Koopt niets JAMlN van Koopt niets JAMIN van Varkens verzekering. „DE MOKER". Mevrouw SGHAMLE, Masereeuw Bouten Electrische Drukkerij HET VOLK DE NOTENKRAKER INVULLINGSBILJET. Bureau voor Arbeidersrecht. Arbeiders. Hugo de Grootstraat 91 Binnenrotte 48-50 ÜoLE2F5°!>ü Rotterdam Onze Leestafel. AD VERTEN TI EN. Dankbetuiging. Abonneert U op Alle voorbehoedmiddelen van den N. M. Bond zijn in groote sorteering ver krijgbaar tegen de goed koopste prijzen bij IV DAGBLAD YOOR DE ARBEIDERSPARTIJ. 10 cent per week; f 1.30 per kwartaal 15 cent per week; fl.95 per kwartaal is de schuld van onze „Christelijke" maatschappij. Wat hebben de menschen, die voor zichzelf-alleen den naam van Christenen opeischen, ooit gedaan om zulke toe standen te verbeteren Niets dan gepreektNiets anders! En dan liefst gepreekt en vervolgingen inge steld tegen menschen als de sociaal democraten, die zulke weerzinwekkende toestanden willen veranderen en de millioenen slachtoffers daarvan redden uit het moeras, waarin onze Christen-maatschappjj ze heeft neergesmetenO zeker, het is gemakkelijk den mond steeds vol te nemen met Bijbelwoorden. Dat deden de Farizeeërs ookMaar Christelijke daden verrichten, zooals de sociaal-democraten van de Christenen eischen, ja, dat is niet gemakkelijk, daar komt het akelige eigen belang zoo dikwijls tegen op. Hieraan denke men eens bij het lezen van dit stukje „Zwerversleven" „Doodziek reisde hij at van Goor, de burgemeester had hem gratis een kaarlje verstrekt naar Deventer. Daar wilde hij naar 't ziekenhuis, probeeren nog wat op te knappen. Maar in 't ziekenhuis kon men hem niet gebruiken. Voor menschen, die langs den weg hun kost moeten ophaleD, bedelen, schooien, is g6en plaats in een ziekenhuis. Om in een ziekenhuis te komen, moet men geld heb ben en dat had hij niet. En daarom werd hij weer terug getransporteerd, naar waar hij 't laatst geweest was, naar Goor. Laat in den avond kwam bij hier weer aan. Hjj was op geheel op. De laatste krachten waren geweken. Dicht bij een tent, waar het volk zich vermaakte bij een kinematograaf, daar zakte hij ineen. Men dacht dat hij dronken was, maar dronken was hjj niet. Daar lag een man, een mensch, een mensch, die naar het bijbelwoord geschapen is naar Gods beeld, een verschoppeling der maatschappij, een zwerver, die geen steen bezat om zijn hoofd ter ruste te leggen. En dicht in de nabijheid vermaakte zich het volk met de passiespelen van Oberammergau, vergaapte, verlustigde zich voor 15 centen in het leed van een man, die ook veel geleden had, die zwaar gebukt ging onder den last van het kruis, dat hij torste naar Golgotha. Maar minder wreed, oneindig korter was de marteling van den man met het kruis, dan het leed en het lijden van den armen zwerver, die zieltogend nederlag op den harden grond. Men laadde hem op een kar, schoof hem zoo voort, met zijn zieke lichaam, over de hobbelende keien. Als het een ziek kalf geweest was, of een ziek varken, men zou het voorzichtiger vervoerd hebben. Zoo'n kalf of varken heeft nog waarde, is nog dienstig in de worst om genuttigd te worden aan de tafels der armen. Maar een mensch, dat oud en ziek is en geen geld heeft, is minder dan een kalf of een varken. Men bracht hem naar het bedelaarslogement, het asyl, waar samenhokt al wat behoort tot de uitwassen onzer kapitalistische maatschappij. Den volgenden dag was hij dood. Er was geen geween van verwanten of bekenden. Er was geen dominé, die woorden behoefde te spreken van troost, geen pastoor, die kaarsen ontstak en een mis opdroeg voor het zieleheil van den overledene, geen rabbi, die treurliederen zou aanheffen over het heengaan des gestorvene. Het was maar een zwerver, die oud en versleten was en die dus maar verstandig deed, dat hij dood ging. Men zal misschien zeggen: de man had geen „geloof", hij was dus niet gesteld op geestelijken bijstand, 't Is mogelijk, wellicht. Maar wat baten ook preeken en missen en treur zangen, wat helpen geestelijke verzorging, terwijl men het stoffelijk lichaam heeft laten omkomen van ellende? En ook „geestelijke verzorging" is bijna alleen te koop voor geld en geld, dat had hij niet. Denzelfden dag nog bracht men hem weg, naar 't kerkhof. Eenige mannen sjouwden hem weg. Er was geen droefenis op hun gelaat, geen regelmaat in hun gang. Ze sjouwden hem weg als „een vrachtje", waar wat aan te verdienen is met de klompen aan, de pet scheef op 't hoofd, lachend, giechelend, alsof er iets vroolijks was in het begraven van een armen, ouden stakkert. Ze verdienden er elk 2 kwartjes aan, dat is 10 X 5 centen, zoodat ieder hunner tien borrels kon koopen. Zóó was de laatste tocht van een man, die veel geleden had." Christendom en Sociaal-Democratieeen antwoord op vlugschrift no. 15 van de Katholieke Sociale Aktie, door A. F. Muller, in opdracht van de afdeeling Tilburg der S.D.A.P. Prijs 5 cent. Verkrijgbaar in onze afdee- lings-brochurenhandel. Het doordringen der soc -dem. in het Katholieke Brabant werd de onmiddellijke oorzaak van het ver spreiden op groote schaal van bovenstaand Katholiek vlugschrift en het antwoord van Muller. Deze laatste wjjst met de stukken een groot aantal verkeerde aan halingen, valsche voorstellingen en waarheidsverdraaiïn- gen in het Katholieke vlugschrift aan en somt bovendien een stapel bewijzen op voor de praktisch gebleken mogelijkheid, soc.-dem. en Christendom te vereenigen en te do"en samengaan. Dat is een nüttig en noodig werk.Wjj bevelenook onzen Schiedamschen partijgenooten dringend aan, deze kleine brochure van Maller goed te bestudeeren en er behoorlijk mede te werken. CORRESPONDENTIE. Verbetering. Bij de becijferingen, in het vorige nummer door ons gemaakt naar aanleiding van de laatste raadsverkie zingen, zijn 2 fouten gedrukt. De eerste (le kolom, laatste regel) is deze: het procent der in 1908 uitge brachte stemmen is niet 92 maar 83dit is een drukfout. De tweede fout (2e kolom, 2e regel) is dezehet procent der kerkelijke stemmen in 1907 was niet onge veer 51 maar ruim 49, zoodat de kerkelijken toch nog 1V3 procent in dit opzicht sinds 1907 vooruitgingen, al bleven zij met die stijging achter bij de stijging van het aantal kiezers. Wij verzoeken onzen lezers, deze kleine fouten even te verbeteren. STEUNPENNIN Cr. P. 1 centK. 2 centDe Moker 10 cent vriend 10 cent. Maassluis. 21/2 centaan de Sluis 4 cent over. Verkiezingsfonds. A. B. C. f 0.15 Overschot f0.15. Overschot f0.05. J. M. f0,05. J.V. f 0.10, S.f 0.10. Een steller f 010., Col lecte Constantia f4 831/,., E. fl.00,, H. O. f0.05. 't Kan niet lijden, f 0.10. Deze patroon moet goed voelen wat de macht der georganiseerde arbeiders heeft' te beteekenen. Er dient stevig te worden aangepakt GERRIT MULDER en WILHELMINA OOYKAAS betuigen bij dezen hun welge- meenden dank aan de kameraden van de Posthoorn voor hun vriendelijke belangstel ling en mooi cadeau, alsmede aan het Be stuur der Afd. Schiedam van den Alg. Ned. Bond van Werklieden in Alcoholhoudende en Alcoholvrije Dranken, voor de hartelijk heid en wenschen, ter gelegenheid van hun 25-jarig huwelijk ondervonden. Nieuwstraat 28. GEOPEND: 's WOENSDAGSAVONDS van 8V210 uur. TARIEF Voor leden van bij den Schied. Bestuurdersbond aangesloten vereeni- gingen f 0.10 voor anderen f 0.30. Boden van Afdeelingen en Vereenigin- gen, welker leden varkens mesten, gelieven een agentschap voor Varkens verzekering aan te vragen. Brieven franco met ver melding van Vereeniging, letters Z. H. WAKKER's Boekh., Botersloot 52, R'dam. 25 cents per 3 maanden. Losse nummers 2 cents. ROTTERDAM. Bovenhuis. Aanbevolen adres voor de levering van alle voorkomende Drukwerken. Levering spoedig. - Uitvoering net. Prijzen zeer billijk. ABONNEERT U Op of met politiek-satiriek weekblad met teekeningen van ALB. HAHN. Het abonnement op „De Notenkraker" alleen kost 90 ets. per kwartaal. Afzonderlijke nummers ct. Vraagt proefn.: 8 dagen gratis toezending. BUREAUXKEIZERSGRACHT 378, AMSTERDAM. Men kan zich abonneeren bij St. KLEPKE, Helenastraat 16. De ondergeteekende (Naam) (Adres) wenscht kwartaal-abonnee te worden op De Moker, Weekblad van de afdeelingen Schiedam en V laardingen der S. D. A. P., a 25 cent per kwartaalfranco per post 30 cent. 1908. Kan opgezonden worden met. 1 cents postzegel aan de Administratie van dit blad.

De Moker | 1908 | | pagina 4