Mevrouw SCHAMLE, HET VOLK „DE MOKER". NIEUWMALTH.BORD 2 DE NOTENKRAKER INVULLINGSBILJET. Bureau voor Arbeidersrechf. Hugo de Grootstraat 91 Arbeiders. DE ZOETE TOKO. DE ZOETE TOKO, Alle voorbehoedmiddelen van den N. M. Bond zijn in groote sorteering ver krijgbaar tegen de goed koopste prijzen bij Abonneert U op D AGBLAD voor de arbeiderspartij. IQ cent per week; fl.30 per kwartaal 15 cent per week; fl.95 per kwartaal Afdeeling SCHIEDAM, lezers te maken. Of de krantenstof koog staatIk heb ongeveer 80 jaar krant op krant gelezen en duizen den menschen met mij, maar van de reusachtige, excellente eigenschappen en veranderingen, die die men door het krantenlezen moet verkrijgen, heb ik niet zoo verbazend veel aan mijzelf en anderen gemerkt. Misschien ligt dit aan mijn alledaagsch verstand. Ik heb ook nog eens gedacht, meent de heer v. Weseendorp, wat hij zegt. In het Volkshuisbestuur heeft hij kennisgemaakt met de heeren de Wit, Koorengevel, v. Waart en mej. v. Wamelen, terwijl hij op vergade ringen van dit soort meestertjes zonder hoofdacte nog al eens een enkelen heeft ontmoet en dan geloof ik stellig, dat hjj zal moeten erkennen, dat ze werkkracht genoeg ontwikkelen, dat ze minstens evengoed op de hoogte zijn van alles uit de krant dan hij en het zelfs wel is gebleken, dat ze beter wisten, wat er omging in de wereld dan hij. En mijnheer v. Westendorp, de Warandaschool met bijna alle gewone hulpjes, geen hoofdacters, is immers een van de beste scholen Dan Schiedam heeft ook wel ondermeestertjes, geen hoofdacters gehad, die tal van be ichtjes aan kranten en ook nog wat anders aan tijdschriften enz. leverden, waarvoor menig apothoker, schoolopziener, wethouder enz. nog geen pap genoeg gegeten heeft, maar een schoolknechtke blijft krachtens zijn ambt steeds een eenvoudig burger. Ook las ik in de „N. R. C." het volgende, maar het is slechts een nieuwtje, dat Dr. J. Th. Mouton ge meenteraadslid Den Haag nu een aantal amendementen heeft ingediend op de ontwerp-verordening betrekkelijk de salarisregeling der onderwijzers aan de openbare lagere scholen in.de residentie. Een dier amendementen wil de voorgestelde ver hoogingen voor het bezit der hoofdacte doen ver vallen voor een scheiding, gegrond op het bezit eener acte, die volstrekt niet de geschiktheid, maar alleen de kennis waarborgt, bestaat zegt de voor zitter geen enkele reden. In verband hiermede stelt de heer Mouton voor, de aanvangswedde met f 100 te verhoogen en de wedde voor allen te laten klimmen tot f 1300, voor gehuwden f 1400, ongerekend de ver.- hoogingen ter zake van het bezit van verschillende akten. Het beste, dat de vakvereenigingen de heeren Van Westendorp en Mouton beiden uitnoodigen hun tegengesteld standpund te verklaren, de diverse ge meenteraden en de onderwijzers kunnen er dan hun voordeel mee doen en dat is toch heel wat waard. Dit moest de heer Van Westendorp eens bedenken, dat al is men schoolopziener, dat men met het ambt nog niet het verstand heeft, dat men best schoolautoriteit kan zijn zonder spreekbeurten te hebben vervuld of verhandelingen te hebben geschreven of te hebben ge schoolmeesterd waaruit toch eigenljjk zijn kennis om trent het onderwijs in den ruimsten zin moet blijken. Hij weet misschien zelf het best, dat de Nederlandsche onderwijzer nog zucht onder het niet-deskundig school toezicht. Men praat over geheelonthouding, over socialisme, over de school, over alle dingen en nog wat zonder soms de geschriften, de strijdbrochures te bezitten en gelezen te hebben of maar èenigszins te trachten om ze ter lezing te bekomen. Nog maar weinig onder wijzers zijn tot schoolopziener benoemd en dien kant moet het toch op. Van arrondissementsschoolopziener tot inspecteur toe geen vakmenschen, geen menschen, die zelf de rangen van onderwijzer hebben doorloopen, die zelf het leed en de vreugde van het onderwijzer-zijn kennen en daarom zijn zij, mijnheer v. Westendorp, moeilijke superieuren en kunnen ze door en door voor de onderwijzers nooit de felle verdedigers hunner be langen zijn-, nooit geheel en al opzieners van de bovenste plank. De beste bevelhebbers moeten eerst beste soldaten geweest zija, denk aan Napoleon, De Ruyter, Tromp enz. Voor den bouw van een brug, beurs, kerk, atlantic steamer, en verder stelt men zaakkundigen aan, die met toezicht, leiding en uit voering belast worden. Geen officier, dominé, advocaat apotheker neemt men daarvoor, doch bij het onderwijs worden dezen voor arrondissement-district-schoolopziener, examinator en inspecteur bij het Lager Onderwjjs be noemd. Het gaat zoo, ieder is onderwijzer en heeft verstand van onderwijs, net als van andere zaken. Het onderwijs is op zoo'n manier een vak en is zoo ook geen vak. Wanneer men onder de nieuwtjes de examenverslagen nagaat, dan is het wel opmerkelijk, dat men bij de examens, die men voor het onder wijsgeven kan afleggen, altijd klacht op klacht over de candidaten verneemt en dat bijna altijd een zeer groot of de grootste portie wordt afgewezen. Let men op de eindexamen van H. B. S. eu Gymnasia, dan slaagt nog al een vry aardig, zelfs een zeer hoog procent en de menschen, die verdei' studeeren aan inrichtingen van Hooger Onderwijs, gy ziet ze voor het grootste deel maar promoveeren en nog eens promoveeren. Wie weet, als zoo menig aan weinig eischen voldoend onderwijzertje eens hadde ge werkt in de richting van apotheker, arts, geestelijke enz., hoe knap zij dan wel geworden zouden zijn. Als ik bijv. ook eens naga enkele mislukte kweekeliugeu, die het wat ver brachten. Mocht de heer v. Westendorp het niet weten, dan zeg ik het hem nu, de jongens uit soms arme burgers gesproten, doch waar wat in zit, worden met veel opofferingen van de ouders onder wijzer, wat een ideaal hun toeschijnt, maar een ideaal, dat tall joze malen tot vreeselijke ontnuchteringen leidt. Als eenmaal de toestand zoo wordt, dat de slagboomen voor de gelijke kans op vrije ontwikkeling en beroeps keuze versplinterd worden, dan zal men zien, dat wie door allerlei omstandigheden onderwijzer of apotheker wordt, bijna zeker een ander vak zal kiezen, omdat het geld dan niet meer gezag en de macht zal hebben om kennis en naam te bekomen. En de onderwijzer is knap, beel knap, wanneer hij, al heeft hjj in sommige opzichten van enkele deelen der wetenschappen nog weinig notie de zoogenaamde weinige kennis weet te ge bruiken, ze weet uit te zaaien met volle hand en ze laat ontkiemen en groeien en bloeien onder den mooi oplaaienden gloed, het koesterende licht en de milde zegenende besprenkeling van zijn liefde tot het kind en het volk. De onderwijzer als zoodanig valt of staat niet met i het bezit van de hoofd- of welke acte ook. De waar borg, dat zijn arbeid heerlijk uitvalt, ligt aan een menigte van gelukkige omstandigheden. De ware onder wijzer volbrengt zijn taak niet uit dagelijksche sleur, maar verricht zyn arbeid onder de grootsche wijding zijner roeping. En die roeping, mijnheer v. Westendorp voelt de onderwijzer als onderwijzer, zoowel met of zonder acten. Doch door die roeping moet hij vrj kunnen leven, niet gekweld door aardsche besion» meringen om van een voorgesteld traktement van 1 heele guldens, waarv;tn f 63 aan pensioenkorting afgaat, s jaars of van f 16 per week rond te scharrelen ei dat na 18 dienstjaren. Schiedam heeft altjjd royal betaald, wordt gezegd. De tijd is nog niet zoo verre, dat onderwijzers met en zonder hoofdacte hier f 500 als begin- en eindsalaris kregen. Vraag het maar aan den heer Hijman, nu redae- teur N. R. C" die in het bezit der hoofdacte oi f o50 of f 600 verzocht. Vraag het aan nog een paai gehuwden met kinderen, die van f500, later met f 601 nog later met weer iets meer moesten rondhongera Schiedam betaalt ja royal, heel royal, zoo royal dat nog niet eens het wettelijk njinimuin van f 825, maar slechts f800, dat is 's weeks f 14 met de korting eraf wordt gegeven en dit nog na vele jaren dienst. Ik£ ge6D regels aan regels vallen fflet plaats d.ie f 900 en meer geven, het zon te beschamend voor Schiedam zijn, het gemeentebestuur krijgt zelf ook wel de schoolkrantjes in handen Nogmaals, Schiedam betaalt goed, best, heel royal. De nivelleering der jaarwedden komt den ganscta onderwijzersstand ten goede. De klasseonderwijzers zon der onderscheid hebben dezelfde behoeften en worden voor hetzelfde werk en moeilijkheden geplaatst. Mei vindt onderwijzers met en zonder hoofacte in alle klas- s-n of afdeelingen der school. Beide categoriën hebben bijacten en diploma's, ga eens na in welke percentages en hoevelen, die de hoofdacte hebben gehaald sous na 5, 6, 7 of meermalen op te zijn ge wees hebtiei het erbij laten zitten en zijn niet verder op de acte- jacht getogen of hebben de scheikunde bjj de verbran- dingsverschijnselen en de algemeene geschiedenis ge laten voor datgeen, wat het was, onnutte boekenkenÉ om ze gauw weer te vergeten. Waar blijft zoo verschil der beide soorten. Gelijke salarieering, geen rangen, klassen of soortjes van onderwijzers,wordt de eisch des tijds. Men onderwijzer of niet. Daarom klinke het parool: ge werkt voor één bevoegdheid, voor één traktemeiit voor allen. H. STEUUPENMBIG. Schiedam. K. 2 et.; De Moker 10 ct,Overschot 10 ct.F.F, ct.G. Klep heeft er weer 4 verlorenv. d E Neen hoor ik, hij 4 en ik 2, 4 cent. In de bus. A. 10 ct.B. 10 ct.C. 10 ct.D. 10 ct.E. ct. F. 9 ct.G. 1 ct.ho niet verder. O, jatoet 1 cent. punt. Omdat we hier zoo gezellig zitten 5 et. Verkiezingsfonds. Een vrij trammetje 10 cent. Machinisten en Stokers. Af E S^h. van den Schildersgezellenbond f 2.50; Overschot 25 ct. Nieuwstraat 28. GEOPEND: 's WOENSDAGSAVONDS van 81/310 uur. TARIEF Voor leden van bij den Schied. Bestuurdersbond aangesloten vereeni gingen f 0.10 voor anderen f 0.30. IW Onovertrefbaar is de Frambozen-, Citroen- en Grenadine - Limonadesiroop (Merk „Gradatio"). Van een flesch maakt men vjjf flesschen. Overheerlijk zijn de Wijnen Roode Port 65 ct. per 1/1 flesch. Muscatel Voor de flesch wordt 5 ct. extra gerekend. VAN NELLE's Koffie en Thee. TEN BRINK'S Thee, lang waterhoudend en goed van smaak, 14 en 16 ct. per ons. Voor 10 gulden aan bons wordt 40 cent terugbetaald. Aanbevelend, HROERSVELD 25—27. ROTTERDAM. Bovenhuis. ABONNEERT U op 25 cents per 3 maanden. Losse nummers 2 cents. of met politiek-satiriek weekblad met teekeningen van ALB. IIAHN. Het abonnement op „De Notenkraker" alleen kost 90 ets. per kwartaal, ^on^crlyke nummers 7V2 ct. Vraagt proefn.8 dagen gratis toezending, RUREAUX: KEIZERSGRACHT 378, AMSTERDAM. Men kan zich abonneeren bij St. KLEPKE, Helenastraat 16. Lezers Steunt hen die ons steunen. Doet uw inkoopen bij onze adverteerders. verstrekt kosteloos alle inlichtingen den Bond betreffende, Adres: Oosterstraat 54, waar tevens de gedipl. deskundige, Mej. E. H. VAN DER MEER, dagelijks is te ontbieden en ALLE middelen van den Bond voor de leden tegen kostenden prijs verkrijgbaar zijn. Voor niet-leden tegen een kleine verhooging. HET BESTUUR. De ondergeteekende (Naam) (Adres) wenscht kwartaal-abonnee te worden op De Moker, Weekblad van de afdeelingen Schiedam en Vlaardingen der S. D. A. P., a 25 cent per kwartaalfranco per post 30 een? 1908. Kan opgezonden worden met 1 cents postzegel aan de Administratie van dit blad, Wi«e Sam°s n n v n n 77 T) v n D

De Moker | 1908 | | pagina 4