Uit den Gemeenteraad. De „Schied. Crt." en Consequentie. Ditjes en Datjes. Uit de vakbeweging. heeft de bezittende klasse zeer goed ingezien dat de list vaak beter wapen is dan het geweld, en dat de „eerbied" voor het bezit, verdoopt in eerbied voor het gezag er bij winnen zon als dat gezag wat verguldsel bekwam, dat de oogen streelt en evenals bij het militarisme van de uniform en alle verdere gepolijste opsmukkerjj een zekere bekoring uit straalt evenals bij de oude volken mooie afgoden de diepste vereering vonden, zoo heeft de bourgeoisie als ornament voor den klasse-staat het koningschap gesteld, om een prikkel te meer te verschaffen aan wie zwoegen en ploeteren ten bate van anderen, hun lot te dragen. Tegen de personen baat geen strijd. Wij strijden tegen een maatschappelijk stelsel, dat zóóveel ellende verbreidt als we thans alom waarnemen. En dus is er geen reden de persoon van de koningin te minachten of wat dan ook, maar de instelling mee te huldigen dat als dekschild dient van het stelsel waartegen men zich keert, dè,t lijkt de dwaasheid gekroond. De kleinere knechtjes organiseeren de feesten, het volk mag worstelen, klimmen, varen enz. Het zal goed doen, op één dag al z'n zorgen op zij te zetten, om onder leiding van wat middenstandertjes te lollen. Men heeft een vrjjen dag gevraagdde werkgevers hebben hem goedgunstig gegeven sommigen zelfs met behoud van loon, velen echter (Smulders, Landman, Melchers, e. a.) laten de arbeiders zélf den feestdag betalen. Maar misschien misschien komen ze wel kijken als 't volk z'n kunsten maakt. En dan zullen ze lachend erkennen dat het toch wel goed is, zjjn werklieden een afleiding te gunnen.... Zonden zij, die plannen maken op 31 Augustus te gaan feesten, over dit alles niet eens nadenken Een echte vacantievergadering. Vier klerikalen heeren waren afwezigv. d. Drift, Bender, Goslinga en Von Briel Sasse. Veel belangrijks werd er niet behandeld. Het eenige wat van belang was, was de salarisregeling der onderwijzers. Heel leuk vertelde de voorzitter, dat het best mogelijk was, om de wenschen uitgesproken, over de verbouwing van het politiebureau, te vervullen, maar da» moest de Raad f 100.meer toestaan. De mindere politie-agenten zouden dan de inspecteurskamer krfjgen en deze (de inspecteurs) zouden op de zolder geborgen kunnen worden. „Ze zullen ze daar toch niet laten beschimmelen De Bruin heeft daar weer een succesje mee behaald. Verder werden eenige punten afgehandeld, welke voor de lezer van De Moker van weinig belang zijn. Over de salarisregeling der onderwijzers werd door verschillende heeren het woord gevoerd. De Bruin brak een lans voor de onderwijzers, die het minimum-salaris „genieten?" Hjj meende, dat een aan- vangsalaris van f550.— voor een stad als Schiedam veel te laag is. Verder meende hij, dat de verwisseling, die nu zoo veelvuldig voorkomt, niet ten goede komt voor het onderwijs. Spr. vreest, dat de toestand niet zal veranderen, voordat de salarissen behoorlijk geregeld zijn. Verschillende amendementen werden ingediend. Door De Bruin werd o.a. voorgesteld, een aantal verhoogingen te laten vervallen en het minimum te verhoogen. Dat werd ondersteund door Koopman en De Groot. Er ontstond nog eenig debat tusschen de heeren over de capaciteiten der onderwijzers zonder hoofdacte. Van Westendorp meende, dat op eenige uitzonderin gen na de onderwijzers zonder hoofdacte eigenlijk maar suffertjes zijn. Dr. Ris meende echter, dat de hoofdacte juist niet inhield het goed onderwijzer zijn. Ik ben het volkomen met De Ris eens. Het is onverantwoordelijk van den heer v. W. om zulke woorden in 't openbaar zonder eenig bewijs, uit te spreken. D. 't Is nog geen 3 weken geleden, dat de Schied. Courant schreef: „Wij hebben steeds geweigerd een antwoord op te nemen Op stukken die in een ander blad ge schreven waren De Moker heeft vroeger hetzelfde standpunt ingenomen. Dat standpunt achten wij nog steeds het juiste en znllen dat dus blijven innemen." En 't is nog geen 2 weken geleden, dat de Schied. Cour. onder 't opschrift „Consequentie" een stukje uit De Moker van een paar jaar terug aanhaalde, waarin haar lof wordt gebracht voor het weigeren van een dergelijk stuk, om te zeggenZóó consequent zjjn wij nou." Maar in de Schied. Cour. van Maandagavond is op genomen een ingezonden stuk van den heer Loef de Meijer, bevattende wat vischvronwen-persiflage tegen ons blad. Dat schrijven, waarvan in ons vorig no. melding is gemaakt, is door ons ontvangen, zonder eenig verzoek tot plaatsing in De Moker. De afzender was zoo vriendelijk ons de keuze te laten we meenden voor hém 't beste te kiezen door het.maar niet wereldkundig te maken. Dat alles staat in ons vorig no. te lezen en al zegt de schrpver nu ook, dat het stuk door De Moker is geweigerd, we vertrouwen dat onze col lega's toch wel beter de knnst van lezen verstaan, als de directeur van „Schiedam Vooruit" en begrjjpen, dat waar ons niets gevraagd was, wij ook niets hadden te weigeren. Wjj willen deze consequentie van de „goede pers manieren" welke de Schied. Cour. er op na hondt slechts vastnagelen en bevelen ook deze beoordeeling van De Moker voor een plaats in het archief van de redactie der Schied. Cour. aan. Misschien komt ze te eeniger tijd wel weer te pas. Iets over de meeting te Rotterdam en nog wat. Zondagmorgen 10 uur gingen we met een tamelijk clubje en 5 banieren van „Constatia" naar het Hoold om vandaar per boot tot dicht b(j het Meetingterein te worden gebracht. De natuur was ons deze keer al bijzonder slecht gezind. Dit kon echter niet verhinderen dat we toch met een 120 deelnemers de tocht aanvaardden. Onder de toonen der muziek met begeleiding van eene flinke ruigenbui en donder en bliksem, stiet de boot van wal en zette koers naar de Oude Plantage. Reeds ganw moesten we vanwege de regen een heenkomen zoeken beneden. Op voorstel van enkelen werd een collecte gehouden voor het personeel der boot, welke f 5.2372 opbracht. Halverwege konden we weer boven komen en onder kwinkslagen en der gelijke naderden we het eind van ons varen en landden we om half twaalf in de Oude Plantage. Op het terrein gekomen was het hoewel het nog vroeg was misère met de opkomst. Langzamerhand kwamen ze dan toch afzetten, zoodat het ons op't laatst, het weer in aanmerking genomen, toch nog meeviel. Na een poosje over het terrein te hebben geloopen en je kennissen eens te hebben opgezocht, werd er van af de bestuurstent het sein gegeven dat de meeting een aanvang zou nemen. Wij spoeddenj ons er naar toe, maar kwamen .weer gauw terug met de tijding, allen gezamenlijk naar het Verkooplokaal. Doordat we onze beenen nogal naar ons toe haalden zaten we in de groote zaal van het Verkooplokaal nogal vooraan. Alras liep de zaal vol, ja zelfs prop vol, zoodat de voorzitter in z'n openingswoord verzocht de aanwezigen welke moesten staan zooveel mogelijk naar de Veilingzaal daarnaast te gaan. De sprekers in de Veilingzaal waren Bergmeijer en Mol, in de groote zaal Eiclielsheim, Leeuwenburg en Duijs. Van van Vorst was bericht gekomen dat hij verhinderd was. Door Eichelsheim werd in hoofdzaak de vakbeweging behandeld. Hij haalde eenige cijfers aan, waaruit bleek welke loonsverhoogingen door de verschillende vakbonden het laatste jaar zijn verkregen alzoo aantoonende, wat door organisatie kan worden verkregen. Dan wees hij er nog op wat het lot van den arbeider was als hij oud geworden is. Dit schetste hij met enkele voorbeelden en door voorlezing van een citaat van de handeling vkn een christelijk patroon wat wij hieronder laten volgen. In Patrimonium leest men van een Amsterdamsche schilderspatroon van christelijke levenswandel. 's Zaterdagsmiddags komen de knechts een voor een op het kantoor om hun loon te ontvangen. Als er een het kantoor verlaat roept de patroon, „wie volgt?" 't Is weer Zaterdagmiddag. Nadat enkele knechts hun loon hebben gehaald is een oude knecht aan de beurt. „Baas!" zegt hij tot z'n patroon, „'t is vandaag 50 jaar dat ik bij u werkzaam ben." De patroon: „Zoo! jonge, jonge, waar blijft de tijd. „Wie volgt." Toen werd door hem nog even stilgestaan bij de wettelijke 10-urendag en het Alg. Kiesrecht. Het slot was een aansporing tot aansluiting bij de vakvereeniging en de politieke partjj. De 2e spreker, Leeuwenburg, begon met er op te wijzen dat wjj vroegen, de 10-urendag als overgang naar de 8-urendag en waarover de burgerlijke partijen moord en brand schreeuwen dat dit niet kon, reeds in de 17e eeuw toegepast werd. Hij las een leuk gedicht voor uit een christelijke cronijk van 1618, waarin per dag zeven uur werken als eisch stond geschreven. Nadat door spreker op een aangename manier nog verschillende punten waren uit eengezet, sloot spreker z'n rede met de uitroep, „aan ons de toekomst", leve het socialisme, wat uit de zaal met een daverend applaus werd beantwoord. Toen betrad Duijs als 3e spreker het podium. Voor ons is Dnijs geen onbekende van daar dat wij dan ook met belangstelling z'n optreden tegemoet zagen. In een zeer geestige rede stelde hij de burgerlijke partijen aan de kaak, wat dikwijls de lachspieren der vergadering in beweging bracht. Evenals de voorzitter bracht ook hij hulde aan de matrozen en mariniers welke met hun banier tegen woordig waren. In verband met dit besprak hij nog het raadselachtige optreden der regeering, welke kinderen naar Venezuela stuurt en de grooten hier laat om aan den kiesrechtstrijd deel te nemen. Voorts nam hij de anarchisten ook nog eens onder handen, o. a. door iets te vertellen nit Zaandam van de federatieven ge meente-werklieden vereeniging. Deze vereeniging had een adres gestnnrd aan den Raad en nu kwamen z? Dnijs verzoeken dit te willen verdedigen. Op de vraag van Duijs waarom of lig dit juist moest doen, werd geantwoord van de andere niets te verwachten. Daarop nam hij die afgevaardigden onder handen door ze er op te wijzen wanneer er weer eene ver kiezing voor de deur stond dan mee te helpen dat er meer mannetjes als Duijs in den Raad kwamen. Toen beloofden ze natuurlijk alles en Duijs deed het. Maar als eene verkiezing op hun vergadering ter sprake komt dan is het, „die politiekers neen hoor, daar moeten we niets van hebben!" Ra, ra, wat is dat? Met dit en dergelijke feiten toonde hij aan dat in de praktijk zulk anarchistisch gedoe weinig waarde heeft. In het eind van z'n rede deed hjj een beroep op de ongeorganiseerden om zich aan te sluiten bij hnn vak vereeniging en de S. D. A. P. en legde er vooral na druk op om toch ook de 13e September in Den Haag present te zijn. Met een donderend applaus werd spreker beloond voor z'n uitstekende en pakkende speech. Daarop werd door den voorzitter de meeting gesloten met de mededeeling dat de optocht niet door kon gaan. Dat speet ons natuurlijk allen. Evenals we gekomen waren gingen we in eene opge wekte stemming onder een flinke regenbui huiswaarts, met het vaste voornemen bezield om den 13e September in Den Haag ook aanwezig te zijn, al regende het nog erger dan het nu reeds deed. Nu nog een enkel woord aan de thuisblijvers. Den 13e September mag er niet een thuis blijven. Dan moet ieder, wiens financiën het toelaat naar Den Haag. Dan geen kinderachtige uitvluchten als baDg voor een nat pak en dergelijke. Reeds nn gaan we allen propaganda maken, opdat, wanneeer de t(jd daar is, wij gezamenlijk met een groot aantal deelnemers, Schiedam op de Meeting vertegen woordigen. Zegt het voort Timmerlieden. Vrijdag 21 Aug. hield oize afd. een h.h. vergadering, welke door ongeveer 40 leden was bezocht. De voorz. deelde bij de opening mede, dat 4 nieuwe leden zich hadden opgegeven, doch dat er tevens 3 leden, wegens vertrek naar andere plaatsen waren overgeschreven en 1 lid van de ledenlijst was afgevoerd, omreden deze zich als baas gevestigd heeft. Ook deelde hij mede, dat er, door de propaganda in de laatste tijd in Vlaardingen gevoerd, n.l. door het verspreiden van het vakblad op winkels en karweien, zooveel resultaten waren bereikt, dat er eenige tim merlieden bereid waren een aid. van den bond op te richten. Op grond daarvan zal er een openbare ver gadering, waarvoor nog eens goed gewerkt zal wórden, gehouden worden, waarin zoo mogelijk Lindijer uit Rotterdam als spreker zal optreden. Vervolgens be spreking werkloozenverzekering. Van uit de vergadering werd hierin een krachtig woord ten gunste van een werkloozenfonds gesproken. Nagegaan werd dat het niet alleen een steun was in tijde van werkloosheid, doch dat het tevens een middel was om de zwakke leden welke bij een staking geneigd zouden zijn onder kruipersdiensten te verrichten, van dergelijk werk af te houden. De afd. besloot met algemeene stemmen om tot oprichting van een fonds over te gaan, waarop het bestuur de opdracht werd gegeven om een Concept reglement samen te stellen. Bij het agendapunt loon- actie werden eenige besprekingen geweid, welke van huishoudelijke aard waren. De oproep van de Federatie Rotterdam der S.D.A.P. en Bestuurdersbond, en de S.D.A.P. tot deelname der meetings te Rotterdam en den Haag, werd besloten deel te nemen, door het zenden van een afgevaardigde met banier. Dit besluit is met algemeene stemmen genomen, dus we hopen dan ook maar dut wij ons allen achter ons vaandel zullen scharen, in Rotterdam is dit niet het geval geweest, doch we zullen maar aannemen dat het slechte weer de oorzaak is geweest, dat zoo. gering getal leden op die meeting tegenwoordig waren, hopende dus dat het zich in den Haag zich anders zal voordoen, dan in Rotterdam, maar dan ook allen naar de meeting tot protesteering tegen de onthouding van het eerste burger recht, het algemeen kiesrecht. Daar verder niets meer te behandelen viel, sloot de voorz. de vergadering. De Correspondent. Schilders. De afd. der Ned. S. G. B. hield Vrijdag 21 Aug. hare gewone huishoudelijke vergadering. De notulen der vorige vergadering werden ongew. goed gekeurd. Door het bestuur werd mededeeling gedaaD dat door haar gelijk met andere vakvereenigingen een ver zoek was gedaan bij het bouwen van een nieuwe kerk en bewaarschool hier ter plaatse, in de bestekken op te nemen max. loon en min. arbeidstijd, tevens werd ver zocht dat ten hoogste ï/i der gezellen onvolwassen mogen zijn. Tot afgev. voor Rotterdam werd J. M. van Pelt aangewezen en voor den Haag Th. Kerssen.

De Moker | 1908 | | pagina 2