Aan het Nederlandsche Proletariaat! No. 23 ZATERDAG 8 Augustus 1908. 8e Jaargang. ORGAAN der Afd. Schiedam en Vlaardingen der Sociaal demokratische Arbeiderspartij. Medeburgers! Croote Demonstratie voor het Algemeen Kiesrecht, te 's-Gravenhage, Wij eischen onze burgerrechten! willen Algemeen Kiesrecht! De Moker Aan de arbeiders in Nederland ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per kwartaal j j- VOoruithetaling. franco per post 30 cent Losse nummers 2 cent. Bureau van Bedaktie Gebouw „CONSTANTIA", Hoogstraat. Bureau van Administratie Rlioonschestraat 7boven ADVERTENTIEN: 3 cent per regel. By abonnement belangrijke korting. Stukken ïoor 't eerstvolgend nummer moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 uur in het bezit der Redactie zijn. Krachtens besluit van het jongste Partijkongres der Sociaaldemokratische Arbeiderspartij in Nederland, genomen mede op wensch van de jaarvergadering van het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigiugen, en gesanctionneerd door het beslait van het Algemeen Kiesrecht-Comité, om zich te ontbinden, is de leiding der beweging tot het verkrijgen van het algemeen kiesrecht, over gegaan in hahden der S. D. A. P. Die taak- is door ons aanvaard, omdat onze partij er hare eer in stelt het wapen te zijn "waarmee de arbeidersklasse voor hare politieke rechten strijdt. Die taak is door ons aanvaard omdat ook wij erkennen dat in het huidige stadium dit de meest praktische regeling was, wijl toch de weinige burgerlijke elementen die in ons land van de beweging voor algemeen kiesrecht zich iets aantrokken, voor en na zijn afgevallen en het proletariaat dit stuk strijd als zoovele andere, voortaan met eigen kracht heeft te voeren. Daarom aanvaardt de S. D. A. P. de leiding dezer kiesrechtbeweging en belooft hare beste krachten te zullen geven om het Nederlandsche proletariaat ten spoedigste te doen deelen in het voornaamste politieke recht, in Nederland tot nog toe door de regeerders met blijkbare weerzin aan slechts een deel van onze klasse gegeven, doch met evenveel hardnekkigheid aan honderdduizenden arbeiders, en aan alle vrouwen, onthouden. Arbeidersklasse in Nederland: Konden wij het vorig jaar hoopvol er op wijzen dat de tegenstand tegen de verleening van het kiesrecht aan onze klasse, door de in de kringen der regeerders heerschende verwarring, voor een goed deel gebroken was en onder de toen regeerende partijen het besef begon te leven dat het niet langer vol te houden was de arbeidersklasse in Nederland lager te schatten dan in de meeste andere landen der beschaafde wereld geschiedt, de verwisseling van regeerders die wij sindsdien hebben gehad, dwingt ons tot nog grootere waakzaamheid en krachtiger strijd. Bovendien staan wij het volgend jaar voor algemeene verkiezingen, waarbij onzerzijds het eerste parool zal moeten zijn Hier met het Kiesrecht! De kiesrechtsteen rolt, doch de pogingen om hem tot stilstand te brengen ont breken niet. Het een met het ander maakt dat het dringend, zeer dringend noodig is, dat de stem van de arbeidersklasse thans duidelijker klinke dan ooit te voren. En daarom richten wij dit jaar een nóg dringender oproep tot u om mede te werken aan de die dit jaar zal gehouden worden op ZONDAG 13 SEPTEMBER a s. De demonstratie zal bestaan uit een openlucht-meeting, waarna optocht. Twaalf sprekers zullen het woord voeren. Meeting en optocht zullen door tal van muziekkorpsen opgeluisterd worden. Arbeiders in Nederland Deze demonstratie, gehouden in de plaats waar de regeering is gevestigd, moet een kolossale zijn. De wil der arbeidersklasse moet zich zóó manifesteeren, dat niemand het meer wagen durft langer de verantwoordelijkheid op zich te nemen van de onmondigverklaring van honderdduizenden medeburgers, die door gemis aan politieke rechten moeten boeten voor de misdaad arm te zijn. Wij, arbeidersklasse, hebben het kiesrecht noodig om het in den politieken strjjd te gebruiken voor de verheffing onzer klasse uit armoede en bestaansonzekerheid, haar te redden uit onkunde en uitbuiting. Wie dat hooge ideaal wil dienen, voor dat verhevene doel strijden, hjj spanne z\jn krachten mede voor de verkrijging van het eerste politieke recht, Het Kiesrecht, aan mannen en vrouwen Met te meer klem eischen wij thans de kiesbevoegdheid, omdat het nu waarlijk lang genoeg heeft geduurd dat de regeeringen hun volslagen machteloosheid doen bljjken op sociaal gebied. De eene treedt af en de andere op en zelfs aan de ergste misstanden wordt niet geraakt. Zelfs weet men den ergerlijken toeleg der bezittersklasse om de bestaande sociale wetten als de ongevallenwet en de woning wet, te verknoeien en onuitgevoerd te laten, niet te weerstaan en dreigt thans op sociaal gebied eer reaktie dan dat er krachtigen vooruitgang voor de deur staat. De arbeidersklasse heeft tegenover dat stelsel van stilstand en onwil haar eigen wil en wenschen te stellen, doch met de macht er achter om ze door te voeren. En om die macht te vormen is het algemeen kiesrecht noodzakelijk. Op dus, ten strijd voor de politieke vrijmaking der arbeidersklasse! Op, naar den Haag! Toont door met duizenden en duizenden te komen, uwe eenheid van will n en kunnen! Komt uit Noorden en Zuiden, van Westen en Oosten, komt en laat 't klinken, onweerstaanbaar en onverbiddelijk: Het Part ij bestuur der S. D. A. P. W. H. VLIEGEN, Voorzitter. J. G. VAN KUIJKHOF, Secretaris. W. P. G. HELSDINGEN. M. MENDELS. J. H. SCHAPER. H. SPIEKMAN. F. M. WIBAUT. Amsterdam, 25 Juli 1908. is eiken Zaterdag verkrijgbaar: Te Schiedam: Beierlandschestraat 1. Nienwsticht N. Z. 32. Zalmstraat 22. „Constantia", Hoogstraat. Te Vlaardingen: Markgraafstraat 20. Aan bovengenoemde adressen worden ook abonne menten aangenomen. De abonné's worden verzocht bij adresverandering daarvan kennis te geven aan de Administratie. beitje te storten. De Penningmeester zal om half negen in „Constantia" zijn. De Zaaier, Bond van jonge arbeiderspers) in Nederland) afd. Schiedam. A.s. Zondag 9 Augustus des 's morgens 11 uur huishoudelijke vergadering in Constantia. Het Bestuur. Den Haag, 13 September. Reiskas-Betooging. Een ieder, welke wenscht deel te nemen aan deze reiskas, kan Zaterdagavond al beginnen met z'n dub- Kameraden De strijd tusschen den Bond van Sleepbooteigenann en den Bond van Machinisten en Stokers is snel be slecht. De onderkruipers kwamen, dank zij de malaise, die overal heerseht, in grooten getale op. Deze strijd der arbeiders is dus verloren door toedoen van mede arbeiders. Thans staat de Bond van Machinisten en Stokers voor de noodzakelijkheid om een groot aantal slacht offers te steunen. Eenige honderden hoofden van gezinnen staan nog op straat en het is te voorzien dat bjj de slapte in het bedrijf en het te werk stellen der onderkruipers dit nog geruimen tijd zal duren. Deze flinke kerels, die met moed in den strijd gingen om hunne organisatie te behouden es de pogingen der patroons om hunne positie te verslechteren af te weren, mogen niet worden overgelaten aan den honger. Wij doen hierbij een krachtig beroep op u om steun te verzamelen zooveel als in uw vermogen is en ver zoeken u zoo spoedig mogelijk uw bijdrage te willen zenden aan het bureau van den Bond van Machinisten en Stokers in Nederland. Het Dageljjksch Bestuur van het N. V. V. HENRI POLAK, voorz. J. OUDEGEEST, secr. Giften worden ingewacht bij den Penn. van den S. B. B., Gebouw „Constantia" en bjj de Administratie van dit blad. Provinciale Openlnchtmeeting. Zondag 23 Augustus a.s. zal er te Rotterdam van wege de federatie S. D. A. P. en den Rotterdamschen Bestuurdersbond een openluchtmeeting worden gehouden voor Vakorganisatie, Wettelijken 10-urendag en Algemeen Kiesrecht. Iedereen moet dien dag naar Rotterdam naar de meeting. Vereenigingen, welke geen uitnoodiging mochten ont vangen, verzoeken wij toch hun deelname niet te ont- zeggen. Wij moeten in grooten getale aanwezig zgn als voor- DE MOKER

De Moker | 1908 | | pagina 1