richten, dat de jongelui beter onderlegd op de visscherjjschool zouden komen, toen wees de Gemeenteraad dat verzoek van de hand. Al dat onderwjjs leert maar denken, en „zooals het nu gaat, is het goed". Niet-denkende menschen, vooral als dominé of heeroom ze flink onder danig en dom houdt, zjjn flinke werkbeesten. Denkende menschen bedanken er voor, als beesten of machines te worden behandeld. Daarom ook geen herhalings- onderwjjs en geen visscherjjschool. Want... „nu gaat het goed", voor de heeren reeders althans. Maar het kan verkeeren. Die gure tijd is nu voorbjj, het begint voorjaar te worden in Maassluis. De reeders en de stedeljjke overheid hemelen de heeren Ebes en Van der Pauw op, dien ze 10 jaar geleden niet genoeg konden hekelen. En onder de visschers komt de eerste ontwaking, de eerste bewustwording, dat dominé en reeder hen ten onrechte in den toestand van slaafsche werk-

De Moker | 1908 | | pagina 3