1 MEI. No- 9.ZATERDAG 2 Mei 1908. 8e Jaargang. ORGAAN der Afd. Schiedam en Vlaardingen der Sociaal demokratische Arbeiderspartij. Stnkfcen yoor 't eerstvolgend nummer moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 uur in het bezit der Redactie zijn. De Moker Bericht der redactie. Boycot- Jamin. Meifeest te Schiedam. De Moker en het Congres der S. D. A. P. ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per kwartaal -.7 franco per post 80 cent j 3 voormthetahn9- Losse nummers 2 cent. Bureau van Bedaktie Gebouw „CON&TANTIA", Hoogstraat. Bureau van Administratie Bhoonschestraat 7boven ADVERTENTIEN: 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. is eiken Zaterdag verkrijgbaar: Te Schiedam: Nieuwsticht N. Z. 32. Groote Markt 3. Zalmstraat 22. „Constantia", Hoogstraat. Te Vlaardingen Markgraatstraat 20. Aan bovengenoemde adressen worden ook abonne menten aangenomen. De abonné's worden verzocht bij adresverandering daarvan kennis te geven aan de Administratie. Het beredeneerd gemeenteraadsverslag over de zit tingen van 28 April wordt de volgende week geplaatst. Verzoek. De bestunrdersbond heelt aanplakbiljetten doen drukken inzake den boycot-Jamin. Deze biljetten mochten echter van onzen burgemeester niet aan de open bare aanplakplaatsen worden aangeplakt, omdat daar mede de neutraliteit der gemeente in gevaar zou komen. Aan „Constantia" prijken er nu enkele aan de muur. Maar dat is niet genoeg er zijn een aantal biljetten over. •Wie weet er enkele te plaatsen aan eigen muren, ramen, in winkels etc. Wie een of meer biljetten hebben wil, vervoege zich aan „Constantia." Dag. Best. S. B. B. Vrgdag 1 Mei te 8 uur in Constantia, onder lei ding van den Bestunrdersbond. Feestredenaar W. P. G. Eelsdingen. Exelsior zal 7 nos. zingen ni.Kom uit de dorpen, 2. Vrijheids-Mei, 3. Strijdlied, 4. Denneboom, 5. Morgenrood, 6. Kiesrechtmarsch en 7. Vaandellied. En bovendien komt Sauvlet. Entrée 5 cent. Zaterdag 2 Mei te 8V2 uur in Constantia. Uit voering door de Tooneelvereeniging Nieuw Leven, on- derafdeeling der S. D. A. P. atd. Schiedam. Zie de advertentie in dit nummer. Entrée 15 cent. Op voor den wettelijken 8-urendag Op voor het algemeen kiesrecht Er licht een bittere ironie in de omstandigheid, dat de georganiseerde arbeiders hun eisch van wettelijke beperking van den arbeidsdag tot 8 uur dit jaar over de geheele wereld zullen laten klinken in een tijd van werkloosheid en crisis. Er ligt ook iets krankzinnigs in het feit. dat mini tonen arbeiders demoustreeren voor verkorting van den arbeidsdag op hetzelfde oogenblik, dat millioenen arbei ders tevergeefs vragen om werk Maar er ligt ook iets misdadigs in de onverschillig- beid en machteloosheid der regeerende burgerklasse tegenover die gelijktijdige eischeu van verkorting van den dagelijkschen arbeidsduur en van verschaft! >g van werk, eischen gesteld door de proletariërs, die drie vierden of nog meer van de bevolkingen der verschil lende landen uitmaken. Zooeven verscheen het boekwerk „Arbeidersleven in Nederland," uitgegeven door de S. D. A. P. en het Ned. Verbond van Vakvereenigingen. Daarin zijn ge gevens verzameld over de arbeidsomstandigheden van georganiseerde en door organisatie bereikbare arbeiders, dus over „de bloem der Nederlandsche arbeidersklasse". Dat zijn er 226523 in 't geheel, 116342 mannen, 55616 vrouwen, 4565 kinderen, waarbij dan nog gevoegd moeten worden de groote groepen van spoorwegpersoneel en havenarbeiders. Uit dat boekwerk blijkt, dat de 10-urige of korteie arbeidsdag slechts in enkele groepen regel is, n.l. bij de diamantbewerkers, de teekenaars, de bureaubeamb ten aan de spoor, de kantoorbedienden, de bouwvakar beiders, de electriceins, de lithografen en nog enkele kleiuere groepen. Een tweede kleine groep beett een 11-urigen arbeids dag als regel, maar de uitzonderingen op dien regel zjjn talloos. Verreweg de meeste arbeiders werken langer dan 11 uren per dag, bijv.: de bakkers doorgaans 80 en meer uren per week, de behangers en stoffeerders (vooral 's zomers) 14 a 16V3 uur p. dag. de bierb fftelaars 13 a 14 uur p. dag, de Schiedamsche branders {steeds met nachtwerk) en distillateurs 12 a 16 uur p. dag, de cacao- en suikerbewerkers eveneens (vooral door over werk), de arbeiders in carton- eD papierfabricage in den regel 11 a 12 uur, maar door overwerk en gebrek aan personeel vaak 24 k 36 uur onafgebroken aan één stuk, de glasblazers komen ondanks een normalen arbeidsdag van 6V3 tot 10 unr door overwerk enz. vaak tot 15 a 16 uur p. dag (overwerk en nachtarbeid zijn regel), de havenarbeiders werken ongeregeld, maar als er werk is zéér lang tot 20, 24, 30, 36, ja zelfs 50 en 60 nren aan één stok (nacht- en Zondag-arbeid worden geëischt), de hoepelmakers 14 uur p. dag, de arbeiders in de kleediugindnstrie werken tot 18 uur per dag en vaak nog langer, de kuipers 12 tot 16 uur, de machinisten en stokers die niet met het drieploegenstelsel werken 17 a 18 uur p. dag, de arbeiders in melkinrichtingen 13 tot 16 uur, de slagersknechten 13 uur, de stoelen makers (vooral 's zomers) 13 a 16 nur, de magazijn bedienden in de meeste magazijnen van 14 tot 19 uur, de zuivelbewerkers 12 k 14 nur. Een lange lijst van droge namen en cijfers is dit. Maar het zijn menschen, die al de ellende en al de afschuwelijkheid van die lange dagen hebben te torschen, en het zijn eveneens menscheu die hun medemenschen zulk een arbeidsdag opleggen. De eersten, dat zijn de arbeiders, de slaven, de slachtoffers van het burgerlijke kapitalistische voortbreugingsstelsel. De laatsten, dat zijn de kapitalisten en hun handlangers en dienaren, die niets kennen en niets willen kennen dan winst vau hun geld, rente en winst, winst en rente en die zonder gewetenswroeging de werkloosheid door hun stelsel scheppen, even onbarmhartig als zij hun arbeids slaven een overmatigen arbeidsduur opleggen. Op dezen len Mei zullen wij overal, waar wij samen komen, de georganiseerde arbeiders, de aaneengesloten strijders tegen het kapitalisme, dubbel gevoelen den onduldbaren druk en de misdadige, krankzinnige uit werking van dat burgerlijke voortbrengingsstelsel, om dat wij gelijktijdig aan de crisis met haar werkloosheid van millioenen en aan den onbarmhartigen, overmatigen arbeidsdag zullen denken O, het kapitalisme en de burgerlijke maatschappij zorgen er wel tronw voor, dat onze Meimeetings materiaal van aanklacht tegen de bestaande toestanden hebben Zij zorgen wel overda dig voor redenen van verbittering en tegenzin, van wrok en haat Arbeiders, waar dit kapitalisme en de burgerlijke Maatschappij 200 gil zïjn met bun gaven van haat en ellende, zoudt gij dan niet even gul zijn met uw ant woord daarop Voelt u dan sterker dan ooit den strijder uwer klasse tegen de burgerij en haar kapitalisme! Strijdt dan viuniger en volhardender dan ooit den strijd der onderdrukten en uitgebuite arbeiders tegen de onder drukkende en uitbuitende kapitalisten Maar dat kunt ge alleen als ge sterk zijt door samen werking en aaneensluiting Dat zal u alleen mogelijk zijn, indien gij tegenóver de macht van het kapitalisme met al zjjn hulpmiddelen de macht van uw wil en nw aaneengesloten massa kunt stellen Daarom eendrachtig allen vereend tegen uw vijand, het kapitalisme. Een van de sterkste machtsmiddelen van het kapita lisme is zijn staatsmacht, is de burgerlijke organisatie van den staat. Dat machtsmiddel kunt gij, arbeiders, uw burgerlijke vjjanden ontuemen door het over te brengen in uw eiieu bande door het algemeen kies recht. Als door dat algemeen kiesrecht het bestuur vau stad en land niet meer in het uitsluitend bezit is der burgerlijke keerschers, de dienaren ea aanbidders van het kapitalisme, dan kunt gij die door de burgerjj georganiseerde staatsmacht gebruiken om de wetgeving te veranderen naar uw eischeu en behoeften. Een van die eischen is de verkorting van den arbeidsdag. Als gij op de staatsmacht voldoenden invloed kunt nit- oefenen, dan kunt 'gij door de wetgeving den arbeids duur beperken tot zoover gij wilt, tot zoover noodig zal blijken om de arbeiders een menschenleven te verzekeren. Daarom ook jwordt nu de eisch van algemeen kies recht op dezen len Meidag gesteld naast de eisch van wettelijke vaststelling van den 8-nrigeu arbeidsdag. Het is niet te ontkennen, dat ook in Nederland, ook te Scviedam, de onwil der arbeiders 0111 de slaven te blijven van het kapitalisme en de onmondige beheersch- ten door de burgerpartijen groeit en toeneemt! Het geluid van de zich ten strijde opmakende proletaren wordt sterker. Het leger der georganiseerden wordt grooOr en krachtiger. ArbeidersMoed Er is hoop ook voor u, dat het arbeidersleven nog eens een menschenleven zal worden Het socialisme heeft u die hoop gebracht Moed, ar beiders, het hoofd omhoog, verdrukten en misdeelden Uw leven hoeft niet te bljjven een leven van zwoegen en ontberenGij kant gelooven in een beteren tijd Gij moogt hopen op een betere toekomstDe prole taren hebben zich georganiseerd tot, den zelfstandigen onbarmhartigen strijd hunner klasse Het is deze blijde klank, die op den len Mei nog luider klinken zal dan de niet te smoren kreet van haat en woede tegen een stelsel als het kapitalistische Naar aanleiding van de Bruin's stukje „Congres- indrukken" in het vorige nummer van ons blad schrijft de redactie van Het Volk het volgende: Ten slotte hebben wij op de uitingen van De Moker te zeggen dat wij vertrouwen dat de redaktie van het blad begrijpen zal dat ook zij de grens van den par tijgen 00 tschap pel jjke toon overschreed. Hoe moeilijk het ook is tegenover den aard der aanvallen waaraan de partij blootstond, de kalmie te bewaren, wij omenen dat na dit kongres toch alle aanleiding is zulks te doen. De party staat vast in haar schoenen en het beste middel om zulke kritiek te ontwapenen, is flink slag te gaan leveren tegen den gemeenscbappelijken vijand. Ter vermijding van misverstand moeten wij eerst op merken, dat de Bruin geen redacteur van De Moker meer is. Sedert zijn 1 aadslidmaatschap is er een andere verdeeling der werkzaamheden in onze afdeeling noodig geworden en staat De Moker niet meer onder de redactie van de Bruin. Het stnk van de Bruin over het Congres werd door hem als afgevaardigde onzer afdeeling ge schreven. Als zoodanig was hij de aangewezen persoon daartoe. Natuurli,K mag iedereen, ook Het Volk daarop critiek uitoefenen. En bij de Bruin's verslag als afge vaardigde op onze eerstvolgende huishoudelijke verga dering zal natuurlijk ook dit artikel van hem iD De Moker ter sprake komen. Maar de redactie van Het Volk zal het wel met 011s eens zijn, de Bruin als afge vaardigde had het recht in ons af'deelingsblad zijn Congresindrukken weer te geven. Misschien meent de Volk-redactie dat wij er dan een onderschrift ouder hadden moeten plaatsen? Dat zouden wij ook gedaan hebben, indien wij niet uit de ervaring onzer eigen huishoudelijke afdeel in gsver- gaderingen en uit de ervaring van onze gesprekken met de hardst werkende arbeiders-partijgenooten wist-n, dat de Bruin heelt opgeschreven wat de meeste arbeiders- partijgenooten meenen. Onze leden ondervinden bij hun progaganda in de werkplaats, op de fabriek en in de huizen hunner klassegenooten, dat de critiek der tribune-marxisten (men zou ze beter tribunaal-marxisten kunnen noemen) een onoverkomelijke hinderpaal voor bun propaganda is. Langzamerhand zijn door deze kleine groep partijgenooten, waarvan slechts een enkele

De Moker | 1908 | | pagina 1