Maakt propaganda voor den Sociaal-Democratischen Candidaat J. DINKELAAR J. DINKELAAR. J. Dinkelaar. De candidaatstelling bij de burgerpartijen. Het Volkshuis uw sympathie heeft, zorgt dan dat hij verster king krijgt en stemt Let op hun dadenIn 't kleine en in 't groote Bjj de behandeling van een voorstel-de Bruin om de loonen der brug- en sluiswachters beneden f 600 met f 25 te verhoogen, stemde vóór de heeren Honnerlage Westendorp, Kranen, de Bruin, Koopmans, v. d. Velden, Smit, de Groot en Ris. TegenLagerwey, Bender, Benkers, Nolet, Witt- kamfl, van der Schalk en van der Laan. Dus loonen beneden t 12 per week waren die heeren nog hoog genoeg. Op de begrooting, die er volgens de heeren o zoo slecht uitzag en waar geen plaats was zelfs om een eere-schuld tegenover „Kunst aan het Volk" in te los sen, was voor vlaggen een post uitgetrokken van f 200 De Bruin stelde voor die post te verlagen tot f 50, zoodat altijd nog gelegenheid tot vlaggen op vorstelijke verjaardagen overbleef. Onder aanvoering van de heeren Witkampff en van der Laan, die oordeelden, dat van vlaggen een zeer opvoedende kracht uitgaat, moet aan die onnoozele beweging f 200 worden weggesmeten en vóór het voorstel-de Bruin stemden alléén de heeren de Bruin, Koopmans en de Groot. Snuifjes voor den middenstand. De heer van der Laan zette in de zitting van 31 October een boom op over de schoolgeldheffing, waar hij grootere opbrengst en dus strengere heffing wenschte niet alleen voor de lagere scholen, maar ook voor de scholen voor meer uitgebreid onderwijs. De Bruin wees hem erop en van Westendorp ondersteunde hem dat het schoolgeld op de middel bare scholen op de grens staat en niet hooger mag worden volgens de wetsbepaling, dat het niet meer mag zjjn dan den kostenden prijs. Toch was 't de heer Van der Laan niet hoog ge noeg en bad hij den middenstand, als wiens beschermers de kerkelijke politiekers zoo gaarne poseeren in verkie zingsdagen, noch wel zwaarder willen belasten Trouwens dat bleek meermalen en sterk, hoe de heeren maling hebben óók aan de belangen van den midden stand als ze geld willen maken. Alleen hebben ze niet graag, dat 't in de gaten loopt Door De Bruin werd in de zitting van 81 October een motie ingediend om de zware indirecte belasting, die speciaal op den middenstand is gelegd door den zéér hoogen prijs van het gas, geleidelijk te verminderen. Maar de heeren Honnerlage, Van der Schalk en De Groot vonden 't niet goed mogenlijk terwjjl de heer Wittkamp zelfs den lof der indirekte belastingen zong Eu de middenstanders kunnen hun dubbele belas ting blijven betalen, hun door hun speciale vertegen woordigers opgelegd. Zoo was ook bjj de behandeling der verordening op de hondenbelasting, die totnogtoe onbillijk drukte en veel gelegenheid tot ontduiking gaf', de groote massa der kerkerlijke raadsleden tegen de verbetering. Tegen stemden althans de h. h. Beukers, Van der Drift, Smit, (je middenstanderBender, Gouka, Kra- ner, Mr. Jansen, Nolet en Mr. Von Briel Sasse En nu nog een paar stemmingen over onder werpen van algemeen belang. Er was een voorsteLKoopmans, dat bedoelde te komen tot belasting naar draagkracht. dat al werd de bedoeling niet bereikt, toch beoogde een progressieve belastingheffing in te voeren. Maar van 't billjjkenwie veel heeft kan veel, wie weinig heeft kan slechts weinig betalen, moest geen van de kerkerlijken wat hebben. Tegen stemde de heerenHonnerlage Grete, Lager wey, Van der Drift, Wittkampf, Beukers Mr. Von Briel Sasse, Mr. Jansen, Nolet, Smit, Bender en Van der Velden. Wanneer nu echter andere zaken behandeld worden, waarbij geheel de bezittende klasse belang heeft, dan ziet men ook andere verschijnselen. Toen door De Bruin een voorstel werd gedaan om dat peperdure klasse-instituut dat Gymnasium heet en waar een som van f 10.000 per jaar uit de kas der gemeente wordt besteed om een 20-tal Schiedam- sche rijkeluis-ktnderen te onderwijzen, op te heffen, verwierf dat voorstel alleen den stem vau den heer Koopmans. Alle vrijzinnigen en natuurlijk ook alle kerkeljjken waren 't er over eens dat dit bagatelletje goed is be steed 't Was klasse-belangetje, dat de heeren voorstonden. Bij de behandeling van een Voorstel-B. en W. om aan de Vereeniging „Volkshuisvesting" een crediet van f 400.000 te geven tot den bouw van arbeiderswoningen waaraan te Schiedam zoo'n schrikkelijke behoefte is, hebben de kerkdijken boven het belang der massa het belang van 4 of 5 bouwers en verdere huisjesmelkers gesteld en na een voor hen zeer conpromiteerende campagne het voorstel afgestemd. Alle kerkelijken op den heer Honnerlage na, ageerden en stemden tegen. Maar toen een stuk grond verkocht moest worden, dat bestemd was om nooit verkocht, doch slechts in erfpacht uitgegeven te worden, toen domineerden bij de kerkelijken wéér de bouwers-belangen, en werd door de kerkelijken aan een bouwer (die mis schien wel Van der Velden heet) een cadeautje gegeven van een paar duizend gulden! Aldus openbaarde zich de kerkelijke „groudpolitiek", die met het oog op de belangen der gemeente bepaald „gronderig" is. En bjj de jongste debatten over de school voor zwakzinnige kinderen hebben de kerkelijken voor de zóóveelste maal 't bewijs geleverd, hoe warm hun hart klopt voor de minder bedeelden. In de gauwigheid hadden ze een speciaal Schiedamsch beginsel laten opvisschen door den heer Von Briel Sasse, die niets van Schiedam weet, omdat hij niet in Schiedam woont en dat „beginsel" schrijft voor dat 't kristeljjk moet wezen de idiote kinderen der armen maar zonder opvoeding langs de straten te laten loopen. Kiezers, let op de daden van liberalen en klerikalen, dan stemt gij den sociaal-democraat De candidaatstelling bjj de liberale en de kerkelijke partijen werpt een zeer eigenaardig licht op hetgeen in die partijen omgaat. De politieke-hutspot-kiesvereeniging „Schiedam", va rende onder vrjjzinnig-democratischen vlag, begon met de candidaatstelling van den conservatieven heer Ris, dien eenige oud-liberalen de laatste maal als candidaat stelden tegenover den heer Snel, den candidaat van „Schiedam". Nu begon men dus niet met consekwent Snel weer te stellen maar offerde men aan de dubbel- overgehaalde conservatieven en stelde den heer Ris. Maarde heer Ris bedankte, waar hjj o.i. zeer verstandig aan deed, al was het alleen maar om de enorme kracht van „Schiedam" en de buitengewone beginselhelderheid dezer kiesvereeniging te laten uitko men Opnieuw liet men Snel ter zijde. En nu kwam uit de busde heer Vegter, iemand die in de wan- deling voor anti-revolutionair doorging en nog niet zoo heel lang geleden voorzitter eener anti-revolutionaire kiesvereeniging was maar zich nu in een van „Schie dam's" liberale kleurschakeeringen koestert. „In hoofd zaak" verklaarde de heer Vegter het program van „Schiedam" te onderschrijven, maar hjj vertelde niet wat daarvan „de hoofdzaak" is en waarover verschil van meening zeer goed mogelijk is blijkens het feit dat in „Schiedam" mannen van het oude Visser-type even goed op hun plaats z;jn als doodgewone liberalen en Schiedamsche vrijzinnig-democraten. Of de heer Vegter zijn candidatuur nog aan eenige andere reden dankt dan aan deze, dat „Schiedam" niemand anders vinden kon, betwijfelen wij. De arbeiders, die den heer Vegter hebben leeren kennen, zullen in elk geval wel bedanken om op hem te stemmenzijn houding tegenover de arbeiders is daarvoor te anti-democratisch. De kerkelijke partijen zijn voor den dag gekomen met den fanatieken papenvreter, den heer F. S. Gos- linga. De Christelijk-historischen, die bij de Kamer verkiezingen zoo'n drukte maken en zoo veeleischend zjjn, schijnen den Gemeenteraad als bijzonderen weide grond voor de Calvinistische schaapkens en bokskens vrij te laten. Althans, hun schuchtere poging om een eigen candidaat te stellen, verliep tot nietszij trokken hun uitverkorene terug. Bij de Katholieken ging het minder vlotdie slikten den bij uitstek anti-katholieken candidaat der anti-revolutionairen niet zoo gemakkelijk; die kwamen liever met een eigen candidaat voor den dag. Maarde katholieken bevinden zich te Schiedam veel te goed bij de deelneming aan het meer- derheidsbestuur en vinden de voordeelen daaraan ver bonden zoo lekker, dat zij liever een papenvreter als Goslinga slikken dan de kans op verlies der meerder heid loopen. Goslioga moest dus geslikt. De manier, waarop het bestuur der Katholieke kiesvereeniging die candidatuur van hun gehaten bondgenoot erdoor joeg, is teekenender was een flink aantal „heeren" opge klopt, met die heeren werd stemming gemaakt tegen een andere candidatuur dan die van den heer Goslinga, en bij mondelinge stemming (het reglement schrijft het tegendeel voor) werd de heer papenvreter de candidaat der katholieken. Van beginselen, van gemeentebelang, van verant- woordelijkheidsbewustzijn is bij geen dezer twee candi- daatstellingen ook maar een oogenblik sprake. Of je pen, ui of aardappel bent, daarnaar vraagt de liberaal evenmin als de clericaal; de vraag is alleen of je goed bent voor de liberale of de clericale hutspot. Zoo vechten liberalen en clericalen om de macht. Wij sociaal-democraten kijken met verachting op dat misselijke gedoe neer. Rustig en zeker gaan wij voort met de volvoering van onze eigen taak: de arbeiders te organiseeren tegen het kapitalisme, tegen de heer schappij der burgerklassen. En door niets laten wj ons van de wijs brengen ook niet door dezen weinig verheffenden strijd van liberalen en clericalen. Die moge in de oogen dezer burgerpartijen hoofdzaak zjjn. Voor ons is er maar één hoofdzaak: de strijd der ar beiders tegen hun liberale en clericale onderdrukkers. De vorige week begonnen wjj een artikel over Volks huis-vesting met de opmerking, dat er „een noodlot op de burgerpartijen" ligt en dat zelfs het goede dat zjj willen tot stand brengen op niets uitloopt. Met dezelfde opmerking zouden wjj dit artikel over het volkshuis kunnen aanvangen, dat wjj naar aanleiding van het pas verschenen jaarverslag schrjjven. Immers dat jaar verslag is niets anders dan een onopzettelijke maar uit muntend geslaagde spotternij. Over de verbroedering van standen en klassen, richtingen en geslachten, wat het hoofddoel van het volkshuis heet te zijn, wordt met geen woord melding gemaaktalleen staat deze komische bekentenis in 't verslag dat het bestuur alles behalve een afspiegeling daarvan is. Het tweede hoofddoel, de cursussen, daarover meldt het verslag, dat er 2 gegeven werden in het afgeloopen jaar, 't in Duitsch, begonnen met 9 en geëindigd met 3 leerlingen, en 't in lezen en schrijven, waarna 2 leerlingen werden ingeschreven doch slechts 1 opkwam. De leider van den Duitschen cursus erkent dat door allerlei onover winnelijke bezwaren niet veel werd bereikthet ver slag over dezen cursus eindigt met dezen ernstig be doelden zin „leeraar en leerlingen werkten met lust en genoegen en reeds de vriendschappelijke omgang is een sociaal voordeell" De leider van den lees- en schrjjf-cursus met 1 leerling laat zich in ernstige vol voering aldus uit„ook hier roemt de leeraar de vreugde, die het verschaft aan misdeelden wat te geven van zijn kennis en om door vriendschappelijken omgang den blik op andere lagen der maatschappij te verruimen Eén leeraar en een maatschappelijke laag van één leerlinghm Uit deze aangehaalde stukken van dit verslag blijkt ten duidelijkste, dat het hoofddoel van het volkshuis een volslagen mislukking is. Maar we zjjn nog niet aan het einde. Eerst ter afwisseling een iets vroolper geluid. De schaak- en dam-club bloeide met 34 leden en op 1 October 1907 was er een kassaldo van f 43.49. Het spreekgezelschap dat het grootste deel van 1907 „rustte' herleefde aan 't eind met „voldoende belangstelling" die evenwel „veel beter" kon zijn. De lichtbeelden avonden van de kinderen trokken overvolle zalen. Haar nu in wer De muziek- en tooneeluitvoeringen ontvangs ten f 394.285, uitgaven f 1050.65, tekort derhalve f 656.36s, voor het volgende jaar zelfs begroot op f 700.Goed geteld gaf het Volkshuis 5 dezer avon den, van de kosten, waarvoor 34.2 procent door de inkomsten en 65.8 procent uit het tekort van het Volks huis werd gedekt. Per avond omgeslagen gaf dat f 78.855 inkomsten, f 210.13 uitgaven of f 131.275 te kort. Nemen we den avond van Bouwmeester eraf, toen het stamp- en stamp-vol was, dan komen we tot nog veel ongunstiger resultaten, want dan houdt men voor de vier andere avonden samen niet veel meer dan f 179.285 over (het bezoek bjj B. geschat op 880 per sonen) voor inkomsten, d. i. f 44.81 p. avond. En nemen we nog eens andere getallen, het totaal aantal bezoekers dezer avonden bedroeg, alle inkomsten als entrée's genomen, 1587, waarvan 880 bij Bouwmeester ed dus 707 voor de 4 andere samen. Er zjjn ruim 800 leden Wjj hebben allen eerbied voor den arbeid, dien men zich om deze avonden getroost en willen daar geen streep van afnemen. Maar bljjkt nit de officieele cjjfers niet overduideljjk, dat er veel hapert

De Moker | 1908 | | pagina 2