c. JAMIN J. A. Uitenbogaard, Feestelijke Herdenking EIEUWMALTH.BONB Mevrouw SGHAMLE, „BE MOKEE'. ADVERTEERT IN „DE MOKER". Boni van Msrl. taeeite-Wertlieien. Bureau voor Arbeidersrecht. „DE STEM DES VOLKS". Hugo de Grootstraat 91 Arbeiders. Onze Leestafel Ingezonden. Gebruikt geen koek, chocolade en suikerwerk uit de winkels der firma zzz=zz=z=mzi=z: die haar arbeiders ontslaat, om dat ze vereenigd zijn. - AD VERTEN TI EN. Meubelmaker, Noordvest 22, Arbeiders-Zangvereeniging Afdeeling SCHIEDAM, AIIe voorbehoedmiddelen van den N. M. Bond zijn in groote sorteering ver krijgbaar tegen de goed koopste prijzen bij Abonneert U op beesten houden! De eerste stralen van het socialisme schijnen ook in Maassluis! Het kan verkeeren Maar let eens op. Als nu weer gevraagd wordt om verbetering van het herhalingsonderwijs, of als de vis- scherijschool nu eens om krachtige gemeentehulp gaat vragen,let eens op, dan worden die verzoeken weer geweigerd. Want de heeren willen wel geuren met een school, die zooveel succes heeft en een „eer is voor de plaats onzer inwoning." Door de erkenning van dat succes valt iets van de glorie daarvan ook op hen terug En het staat toch te gek om zoo'n naar buiten blinkend succes niet te willen erkennen! Maar daarom hebben ze nog niets voor zoo'n school over! Let maar eens opEerst door den aandrang der vis- schers en schippers zelf zal het anders wordenEn dat deze aandrang niet lang meer op zich zal laten wach ten, daar weet de Moker-redactie meer van: de sym pathie voor het socialisme groeit, daaruit komt socia listische gezindheid, en.zoo voort Heeren reeders en dominé's, past op, het kan ver keeren Struisvogels. Maassluis heeft een begin gemaakt met den invoer van struisvogels. Dat zijn langbeenige langhalzige beesten met extra-domme koppen. In den regel, onder d'r kornu ten, maken ze veel lawaai en snateren als eenden. Maar als ze achternagezet worden gaan ze aan den haal en wanneer ze dan bemerken dat ze ingehaald zullen worden dan steken ze d'r kop onder het zandde domkoppen denken dan, dat een ander ze niet ziet, nu zij, met d'r kop onder het zand, niets kunnen zien. Zooals zulke struisvogels handelen op dit oogenblik de dominé's van het Gereformeerde Weekblad en de heer Deddens en zijn „voorname" medewerkers van de Maas- en Westlander. Nu de Sociaal-democraten met hun geregelde propaganda te Maassluis de genoemde heeren tot buitengewone voorzichtigheid dwingen, na ze eerst een paar malen gevoelig de les te hebben gelezen, nu steken deze heeren als struisvogels hun hoofden weg't Is vermakelijk om te zienMaar 't is dom ook We hebben de domineé's en de heer Deddens met z'n „voorname medewerkers" heusch niet noodig voor onze propaganda. Als ze zich blootstellen aan onze terechtwijzigingen, is dit voor onze propaganda uit muntend. Als ze angstig zich verstoppen als struis vogels, is ook dit goed voor ons, omdat zjj daarmee hun onmacht toonen en zich belachelijk maken. Dat is niet prettig voor de heeren, Het is misschien niet „welvoegelijk" om dit zoo open te zeggen. Maar... het is des ondanks toch de waarheid. Woningbrochure No. 1. De verdediging der huisjesmelkerij. Bestrijding van den redevoering van dm heer van den Biesen, gehouden in de zitting der Eerste Kanier van 29 Jan 1908. Uitgave van den Amst. Bestuurdersbond. Dit is een uitmuntend gedocumenteerde brochure ter bestrijding van de ultra-kapitalistische opvattingen aan gaande de woningkwestie, zooals die o. a. door den heer van der Biesen in de Eerste Kamer zijn verdedigd. Jammer dat ze door de aanhaling van uitsluitend Amsterdamsche voorbeelden voor verspreiding buiten Amsterdam niet geschikt is. Hoewel de denkbeelden van den heer v. d. B. bekend zijn, willen wij nog eens de formuleering daarvan af drukken, zooals die in de besproken brochure voor komt. Hier is ze: Hetgeen de heer van den Biesen in de Eerste Kamer beweerd heeft laat aan duidelijkheid niets te wenschen. Hij is de beschermer van het bezit, de verdediger van het eigendomsrecht. Voor hem geldt niet zoozeer de kwestie of een gezin in eene ruime, met zon belichte woning woont, als wel, dat het eigendom en het eigendomsrecht der huisjes melkers niet zal worden aangetast. De heer van den Biesen is reeds tevreden, als in elke woning goed drinkwater te krijgen is en het hemel water en dergelijke goed kan afloopen, doch frissche lucht, licht, geen vocht, zijn zaken, die hij voor een arbeider niet telt. Het recht op frissche lucht het recht op licht, het recht op een behoorlijke woning, het recht om zich te verzetten tegen het bewonen van van ivoningen, die vochtig zijn, die oud en in elkaar hangenhet oplappen niet waard zijn, kent de heer van den Biesen zjjnen minder bedeelden medemenschen niet toe, alleen het recht op het eigen dom heeft in de oogen van dezen afgevaardigde zin, alles moet worden gedaan, opdat het eigendomsrecht niet zal worden aangetast, al is dit ook het recht op den eigendom van een openstaanden beerput in het midden van uw woning. Onderschrift van de Redactie. - Wij zullen, zooals in een afzonderlijk schrijven is verzocht, onzen corr. uitnoodigen deze verg. als verslaggever bij te wonen. Maar wij moeten tevens deze opmerking maken, dat wjj evenmin den Volk-corresp. als het Bestuur van den Glas- en Aard.-Bond kunnen inlichten over de genoemde verg., daar moet de heer Collé zelf voor zorgen. CORRESPONDENTIE. W. V. te R. Uw postkwitantie hebben wij als „te vroeg" terug ontvangen. Het abonnement is ech ter bij vooruitbetaling. Wilt gij ons het bedrag groot 377a cent nu oversturen. De Administratie. ■v. d. H. te S. We hadden deze week tjjding van u verwacht. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. (Copie wordt niet teruggeven.) Ylaardingen, 12 April 1908. Medearbeiders! Op onze huish. verg. van 12 April j.l. is ter sprake gekomen de staking aan de Glasfabriek „Anna" te Diemen, en de daarmee in verband staande beschuldiging in Het Volk, als zouden twee leden onzer Önafh. Glas- arbeidersvereen. onderkruiperswerk verrichten. Wy beleggen daarvoor, op a. s. Maandagmorgen 20 April des 's morgens elf uur, op de bovenzaal van De Bruin, Westhavenplaats te Vlaardingen, een Openbare Vergadering, waar wij hopen, dat door iemand van den Glas- en Aardebewerkersbond de staking te Diemen zal besproken worden. Dat daar tevens de berichtgever van Het Volk de beschuldiging van onderkruiperij zal bewijzen. Drie personen uit Diemen zullen op onze kosten verzocht worden tegenwoordig te zijn. Namens de Onafh. Glasarbeidersvereeniging, W. COLLÉ, Voorzitter. P. S. Wij vertrouwen dat door U ook zal worden medegewerkt, opdat zoo de beschuldiging waar is, de betrokken personen naar behooren worden gebrandmerkt. Als boven voornoemd, W. COLLÉ, Voorzitter. STEUNPENNING. Schiedam. K. 2 cent; „De Moker" 10 cent; Overschot 10cent Mevr. H. te R. 80 centNo. 53 10 centte veel ont vangen 3 cent. Vlaardingen. R. 2 centte veel ontvangen 8 cent. Maassluis. 'k Ben toch van 't houtje 8 cent. Voor het Verkiezingsfonds. Uit Vlaardingen. Onbekende 10 cent. S. FRANK. Zaterdag 11 April vernamen wij. het treurig bericht, dat op den 23en Maart j.l. overleden is onze Bonds- en Strijdmakker S. FRANK van Breda in den ouderdom van 26 jaar. Eet Bestuur van de Zaaier, Schiedam. Af deeling SCHIEDAM. Opgericht 12 April 1905. Nieuwstraat 28. GEOPEND: 's WOENSDAGSAVONDS van 87a10 uur. TARIEFVoor leden van bij denSchied. Bestuurdersbond aangesloten vereeni- gingen f 0.10voor anderen f 0.30. maakt en rapareert alle sooiten van Meubelen in alle stjjlen, en bekleedt Stoelen en Canape's, tegen concurreerende prjjzen. van het 3-jarig bestaan der Afdeeling op Zaterdag 25 April 1908 in het Gebouw „Constantia", Hoogstraat, hoek Appelmarkt Met welwillende medewerking van de Rotterd. Gem.-Werklieden Tooneelclub. Opgericht 1 Juli 1906. Feestredenaar: V. H. KöNIC Aanvang 8 uur Zaal geopend 7 uur GOED BEZET ORCHEST. Ma afloop GROOT BAL. Toegang 10 cent per persoon. Lezers Steunt hen die ons steunen. Doet uw inkoopen bij onze adverteerders. verstrekt kosteloos alle inlichtingen den Bond betreffende, Adres: Oosterstraat 54, waar tevens de gedipl. deskundige, Mej. E. H. VAN DER MEER, dagelijks is te ontbieden en AELE middelen van den Bond voor de leden tegen kostenden prijs verkrijgbaar zijn. Voor niet-leden tegen een kleine verhoo?ing. HET BESTUUR. Onderafdeeling van de Afdeeling Vlaardingen der S.D.A.P. Vlaardingsche Arbeiders(sters) Wilt gij onze propagande bevorderen? Sluit U dan aan bij bovengenoemde Vereeniging. De contributie bedraagt voor gehuwden l1/i cent en voor ongehuwden 10 cent per week. Men kan zich eiken Woensdagavond van 810 uur daarvoor aanmelden aan het repetitielokaal, bovenzaal Volkskoffie huis, of bij een der Bestuursleden. ROTTERDAM. Bovenhuis. 25 cents per 3 maanden. Losse nummers 2 cents.

De Moker | 1908 | | pagina 4