J. Dinkelaar. (Jit de Vakbeweging. Uit de Partij. Vlaardingsche IJzerkoekjes. hebben te zorgen dat de leerplichtwet kan worden na geleefd; die voor zich alle vrijheid van beginsel opeischen, weten niet beter te doen dan de openbare school op alle mogelijke manieren tegen te werken. Geen beter middel daartoe dan de schoolruimte zoo beperkt mo gelijk te honden. Dan heeft men bovendien nog de kans, dat sommige ouders, het lange wachten moede, uit baloorigheid hun kinderen naar de bijzondere school zenden, waardoor deze dan alweer zóóveel ouders meer weet aan te wijzen, die hun kinderen niet meer aan de openbare school toevertrouwen. En das het doel heiligt de middelen Zijn de ker- keljjken steeds in de weer om de openbare school te knijpen, waar er maar gelegenheid is. Bij de begrootingsdebatten speechte nu onze Ame rikaan reeds over de weinige opbrengst der openbare schoolhet schoolgeld moest hooger worden en de vrij stellingen en verminderingen meer beperkt blijven. En in de raadszitting kwam hij een voorstel van den heer van der Drift ook 'n onderwijs-specialiteit steunen om het voorstel tot oprichting eener hulpschool nog maar weer uit te stellen, want de heeren waren niet overtuigd dat die school noodig is Van der Laan had de grondoppervlakte van school lokalen, waarin 40 leerlingen geplaatst waren, doch in welke plaats was voor 'n zeventig! Welja, riep 'n raadslid, maak er maar een pakhuis van, en 'n ander gaf den Amerikaan den raad ze twee hoog te stapelen. Maar Er dreigt Schiedam een groot gevaar! Reeds geruimen tijd hengelt men naar een wethou dersplaats voor den heer Hobbe van der Laan en de antirevolutionairen eischen de portefeuille van onderwijs. De heer Honnerlage Grete is te royaal, te eerlijk, niet benepen, niet klerikaal genoeg naar de heeren d'r zin. En daarom moet hij weg en Hobbe er in. Lagerweij, die als de onnoozelheid zelve flater op flater maakt, naar huis te sturen, is geen knnst. En men zou 't wel doenals Honnerlage dan maar financiën won nemen Er wordt achter de schermen heel wat afgekonkeld door de mannen van 't zwarte verbond, die niet malen om aardsche welvaart en aardsche macht, maar wroeten en intrigeeren om de vette baantjes voor zich in te palmen. Wij waarschuwen ernstig tegen nog meer dere versterking der klerikale machten! De a.s. verkiezing in distrikt II is beslissend. Winnen de kerkelijken den zetel, dan weten ze ook het volgend jaar nog geen kwaad te hebben te duchten. Maar we roepen ze op allen, die mede front willen maken tegen die sombere machten der reaktie; wjj roepen ze op bjj die verkiezing mèt ons te strijden tegen al wat reaktionair is; wjj roepen ze op, alien, die helpen willen die sombere schaduwen weg te vagen allen, die op het gewroet en gekonkel der rechtschen het beste antwoord, het krachtigst protest willen geven door de verkiezing in district II van den sociaal-democraat Helpt ons op alle manieren; maakt propaganda voor ónzen kandidaat! Helpt ons bjj het schrijven, plakken, huisbezoek, enz. enz., als daarvoor een oproep geschiedt. Helpt ons ook met geld Helpt ons ook door u aan te sluiten bjj en mee te leven en mee te strjjden in de S. D. A. P. Front tegen de reaktie Timmerlieden. De afd. van den A. N. T. B. hield 15 Mei haar ledenvergadering. Nadat de voorz. deze had geopend en de notulen onveranderd waren goedgekeurd werd overgegegaan tot behandeling der ingekomen stukken. De oproep van het N. V. V. en de S. D. A. P. tot deelneming aan de betooging op Hemel vaartsdag werd, op grond van de groote uitgaven die dit jaar gevergd waren door de jaarvergadering van den bond, voor kennisgeving aangenomen. In het ver slag van de afgevaardigden der jaarvergadering werd medegedeeld, dat de reorganisatie-plannen, die al eenige jaren in de pen waren, met groote meerderheid van stemmen zjjn aangenomen. Als we de laatste jaren nagaan van den bond, waarin niet de minste vooruit gang te bespeuren viel, dan mogen we het zeer zeker een verblijdend verschijnsel noemen, dat deze nieuwe regeling is tot stand gekomen, die evenals andere vak- vereenigingen den timmerlieden ten goede zal komen. Het verslag werd verder goedgekeurd. Aangaande het 2-jarig bestaan der afd. werd besloten, dat dit feestelijk herdacht zal wordenaan een commissie werd opge dragen de Werkzaamheden hieraan verbonden op zich te nemen. Vervolgens werd de verg. met een woord van dank van den voorz. gesloten. De Correspondent. Sociaal-Democratische Leesclub. Onder dezen naam werd Zondag 1.1. een club gevormd welke zich ten doel stelt de inwendige propaganda voor het Socialisme te bevorderen. Uit de inteekenlijsten bleek dat wij 27 leden telden, voorwaar nog niet veel; maar zoodra men ons ziet werken en beter begrijpt welke bedoeling wij er mee hebben, zullen er velen bijkomen, daar twijfelen wjj niet aan. Nadat het Concept-Reglement was afgehandeld werd er een bestuur gekozen met als voorzitter M. J. van Dijk, Kreupelstraat 22 cd als secr.-penningmeester en 2e penningmeester J. Groenendaal Jr., L. Nieuwstraat en P. Ooms, Bakkershaven 43. Aan deze adressen kan men zich tevens als lid opgeven. Nog werd besloten van het verhandelde alleen te publiceeren dat de leden zich een controle-boekje tegen den kostenden prijs aan moesten schaften. Afdracht der contributie zal plaats hebben 's Zaterdagsavonds van 9—10 uur en 's Zondagsmorgens van 1112 uur in Constantia. Nu nog een enkel woordje aan de niet-leden. Steunt ons doel door lid te worden en haalt uw kennissen over hetzelfde te doen. Heusch, het is zoo moeilijk niet en kost niet veel. Met een beetje goeden wil kan ieder een steentje bijdragen tot meerderen bloei onzer afdeeling. Op voor het Socialisme De Zaaier. Huishoudelijke Vergadering op Zondag 24 Mei, 's avonds te 6 uur in Constantia, ter behandeling der Congresvoorstellen. lederen Zondagavond na half 8 afdracht van con tributie (6 cent p. week met inbegrip van het maand blad) en gelegenheid tot opgave voor het lidmaatschap. Cursusvergadering P. de Bruin. Deze had verleden Zondag plaats. De Bruin voerde ons van de school in de fabriek of werkplaats en schetste de eerste indruk ken van „het groote leven." Krachtig wekte hij op ontwikkeling door lezen en studeeren, het eerste noodige voor den jongen arbeider en de jonge arbeidster om later een flinke strijder te worden voor de arbeiders- De Secr. Onze laatste huishoudelijke vergadering. De laatst gehouden huishoudelijke vergadering was vooral gewijd aan 2 zaken, het verslag van onzen congres-afgevaardigde De Bruin en de aanstaande ge meenteraadsverkiezingen in II. Naar aanleiding van De Bruin's verslag en diens artikel „Congres-indrukken" in „De Moker" ontspon zich een uitvoerige gedachten-wisseling, waarbij De Bruin o.a. duidelijk liet uitkomen, dat zijn artikel in het geheel niet tegen „het Marx sme" maar tegen de wijze van optreden van een bepaalde groep van Marxis ten gericht was door de mededeeling van een en ander, op het Congres gebeuid, verdedigde hg zich nader. Een motie „spijt* betuigden over De Bruin's artikel, kreeg slechts 5 stemmen voor en 5 in blanco. Het bestuur stelde daarop voor, dat de afd. zich per circu laire tot de partij-afdeelingen zou wenden met het voorstel te bepalen, dat de critiek op de leidende or ganen der partg in het vervolg schriftelijk moet worden ingediend en begeleid door zeer nauwkeurig omschreven conclusies en voorstellen, bij den beschrijvingsbrief moet worden gevoegd, ten einde op het Congres vast te stellen, een behoorlijke stemming over die critiek-con- clusies en voorstellen mogelijk te maken. Op verzoek van een paar leden besloot de verg, de beslissing over dit voorstel tot een volgende verg. te verdagen. De gemeenteraadsverkiezing in II gaf eveneens aan leiding tot allerlei besprekingen, waarbij zich hoege naamd geen verschil van meening openbaarde. J. Dinkelaar werd met alg. stemmen candidaat gesteld, Het bestuur en de propagandaclub werden met de uitvoering belast. Bureau voor Arbeidersrecht. We kregen jl. Maandag van het bestuur van den Bestuurdersbond een uitnooliging eens een kijkje te nemen op het door haar opgerichte Bureau voor Arbeidersrecht, welke uitnoodi- ging wij gretig aannamen. Want, eerlijk gezegd, we waren wel een beetje nieuwsgierig om eens te zien of het geheel, nl. de ge schiktheid van de lokaliteit, maar bovenal de „inwendige, dienst" als we het zoo noemen mogen, m. a. w. het administratieve gedeelte, waarborgen gaven dat het Bureau aan de gestelde eischen zou kunnen voldoen. Temeer wilden we dat eens gaarne weten omdat bij ons bezoek dat we meermalen aan het Rotterdamsche Bureau voor arbeidersrecht brachten, ons de soliditeit daarvan bijzonder getroffen had, èn door haar flink kantoor waarover het beschikt èn door de deugdelijke wijze waarop het is ingericht. Het geheel maakte op ons altijd den indruk van soliditeit en dat het met kennis van zaken gedreven werd. Toen we dan ook Maandagavond op stap waren om het Vlaardingsche bureau eens te gaan bezichtigen, toen dachten we zoo: al is het maar half zoo ingericht als het Rotterdamsche, dan kan de Bestuurdersbond ten onzent al dubbel en dwars tevreden zjjn. En laten we het maar dadelijk zeggen: het was meer dan we verwacht hadden. Zooals men weet is het Bureau gevestigd op de bo venzaal van het Volkskoffihuis. Maar nu is het zoo ingericht, dat ieder die, onver schillig voor welk zaakje hg ook advies komt inwinnen, dat geheel vrjj zal kunnen doen, zonder dat een ander z'n neus er in steekt, om het zoo te noemen. Het lo kaal zelf toch zal bestemd worden als wachtlokaal, terwijl in een daar aangrenzend kantoortje de ambte naar zal zitting houden, tot het geven van advies, zoodat dus ieder daar vrijuit zal kunnen spreken en derhalve verzekerd is, dat, onverschillig welke kiesche zaak ook in 't reine moet worden geb'acht, niemand dan de ambtenaar en de betrokkene ze'f, weten wat daar verhandeld is. Wat de inrichting van het Bureau zelve betreft, die is op dezelfde leest geschoeid als het Rotterdamsche. Alles wat voor een goed ingericht kantoor, dat be hoorlijk haar taak kan vervullen noodig is, is aan wezig. En we kregen de overtuiging dat geen kosten of moeiten daarvoor ontzien zgn. Het geheel maakt den indruk van soliditeit en van goed-in-elkaar-gezet te zgn. We verheugen ons natuurlijk harteljjk in de totstand koming van het bureau, omdat het zal blijken te zjjn een stut en een steun voor vele arbeiders om, waar aan hnn rechten wordt getornd, daar hun recht te zoeken. En de ambtenaren zullen, dat hebben ze in hun werkkring te Rotterdam getoond, hardnekkig en met taaie vasthoudendheid de belangen der arbeiders verdedigen. Wjj laten hier nog eens volgen in welke zaken zoo al advies wordt gegeven Ongevallenwet, Beroepswet, Arbeidswet, Veiligheids wet, Woning- en Gezondheidswet, Militie- en Land- weerwet, Kieswet, Belastingen, Arbeidscontract, Loon- vorderingen, Gemeenteverordeningen en Vereeuigings- zaken. Dat is dus een respectabel ljjstje. Laten nu de arbeiders, zoo zij meenen dat op de een of andere wjjze aan hun rechten getornd wordt, zich vervoegen aan het bureau en er zal gedaan wor den wat maar eenigszins mogeljjk is om hen hulp en raad te verschaffen. Maandag 25 Mei a.s. zal het Bureau geopend wor den en zal de ambtenaar dus voor het eerst zitting houden, n.l. van 810 uur. En zoo vervolgens eiken Maandagavond. Een intervienw en een boetpredikatie. De vorige week bezocht onze Theo, of liever gezegd de minister van binnenlandsche zaken, mr. Th. Heems kerk, op zjjn doorreis naar den Hoek, ook onze ge meente, om zich eens persoonlijk op de hoogte te stellen van de kwestie der grensregeling tusschen Vlaardingen en 't Ambacht. We wilden nu ook eens graag deze mooie gelegen heid te baat nemen om den minister eens persoonljjk te vragen wat er wel van aan was dat zjjn echtgenoote de vorige week in het theather-Van Lier een der mede spelenden was. Het kwam ons eerljjk gezegd, wat ongeloofljjk voor, te meer, naar het in het bekende socialistische schend blad Het Volk gepubliceerd was geworden. Da r was ook nog een andere reden om niet al te spoedig aan dat bericht geloof te schenken, n.l. deze. Toen de tooneelvereeniging „Varia" verleden jaar, tergelegenheid van den toeneelwedstrijd dien zjj wilden organiseeren, van ons gemeentebestuur daarvoor een medaille kreeg toen was het de heer De Heer, die daartegen nogal heftig te keer ging. Volgens hem mocht een Calvinist en dat is Heemskerk ook onder geen enkele voorwaarde iets met tooneel of iets van dien aard hebben uit te staan. Tot staving van zijn betoog ging hjj heelemaal terug naar de reformatie. Toen dau ook het plan bij ons rjjpte den minister eens te gaan interviewen en dus de mogeljjkheid niet buitengesloten was dat hij het gewraakte feit moest erkennen, toen dachten we zoolaten we probeeren een der broeders calvinisten mede te krijgen om den minister dan tegeljjkertjjd eens te laten hooren hoe men er hier in Vlaardingen over denkt. En we zjjn daarin bjjzonder geslaagd. Samen loopen we er op uit. M'n kameraad in een stemmig zwart gewaad gestoken, een hoogen zjje op, en een helder witte das voor, ik natuurlijk daar ben ik socialist voor in een eenvoudig colbert-pakje, verder de bekende lange zwarte das, terwjjl m'n voeten in een paar sandalen staken. (Kousen weet ik niet wat zjjn. Ik was wel wat huiverig of ik zoo wel ontvangen zou worden, maar dat is me mee meegevallen. Maar 't resultaat was allerbedroevendst! Niet voor mjj, maar wel voor mijn metgezel. 't Gesprek wat daar tusschen den minister en mij werd gevoerd, mag ik helaas, zulks moest ik beloven, niet publiceeren, alleen het zakeljjke daarvan wel. En dat was een bevestiging van het gewraakte feit. En toen eenmaal het hooge woord er bjj den minister nit was, toen hadt ge de gelaatstrekken van mjjn met gezel eens moeten zien! Neen, 'k hoop zoo iets nooit meer te beleven, die waren eenvoudig niet aan te zien, zóó verwrongen van smart. Eerst dr. Kuyper zoo klonk het verwijtend van zjjn lippen met dat rampzalige potje bier in een

De Moker | 1908 | | pagina 3