Ut Afpvaarfliirie van SGhiedam, ie Christelijt- Historisclie üaia en ie Mtscbe partijen. No. 20. ZATERDAG 18 Juli 1908. 8e Jaargang. ORCAAN der Afd. Schiedam en Vlaardingen der Sociaal demokratische Arbeiderspartij. Stukken voor 't eerstvolgend nummer moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 uur in bet bezit der Redactie zijn. De Moker Algemeen Kiesrecht Betooging. De strijd der Machinisten en Stokers. ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per kwartaal j Uj v00ruitbetalmg. franco per post 30 cent j Losse nummers 2 cent. Bureau van Redaktie Gebouw „CONSTANTIA", Hoogstraat. Bureau van Administratie Rhoonschestrrat 7boven ADVERTENTIEN: 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. is eiken Zaterdag verkrijgbaar Te Schiedam Nieuwsticht N. Z. 32. Zalmstraat 22. „Constantia", Hoogstraat. Te Ylaardingen: Markgraaf straat 20. Aan bovengenoemde adressen worden ook abonne menten aangenomen. De abonné's worden verzocht bjj adresverandering daarvan kennis te geven aan de Administratie. Den 13 -September zal de jaarlijksche groote betooging voor Algemeen Kies recht in Den Haag plaats hebben. Daar moeten de Schiedamsche georganiseerde arbeiders bij honderden heen. De reis kost slechts 50 cent heen en weer, maar voor menigeen is die uitgaaf in ééns zeker nog te hoog. Daarom zal er gele genheid zijn, 5 maal 10 cents te storten in een afzonderlijke reiskas; onze pen ningmeester W. Hoek zal daarvoor iederen Zaterdagavond van 8 uur af zitting houden in Constantia; ieder die vóór 13 September 5 maal 10 cents komt storten, kan zich aldus gemakkelijk de geldelijke zekerheid verschaffen, dat hij mee kan gaan naar Den Haag om deel te nemen aan de groote betooging voor Algemeen Kiesrecht. Wij rekenen er op, dat honderden van deze gelegenheid gebruik zullen maken en wekken partij- genooten en geestverwanten op, allen mee te werken en zooveel mogelijk in hun omgeving tot deelneming aan te sporen. Het Bestuur van de Afd. Schiedam der S.D.A.P. De vorige week verbonden de Christeljjk-Historische Partij en de Friesch-Christelijk-Historischen zich tot de Christelijk-Historische Unie. In het Hoofdbestuur dezer C.H. U. werd ook Jhr. Mr. de Geer, de afgevaardigde van Schiedam gekozen. Het is op grond daarvan, dat wij aan de oprichting dezer nieuwe Unie een beschou wing wijden. De Christeljjk-Historische Unie is begonnen in artikel harer statuten uit te spreken, dat het protestantsche karakter van de Nederlandsche bevolking en den Neder- landschen staat meer op den voorgrond en meer tot zijn recht moet worden gebracht. Tevens plaatste zij zich vierkant tegenover „het offeren aan de democratie door Dr. Knijper en de anti-revolutionairen gedaan. De Christelijk-Historische Unie heeft zelve daarmee als haar hoofdtrekken aangegevenhaar protestantisme enhaar conservatisme. En de afgevaardigde van Schiedam beeft zich in het Hoofdbestuur van deze protestantsche conservatieve partjj laten verkiezen. Voor de staatkundige partjj-ontwikkeling in geheel Nederland is de oprichting dezer nieuwe partij van zeer groot gewicht; voor Schiedam heeft ze een bijzondere beteekenis omdat Schiedams afgevaardigde een der hoofdmannen in deze nieuwe partij is. Voor geheel Nederland is de oprichting der Christeljjk- Historisch Unie van zeer groot gewicht,, omdat in alle niet-uitsluitend Katholieke districten de Christelijk-, Historischen de meerderheid aan de rechtsche coalitie moeten bezorgen. Het is bjjna zeker, dat de coalig der kerkelijke partjjen vóór de algemeene verkiezing van 1909 niet zai worden verbroken en dat dus o< nog in 1909 door de kerkelijke partijen zal word samengewerkt. De Christeljjk-Historische Unie zal dus ook op de verkiezingen van 1909 een grooten invloed uitoefenen in de richting van haar protestantsche en conservatieve doel. En zij zal dit met te grooter kracht trachten te doen, omdat de Christelijk-Historischen met hun nieuwe partijprogramma buitengewoon dicht bij de conservatief-liberalen zjjn aangeland en in vele gevallen op de hulp dezer conservatieven zullen kunnen rekenen Of ze wil of niet, de kerkelijke coalitie zal op straffe van ondergang zich naar alle eischen en grillen der Chiistelijk-historischen moeten schikken, en die eischen liggen in de richting van hei verscherpte protestantisme en van het meest venvoede conservatisme. Voor de kerkelijke bondgenooten ontstaan hierdoor eigenaardige kwesties. De anti-revolutionairen, even protestantsch aange legd als de partijen der Christelijk-Historischen Unie, zullen daarom zich aangetrokken gevoelen door de protestantsche bazuinklanken der Christelijk-historischen. Maar, vooral door toedoen van Dr. Kuyper en zijn medestanders zjjn de anti-revolutionairen in de eischen van hun program ook democratisch, en deze programma democratie botst met het conservatisme der Christelijk- Historische Unie. Nu is het wel boven alle twijfel verheven, of het grootste deel der anti-revolutionairen zal de anti-revolutionaire programma-democratie gaarne prijs geven voor het christelijk-historische conservatisme in de praktijk deden deze anti-revolutionairen reeds niet veel anders. Maar een klein deel der anti-revo- lutiouairen zal dat nooit willen en zijn democratische eischen verscherpt handhaven. Het einde daarvan zal moeten wezen: de afscheiding dezer democratische anti-revolutionairen. Hun protestantisme zH hen daar van wel een tijd lang afhouden, maar op den duur zullen zij niet aan hun noodlot kunnen ODtkomeii en zich op grond hunner democratie moeten afscheiden. Nu hebben juist de anti-revolutionairen evelwel in de laatste jaren ter wille der katholieken moeite ge daan hun ingeboren anti-papisme te verdoezelen. Dat lukte wel niet altijd, maar ter wille van hun bond genootschap met de katholieken konden zij toch moeilijk iets anders doen. Onder invloed van de Christelijk- Historische Un'e en haar verscherpt Protestantisme zul len ook de anti-revolutionairen weer meer dan de laatste jaren hun protenstantsch karakter moeten vertoonen. Het op den achtergrond gedreven anti-papisme zal dan weer opbloeien en natuurlijk de vriendschappelijke ver houding met de Roomsch-Katholieken leeljjk afkoelen Dit zullen de anti-revolutionairen weer trachten te ontgaan uit vrees van de meerderheid der rechtsche partijen te zullen in gevaar te brengen. Maar ontkomen zullen ze ook aan dit lot nietze zullen moeten kiezen tusschen hun ingeschapen anti-papisme en hun verstan delijk inzicht dat ze met de Roomschen op goeden voet moeten blijven. Lang zal het duren, voordat deze keuze gedaan is. Maar ze zullen juist op grond van hun wezenlijk anti-katholicisme ten slotte hun protes tantisme moeten laten hterschen. De Roomsch-Katholieken staan er weer anders voor. Er is geen plooibaarder organisatie dan de Roomsch- Katholieke kerk. Er is geen macht, die zich zóó handig en verstandig mèt de omstandigheden mee weet te ver anderen als die kerk. De laatste 60 jaar in Nederland geven er het schitterendst bewijs voortoen zij winst konden behalen door met de liberalen samen te gaan, waren zij de trouwe bondgenooten der liberalen een liberaal ministerie zonder 1 of meer katholieken erbij kwam niet voor maar de tijd kwam, dat het samen gaan met de liberalen een gevaar werd voor de conser vatieve hiërarchie der R. K. kerktoen maakte deze een eind aan het bondgenootschap met het liberalisme en sloot na eenigen tijd een ander bondgenootschap, waar ze toen heil van verwachtte, nl. met de kerkelijke protestantenen Rome heeft er voor gezorgd, dat er winst kwam uit dit verbond. Zoolang er kans is op winst, zal de R. K. kerk, die geen ander hoofddoel heeft dan de versterking harer eigen macht, dit bond genootschap handhaven. Maar ziodra de winst ophoudt en plaats gaat maken voor verlies, zal de R. K. kerk niet aarzelen, ook aan dit bondgenootschap met het merk „politiek christen dom" een eind te maken, om na eenige jaren van eenzaamheid aan te sturen op een andere coalitie, welke ook, indien er maar wat in zit,indien er dan tenminste een te vinden is. Zoolang dus nog niet door de vergroeiing der protestantsche politieke partijen gevaar ontstaat voor verlies en nadeel voor de R. K. kerk, zoolang is er ook geen kans, dat de Roomschen het bondgenootschap met de protestantsche clericalen zullen loslaten. In deze omstandigheden is het zeker, dat de oprich ting van de Christelijk-Historische Unie voorloopig in het geheel niet tot de ontbinding van de kerkeljjke rechtsche coalitie zal leiden, en althans niet vóór de algemeene verkiezingen van 1909. Maar even zeker is het ook, dat door deze Christelijk Historische Unie de laatste sporen van democratie uit de rechtsche coalitie zullen verdwijnen. En vooral te Schiedam zal de rechtsche coalitie een extra-conservatief stempel moeten dragen, omdat de afgevaardigde van Schiedam hoofdbestuurder is dezer Christelijk-Historische Unie, die naa«t het Protestantisme her Conservatisme in haar vaandel zette. Vooral te Schiedam hebben de rechtsche partijen, zoolang zij met Jhr. de Geer van de Protestantsche Conservatieve Chr. Hist. Unie voor den dag komen, het recht verloren zich voor iets anders uit te geven dan voor de meest verstokte tegenstanders van iedere democratie en de meest verwoede verdedigers van alle conservatisme! Met dubbelen ijver hebben daarom de sociaaldemo craten te werken voor de, ook door de rechtsche partijen, verraden zaak der democratie. En slechts één doel hebben zij daarbij als het eerste noodige voorop te stellende verwerving van het algemeen kiesrecht. Want is dat verworven, dan zal de democratie met één groot gebaar het conservatisme kunnen wegdringen van zijn regeeringsplaats. En zoolang dat alsremeen kiesrecht nog niet verworven is, zal het conservatisme nog veel macht kunnen uitoefenen. Daarom, op voor het algemeen kiesrecht tegen de conservatieven van allerlei slag. Achter den rooden vaan der sociaal-democratie opgemarcheerd ter verovering van het Algemeen Kiesrecht. De machinisten en stokers bij de Rijnvaart zijn weer in een hevigen strijd gewikkeld. De oorzaken en de aanleiding van dien strijd zijn door Bergmeyer in Het Volk van 9 en 10 Juli breedvoerig uiteengezet. Buiten gewoon duidelijk blijkt ook daar weer uit, dat de werk gevers de meest verwoede voerders van den klassen strijd zijn. Deze geschiedenis is buitengewoon leerzaam. Daarom nemen wij een groot deel van Bergmejjers artikelen over. In Juli 1907 en de volgende maanden stegen de sleeploonen op den Rijn tot 90 cent a f 1.p. last en verdienden de sleepbooten dus geld als water. Toen gaven de patroons toe aan de zeer matige eischen der machinisten en stokers, wier toestand meer dan ellendig

De Moker | 1908 | | pagina 1