Ditjes en Datjes. Een reactionair besluit. Jaarverslag van den Schiedamschen Bestuurdersbond over 19071908. aan die uitnoodiging zullen voldoen. Het adres onzer Redactie is, meenen wij, bekend. De Schiedamsche Gemeenteraad heeft bij de behan deling van de Werkloosheid-kwestie getoond, zeer reactionair te zijn. Bij den raad was het verzoek van de werkloosheids- Commissie ingekomen, om haar een officieel mandaat te verstrekken, haar voor dien arbeid een klein crediet toe te staan en zich in beginsel te verklaren voor het Gentsche stelsel en voor uitkeering aan niet-georgani- seerden uit de gemeentekas onder bepaalde voorwaarden. Het officieel mandaat werd verleend. Alleen Mr. Jansen en de heer Lagerwey stemden tegen. Die von den het dus zelfs niet noodig, dat de gemeente iets tegen de werkloosheid doet. Het crediet werd eveneens verleend, met de stemmen der driedubbel-overgehaalde voorwereldlijke conserva tieven Jansen en Lagerwey tegen. Maar nu kwam de feitelijke hoofdzaak aan de orde. B. en W. hadden voorgesteld, zich voorloopig over het 3e punt (Gentsche stelsel enz.) niet uit te spreken. Op voorstel van den heer de Groot ging men er toch over spreken. De onhandige dr. Ris kwam de boel beder ven door voor te stellen, wel zich te verklaren voor uitkeering aan de werkloosheidsfondsen uit de gemeente kas maar nog geen uitspraak te doen over het „Gentsche stelsel". Leden als de heer Wittkampf waren nu gered ze konden nu tegen een besluit over het uitkeereu aan vakvereenigingsfondsen (Gentsche stelsel) stemmen en vóór het voorstel-Ris dat feitelijk heelemaal geen be- teekenis had. Het voorstel van de Bruin, om te besluiten tot aanvaarding van het Gentsche stelsel zooals het werkloosheids-comité vroeg, duikelde met 11 tegen 8 stemmen. De voorstemmers warende Groot, Gouka, de Bruin, Ris, van Westendorp, Kranen, Koopmans en Smit. Op den heer Smit na, stemden alle Kerke- ljjken dus tegen het Gentsche stelsel. Het voorstel van Dr. Ris om wel te besluiten tot uitkeering aan vakvereenigingsfondsen maar niet tot de aanvaarding van het Gentsche stelsel werd eveneens verworpen. Alle kerkdijken waren er tegen. Die willen dus niet alleen niets weten van uitkeering volgens het Gentsche stelsel. Die wilden in het geheel niet weten van uitkeering aan fondsen van vakvereeni- gingen, wat dus neerkomt op het totaal negeeren der vakvereeniging. Brutaler konden de kerke lijke heeren de arbeidersorganisaties niet in het gezicht slaan. De heeren kunnen er zeker van zijn, dat de ar beiders het niet zullen vergeten. De „Christelijke" arbeiders, zullen die zich dit maar kalm laten aanleunen? Of zullen ze hun „Christelijke" vertegenwoordigers tot de orde durven ioepen? Het is ons om het even, wat ze doen. Doen ze het, dan verscherpen ze ook in hun kamp de klassetegenstelling. Doen ze het niet, dan bewijzen ze hun volkomen waardeloosheid voor de arbeidersbeweging. Beide is voordeel. Maar hoe kras komt het weer uit, dat de reactie kruipt in het schapenvel van de Christen-leuze Inleiding. Dit jaarverslag zal over de algemeene gebeurtenissen van 1 April 1907 tot en met 31 Maart 1908 te handelen hebben, bij welke de Schied. Best.bond direct of indirect betrokken was. Met voldoening kunnen wij op het jaar dat achter ons ligt terug zien. Niet alleen, dat de Schied. Best.bond sterker werd, wat betreft het aantal vereenigingen, maar ook gaven de aangesloten vereenigingen bljjk, in het afgeloopen jaar flink vooruit gegaan te zijn, wat uit de volgende kwartaaloverzichten zal blijken. Door medewerking van den Schied. Best.bond is dit jaar opgericht eene afdeeling van de Hout(be)verwerkers welke aanvankelijk na eene openbare vergadering be legd met den voorzitter de Bruin als spreker werd op gericht met 6 leden. Helaas is zij wegens gebrek aan belangstelling (of laksheid der bij deze catagorie be- hoorende arbeiders) een vroegen dood gestorven. Wij zeggen helaas, wijl er in Schiedam zoovelen in die catagorie thuis behooren, wier toestand verre van roos kleurig is. Verder werden pogingen gedaan om nog eenige vereenigingen te bewegen tot aansluiting bij den S. B. B. Deze vereenigingen waren: de afd. Schiedam Glasblazersbond, de vereeniging van Kaarsenmakers en de afd. Schiedam v/d bond van bouwvakarbeiders, waarmede steeds voeling werd gehouden. Van de Kaarsenmakersvereeniging vernamen wij niets, de glas blazers stelden een beslissing nog uit, maar de afd. v/d Bond van Bouwvakarbeiders konden wij tot ons ge noegen tot aansluiting bewegen. Was het vorige jaar door den bestuurdersbond de vereeniging „Kunst aan 't Volk" opgericht, dit jaar kunnen wij met genoegen constateeren dat de vereeniging nu circa 800 leden telt en het afgeloopen seizoen flinke concert- en tooneel- avonden voor hare leden organiseerde. Wij wenschen dan ook, dat die vereeniging op den weg, die zij heeft betreden, zal blijven voortgaan. Het Bestuur. Het bestuur was als volgt samengesteld: P. de Bruin, le Voorzitter. J. Dinkelaar, 2e Voorzitter. J. Annokkee, le Secretaris. J. M. van Pelt, 2e Secretaris. J. Winkelman, Penningmeester. De vacature van 2en Secretaris was tusschentijds vervuld. Organisaties. De volgende organisaties waren in den loop van dit jaar aangesloten, de afdeeling in Schiedam No. 1 v. d. Bond van Nederl. Onderwijzers. No. 2 v. d. Soc. Dem. Arb. Partij. No. 3 v. d. Alg. Ned. Typografenbond. No. 4 v. d. Nederl. Bakkersgezellenbond. No. 5 v. d. Bond van arbeiders in Alkoholvrije en Alkoholhoudende dranken. No. 6 v. d. Alg. Ned. Metaalbewerkersbond. No. 7 v. d. Bond van Nederl. Gemeentewerklieden. No. 8 v. d. Alg. Ned. Timmerliedenbond. No. 9 v. d. Ned. Schildersgezellenbond. No. 10 v. d. Centralen bond van bouwvakarbeiders. Kwartaaloverzichten over het afgeloopen jaar. Onderwijzers. S. D. A. P. April 1907 31 leden. April 1907 83 leden. Juli 30 Juli 93 Oct. 31 Oct. 98 Jan. 1908 31 Jan. 1908 98 Bakkersgezellen. April 1907 20 leden. Juli 23 Oct. 24 Jan. 1908 22 Typografenbond. April 1907 32 leden. Juli 32 Oct. 32 Jan. 1908 31 Gem.Werklieden. April 1907 32 leden. Juli Oct. Jan. 1908 37 39 45 Brandersknechts. April 1907 70 leden. Juli 70 Oct. 60 Jan. 1908 60 Metaalbewerkers. April 1907 60 leden. Juli 70 Oct. 78 Jan. 1908 102 Timmerlieden. April 1907 40 leden. Juli 51 Oct. 58 Jan. 1908 56 Schilders. April 1907 21 leden. Juli 21 Oct. 27 Jan. 1908 33 Bouwvakarbeiders. April 1907 1 Juli 1 Oct. Jan. 1908 Nog niet aangesloten. 11 leden. Telde de Bestuurdersbond op April 1907 405 leden thans telt zjj 487 leden, daaronder zijn 60 leden, die begrepen zijn onder de S. D. A. P. Werkloosheid. Werkloosheid kwam het me^st voor bij de Timmerlieden en Schilders. De Schilders hadden zes werkloozen. De Timmerlieden 22. Metselaars 3. S. D. A. P. 1. Brandersknechts 1. Metaalbewerkers 5 leden. De overigen hadden geen werk'oozen. Totaal 38 werkloozen leden. Aan de alhier gevestigde Kamers van Arbeid was een verzoek gericht en naar aanleiding daarvan een c >mité gevormd, dat al het mogelijke heeft gedaan, om de werkloozen aan werk te helpen. Zij richtte daarom een circulaire naar de vereenigingen, ten einde het juiste aantal werkloozen te weten te komen. Werkstakingen enz. Konflikten van ernstigen aard kwamen dit jaar niet voor, geen enkel geval van werk staking. Ingekomen stukken. In geheel zijn er dit jaar inge komen totaal 75 brieven, 28 circulaires, 7 brochures en 7 jaarverslagen en de maandelijksche afleveringen van het Centraal Bureau voor do Statistiek en een 3000 strooibiljetten voor den boycot Jamin. Verzonden zijn ongeveer 90 brieven buiten de correspondentie met het bestuur en de afdeelingen. Ook werden adressen gericht aan B. en W. en aan den Gemeenteraad van Schiedam. Vergaderingen. Totaal hadden dit jaar 6 huishoude lijke vergaderingen plaats, welke in den regel goed bezocht waren. Ook werd eene openbare vergadering gehouden een 21 Februari 1908 met den 2en secretaris van het N. V. V., den heer J. v. d. Tempel als spreker, die het onderwerp „de taak der vakvereenigingen" uit eenzetten. Meifeest. Wederom organiseerde de Bestuurdersbond het Meifeest onder de leuzeachturigen arbeidsdag en algemeen kiesrecht. Als spreker trad op het kamerlid Hugenholtz uit Haarlem. De zaal was met groen ver sierd, waartusschen de vaandels der vakvereenigingen prjjkten. Medewerking verleenden „Kunst en Strijd" en „Excelsior." Steunbeweging. Door den bestuurdersbond werd ge werkt met steunljjsten voor de stakende Jutewevers te Rpssen en ook voor de stakende bootwerkers te Rot terdam. Ter oprichting van een coöperatief ziekenfonds werd een voorloopig voorschot van f 6,50 beschikbaar gesteld. Ook werd een voorschot verleend aan de afd. van den bond van arbeiders in alkoholvrije en alkohol houdende dranken. Deelname aan meetings, enz. De S. B. B. was ver tegenwoordigd op de meeting te Dordrecht op 21 Juli, op de meeting voor afschaffing van nachtarbeid van wege den Bakkergezellenbond, die gehouden werd te Rotterdam in het Circus. Aan de meeting te Rotterdam, gehouden in September voor algemeen kiesrecht werd geen deel genomen. Verder nam de bestuurdersbond zitting in het plaatselijk comité voor de tentoonstelling van huisindustrie en in het comité tegen den woeker der pandjeshuizen. In beide comité's werd het Penning meestersschap door onzen gedelegeerden vervuld. Ter gelegenheid van de meeting voor vakorganisaties te Dordrecht had de bestuurdersbond een boottocht ge organiseerd welke uitstekend is geslaagd, maar een tekort van f 14 opLverde. Adressen. Aan burgem. en weth. was een verzoek gericht ter verkrijging van een gemeente-lokaliteit voor onze cursussen. Eerst werd ons aangewezen het beurs gebouw; later verkregen wij een lokaal van school E, Aan B. en W. is een adres gericht om op Hemelvaart- dag 1908 het excercitievel 1 ter onzer beschikking te stellen voor een openluchtmeeting ten gunste der vak organisatie. Aan 't verzoek werd voldaaD, maar die moest worden uitgesteld, zoodat aan B. en W. ver zocht is de meeting op Zondag den 5 Juli 1908 te mogen houden. Het antwoord is nog niet ingekomen. Cursussen. Door den bestuurdersbond was wederom besloten een cursus te houden voor de leden der aan gesloten vereenigingen in Ned. Taal, lezen, schrijven, waarvoor drie onderwijzers z^h belangloos beschikbaar stelden. De lessen werden gegeven in een schoollokaal van school E, dat voor het doel uitstekend geschikt was en waarvan ook dankbaar gebruik gemaakt is. Wel waren er niet zooveel cursisteö^-als het vorige jaar maar toch was er veel animo. Enkele leerlingen kon den door werkzaamheden verhinderd er niet geregeld aan deel nemen. Hier zij ook nog onzen dank gebracht aan de onder wijzers, die tijd en moeite en last er voor over hadden. De lessen begonnen met October tn eindigden met April. Boekjaar. Besloten is het boekjaar van den bestuurders bond en van het bureau voor Arbeidersrecht te wijzigen en dit te brengen in overeenstemming met het kalender jaar. Boel en streven van den Schied. Best. Bond.- Vele arbeiders zjjn met moeite tot organisatie te brengen, vooral wanneer die organisatie aangesloten is bij een Bestuurdersbond. Is dit laatste niet het geval en treden ze eindeljjk tot hun vakvereeniging toe, dan kan men er zeker van zijn, dat juist deze bij een voorstel tot aansluiting zich met kracht daar tegen zullen verzetten. Waarom verzetten die arbeiders zich tegen het aan sluiten bij een bestuurdersbond De voornaamste reden is gebrek aan doorzicht. Zij willen wel ijveren voor verbetering in eigen toestand, in hun vak zien zij gaarne de loonen verhoogd, de arbeidsduur verkort, zelfs wenschen zij een goede behandeling van hnnne superieuren, maar zij denken niet om andere arbeiders, die georganiseerd zjjn. En daartoe dient een Bestuurders bond. Waar de eigen vakvereeniging strijdt om de eigen vakgenooten, daar strijdt de Bestuurdersbond voor alle georganiseerde arbeiders. Dus arbeiders van Schiedam, laat die stijfhoofdigheid varen. Helpt met uwe kame raden, die nog buiten de organisatie staan, ons bestaan verbeteren door schouder aan schouder te staan. Wij behoeven niet te vragen, wat zijt gjj en wie zijt gij? Maar wel, wat hebben wij noodig? Betere levens voorwaarden, korteren arbeidsduur, opdat wij arbeiders ook kunnen genieten van hetgeen de natuur ons biedt en dat kunnen wjj niet krijgen, als gij u niet tij ons aan sluit. Dus arbeiders, die nog niet aangesloten zijt, laat die laksheid varen, blijft niet langer klagen en mopperen en razen, maar sluit u aan en dan is het succes aan onze zfjde. Zorgt dus dat een volgend j aar de be stuurdersbond reuzenschreden heeft gemaakt, zoodat de bestuurders grootsch kunnen zijn voor de taak die zij te verrichten hebben. Laten de vereenigingen groeien tot honderden, vooral in Schiedam, dat hoofdzakelijk uit arbeiders bestaat. Laten wij ons zelf niet wijs maken en in slaap wiegen, het is hier toch niets gedaan. In Schiedam met zijn groote arbeidersbevolking is een prachtig veld voor de vakbeweging, als dit veld goed bewerkt wordt, zullen de vruchten voorzeker niet uit blijven. Was het resultaat bevredigend, wat aangaat het ledental, dat moet hooger worden, bij honderdtallen moeten zij bij ons komea. Moge de aanvang van een goede bearbeiding uit het volgende jaarverslag blijken. De Secretaris, Schiedam, 8 Mei 1908. P. J. Annokkee. (Wordt vervolgd Eerbied voor de wet, een anti-rev. deugd!!! De bekende anti-revolutionaire kiezersjager, bakker van Woerekom van den Oostsingel, heeft weer eens een schitterend getuigenis afgelegd van den wetseerbied in die kringen. Hij liet n.l. in strijd met de bouwverorde ning en tegen de weigering tot bouwen in toch aan 2 van zijn panden keukentjes bouwen. Toen die keuken tjes een eindje boven den grond waren, werd hij door de bouwpolitie bekeurd. Toch jjliet onze beginselvaste anti-revolutionair doorbouwen en de keukentjes afma-

De Moker | 1908 | | pagina 2