i Op Zondag 5 Juli, 's nam. 1 uur wordt een GrRCHJTE PROVINCIALE MEETING gehouden in de St. Joris Doele te Schiedam. h.Spiekman, N. v. hinte, J.A.Bergmeijer, F.U.Schmidt No. 18. ZATERDAG 4 Juli 1908. 8e Jaargang, ORGAAN der Afd. Schiedam en Vlaardingen der Sociaal demokratische Arbeiderspartij. Stukken voor 't eerstvolgend nummer moeten uiterlijk Woensdag a.s. 's middags 12 unr in het bezit der Redactie zijn. Sprekers zijn: Een optocht met banieren na afloop der Meeting. ArbeidersBezoekt in grooten getale deze Meeting. De Moker De meeting voor Vakorganisatie. Finantieël Jaarverslag van den Schied. Best. Bond. Tweede Jaarverslag van het Bureau voor Arbeidersrecht te Schiedam 1907—1908. ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 2 cent. Bnrean van Redaktie Gebouw „CONSTANTIA", Hoogstraat. Bureau van Administratie Rhoonschestraat 7boven ADVERTENTIEN: 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. Consumptie van de Ned. Ver. tot Afsch. v. Alcoholh. Dranken. Bergplaats voor fietsen. Het Bestuur van den S. B. B. P. DE BRUIN, Voorzitter. T. M. v. PELT, Secretaris. is eiken Zaterdag verkrijgbaar Te Schiedam Nieuwsticht N. Z. 32. Zalmstraat 22. „Constantia", Hoogstraat. Te Vlaardingen: Markgraafstraat 20. Aan bovengenoemde adressen worden ook abonne menten aangenomen. De abonné's worden verzocht bjj adresverandering daarvan kennis te geven aan de Administratie. In tegenstellingen groeit en ontwikkelt zich het leven, ook het leven onzer maatschappij. We zien dat buiten gewoon duidelijk te Schiedam. De kwijning en achteruitgang der oude Schiedamsche alcohol-industrie verschatte nieuwen industrieën de ge legenheid, goedkoop aan stevige fabrieken, werkplaatsen en terreinen te komen. Zoo werd de ondergang der eene industrie een der voorwaarden voor den aanvang van eenen nieuwen industrieelen bloeitijd voor Schiedam. De opkomst van een nieuw industrieel Schiedam komt evenwel onze stad als gemeente evenmin als de bewo ners onzer stad wezenlijk ten goede, tenminste voor 't oogenblik niet. Want de eigenaren der groote Dieuwe ondernemingen blijven allen ver van het vuile, onooge- lijke, iedere aantrekkelijkheid missende Schiedam. En in die vieze, gore, slechtverzorgde stad dwingen zjj „hun arbeiders" te leven in dure krotten van huizen en zon der eenige gelegenheid van genot of ontwikkeling door natuurschoon of kunst. Ook hierin openbaart zich een afgrondwijde tegenstellingde rijkdom der ondernemers schept ontbering van de arbeiders, wier inspanning hun dien rijkdom verschaft. De vermeerderde rijkdom der winstzoekende onder nemers drijft hen tot steeds zinneloozen winstjacht en met hun klimmend industrieel vermogen stjjgt hun economische macht over hun arbeiders. Maar die stij gende macht schept tegelijkertijd ook onder de arbeiders verzet daartegen. Lang laat de arbeider, die werk moet hebben om te kunnen eten, zich door zijn patroon neer drukken en vernederen. Maar eenmaal wordt de grens bereikt, waar het samengeperste gevoel van menschen- waarde een te groote spanning bereikt. Dan wordt het klassebewustzijn geboren. Dan groeit het nieuwe bloeien de leven van den klassestrijdenden arbeider op. Zoo schept het winstbegeerige kapitaal tegelijkertijd afhan kelijkheid en verzet onder de arbeiders, die de winners zijn van den steeds vermeerderenden rijkdom maar zelf daar geen aandeel in krijgen. Het heeft lang geduurd, eer te Schiedam de eerste teekenen van het nieuwe leven van den klassestrijden den arbeider waar te nemen waren. Buitenstaanders verwonderden zich daarover, omdat zij slechts keken naar de cijfers en uit die cijfers afleiden dat bij een zóó groote arbeidersbevolking een levendige klassen strijd voorkomen moest. Maar zij vergaten, dat eerst het laagste punt der depressie (neerdrukking) en ont moediging onder de arbeiders moest worden bereikt, kwam er kans op herleving. Toen de toestanden dat laagste punt van depressie en ontmoediging naderden, ontstond onze afdeeling der S. D. A. P. Toen klonken de eerste blijde blanken van het socialisme, dat den arbeiders wees op de oor zaken van hun ontbering en ellende, dat hun den weg wees naar een beteren tijd en dat hun de eerste be grippen bracht van organisatie tot den klassenstrijd. Yeel en hard is er toen gewerktde resultaten leken niet grootmenigeen trok zich ontmoedigd en over werkt uit den strijd terug. Maar het socialisme is sterker dan het weerstandsvermogen van zijn aanhangers. Het zaad, door de eerste sociaal-deïnokiaten gestrooid, begon te ontkiemen en een tuin vol prachtige bloemen te vullen. Het doordringende bewustzijn, dat de arbeider zich van kapitaalslaven tot vrije menschen kunnen maken, zelf dat kunnen doen, door den klassenstrijd, en schiep een breede kring van belangstellenden, ontwakenden, daar om heen, bestemd om vroeg of laat de rijen der klassenstrijders aan te vullen. Zeer snel groeide onder de arbeiders van Schiedam het klasse-inzicht. In onzen Moker hadden wij een geregeld propagandamiddel, dat wij volkomen naar de plaatselijke behoeften gebruikten. Wij jubelen over dien snellen vooruitgang, waarvan de meeting op den 5 Juli een spiekend en onweerleg baar bewijs is. En de toorn over een reactionairen Raad als den Schiedamschen, die in trotschen overmoed onder aanvoering van door en door onsympattieke figuren als Mr. Jansen en den heer Hobbe van der Laan de vakbeweging durfde honen zooals lijj in zijn laatste zitting deed, wordt weggeveegd door de zekerheid, de wetenschap, de glorie, dat het Schiedamsche arbeiders volk zich met groote wilskracht en in snel toenemend aantal opricht tot den strijd zijner klasse tot vrijmaking zijner klasse. Arbeiders, in het arbeiders-Schiedam is de toekomst aan u, de macht voor u, indien gjj slechts voortgaat op den moeielijken maar zekeren weg van den klassen strijd, dien gjj zoo flink en veerkrachtig zijt opgegaan. Zondag zullen wjj samen het gevoel van bijeen te komen en één te zijn in wil en geestkracht versterken. Dan zullen wij genieten van dat gevoel, zwellen van geluk over dat gevoel. Dat zal een heerlijke dag voor ons zijn. Daarna makkers, met vernieuwde kracht weer aan het werkEr is nog veel, heel veel te doenHet moet aan niemand van ons liggen, als er werk ongedaan blijft Samen werken, samen strijden, samen denken en samen lijden, maar samen ook klassebewust zeker van de overwinning, zeker dat het komen zal tot de vry making van de arbeidersklasse. 1 APRIL, 190731 MAART 1908. Saldo 31 Maart 1907 f 29,40\ INKOMSTEN: Contributie 1ste kwartaalf- 22,50 2e 22,— 3e 24,- 4e - 27,50 Samen f 96,— Reglementen18,30 Mei vergadering 190713^25 Boottocht Dordrecht- 109' Buffet- lö', Voorschot Timmerlieden12' Vergadering op 21 Februari 1908 L30 Vergadering Houtbewerkers 4 Entrégeld Bouwvakarbeiders- Samen f 264,85 Tekort- 1,73 f 266,58 UITGAVEN: Aan Zaalhuur f 25 Drukwerk 43,95 Advertentiën- 22 50 Portkosten10,20 Onkosten Meivergadering15,30 Oprichting Coöp. Ziekenfonds- 6^75 Voorschot Timmerlieden- 12, Boottocht Dordrecht120 Comité Huisindustrie2,50 Kiesrecht Comité0,88 v. d. Tempel spreekbeurt- 3^50 Diversen- 4, f 266^58 Ter toelichting diene dat de Contributie dit jaar ge stegen is van 70 tot 96 gld.; dus dat de verschillende yereenigingen flink in ledental zijn gestegen; terwjjl er in het laatste kwartaal zich nog een vereeniging aan sloot, namelijk de bouwvakarbeiders. Op het saldo 1906—07 groot f 29,408 blijft dus na aftrek van tekort 1907—08 groot f 1,73, een saldo over van f 27,73*. De Penningmeester J. WINKELMAN. Overzicht over de werkzaamheden. Hoewel het aan tal behandelde zaken over het 2e jaar niet zoo groot is, als het zich in het eerste kwartaal liet aanzien dat het worden zon, toch is er heel wat werk door het Bureau verricht. Dit bewijzen de cijfers. t Meeting voor Vak-Organisatie.

De Moker | 1908 | | pagina 1