Waar ooze belastingcenten blijven Vlaardingsche IJzerkoekjes. raadsvergaderingen als bezuiniging aanvoerde afschaf fing van het presentiegeld", dat de heer Lagerweg de arbeiders een kolossaal warm hart toedraagt. Uit Den Haag schrijft men aan Het Volk eenige staaltjes daaromtrent. Op een ochtend, terwijl het weer zich alles behalve gunstig liet aanzien, trok er een van de in Ede liggende twee bataljons op uit, om een „militairen marsch" naar d«n Harskamp te maken. Niettegen staande de regen dien dag bij stroomen neerviel, moesten de mannen, ot beter gezegd de jongens, ruim 27a uur loopen, eer zg in den Harskamp waren aan gekomen. Daar werd hoogstens een uur gerust, en toen ging het weer terug. Men nam den weg naar HoendeV- loo en moest bij Wekerom door den modder baggeren. Treurig was het om aan te zien in welken toestand de troepen in Ede terugkwamen. Bepakt met een 45 K.G. zwaar ransel, dat natuurlijk hoe langer men loopt des te zwaarder wordt gevoeld, op den schouder een geweer, doorweekt van den regen, met ingezakte knieën en sommigen met den tong uit den mond hangend, dreigend ieder oogenblik van uitputting neer te vallen, ziedaar het beeld van de terugkomende soldaten. De overste was* zijn „kinderen" op den terugweg tegemoet gereden. Wat 'n beste kerel tochHij had geen ransel op den rug, noch een zwaar geweer te torsen. Ook zijn regenmantel, dien hij natuurlijk om sloeg als 't begon te majemen, droeg hg zelf niet, doch deze we-d door een achter hem rjjdenden oppasser ge dragen. Bij meer dan één soldaat, en ook een aantal „hoogeren" (korporaals, enz.), hebben wg naar het nut van dezen tocht geïnformeerd, maar niemand kon inzien of er nut in zat zelfs voor legerdoeleinden om je zoo kapot te loopen. Een zeker deel der troepen kreeg dien dag een extra toelage vantien centen. Niet zonder tronie werd er door een sergeant bij ge- zogd dat men zorgen moest van dit geschenk niet dronken te worden. Een andere flauwe kul zijn de nachtelijke heide- oefeningen. Zij komen in den regel daarop neer, dat men, soms bij regen en wind, er des avond op uit trekt. Men gooit zich dan op de heide neer, en 's ochtends j tegen drie of vier uur maakt men de Ede'sche hoofd straat-bewoners wakker, als men terugkeert. Meer dan eens is het voorgekomen dat men jenever op dergelijke nachtelijke uitstapjes1, heeft medegenomen, zoekend de barre verveling te dooden. Wij zagen een aantal sol daten die om hun kepi een vies, goor lapje hadden gebonden, dat eens wit geweest is. Op onze belang stellende vraag antwoordde een Edenaar dat dit de „vijand" was. Mg dunkt als men dien in stikdonkeren nacht (soms moest men elkaar een hand geven om den koers te houden) aan dit gore stukje doek moet onder scheiden, moet men zich star kijken en toch niets zien. 't Komt er trouwens wat op aan. De nachtelijke „oefe ningen" hebben plaats gehad, 't geld is weggegooid... het vaderland kan weer gerust zijn. Er wordt maar raak verschoten Een tel-lustig man schap heeft dezer dagen uitgerekend dat een serie troepen in een uur of wat tgds voor meer dan duizend galden aan patronen verschoot. Wij fietsten eens naar den Harskamp en buiten het kamp staande zagen wij de mannen van zoo'n schiet oefening terugkomen. De leege dopsjes, waar de patronen in hebben gezeten, werden op lange houten tafels neer gelegd. Weldra daverde 't door het kampDoosjes moeten ingeleverd worden b\j den majoor. Onwillekeurig moesten wij glimlachen, om die zorg voor die doosjes, die nog geen V< cenfc Per stuk kosten, terwijl de inhoud van 75 cents waarde in een oogwenk naar de maan is. En dan te weten dat er eens een sergeant gedegradeerd is, omdat hij een jongen baas aanried, niet bg te teekenen, daar de dienst toch maar was„flauwe kul en poppen- kasterij." De majoor van een der bataljons te Ede had een nieuw paard verkregen. Dat beest was een weinig schichtig, en ietwat bevreesd voor het vuren. Om dit te verhelpen liet hij een geheel bataljon van 500 man 's avonds uittrekken en liet ze onder Lunteren aldoor maar met losse patronen schieten, om zijn paard aan het geweervuur te wennen. Als wij aannemen dat ieder man dien avond 20 cent verschoten heeft wat eerder te weinig is dan te veel dan heeft dat grapje het Rijk honderd gulden gekost. Na afloop zeide de majoor dat als het niet geholpen had, hjj 't nog eens een keer over zou doen. Zgn wjj goed ingelicht, dan heeft het optreden van enkele officieren, die het gebruiken van 's lands geld op zoodanige wijze toch wel wat erg bar vonden, een herhaling hiervan verjjdeld. Wij zullen het hier maar bg laten. Bovenstaande staaltjes doen duidelijk zien, hoe millioenen en millioenen jaar in en jaar uit worden opgebracht, om een stelletje „hoogeren" hun lust om soldaatje te spelen, dus om het leven van duizenden en duizenden te verpesten, te kannen doen botvieren. Huishoudelijke vergadering S. D. A. P. Wij vestigen de aandacht van onze leden op de huishoudelijke vergadering Zondag 6 Augustus te houden. Zie achterstaande advertentie. Ziekenhuis toestanden. Ons werd een ongeteekend schrijven toegezonden naar aanleiding van misstanden die in 't Ziekenhuis aan den Hofsingel, zoude bestaan. Naar aanleiding van dat schrijven, waarin doctoren en verpleegden met namen en adressen werden aange duid, hebhen wg een uitgebreid en alzijdig onderzoek ingesteld, waarvan wij het resultaat hier laten volgen. In de eerste plaats werd op een dag ia de vorige week de patiënten brood met margarine voorgezet, wat door deze geweigerd werd te eten, waarop die marga rine door twee doctoren werd geproefd en die dan ook verklaarden dat die margerine niet mocht worden gegeteD. De patië, ten kregen daarna betere boter, maar vol gens de verklaring der patiënten, den volgenden dag wéér margarine. Dit wordt door de doctoren ontkend. Deze beweren dat het z.g. mengboter was. Toen nu een 4-tal patiënten deze boter opnieuw lieten staan ontstond er een incident, wat tot gevolg had, dat hun door den behandelenden geneesheer kort en goed werd aangezegd, dat als vg zich niet wenschten te onderwerpen aan regelen en gewoonten van het ziekenhuis zij maar moesten vertrekken. De vrouwen (het waren vrouwelijke patiënten) hebben toen hun echtgenooten laten komen en zijn vertrokken. Een werd door den verpleegster bewogen om alsnog te blgven, wat dan ook gelukt is. Behalve deze margarine geschiedenis, schijnt er aan de voeding nog al meer niet in orde te zgn. Volgens verklaring van de patiënten bovenbedoeld bedraagt de portie vleesch, wanneer een patiënt geen extra voeding krijgt, wat alleen verstrekt wordt op voorschrift van den dokter, een ons voor vijf personen. Ook de groenten was van een hoeveelheid alsof de patiënten allen lilliputters zgn. Een der doctoren, door ons daarover gev:ragd, ver klaarde dat het hem wel weinig voorkwam, doch ont kende het niet beslist. Docter verklaarde, desgevraagd, dat hem over het algemeen de voeding voldoende voorkwam, in de groote steden is het beslist minder. Men moet niet vergeten,| aldus de docter, dat men in een ziekenhuis niet thuis is, dat men zich moet wennen aan regelen en gewoonten, dat in 't kort regle mentair gehandeld moet worden, dat wordt door de inwoners van Vlaardingen zeer slecht begrepen, en dan die finantiën Wij kunnen het de patiënten niet beter geven, willen wij met onze zeer beperkte inkomsten rond kimen. Hier moet ons wat van 't hart. In 't jaarverslag over 1607, van de Vereeniging voor Ziekenverpleging te Vlaardingen, en geteekend door J. van Schravendgk en K. A. Piortman, komt op blz. IB van bovengenoemd verslag het volgende voor Totaal der nitgaven f 11 661,23'. Totaal der inkomsten f 11.753,20'. Dat beteekent dus een voordeelig saldo van f91,97. Verder zegt het verslag Het batig saldo over 1906 was f 226,65 en over 1907 f91.97. Hierbij dient in 't oog gehouden dat in het laatstge noemde jaar (dus in 1907) door ons niet ten volle is beschikt over de gemeentelijke subsidie ad f 2500, maar daarvan f400 in de gemeentekas gebleven is. Hadden wg over het volle bedrag beschikt, dan zou onze reke ning nu sluiten met een batig saldo van f 491,97. Verder blijkt uit bovengenoemd verslag bovendien nog, dat ten bate van het Ziekenhuis een bedrag van f 932,30 op de spaarbank is gedeponeerd Volgens verklaring van der dokters, wordt door het geheele bestuur bij de Hoofdverpleegster steeds op be zuiniging aangedrongen. Ook verklaarde de dokter dat finantieele commissie aanmerkingen had gemaakt over de dure huishouding. Op bezuiniging aandringen en geld in kas houden ten kosten der voeding der patiënten is ons wel wat kras. Margarineboter aan de patiënten voorzetten, en de be schikbare gelden niet ten volle gebruiken! het komt ons voor dat zulks wel wat ver gaat. Wij zouden de heeren dan ook in overweging willen geven de Gemeentelijke subsidie ten volle te gebruiken en desnoods op verhooging der subsidie aan te dringen, zoo ooit dan is dat geld hier zeker goed besteed. Ook wat betreft de behandeling die de patiënten moeten ondervinden van de Hoofdverpleegster, is ook niet in alle opzichten zooals men die van een dergelijke dame mag verwachten. Mevrouw treedt te veel als heerscheres op, begrijpt blijkbaar het onderscheid niet voldoende tasschen haar vroegeren en tegenwoordigen werkkring. En al moge zij aan zichzelf nog zulke strenge eischen stellen, het komt ons voor dat zij diezelfde strenge eischen nog niet aan anderen, in dit geval aan de patiënten mag stellen. Wij dringen er dan ook op aan, dat, behalve controle op de uitgaven, die nu reeds plaats vindt, ook b.v. een commissie uit den Raad wordt benoemd, en aan het Bestuur van het Ziekenhuis wordt toegevoegd; gaat de zaak dan niet zco als het moet gaan, dan kunnen ten minste deze personen in 't openbaar ter verantwoording worden geroepen. Glas- en Aardewerkers. Door de afdeeling Vlaardingen van bovengenoemde Bond wordt op a.s. Zondag 2 Augustus een openbare vergadering belegd ter bespreking van het Arbeidscontrakt. De verga dering wordt gehouden des morgens te 10 uur op de bovenzaal vrn De Bruin. Als spreker zal optreden onzen partijgenoot A. W. Hejjkoop van Rotterdam. Het is zeer toe te juichen dat ook de glasblazers over het Arbeidscontrakt een openbare vergadering hondenhoe meer men van die wet weet hoe beter. Wg wekken dan ook al onze lezers op deze zeer leerzame vergadering te bezoeken Entree en Debat zijn vrij. Plaatselijk Vereenigd. Dezer dagen werd een door het hoofdbestuur van den Algemeeneu Neder- landschen Timmerliedenboud geteekend manifest ver spreid met bovengenoemd opschrift. Het manifest stelt in een zeer duidelijk betoog uitéén, dat plaatselijke organisaties weinig of niets kunnen presteeren ten voordeelen der arbeiders. Als voorbeeld haalt zjj aan het geval Kerseboom. Deze patroon liet toch 7 ct. per uur t beneden het plaatselijk loon werken, zonder dat men van de plaat selijke Timmerliedenvereeniging iets hoorde. Het manifest dringt verder op krachtige landelijke organisatie aan en eindigt met de mededeeling dat zij binnenkort een poging zullen wagen een afd. van den Alg. Ned. Tim. Bond op te richten. Wij hopen dat zij zullen slagen. Hag dat Bij deze warme dagen is een tochtje op onze rivieren een zeer gezochte uitspanning. De vorige week werd door het Rijkssurveillance stoomschip „Argus" een pleiziertochtje op de rivier gemaakt, de Rotterdamsche havenwerken werden beizocht en het s.s. „Rotterdam" bezichtigd. Het was de Vlaardingsche Bourgeoisie bg uitstek die dit uitstapje meemaakte. Wat wg willen vragen is dit: mogetf menschen die dubbel en dwars een boot kunnen betalen een RVjks- vaartuig aan den dienst onttrekken tot hunne persoonlijke genoegens Op Zondag 23 Augustus a.s. word^ te Rotterdam een meeting gehouden voor den wettelijken 10 urendag en Algemeen Kiesrecht. Aan de meeting is ver bonden een optocht met zang, muziek en ontplooide banieren. Men houde dien dag vrij om naar deze betooging te gaan. Concert „Voorwaarts." Vorige week Don derdag gaf de muziekvereeniging van dien naam op het veld van Flardinga een concert dat volgens het oordeel van zeer velen zeer in den smaak is gevallen. Er wa^ blijkbaar ernstig gestudeerd, want de nummers die ten gehoore werden gebracht, werden fraai uitge voerd, zoodat het inderdaad een genoegen was daarnaar te luisteren. Een talrijk opgekomen publiek bewees ook thans weer dat de concerten wel in den smaak vallen. En „Voorwaarts" heeft getoond wat zij bij ernstige studie vermag. Laat zij op dien weg voo tgaan. Om van te leerenx) Als wij de arbeiders oproepen zich te organiseeren in vak- en politieke organisaties ter verkrijging van lotsverbetering, dan wijzen wg hen ook tegelijkertijd op het feit dat de werkgevers hen in dezen reeds lang voorgingen, omdat door hen veel beter dan helaasdoor de arbeiders begrepen wordt welk een krachtsontwikkeling door organisatie ontplooid kau worden. Een geval van recenten datum, waarin ook een onzer grootste plaatselijke industrieelen betrokken is, nl. de heer Hummelinck, wenschen wij hier even te vermelden als navolgenswaardig voorbeeld voor de arbeiders. Kort geleden is nl. opgericht een vereeniging van fabrikanten in het zuivelbedrijf, waartoe ook de heer Hummelinck, vertegenwoordigende de fabriek van melk producten „Hollandia" alhier, is toegetreden, en waarvan het doel o. m. ook is de belangen der leden te bevor deren. Dat is natuurlijk hun recht, maar zouden de betrok ken arbeiders nu ook niet verstandig doen het goede voorbeeld van hun patroon te volgen door zich eveneens te organiseeren Ons dunkt wat de heer H. zélf doet, zal hij toch in zgn arbeiders niet afkeuren 1) Vorige week blijven liggen wegens overvloed van copie. Red. „Moker."

De Moker | 1908 | | pagina 3