No. 26. ZATERDAG 29 Augustus 1908. 8e Jaargang. ORGAAN der Afd. Schiedam en Vlaardingen der Sociaal demokratische Arbeiderspartij. Stukken voor 't eerstvolgend nummer moeten uiterlijk WoMsdag a.s. 's middags 12 nnr in het bezit der Redactie zijn. De Moker Aan de Postabonnees Aan de Stadsabonnees Uit de Afdeeling. Het Gentsche stelsel van verzeke ring tegen werkloosheid Koninginnefeest, ABONNEMENTSPRIJS: Bureau van Redaktfe ADVERTENTIEN: 25 cent per kwartaal j Mj vooruithetaimg. franco per post 30 cent j Gebouw „COIfSTAlYTIA", Hoogstraat. Bureau van Administratie 3 cent per regel. Losse nummers 2 cent. Rhoonscliestraat 7boven Bij abonnement belangrijke korting. is eiken Zaterdag verkrijgbaar: Te Schiedam: Beierlandschestraat 1. Nieuwsticht N. Z. 32. Zalmstraat 22. „Constantia", Hoogstraat. Te Vlaardingen: Markgraafstraat 20. Aan bovengenoemde adressen worden ook abonne menten aangenomen. De abonné's worden verzocht bij adresverandering daarvan kennis te geven aan de Administratie. Met 1 September begint het nieuwe kwartaal Gij zoudt het werk der administratie verlichten, indien het abon nementsgeld vóór 15 September opgezonden wordt per postwissel. Na den 15en wordt per postkv itautie over het abonnementsgeld beschikt. De Administratie. Met 1 September begint het nieuwe kwartaal. De volgende week zal de looper de kwitanties aanbieden. De Zaaier (Bond van jonge arbeiders(sters) in Nederland) Afd. Schiedam. Wandeltocht op Zondag 30 Aug. des morgens te 7 nar van Constantia. Het Bestnnr. Hoe misbruiken te weren? Ik geloof dat er velen onder n eene tegenwerping gereed hebben, en wel dezewerkloosheid is iets, dat moeilijk te controleeren valtmisbruiken zijn daarbij gemakkelijkhoe handelt men om te beletten dat de gemeentelijke toelagen eene gelegenheid worden tot verkwisting, tot bedrog Het antwoord daarop is, dat het toezicht op afdoende wijze en schier van zelf plaats heeft. Elke bjjslag van stadswege verleend aan den georganiseerden werklooze, heeft tot voorwaarde een, op zijn minst even-groote en bijna altijd grootere, aanspraak op uitkeeriDg uit de kas der vakvereeniging, die, als men er de leden zonder controle uit liet putten, snel zou zijn uitgeput. De belangen der vereenigingskas en de wederzpdsche controle der leden beschermen alzoo afdoende de open- hare kas tegen het hunkeren van werkloozen naar stedelijken giften. Ons fonds wordt zoo een echte onderlinge verzeke ring. Als hierbij misbruik moest aangetroffen worden, dan zou daarvoor noodig zijn, dat het geheele bestuur der vakvereeniging in het. complot was. Voor hen, die die besturen, waarin soms heftige, maar meest altijd eerlijke mannen zittiDg hebben, en hunne samenstelling kennen, is deze onderstelling eene onmogelijkheid: te meer, daar er te Gent in al de vakken vereenigingen zijn van verschillende politieke kleur, die zeer (vijandig tegenover elkaar staan en die door hare leden weldra op de hoogte zouden gesteld worden van de minste verkeerde toepassing van het reglement, voorgekomen in een vereeniging van een der andere partgen. Zij laten het ons weldra in verontwaardigde termen weten Het zijn gewoonlijk nietigheden. Ook kan ik verzekeren, dat geen stelselmatig misbruik ons is gebleken te be staan wij, burgers, zijn soms verwonderd te vernemen, om welke betrekkelijk nietige redenen de uitkeering wegens werkloosheid voor sommige leden is gestaakt geworden. Desniettegenstaande is het maar al te zeker, dat ge brek aan controle onvermijdelijk misbruik na zich sleept. Ook is onze secretaris-penningmeester verplicht om in de boeken der vereenigingen de ons verstrekte opgaven na te zien en de juistheid der opgegeven cijfers te controleeren. De bijzonderhec en dezer controle zouden een nadere uiteenzetting van onze boekhouding en onze tabellen noodig maken. Daarvoor is het hier de plaats niet, maar ik ben volgaarne bereid, indien een van u te Gent zou willen komen, alles tot in bijzonderheden uit te leggen en aan te wijzen. Doel van het Warkloozenfonds. Het werkloozenfonds heeft dus niet tot doel om zelf de verzekering tegen weikloosheid te organiseeren, maar alleen om de toepassing van die verzekering in den boez m der vakvereeniging te bevorderen. Gelijk wij gewenscht hadden, dat het zou worden, is de verhouding tusschen het bedrag der stedelijke toelage en dat der uitkeering van wege de vakvereenigingen gunstig geweest. Te Gent, zijn het de werklieden, die het groot>te deel der uitgekeerde gelden uit hun eigen kassen betalen. Op 100 fr. uitkeering aan de werk loozen, die aangesloten zijn bij het werkloozenfonds, waren fr. 75 in 1901, fr. 72 in 1902 en iets meer dan fr. 60 in 1903 persoonlijke bijdragen uit de groepen der belanghebbenden zeiven Men mag aannemen, dtwanneer de bijslag sji of zelfs maar 3/8 der kosten van de werkloozen verzekering voor rekening van belanghebbenden laat, die verzekering geen hoopeloos werk is, vooral wanneer men nagaat, dat de stedelijke werkloozenverzekeringea gewoonlijk veel minder gunstige resultaten opleverenzoo dragen de belanghebbecden te Bern 14 pet. van de kosten, te Dyon 25 pet., te Bologne 30 pet, enz., waartegenover te Gent 70 pet. ongeveer. De bijslag wordt natuurlijk slechts toegekend aan diegenen, die slachtoffers zijn van gedwongen werk loosheid, niet aan werklieden, die vrijwillig of gedwon gen staken, niet aan hen, die door hunne patroons zijn naar huis gezonden tengevolge van een geschil. Ook Diet aan ouden van dagen, aan invaliden en aan de slachtoffers van een ongeval. Dezen kunnen zonder twijfel allen medelijdenswaard zijn, maar zij kunnen niet door middel van werkloozenverzekering ondersteund worden Wat betreft de uitbreiding, die de werkloozenverze kering te Gent verkregen heeft, hebben wij volkomen het gewenschte doel bereikt, en de verzekering tegen werkloosheid breidt, zich nog uitieder jaar zien wij nieuwe vereenigingen dien verzekeringsvorm inrichten, ieder jaar ook zien wij nieuwe verzekeringskassen de verzekering uitbreiden, hetzij door verhoogmg van het bedrag der nitkeering, hetzij door verlenging van den duur van onderstand. (Slot volgt) De Schiedamsche burgerij is uitgenoodigd op 31 Augus tus feest te vieren, en wij twijfelen er geen oogenblik aan, of zeer velen zullen aan de uitnoodiging voldoen en Maandag a. s. meê-dollen. Waarom niet? Of de koningin jarig is, och er zijn er wel onder de feestvierenden die zich er blij mede kunnen maken, maar er zijn er niet minder, wien 't niks kan bommen, of de koningin of een ander jarig is, en die er vrede bij zouden hebben al was er geen mensch op 31 Augustus jarig, als ze maar een lol-dag hebben. En je vindt ze d'r onder, nog van alle richtingen, je vindt ze d'r onder die zelfs alles behalve konings gezind zij i; die in alles socialistisch denken en gevoelen maar die meê-doen, desnoods óók'n strik of een kokarde op jas of vest dragen, om de enkele gewichtige reden, dat vrouw, of moeder, of tante of buurvrouw het zoo graag wil. Eu ze zijn er misschin wel onder te vinden die den 5en Juli wel veel om een meeting voor vakorganisatie dachten, maar er niet waren, ook al omdat anderen het liever niet hadden. Dat zijn oranje-klanten van lik-me-vestje en kerels waaraan men zich meêr ergert dan aan een Kaat Mossel. Waarom Wat is er tegen, aan een Oranjefeest mee te doen D'r zijn er zooveel, die meekampen in de wedstrijden en al, die toch niet zulke warm-loopers voor het koning.-chap zijn. De verjaardag van de Koningin op zichzelf heeft weinig beteekenis. De bedoeling van deze „feesten" schuilt wat dieper. Onze samenleving is een klasse-maatschappjj, in welke de kleine klasse die veel geld bezit alleen-heerschend is. O, 't zijn maar zoo w inige die het lot van allen in handen hebbenhet zijn maar zoo weinigen die alle kolenmijnen bezitten en de kolen zoo duur verkoopen als zij willen. Het zijn maar zoo weinigen die de transport beheerschen, die de glas-, de metaal-, de textiel-, de diamant- en schier iedere industrie beheer schen het zijn maar zoo weinigen die de geldmarkt zóó dwingen dat een malaise over geheel de wereld dood en verderf verspreidt. 't Zijn maar weinigen maar ze vormen een inter nationale macht, door hun trusts, hun kartels, welke door hun politieken invloed overal en ten allen tijde het veroveren van een almacht bevorderen. En daarvoor hebben ze instrumenten. Daarvoor dienen regeerders, die door allerlei wetten en maatregelen voor den heiligen eigendom en de verdere belangeD der geldprossen hebben te zorgen. En daarvoor hebben ook de regeerders weer hun in strumenten in het militairisme, in politie en justitie, in schoolmeesters en geestelijken, die de een met lessen en preeken over moraliteit, door den ander wordt aan gevuld met sabelslagen en gevangenisstraf en desnoods met bajonetten en als ook deze tekort schieten, met scherp te zorgen dat 't „rustig" en „ordeljjk" blijft in de maatschappij en geen wanklanken worden gehoord in 't vreugdegezang der geldschrapers. En diep beneden liggen de massa's, die uit de schachten, in de glasfabrieken, in de ijzergieterijen, aan de weef touwen, aan de slijpsteen de rijkdommen der aarde voort brengen, ze in en uit de groote zeekasteelen laden om ze te verspreiden over de aarde. Diep beneden liggen ze, wentelend in een poel van erbarmelijke ellende. Gekromd gaan ze onder de striemen van alle soort van slavendrijvers, die op hun beurt óók weer gedreven worden door wie weer boven hen zijn. Afgemat zijn ze door te harden en te langen arbeid; uitgemagerd en ellendig zien ze eruit, omdat hun lichaam de verbruikte kracht niet kan aanvullen door te weinig voedsel en tengevolge waarvan den te verrichten arbeid bloed kost Maar nog is 't niet genoeg wat ze ljjden door ont bering. Nog eischen de schrapers bóven méér: en wéér en telkens wéér komt heel de machinatie van hoogere en lagere handlangers in werking en wordt er méér opgepompt uit die laag daar diep beneden. Salarissen, pensioenen voor hooge ambtenaren 't volk moet betalen. Oorlogsschepen en verder moordtuig voor slachtingen te water en te land; 't gerei wordt duurder met ieder nieuw jaar 't volk moet betalen. Direkte en indirekte belastingaccijns op jenever, zout, suiker, enz. enz. De belastiugpomp werkt gestaag, ook al voert ze bloed op.... Tevredenheidsversjes en preeken, schoolmeesters en geestelijken mochten eens niet voldoende zijn om 't daar in de diejte rustig te houden.... Als die massa's hun knuisten opheffen gingen en hun gekromde ruggen strekken.... Als politie en militairisme, uit hün eigen gerekruteerd onbetrouwbaar werden en misschien hun wapenen onge bruikt lieten. Als.... Bij het fijne .weefsel harer machtsinstrumenten De Administratie.

De Moker | 1908 | | pagina 1