No. 27. ZATERDAG 5 September 1908 8e Jaargang. ORGAAN der Afd. Schiedam en Vlaardingen der Sociaal demokratische Arbeiderspartij, Stukken voor 't eerstvolgend nummer moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 uur in het bezit der Redactie zijn, De Moker Aan de Postabonnees Aan de Stadsabonnees Brochurenhandel. Uit de Afdeeling. De Kiesrechtbetooging. Het Gentsche stelsel van verzeke ring tegen werkloosheid, ABONNEMENTSPRIJS: '25 cent per kwartaal j Uj vooruitbetaiing. franco per post 30 cent i Losse nummers 2 cent. Bureau van Bedaktie Gebouw „CONSTANTIA", Hoogstraat. Bureau van Administratie Blioonschestreat 7boven ADVERTENTIEN: 3 cent per regel. By abonnement belangrijke korting. is eiken Zaterdag verkrijgbaar Te Schiedam: Beierlandschestraat 1. Nienwsticht N. Z. 32. Zalmstraat 22. „Constantia", Hoogstraat. Te Vlaardingen: Markgraaf straat 20. Aan bovengenoemde adressen worden ook abonne menten aangenomen. De abonné's worden verzocht bij adresverandering daarvan kennis te geven aan de Administratie. Met 1 September is het nienwe kwartaal ingegaan. Gij zoudt het werk der administratie verlichten, indien het abonnementsgeld vóór 15 September opgezonden wordt per postwissel. Na den 15en wordt per post- kwitantie over het abonnementsgeld beschikt. De Administratie. Met 1 September is het nieuwe kwartaal ingegaan. Deze en volgende week zal de looper de kwitanties aanbieden. De Administratie. Verkrijgbaar in „Constantia" de nieuwe brochure Waarom Ik de Boomsclie Kerk verliet, door H. J. van Vorst, ex-pater Coelestinus, prijs f 0.12. De Zaaier (Bond van jonge arbeiders(sters) in Nederland) Aid. Schedam. Huishoudelijke vergadering op Zondag 6 Sept. in „Constantia". Aller opkomst dringend te 10VS uur ge- wenscht. Het Bestunr. Aan de leden van „Exelsior". Over het repe- titiebezoek van den laatsten tijd hebben we niet te roemen. Door verschillende leden wordt maar al te veel ver zuimd. Dit mag niet langer zoo blijven. Laten we be denken dat de tijd voor onze jaarlijksche uitvoering niet zoover meer af is en dat de uit te voeren nummers er dan goed moeten inzitten. Vooral met het oog op het thans in studie zijnd koorwerkje is 't beslist noodig niet èèn repetitie noodeloos te verzuimen. Laten we daarom vanaf a.s. Maandag beginnen allen present te zijn en op tijd, opdat de directeur te S uur met de damesleden kan aanvangen. Voor hen, die als lid tot de vereeniging willen toe treden, bestaat steeds gelegenheid zich aan te melden 's Maandagsavonds, tegen 8 uur, in „Constantia". De contributie bedraagt slechts 7 ct. per week en moet hij of zij de leeftijd van 15 jaar bereikt hebbeD. Het Bestuur. Zondag 13 September wordt er door „Het roode Licht" een fietstocht georganiseerd. Partijgenoot en en geestverwanten, allen daaraan deelgenomen.. Deelnemers worden dringend verzocht a.s. Dins dagavond half negen in „Constantia" te komen teneinde enkele maatregelen te bespreken. Hieronder eenige mededeelingen 1. De aandacht wordt er nogmaals op gevestigd, dat olie vereenigingen die deelnemen, dus ook afdeelingen van landelijke bonden, ook vereenigingen die aange sloten zijn bij Bestuurdersbonden, alle organisaties zich bij ondergeteekende hebben aan te melden door toezending van de ingevulde vragenlijst. Er zijn tal van vereenigingen die dit nog niet gedaan hebben, laten die er om denken dat een bericht aan het blad onvoldoende is. Wie de vragenlijst niet meer heeft, kan een nieuwe aanvragen. Vereenigingen, die zich niet aanmelden vóórdat de lijst van deelnemende vereenigingen gedrukt wordt, kunnen niet op die Ijjst geplaatst worden en veroorzaken door haar aanmelding op het terrein onnoodigen last en moeilijkheid. 2. Voor de meeting is gehuurd een terrein aan het einde der Hoefkade. Het houden van een optocht met ontplooide banieren en muziek is toegestaanechter onder de volgende be perkende bepalingen lo. er mag in den stoet niet gezongen worden 2o. militairen in uniform mogen niet in den stoet; 3o. roode vlaggen mogen niet worden meegevoerd hieronder worden dus niet verstaan vlaggen, die aan twee stokken zijn verbonden 4o. van uit den optocht mogen geen drukwerken worden verspreid er mag niet gecolporteerd worden (natuurlijk wel op het terrein). De stoet wordt onthouden op het Malieveld. De weg is de volgendeHoefkade, Falckstraat, Oranjeplein, Spinozastraat, Paviljoensgracht, Stille Veerkade, Amst. Veerkade, Spui, Houtmarkt, Fluweelen Burgwal, Heerengracht, Prinsengracht, Boschbrug, Boschlaan, Malieveld. De deelnemers aan de betooging mogen des morgens van de verschillende stations groepsgewijs, met ont plooide banieren, doch zonder muziek, naar het meeting terrein trekken. Weg van de Holl. SpoorStationsstraat, Hoefkade, Weg van de Staatsspoor Bezuidenhout, Heerengracht. Korte Poten, Plein, Lange Poten, Ged. Spui, Ged. Lange Gracht, Ged. Burgwal, Paviljoensgracht, Spinoza straat, Oranjeplein, Falckstraat, Hoefkade. 3. De stoet zal zijn samengesteld als volgtPartij bestuur, federaties en afdeelingen der Partij, arbeiders- en volkskiesvereenigingen, die niet zijn aangesloten bij de PartijBond van Soc.-Dem.-Vr.-Pr.-Clubs met. zijn afdeelingen, plaatselijke vrouwenclubs niet aangesloten bij den Bondbestuur Ned. Verbond van Vakvereeni- gingendaarop volgen de hoofdbesturen van vak bonden achter ieder hoofdbestuur de afdeelingen van diens bond coöperatieve vereenigingen, Bond van Ar- beiderszangvereenigingen met zjjn afdeelingen; Bestuur dersbonden achter iederen Bestuurdersbond de ver eenigingen van die plaats al dan niet aangesloten bij dien Bestuurdersbond, voor zoover deze geen deel uit maken van een landelijke organisatie, waarvan het hoofdbestuur vertegenwoordigd isten slotte overige oiganisaties; de muziekkorpsen zijn natuurlijk over den stoet verdeeld. De plaats van iedere vereeniging en van iedere banier enz. zal staan aangegeven op de regeling, die zoo mogelijk de volgende week aan de deelnemende ver eenigingen wordt toegezonden, of anders op het terrein zal worden verstrekt. 4. Er zfin 250.000 manifesten verspreid. Afdee lingen en federaties der partij, die nog wat manifesten kunnen verspreiden, moeten er nog maar wat aanvragen. Er liggen er nog eenige duizenden die weg moeten. De geheele oplaag moet weg. 5. In den loop van deze week zullen aan een aantal federaties en afdeelingen der partij aanplakbiljetten worden toegezonden, die natuurlijk zoo spoedig mogelijk geplakt dienen te worden. 6. Het aantel muziekkorpsen is met één vermeerderd en bedraagt nu dertien. 7. Entreekaarten worden alleen op het terrein ver kocht. Toezending vooruit kan niet gebeuren. 8. De meeting begint te één uur. Het terrein is geopend vanaf half twaalfuitsluitend voor banier dragers vanaf 10 uur. 9. Ieder, die op het terrein komt, moet entree betalen, niemand uitgezonderd, dus ook leden van muziek- en zangvereenigingen. Deze maatregel is noodig in het belang der controle. A'dam, 1 September '08 Van Kuijkhof. (Slot.) Resultaten van het Spaarfonds. Wij hebben ongelukkiglijk tot hiertoe geen zoo schit terenden uitslag verkregen met het werkloozenfonds voor degenen, die persoonlijk sparen. Even veelduizenden als ons fonds tot bevordering der verzekering tegen werkloosheid aan leden telde, zooveel eenheden telde ons spaarfonds 13 spaarders in 't geheel hadden aangifte gedaan, dat zij een spaar bankboekje hadden Wij hadden nochtans geen moeite gespaard. Oproep in de dagbladen, briefwisseling, per soonlijke bemoeiingen, aanplak- en strooibiljetten, cir culaires, propaganda in de niet bij het fonds aangesloten vereenigingen, wij hebben alles geprobeerd, maar tever geefs de afzonderlijke spaarders zijn niet opgekomen. Waaraan dit toe te schrijven? Voor een deel waar schijnlijk aan eene gelukkige omstandigheid het slagen van den anderen vorm van bevordering van verzekering tegen werkloosheid. De groote meerderheid dergenen, die voor de toekomst trachten te zorgen, was reeds aangesloten door tusschenkomst van hunne vereenigingen. Maar die voor de hand liggende verklaring heelt ons niet tevreden gesteld. Er zijn er nog meer, die voor de toekomst trachten te zorgen, dan alleen de georga- niseerden en wij zijn er niet in geslaagd ze te bereiken. Men had onzes inziens het initiatief der aan zich zelf overgelaten werklieden overschat. Zonder een directe aansporing, zonder eene rechtstreeksche propaganda, kan men van die eenlingen niet verkrijgen de inspanning, die noodig is voor het zien in de toekomst en het nemen van de noodige maatregelen om zich zooveel mogelijk te vrijwaren tegen de slechte kansen. Het bestuur van het stedelijk fonds had gedacht, dat hun eigen belang, zoo-ils dat aan de bezitters van spaarpenningen uit den arbeidenden stand voorgehouden werd, voldoende zou zijn geweest om ze dadelijk te doen opkomen, ten einde na verloop van drie maanden bij intredende werkloosheid ingevolge het reglement tot eene uitkeering gerechtigd te zijn. Er is niets van geweesteen groep te vormen van hen, die van ver eeniging afkeering zijn, zal eene onmogelijkheid blijven De oprichting van het persoonlijk spaarfonds heeft nochtans één zeer goed resultaat opgeleverd dat is de verwezenlijking, ten minste in theorie, van de gelijkheid tusschen georganiseerden en niet-georganiseerden en op die wjjze was het mogeiijK een onpartijdig karakter aan het werk te geven. Pogingen ter verbetering. Maar de theoretische gelijkheid tusschen allen, die voor de toekomst willen zorgen, voldoet het Gentsche fondsbestuur niethet wil de werkelijke en gansche gelijkheid en zal de pogingen om daartoe te komen eerst staken, wanneer het geslaagd is, óf de onmoge lijkheid van de verwezelijking dier gelijkheid moet er kennen. Thans is het nog ver daar vandaan. Voor viertien dagen hebben wij een nienw reglement op onzen inwendigen dienst aangenomen, dat de bemoeiingen ten voordeele van de spaarders ganscheljjk gewijzigd heeft. Twee nieuwe wegen zyn den spaarder daarbij openge steld. Voor de niet-georganiseerde werklieden, die zich niet bij de vakbeweging willen aansluiten, heeft men vooreerst doen vervallen den eisch, dat zjj zich een bewijs van lidmaatschap van het spaarfonds moeten aanschaffen, en ook dat zij vooraf ten stadhuize aan gifte moeten doen van het bezit van een spaarbank boekje wanneer werkloosheid intreedt, zal de spaarder zich voortaan rechtstreeks tot het fonds mogen wenden en de belooning mogen vragen voor zijn zorg voor de toekomst, blijkend uit het door hem bespaarde. Daar toe zal hij enkel moeten bewijzen zonder werk te zijn ën te goeder gespaard te hebben. Iudien men zoodoende nog niet verkrijgt, dat de spaarders zich de moeite geven om hunne aanmoediging tot zorg voor de toekomst te komen ontvangen, dan blijft er slechts over aan hen te wanhopen.

De Moker | 1908 | | pagina 1