mmmmmmmmmmmi mammmr-. No. 28. ZATERDAG 12 September 1908. 8e Jaargang. ORGAAN der Afd. Schiedam en Vlaardingen der Sociaal demokratische Arbeiderspartij. Stukken voor 't eerstïolgent nummer moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 uur in het bezit der Redactie zijn. De Moker Aai^de Postabonnees Aan de Stadsabonnees Uit de Afdeeling. Algemeen Kiesrecht W. H. VLIEGEN. B i 1883 - 9 September - 1908. 908. ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per kwartaal j Uj vooruiiUtal%ng. franco per post 30 cent j Losse nummers 2 cent. Bureau van Redaktie Gebouw „CONSTANTIA", Hoogstraat. Bureau van Administratie Rhoonschestraat 7boven ADVERTENTIEN: 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. is eiken Zaterdag verkrijgbaar: Te Schiedam: Beierlandschestraat 1. Nieuwsticht N. Z. 32. Zalmstraat 22. „Constantia", Hoogstraat. Te Vlaardingen Markgraafstraat 20. Aan bovengenoemde adressen worden ook abonne menten aangenomen. De abonné's worden verzocht bij adresverandering daarvan kennis te geven aan de Administratie. Met 1 Se^temfber is het nieuwe kwartaal ingegaan. Gij zoudt het v^tk der administratie verlichten, indien het abonnementsgeld vóór 15 September opgezonden wordt per pf^t^issel. Na den 15en wordt per post- kwitantie overi^t abonnementsgeld beschikt. De Administratie. Met 1 September is het nieuwe kwartaal ingegaan. Deze en volgende week zal de looper de kwitanties aanbieden. De Administratie. Brochures. Alvorens op het Meetingterrein zich van lectuur te voorzien, neme men eerst een kijkje in „Constantia" of er iets van uw gading bjj is. Waarom Ik de Roomsche Kerk verliet, door H. J. van Vorst, ex-pater Coelestinus. Prijs f 0.12. Zaterdagavond in „Constantia" verkrijgbaar„Klan ken van Stryd". Artikelen en schetsen bijeenge gaard uit de geschriften van W. H. Vliegen, ter her innering aan z\jn 25-jarige deelname aan de socialistische beweging. Op voor het Algemeen Kiesrecht. Zondag 13 September zullen ook vanuit Schiedam de betoogers optrekken naar de Nationale Meeting voor Alg. Kiesrecht in Den Haag. Wij verwachten dat de opkomst flink zal zijn. De Schiedamsche arbeidersbeweging kan een flink figuur slaan op deze betooging; het is dus haar plicht, dat ook te doen. Iedereen die niet genoodzaakt is thuis te blijven moet mee. Partijgenooten, doet eens flink uw best;gaat zelf mee en beweegt uw kennissen mee te gaan. Kunst en Strijd gaat mee daar zij uitgenoodigd is tot medewerking op de betooging en Excelsior zal zeker wel zorgen beter present te zijn dan op de provin ciale meeting te Rotterdam in Aug. 1.1. Wij rekenen er beslist op dat zangeressen en zangers evenals andere jaren op de groote Meeting in grooten getale present zullen zijn. Stelt ons niet te leur, leden van Excelsior Wij vertrekken met den trein van 11.38 (stadstijd) en gaan gezamenlijk circa 11 uur uit „Constantia" langs Hoogstraat, Boterstraat en Singel naar het station. Laat ieder deelnemer zorgen niet later dan 11 uur in „Constantia" te zijn en niemand ga op zichzelf naar 't station. Gezamenlijk moeten wij van hier uit opmarcheerenonze betooging moet reeds in onze eigene stad beginnen. Het parool is dus: „Komt makkers, aangetreden!" Het Bestuur van de Afdeeling Schiedam der S.D.A.P. Cursus in Ned. taal enz. Leden der S.D.A.P., die wenschen deel te nemen (gratis) aan den Cursus in Ned. taal enz., uitgaande van den Schiedamschen Be- stuurdersbond en aanvangende begin October, wordt verzocht zich zoo spoedig mogeljjk op te geven bij den Afdetlingssecretaris, M. J. van Dijk, (Kreupelstraat 22). Per fiets naar Den Haag. Allen die Zondag a.s. de Kiesrechtbetooging in Den Haag per fiets willen bezoeken, worden uitgenoodigd om 10 uur in „Constantia" te komen, vanwaar we afrijden. We vertrouwen dat al onze fietsers en fietsters zullen medegaan. 't Is een gemakkelijk en aangenaam tochtje. Daarom moet het aantal deelnemers zoo groot moge lijk zijn. Roode Licht".) Een laatste opwekking. Arbeiders, Machtig en van vele sterke wapenen voorzien staat de kapitalistenklasse, de klasse van patroons, bezitters en regeerders, tegenover de arbeidersklasse. Nergens duldt zij „inbreuk" op haar „rechten", op de fabriek niet, in de werkplaats niet, nergens in de maatschappij, nergens in den staat. Zij eischt gehooizaamheid, volg zaamheid en onderdanigheid van de arbeiders. Maal ais de arbeiders haar die gehoorzaamheid, volgzaamheid en onderdanigheid betoonen, dan acht de kapitalisten klasse zich daarom nog niet verplicht, goede zorg te besteden aan de arbeidersklasse. Wel neen, onbeschroomd laat zij de loonen der arbeiders laag en hun werktijden lang, zonder blikken en blozen laat zij de zieke en oude arbeiders onverzorgd, zonder wroeging laat zij de vreeselijkste werkloosheid toe. En de houding van de patroons, bezitters en regeerders wordt in dat op zicht niet beter, maar slechter: de wijze waarop de patroons de wet op het arbeidscontract gebruiken om de arbeiders nog meer afhankelijk te maken, is er een der laatste maar ook een der sprekendste bewijzen voor. Arbeiders, indien gij niet in steeds stijgend aantal en met steeds krachtiger betoogingen de patroonsklasse laat zien, dat gij niet langer dezen schandelijken toestand van slavernij en gebrek wilt dragen, dan zal die toestand nog lang zoo blijven. Daarom is het noodig, overal waar gij kunt de toe nemende kracht uwer organisatie te toonen en deel te nemen aan iedere betooging, die binnen uw bereik valt en die ten doel heeft uitdrukking te geven aan de eischen der arbeidersklasse. Zoolang de patroonsklasse niet bang wordt voor uw klimmende macht, zoolang zult gij geen belangrijke verbeteringen in uw toestand zien komen. En de regeeringklasse, de klasse der be zitters en patroons, vreest niets dan juist dit, dat tegen over hun macht, hun geweld, de macht en het geweld der arbeiders zullen gesteld worden. Daarom, hoe ster ker zich de arbeiders organisatie uitspreekt en hoe krachtiger het georganiseerde arbeidersleger optreedt, des te eerder zullen de patroons, de regeerders, toegeven. Vergeet dat niet, arbeiders! Stelt uw macht tegen over hun machtDe regeerders en patroons denken niet aan toegeven. Denkt gij dan evenmin daaraan. En blijft niet weg uit laksheid of omdat gij meent wel gemist te kunnen worden. Hoe grooter de massa's der eensgezinde arbeiders zijn, des te grooter zal de invloed wezen op de regeering van het land. Allen dus op naar Den Haag, naar de nationale be tooging voor Algemeen Kiesrecht. Wffiiiiiiiei)- „Het is het volk, dat opmarcheert." Den 9 September 1883 trad Vliegen door inschrijving als lid van den Soc. Dem. Bond in de rijen van het georganiseerde klassenstrijdende proletariaat. Hij was de zoon van een armen schrijnwerker uit Gulpen (in het zuiden van Limburg) en ondervond volop de treu righeden van het jonge arbeidersleven. Letterzetter werd het vak, waarmee hij aan de kost moest trachten te komen. Als letterzetter trok hij op 20-jarigen leeftijd in 1882 naar Luik, vandaar in 1883 naar Amsterdam waar toen door de wereldtentoonstelling veel werk was, maar in 1884 weer naar Maastricht op verzoek van zijn ouden vader. Doch toen was hij de overtuigde klassenstrijdende arbeider, die door de omstandigheden dagelijks uitge daagd werd tot de propaganda voor den arbeidersstrijd. Dat konden de Maastrichtsche patroons niet velen. Hij werd op de keien gesmeten en kon in die buurt geen werk meer vinden. Eindelijk na maanden zoeken vond hij werk in den Haag bij Belinfante. Toen kon hjj vrij z\jn vrijen tijd besteden aan den strijd zijner klasse, die hem steeds meer in beslag nam en hem in 1889 weer terug bracht in Maastricht. Tot 1897 bleef hij daar een krachtige propaganda voeren. Toen trok hij naar Rotter dam als redacteur van de Sociaal-demokraat, het blad dat de S. D. A. P. toen uitgaf. (Vliegen behoorde tot de oprichters der S. D. A. P.). Van 1899 tot 1902 werkte hij te Parijs. Toen werd hij in de plaats van Mendels redacteur van Het Volk, wat hij sedert geble ven is. In 1906 koos onze partij hem tot voorzitter van het Partijbestuur. De Amsterdamsche partijgenooten brachten hem bovendien in den Gemeenteraad en in de Provinciale Staten. Ziedaar in eenige korte trekken den levensloop van Vliegen als voorvechter van de door het kapitalisme verdrukte arbeidersklasse. Uit deze korte schets blijkt reeds, dat Vliegen tot die menscheD hoort, wier natuurlijke gaven van ver stand en gemoed door den strijd met de levensomstandig heden werden ontwikkeld, gestaald en gelouterd, en niet door een zorgvuldige opvoeding of een vrije lang- voortgezette studie. Daardoor is er een groot levens verband tusschen hem en zijn tijd, tusschen hem en zijn klasse, tusschen hem en onze partij. Dat verband is geen programverband en geen theorieverband, dat is geen lidmaatschapsverband en geen toevalsband. Zijn leven is een stuk van het geschiedkundig zich ont wikkelend leven der zelfstandige arbeidersklasse, het is daarmee volkomen samen opgegroeid en draagt er alle karaktertrekken en alle eigenschappen van. En even hoog als het leven staat boven de theorie, even hoog staan menschen met zulk een levensverband met hun tijd en hun klasse en hun organisatie boven de theorieverslaafden die het leven willen onderwarpen aan een leer. In Vliegen zien wij het type van het volk, dat op marcheert. En wanneer wij op dezen gedenkdag voor hem persoonlijk een artikel aan hem wijden en met woorden van groote sympathie over hem spreken, dan is het juist omdat hjj een stuk is en een stuk gebleven is van dat opmarcheerende strijdende volk, waarvan hij al het leed en al de vernedering heeft leeren kennen maar ook al de levenskracht en geestesmoed en zielen adel heeft doorvoeld, dan is het juist omdat Vliegen nooit iets anders heeft willen zijn dan een bewust DE MOKER y

De Moker | 1908 | | pagina 1