Mevrouw SGHAMLE, -== HET tolk - I CS! NIEUW M ALTH.B0ND DE NOTENKRAKER Bureau voor Arbeidersrecht. Hugo de Grootstraat 91 Adverteert in „DE MOKER", Ingezonden. DE ZOETE TOKO. DE ZOETE TOKO, AII e voorbehoedmiddelen van den N. M. Bond zijn in groote sorteering ver krijgbaar tegen de goed koopste prijzen bij Afdeeling SCHIEDAM, DAGBLAD VOOR DB ARBEIDERSPARTIJ. 10 cent per week; f].30 per kwartaal 15 cent per week; fl.95 per kwartaal geraamd op f28600.waarvan ongeveer Vs door de gemeente zal moeten gedragen worden. 'tls intnsschen maar te hopen dat die zeevischhal levensvatbaarheid zal blijken te bezitten, anders is het zonde van de centen. Daarna kregen we de verordening regelende de jaar wedden der onderwijzers aan de orde. Zooals men weet, zijn de gemeenten verplicht door het salariswetje-Rink dit jaar de salarissen te herzien. Vandaar deze nieuwe voorstellen. Laten wij maar aan stonds zeggen dat de oppositie die tegen de voorstellen van Burg. en Weth. gevoerd werd, zeer zwak was. Zoowel Hoogendijk als Hoogerwerf bleken de zaak niet voldoende onder de knie te hebben, terwijl de Witte bericht gezonden had door nitstedigheid de daarop betrekking hebbende stukken niet voldoende te hebben knnnen bestudeeren en alzoo niet aanwezig zou zijn. Diens afwezigheid werd dan ook scherp gevoeld én, zooals wij reeds opmerkten, door het onvoldoende be slagen ten \js komen van Hoogendijk en Hoogerwerf, èn door het strafie optreden van den Voorzitter, die blijkbaar een stevige oppositie verwacht hebbende, nu bofte dat De Witte afwezig was. Dat was reeds dadelijk merkbaar, toen door Hooger werf en ook door Hoogendijk werd voorgesteld deze verordening in een volgende vergadering te behandelen en ook toen door beiden gepoogd werd het verschil der salarissen tusschen de klasseonderwijzers en de hoofden kleiner te doen zijn als voorgesteld werd. De Voorzitter verklaarde al direct dat van Burg. en Weth. geen cent méér te verwachten was en dat ook uitstel door hem beslist ontraden moest worden. De geheele verordening werd dan ook ongewijzigd vastgesteld. Toch dienen nog enkele trucjes van een tweetal christelijke raadsleden even belicht te worden. De heer De Bordes toch kwam op het eigenaardige idee om voor te stellen dat eerst dan deze verordening van kracht zou zijn indien ze ook door Gedeputeerde Staten was goedgekeurd Zoo'n oolijkerd toch, die De BordesEn zuinig als het de gemeente-financiën betreft asjeblieft Wat is toch de zaak. De meerdfere subsidie die door het salariswetje-Bink aan de gemeenten wordt uitgekeerd is ingegaan met 1 Januari 1908. En het voorstel van Burg. en Weth. luidde, indien het aangenomen was, het terugwerkende kracht te verleenen, dus de verhooging der salarissen met 1 Januari 1908 te doen ingaan. Wat natuurlijk logisch was. Wat de heor De Bordes dus wilde was niets anders dan het geld dat de gemeente van 1 Januari tot dan toe, wanneer Ged. Staten de verordening hadden goed gekeurd, reeds voor verbetering der salarissen ontvan gen hadden, niet aan de onderwijzers uit te keeren, maar het eenvoudig in de gemeentekas te storten Een christelijk voorstel inderdaad. Gelukkig was de Voorziter en ook de Raad niet org ingenomen met deze zakkenvullers-methode het werd verworpen. Verder drong de heer. De Bordes, nu ook een regeling werd getroffen over de uitbetaling der jaarwedden bij ziekte, er op aan dat bij sollicitaties overlegging van attesten of bij vacatures keuring van sollicitanten zal worden gevorderd. De Voorzitter beloofde over weging toe. Principieel moge dit juist zijn practisch zal daarin zeer kiesch gehandeld dienen te worden, daar het anders hierop neerkomt dat de toch reeds lichamelijk zwakken dan nog meer de dupe worden van onze o zoo voorbeeldig ingerichte maatschappij. Over ditzelfde punt, uitkeering der jaarwedde bij ziekte, deed ook de heer De Heer nog een duit in het zakje. Die vroeg n.l. hoe het zou gaan wanneer een onder wijzer ziek werd door eigen schuld en bij gehuwde onderwijzeressen bij bevalling. Dit heer speelde zeker de simulatie die de arbeiders voorwenden inzake de Ongevallenwet, parten. Blijkbaar had hij ook wel eris gehoord van die arbeiders die, om toch maar van de Ongevallenwet te trekken, zich uit een dakgoot laten vallen of die een stelling zwak in elkaar zetten, met de stille hoop dat dan het zaakje uiteen zou vallen en dan met gebroken armen of beenen thuis gebracht worden, alleen maar om uit de Onge vallenwet te trekkenWij zeggen daar had hij zeker wel eens iets van gehoord. De Voorzitter stelde hem echter aanstonds gerust. Hp was van meeuing dat, evenmin als de heer De Heer graag ziek was, dat óók de onderwijzers daar niet naar zouden streven. De heer De Heer kon het daar voorloopig mee doen. En hiermede is het belangrijkste der discussies aan gestipt. Wat ons echter ook nog opviel was, dat bij het voorstel van de Commissie voor Financiën tot goed keuring van de rekening van de vereeniging voor zie kenverpleging, niemand der raadsleden den voorzitter vroeg wat er van aan was van de feiten door ons in ons voorlaatste nummer over de verpleging der zieken medegedeeld. Ons dunkt dat de zaak te ernstig is om dat maar zoo blauw blauw te laten. Het geldt hier toch een goede behandeling der armste zieken, die gezond zijnde toch al zooveel ontbering moeten lijden, zoodat men waarachtig niet ten koste van hen de gemeentekas behoort te stijven. Gelijk papegaaien. Naar ons ter oore kwam, en ook in de plaatselijke pers werd dat de vorige week bevestigd, gaan de besturen van de „christelijke" werk lieden-organisaties zwanger van het plan een christeljjken bestuurdersbond op te richten. Indien dat werkelijk zoo is, dan blijkt er voor de zooveelste maal uit dat de broederen eerst dan in actie komen indien van onze zijde reeds in dien geest is werkzaam geweest. In het begin van dit jaar toch kwam hier ter plaatse een Bestuurdersbond tot stand, en nu er een is, nu komen ook de broederen met zulk een plan voor den dag, Natuurlijk niet om de zelfstandige arbeidersbe weging tusschen de beenen te loopenO neen 't Zijn me toch echte kapitalistendienaars Kiesrechtbetooging. In de huishoudelijke vergadering van de afd. Vlaardingen van den Bond van Miliciens enz., de vorige week Donderdag gehouden, is besloten zich te doen vertegenwoordigen op de kies- rechtbetooging, en werden als afgevaardigden daarnaar aangewezen Henneveld en Brouwer. Bravo Ook de afdeeling van de S. D. A. P. wees reeds twee afgevaardigden aan. Laat ook van de vakorganisaties niemand ontbreken. Meer dan ooit dient thans èn door officiëele verte genwoordiging èn door sterk persoonlijk bezoek gewerkt te worden, dat de meeting van thans een reuzendemon- stratie worde. Meeting Rotterdam. De Vlaardingsche Be stuurdersbond zal zich op deze meeting, Zondag 28 Augustus te houden, doen vertegenwoordigen door twee afgevaardigden en de bij hem aangesloten organisaties zoo mogelijk afzonderlijk ook. In verband hiermede wekken wij den meetinggangers op zooveel mogelijk met den trein die 10.15 (spoortijd) van hier vertrekt, mee te gaan. De meeting toch begint 12 uur en van Delftsche Poort naar het meetingterrein (Woudestein, bij de Onde Plantage) is bijna een uur loopen. Dus de aangegeven trein is de meest verkiese- ljjkste. Solidariteit. De afdeeling Vlaardingen van den Bond van Glas- en Aardewerkers gaf in hare laatst gehouden huishoudelijke vergadering weer blijk dat de solidariteit voor hare mede-arbeiders geen holle frase is. Er werd nl. besloten tien gulden uit te trekken voor de slachtoffers van de staking der machinisten eu stokers. Goed zoo. Wie volgt? Arb.-Muziekv. „Voorwaarts." A.s. Woensdag zal door onze muziekvereeniging in de theetuin „De Melkkop" te Maassluis een concert gegeven worden. Hetzelfde programma, dat de vorige maand voor „Flar- dinga" zoo keurig werd uitgevoerd, zal ook daar afge werkt worden, zoodat men zich daar niet te beklagen zal hebben. Vrije dagen. Mijnheer de Bedakteur, Beleefd verzoek ik u een plaatsje voor onderstaande regelen. In uw blad van 1 Augustus komt een stukje voor over het verzoek van den K. v. A. Het heeft mij evenwel verwonderd toen ik daaronder aangehaald zag het uitgaan van het personeel van den Hr. Kranen. Voor zoover ik weet, is dit de eenige patroon die de brandersknechts ten minste iets geeft. Wat dat zingen en nitdosschen aangaat, wij hebben elkander niet afge vraagd of het lied wel verüeffend zou wezen, en daarbij gingen wij niet naar een begrafenis. Neen, veeleer dacht ik dat hieronder gehoord had, toestanden welke bijv. bjj den Hr. Windhorst, Kroes, e. a. heerschen. Laten wij eens een kijkje nemen bij den Hr. Windhorst. Deze menschen moeten werken van Maandag lVa v.m. tot 11 x/s of 12 uur. Maandagavond 8 uur begint de arbeid weer tot den anderen dag 101/, of 11 uur, de geheele week door tot Vrijdag. Dan van Vrijdagavond 8 uur tot Zaterdagavond 6 uur, met een paar uren rust en dan tot slot van Zondag ongeveer 3 uur tot 8 of 8V2 uur, als tenminste de machine niet schoongemaakt behoeft te worden, want dan wordt het 11 uur of 11 Va uur, waarna men des namiddags om 1 uur nog eens begint tot ongeveer 2y3 uur. Ziedaar arbeiders de toestanden in zoo'n fabriek. En dan (ben ik wel ingelicht) staat de patroon geen „vrije beurt" meer toe omdat dit te veel werk is voor zijn boekhouder. Wat moeten deze menschen wel genieten, den ge- heelen zomer door vrij van 11 of 12 uur tót 's avonds 8 uur. Daarom arbeiders, organiseerd u, want denkt niet als gij zelf de handen niet aan de ploeg slaat de patroon iets zal doen om hierin eeninge verandering te brengen. Daarom sluit u aan bij den Bond van Brandersknechts, U, M. d. R., dankend. Een georganiseerd arbeider. STEUNPENNING. Schiedam. K. 2 cent; De Moker 10 cent; Overschot 10 cent; F. F. 5 cent. I n d e b u s. A. 10 cent; B. 10 cent; C. 10 cent; D. 10 cent; E. 10 centF. 9 centG. 1 cent. Verkiezingsfonds. v. d. B. 7 centZet maar wat 10 cent. Nieuwstraat 28. GEOPEND: 's WOENSDAGSAVONDS van 8V310 uur. TARIEF Voor leden van bij den Schied. Bestuurdersbond aangesloten vereeni- gingen f 0.10voor anderen f0.30. BROERSVELD 25—27. Koek, Chocolaad en Suikerwerken. Frou-Frou Wafels 12 ct. per ons. Java 10 Brusselsche 12 Wijn 10 Zeer lekker en verfrisschend. Verschillende fijne soorten Drops (znur) en IJsbonbons. Aanbevelend, Voor 10 gulden aan bons wordt 40 cent terugbetaald. ROTTERDAM. Bovenhuis. verstrekt kosteloos alle inlichtingen den Bond betreffende, Adres: Oosterstraat 54, waar tevens de gedipl. deskundige, Mej. E. H. VAN DER MEER, dagelijks is te ontbieden en AULE middelen van den Bond voor de leden tegen kostenden prijs verkrijgbaar zijn. Voor niet-leden tegen een kleine verhooging. HET BESTUUR. ABONNEERT U Op of met politiek-satiriek weekblad met teekeningen van ALB. HAHN. Het abonnement op „De Notenkraker" alleen kost 90 ets. per kwartaal. Afzonderlijke nummers 7 Va ct. Vraagt proefn.8 dagen gratis toezending, BUREAUXKEIZERSGRACHT 378, AMSTERDAM. Men kan zich abonneeren bij St. KLEPKE, Helenastraat 16. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Copieën worden niet teruggeven.

De Moker | 1908 | | pagina 4