Mevrouw SCHAMLE, BET VOLK „DE MO ZEE". NIEUWMALTH.BOZD 2 1^ Kost en Inwoning gevraagd dagblad voor de arbeiderspartij DE NOTENSÜAKEB INVULLINGSBILJET. Bureau voor Arbeidersrecht. Hugo de Grootstraat 91 Arbeiders. Vlaardingsche IJzerkoekjes. AD VERTENTIËN. Alle voorbehoedmiddelen van den N. M. Bond zijn in groote sorteering ver krijgbaar tegen de goed koopste prijzen bij DE ZOETE TOKO. DE ZOETE TOKO, Abonneert U op Afdeeling SCHIEDAM, 10 cent per week; fl.3Q per kwartaal 15 cent per week; fl.95 per kwartaal Dat was 'n teleurstelling voor den politieagent Blok. Maar papa Smit is 'reis bij den commissaris komen praten en Piet heeft bij Brants z'n best gedaan voor z'n katholieken geloofsgenoot en toen hebben ze ontdekt, dat ze de betrekking van 2en rechercheur in 't leven konden roepen, en dat de agent Blok, al is hij zoowat de jongste van heel 't korps en ook nog maar tweede klas, de aangewezen man zou zijn voor de nieuw- geschapen functie. Voor Brants, voor Piet, voor Smit en alle anderen de oprechte hulde van alle jonchelinchen en vrindjes die naar een baantje aan de gemeente hengelen! Onze pen hapertEen stoker was ziek geworden en kon na zijne genezing dat zware werk niet meer doen. De vrouw van den stoker ging naar den fabrikant om ander werk voor hem te vragen. Maar de fabrikant zeide geen ander werk te hebben. Maar, zeide de fabrikant, wil ik je een goede raad geven Gooi je man vol petroleum en steek hem in brand, dan ben jij en ik hem kwijt! De Glas- en Aardewerker. Dit is op een der glasfabrieken gebeurd in ons ge zegend Nederlandje. Is 't niet verschrikkelijk?!! Je zou Vooruit, partijgenooten Hard gewerkt om aan zulke toestanden een einde te maken Onderkruipers. Een der menschen, die wjj in ons vorig nummer publiceerden als onderkruiper, heeft zich op 't laatste oogenblik terug getrokken. Zjjn naam is: K. AALBERG te Rotterdam. De arbeiders die hem weerhouden hebben een woord van lof. Een directie-actie-staking. Veertien daag ge leden had er aan de Ambachtsschool een korte staking plaats, omvattende een elftal metselaars en opperlieden. Het doel der staking was, een gelijk loon voor eiken arbeider te verkrijgeD. De stakers hadden dit succes, dat de loonen gelijk gemaakt werden maar.... met die van den laagste. Een mooi succes Het mooiste komt echter later. Verleden week Dinsdag kregen plotseling 6 man gedaan. Op de vraag waarom zij zoo onverwachts ontslagen werden, was het antwoord „Jullie hebben mij toen zoo laten zit ten, en nu zet ik jullie op straat!" Zouden de metselaars en opperlieden niet eens in gaan zien, dat flinke en stevige organisatie, ook voor hun noodig is. Vooruit dan, mannen! Sluit aan bjj de Afdee- ling Schiedam van den Bouwvakarbeiders bond. Het Jolig Christendom. Ds. Wielinga, Predikant te Delfshaven, heeft Zon dagavond 12 Juli, alhier een preekbeurt vervuld, en is daarbij danig van leer getrokken tegen de Chris telijke Jongelingen en Jongedochtersvereenigingen. Het bestuur van de Jongelingsvereeniging „Liefde en Vrede," C. de Jong en J. L. Noordhoek nemen het dominé zeer kwalijk dat hij vanaf den kansel, de van God gewilde instellingen durft becritiseeren. Zij heeft daartoe een ingezonden stuk geschreven tegen Ds. Wie linga in de Zondagsbode van 18 Juli j.l. waaruit wij het volgende citeeren Niet minder toch werd van die verschillende veree- nigingen gezegd, dan als zouden zij, welker oprichting een goed werk was en die dan ook in 'teerst op den goeden weg waren, toen haar leden nog de beide kerk- beurten op Zondag bijwoonden, allengskens van de wereld hebben afgekeken hoe zij de menschen tot zich lokten en toen begonnen zijn grappige voordrachten en samenspraken te houden, welke veel overeenkomst had den met tooneelvoorstellingen, en op het oogenblik staan dan ook die vereenigingen volgens Z.Eerw. in het teeken van het jolig Christendom. En ik ben het. zei Z.Eerw. was het soms opdat aan het rekbare Jolig" geen al te goede uitlegging zou worden gege ven? ééns met een groot man, die dezer dagen zeide„Wanneer het Christendom jolig wordt, dan is het met het Christendom uit." (Dus onze Jongelings- vereenigingen weten nu, dat ze het „Christelijke" wel weg kunnen laten.) En alsof dat nog niet genoeg ware, vermaande Z Eerw. de leden dier vereenigingen om ook hun licht te laten schijnen voor de menschen, opdat men hunne goede werken mocht zien, en niet door wereldgelijkvormigheid en naaperij of grappenmakerij te trachten Gods Koninkrijk uit te breiden. Voorloopig genoeg dus." Het Bestuur van de Jongelingsvereeniging zegt dan: „Wat Ds. W. dan over die vereenigingen heeft ge zegd, is zoozeer bezijden de waarheid, zoo kant noch wal rakend, zoo averechts en liefdeloos voorgesteld, dat wij niet mogen en volstrekt ook niet kunnen en willen nalaten een woord van ernstig protest te schrijven." Nu weten wij niet of Ds. Wielinga gelijk heeft of het Bestuur der Jongelingsvereeniging, maar wij zouden dominé in overweging willen geven a.s. Zondag in de kerk te toornen tegen de Heemskerken en Talma's en dergelijke vertegenwoordigers van het jolig Christendom. Verder viel het ons op dat Ds. W. na zijn straf predikatie tegen het jolige Christendom, zich met het spoor huiswaarts begaf en dat op Zondag! Welk soort van Christendom is dat Intusschen schijnt de rede van Ds. W. niet bjj alle Christelijke jonchelinchen zooveel indruk gemaakt te hebben als bij de beide onderteekenaars. Want Zaterdag j.l. gaf de Christelijke Muziekvereeniging „Surum Corda" een uitvoering in de theetuin „de Melk- kop" te Maassluis, en daar schijnt het nog al jolig te zijn toe gegaau. Althans de jonchelinchen gingen zin gende en joelende gearmd naar den trein. En in de trein zong men heel lustig: OJapie is getrouwdenz. Ds. Wielenga kan dus nog wel eens komen Katholieke Dompers. Het is bekend genoeg dat als van Soc.-Dem. zijde een vakvereeniging wordt opgericht, de Katholieken er als de kippen bij zijn om een Roomsche vereeniging daarnaast op te richten (dit geldt ook voor de andere kerkeljjken) zelf richt men, met medewerking van de pastoors R.-K. Dansclubs op (dit is ook plicht Christendom). Het behoeft ons dus niets te verwonderen dat. nn van onze zijde een Bureau voor Arbeidersrecht is opge richt, de R.-K. er als de kippen bij zijn om ook een R -K. Bureau voor Arbeidsrecht op te richten. Zij zijn ook in deze zaak hun leuze trouw gebleven: Verdeel en Heersch. Wij hoeven ons over dat z.g. B. v. A. niet ongerust te maken, invloed krijgt het toch nooit Opgericht om de arbeidersbeweging tegen te werken, zal het beslist zichzelf in het moeras werken. Een voorbeeld Als de Katholiek IJzermans eens een Katholieke kruier ontslaat, op ongemotiveerde wijze, zal dan het R.-K. B. v. A. den heer IJzermans een proces aandoen ter verkrijgen van het recht van den arbeider Geen denken aan, dan sust men dat wel Bureau voor Arbeidersrecht. Bij het Bestnnr van den Bestuurdersbond is bericht ingekomen dat de Timmerlieden vereeniging „Arbeid Adelt" zich bjj het Bureau voor Arbeidersrecht heeft aangesloten. Wjj juichen dit besluit van harte toe, en zien hierin een bewijs dat de Timmerlieden zoo zoetjes aan hun isolement verlaten, en mee willen strijden met de moderne arbeidersbeweging. De Vereeniging nam nog een ander, zeer navolgens waardig besluit, n.l. om aan elk van haar leden het bekende boekje van Spiekman „het Arbeidscontract" te doen toekomen. STEUNPBMIMC}. Schiedam. Steeds vergeten F. F. 5 centK. 2 cent; „De Moker" 10 centOverschot 10 centHij zocht ruzie 5 cent om dropwater 4 centheit was 5 centin den Mei 5 centNog een dubbeltje er bij. In de bus. Verkiezingsfonds. Vorige week. J. v. d. B. 10 cent. met gebruik van vrije kamer, door twee broers, ingaande 1 September. Brieven met prijsopgaaf onder letter A, bureau van dit blad. IMieuwstraat 28. GEOPEND; 's WOENSDAGSAVONDS van 8V210 uur. TARIEF Voor leden van bij den Schied. ROTTERDAM. Bestuurdersbond aangesloten vereeni gingen f 0.10voor anderen f 0.30. ABONNEERT U op Bovenhuis. Voor 10 gulden aan bons wordt 40 cent terugbetaald. Handel in Chocolaad, Biscuit en Suiker werken van de beste fabrieken. Agent der Groningsche Koekfabriek E. FABER en der echte Dusseldorfer Stoomfabriek firma Wed. H. BREDER. MOLENAARS Kindermeel steeds v e r s c h voorhanden wegens groote omzet. Spaansche fruiten en Koloniale Waren tegen billijke prijzen. Voor 10 gulden aan bons wordt 40 cent terugbetaald. BROERS VELD 25—27. Aanbevelend, DANIEL MATTHA Lzn. 25 cents per 3 maanden. Losse nummers 2 cents. verstrekt kosteloos alle inlichtingen den Bond betreffende, AdresOosterstraat 54, waar tevens de gedipl. deskundige, Mej E. H. VAN DER MEER, dagelijks is te ontbieden en AEEE middelen van den Bond voor de leden tegen kostenden prijs verkrijgbaar zjjn. Voor niet-leden tegen een kleine verhooging. HET BESTUUR. of met politiek-satiriek weekblad met teekeningen van ALB. HAHN. Het abonnement op „De Notenkraker" alleen kost 90 ets. per kwartaal. Men kan zich abonneeren bij St. KLEPKE, Helenastraat 16. De ondergeteekende (Naam) (Adres) wenscht kwartaal-abonnee te worden op De Moker, Weekblad van de afdeelingen Schiedam en Vlaardingen der S. D. A. P., a 25 cent per kwartaalfranco per post 30 cent --1908. Kan opgezonden worden met 1 cents postzegel aan de Administratie van dit blad.

De Moker | 1908 | | pagina 4