Gemeenteraadsverkiezing. J. Dinkelaar. Bezoekt de Openbare Vergadering in Musis Sacrum op Maandag 1 Juni. No. 13. ZATERDAG 30 Mei 1908. 8e Jaargang. ORGAAN der Afd. Schiedam en Vlaardingen der Sociaal demokratische Arbeiderspartij. Stukken Yoor 't eerstvolgend nummer moeten uiterlijk Woensdag a.s. 's middags 12 nnr in het bezit der Redactie zijn. De Moker Aan de Stadsabonné's Aan de Postabonné's. Bij het nieuwe kwartaal Verspreiders Deelnemers Geld Huishoudelijke Vergadering Geen liberaal, geen clericaal, maar een sociaal-democraat Let op hun daden! ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per kwartaal j Uj v00ruithetaUn franco per post 30 cent j Losse nummers 2 cent. Bureau van Redaktie Gebouw „CONSTANTIA", Hoogstraat. Bureau van Administratie Rhoonschestraat 7boven ADVERTENTIEN: 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. is eiken Zaterdag verkrijgbaar: Te Schiedam Nieuwsticht N. Z. 32. Groote Markt 3. Zalmstraat 22. „Constantia", Hoogstraat. Te Vlaardingen: Markgraaf straat 20. Aan bovengenoemde adressen worden ook abonne menten aangenomen. De abonné's worden verzocht bij adresverandering daarvan kennis te geven aan de Administratie. Met 1 Joni tigint het nieuwe kwartaal. Volgende week zal de looper of loopster u de kwitantie aan bieden. De Administratie. Met 1 Juni begint het nieuwe kwartaal. Gij zoudt het werk van de administratie verlichten, zoo gij het verschuldigde bedrag per postwissel overzendt. Na den löen Juni wordt er per postkwitantie, groot 37 ]/3 cent, over het bedrag beschikt. De Administratie. Ieder abonné of vaste lezer, die ons 3 nieuwe kwar- taal-abonné's bezorgt, ontvangt het prachtwerk van Alb. Hahn „Onder Zwart Regime," bestaande uit 12 in kleuren uitgevoerde platen, met spotprenten op Kuyper en zijn ministerie. komen Zaterdagavond om 8 uur in Constantia; er is veel werker worden dus veel menschen verwacht. aan het verkiezingswerk op den dag der verkiezing (a.s. Dinsdag) worden in Constantia verwacht Zondag avond om 7 uur. Ook zij, die hun dagloon vergoed moeten hebben maar willen meewerken, moeten opkomen heeft het Verkiezingsfonds hard noodig. Niet getalmd, maar gegevenW. Hoek (Singel 150) is onze penning meester. En onze adm. neemt ook geld in ontvangst. in geval van herstemming op Donderdag 4 Juni, 's avonds te half 9 in Constantia. Het Bestuur S. D. A. P. Wat wil de liberaal? De liberaal wil, dat ieder mensch voor zichzelf vrij zorgt en vrij denkt zooals hem dat goed dunkt. Dat is een mooi beginsel, niet waar? God voor ons allen en ieder voor zichzelf! Nu is het gekke van het geval evenwel, dat er van uitvoering van dat beginsel in de praktijk geen sprake kan zijn. Want Diet de vrije wil van den mensch beslist wat hy worden wil, hoe hij leven kan, enz., maar de omstandigheden, waaronder hij geboren wordt en opgroeit, beslissen dat. En de omstandigheden zijn thans van dien aard, dat het grootste deel der menschen, de arbeiders, hun levenlang gedoemd zijn van een schjjntje te leven en met een akelig beetje ontwikke ling hun heele lange of korte leven door te tobben. Als nu de liberalen zuiver liberaal waren, zouden zij aan de verandering van die omstandigheden beginnen om daardoor hun beginsel uitgevoerd te kunnen krijgen. Maar dat doen ze niet. Integendeel, ze willen de boel laten zooals hij is. Wel een beetje oplappen en opknappen hier en daar. Maar meer niet. Dat wil dus zeggen, dat de arbeiders er volgens de liberalen even beroerd aan toe zullen blijven als nu. En de kleine ambtenaren en middenstanders ook. Daarom moeten wij van de liberalen niets hebben en zeggen wjj dat de arbeiders, als ze hun eigen be lang goed begrijpen, zelf hun eigen zaken in orde moeten maken. Van de liberalen kunnen zij misschien weieens de een of andere kleine verbetering krijgen, maar de hoofdzaak blijft zooals ze isde arbeiders hebben hun heele leven te kort aan alles. Met den clericaal is het geen haar beter, eerder nog erger. Ook die wil de bestaande toestanden handhaven en dus de arbeiders in hun akelig bekrompen, onzekere leefwijze laten voortzeulen. Maar bovendien wil die de arbeiders nog onder het juk van den geestelijke brengen. Het duidelijkst komt dit uit bij de Katholieken, die overal een dwarskijker en voogd bij halen met den titel van geestelijk adviseur. Maar hetzelfde komt toch ook voor bij de protestanten, vooral de clericale protestanten, die Dominé denzelfden rol laten spelen als Heeroom. Bij de clericalen draait het dus niet alleen neer op de handhaving van het treurige, wanhopige arbeiders leven, maar komt daarbij de ellendige heerschappij der geestelijkheid. Bemoeide die geestelijkheid zich alleen met de godsdienstige belangen der menschen en gaf zij zich moeite om de levensomstandigheden onzer maat schappij te verbeteren en dus ons mee te helpen in den strijd voor betere maatschappelijke toestanden, dan was h»t wat anders. Maar nu, nu komen die clericale machten, liefst in naam van hun God, op voor de onnoodige, noodelooze handhaving van al die arbeiders ellende En daarom moeten wij ook niets hebben van den clericaal Slechts één partij is er die hardnekkig den strijd heeft durven aanbinden tegen de duistere machten, die onze maatschappij tot een hel voor millioenen maken en met bewustheid dien ellendigen toestand voor de arbeiders en de daarbij staande kleine ambtenaren en middenstanders willen doen voortbestaan! Slechts één partij is er die met alle beschikbare kracht strijdt tegen de liberale en clericale handhavers van de „burgerlijke orde", die voor eenige weinigen overdaad 6n voor de grootste massa der menschen een tekort aan alles beschikbaar stelt! Die partij is de Sociaal-Democratische Arbeiders-Partij, die voor den arbeider zijn aandeel in de opbrengst der aarde en in de kennis en het genot van wetenschap en kunst opeischt die den arbeider de zekerheid wil verschaffen voor zijn lichamelijk en geestelijk leven naar behooren te zorgen, die dat bereiken wil door de aarde en de voortbrengingsmiddelen uit de handen van de enkele bezitters over te brengen in de handen der geheele gemeenschap, opdat deze daarvan gebruik make ten behoeve van ieder mensch afzonderlijk. De Gemeente is een onderdeel van den grooten staat en omvat een stuk der groote Maatschappij. Dezelfde tegenstellingen, die in die groote staat en die groote Maatschappij bestaan, komen ook voor in de Gemeente. Dat blijkt dagelijks in zake onderwijs, in zake loonen, in zake behartiging van arbeiders of heeren be langen, in alles en alles. De arbeider wordt afgescheept met een brok en een homp. De heeren nemen het leeuwendeel voor zichzelf. En de heeren vinden dat heel natuurlijk en heel goed. De arbeiders ook? Komt, arbeiders, kleine ambtenaren en middenstan ders, die allen in den druk der maatschappelijke ellende zitten, blijft toch niet neerzitten bij de pakken, maar maakt u op tot den vrijheidsstrijd! Helpt mee u de plaats in de maatschappij te verwerven, waarop gjj recht hebt als mensch! Steunt ons in onzen strijd, ook nu weer, door als één man te stemmen op den candidaat der S. D: A. P., op In de verkiezingsdagen heeft men van verschillende zijde de gewoonte de kandidaten te gaan ophemelen, soms op zóó ergerlijke wijze, dat 't een gewoon menscken- kind groen en geel voor de oogen wordt. Volgens den een is Jan de allerbeste kandidaat voor de middenstanders, volgens den ander de bovenstbeste voor de arbeiders, volgens no. 3 is hij gewoonweg de meest volmaakte mensch ter wereld en zou 't bepaald zonde zijn met zoo'n wandelend wonder niet in een lichaam van openbaar bestuur te pronken. We hebben op dit gebied al heel wat beleefd. We herinneren bijv. aan een strooibiljet van de kerkelijken, waarom de heer Von Briel Sasse als lid der Prov. Staten moest worden gekozen en waarin 't gewoonweg wordt voorgesteld, dat bij zijn verkiezing het ellendige woord mijn man heeft geen werk" voor goed uit ons vaderland gebannen zal zijn. Welnu, de heer Von Briel Sasse is gekozen en de werkloosheid is zeker niet verminderd. We willen ook nog wel herinneren, hoe bjj de vorige raadsverkiezing de heer Van der Laan als demokraat is voorgesteld, omdat hij 'n tijd lang in Amerika heeft gewoond en de heer Goslinga idem idem omdat hij in Friesland geboren is. Welnu, de demokratie van den heer Van der Laan heeft reeds in de enkele maan- dan dat hij raadslid is, zich niet van de gunstigste zijde doen kennen. Weest voorzichtig voor die verkiezingspraatjes en kijkt goed uit uw oogen Vóór de verkiezing o zoo volmaakt goedgunstig ge zind voor uw aller belangen, leert de ervoring na de verkiezing dat men vaak een heel ander gekozen heeft, dan men meende en blijken alle mooie beloften en voorspiegelingen uit den verkiezingstijd niets dan lak! Vraag daarom niet naar de altijd uitstekende en altijd onovertrefbare hoedanigheden der kandidaten, maar ziet naar de richting die ze vertegenwoordigen, want eenmaal gekozen, zwemmen al die veel-belovers steeds getrouw met hun geestverwanten mede. Wie oogen heeft om te zien en ooren om te hooren, weet wel dat in onzen Gemeenteraad twee groepen zijn, die met elkaar strijden om de macht. Liberalen (waarin de vrijzinnig-demokraten natuurlijk vereenzelvigd zijn) en klerikalen hebben geen hoogere begeerte dan de bestuursmacht te veroveren. Daar tegenover staat de sociaal-demokraat, die krachtens zijn beginsel, dat de gemeenschaps-belangen den voorrang hebben boven alle partij- of groepsbelangen, tegenover de beide andere frakties, de belangen der gemeenschap, in 't bijzonder altijd de steeds verwaar loosde belangen der arbeiders, hoog houdt. Slechts één sociaal-demokraat staat daar tegenover die velen, van wie hij bij ieder voorstel, zelfs om het in behandeling te zien, geheel afhankelijk is. Als het optreden van DE BRUIN in den Raad

De Moker | 1908 | | pagina 1