Ylaardingsche IJzerkoekjes. schen verwittigd van het geval, .het noodig oordeelde, zelf nog eens met hem te contereeren. Maar dat vond onze humane mijnheer Kranen hoogst overbodig. Op een schrijven der afd. dat wij geenszins overtuigd waren, aangaande de billijkheid van het ontslag, kregen wij een schrijven terug, dat wij geen moeite meer be hoefde te doen, waDt dat hij geenszins meer op zijn besluit terugkwam. Zeer gemakkelijk. Hetzelfde lot trof onze voorzitter en een onzer oudste leden, genaamd J. v. Wel en H. Gulik, hetgeen ons nog meer tot de overtuiging bracht dat het de organisatie is, die hem een doorn is in het kapitalistenoog. De laatsten hebben hun ontslag te danken hoofdzakelijk aan de artikelen in „Het Volk" „de jeneverstad," waar van ons de schrijver niet eens bekend is, veel minder dat wij hem inlichtingen hebben verstrekt. Hoewel wij er bij moeten voegen dat de schrijver van genoemde artikelen, nu niet zoo geheel onjuist is, op enkele uit zonderingen na meer van technischen aard, is hij zeer goed met de toestand op de hoogte. Een reden voor ons om aan te nemen, dat schrijver nu wel juist geen vakman, maar dan toch zeer in onmiddelijke nabjjheid van het bedrijf staat. Wij zullen er verder niet over schrijven, omdat het resultaat, bij handelend optreden nog niet te zien is. Maar dit staat vast: Hier hebben wij weer twee gevallen, die het onthouden dubbel waard zijn. Beide bovengenoemde patroons doen zich voor als uiterst vrijzinnig. De zonen van dezen vrijzinnige pa troons staan op de voorhoede der jonge garde. (Pro- pagandeclub). Bij de a.s. algemeene Kamerverkiezingen geven zij in hun woordengescherm weer af op alles wat zich aan banden laat leggen. Vrij in beginsel, vrjj van gedachten, ieder vrij, niets aan banden. En als ze je stem noodig hebben, o, dan zijn ze zoo mooi in hun woorden. Maar pas op, als het juk dat zij u opleggen, het zware juk dat gij dagelijks moet torschen, wat te hard knelt en gij probeert er maar iets at te werpen tot verlichting, dan houdt alle vrijheid bjj de heeren op. Neen, de ondervinding leert ons dagelijks en altjjd, dat wij nog van christelijke noch van vrijzinnige zjjde iets hebben te verwachten. Niets te verwachten hebben we niet alleen, maar ondanks alle vrjjheidsgescherm mogen we niet eens een eigen meening hebben. Intusschen zullen we afwachten, welke uitwerking een onderhandeling met laatstgenoemden patroon heb ben zal. De Correspondent. Wjj hebben aan dit artikel iets toe te voegen. De heer Kranen vertelde in zijn onderhoud met het afd.- bestnur der brandersknechts, dat hij zijn meesterknecht Rodenberg had moeten ontslaan, omdat er niet genoeg gist geproduceerd werd en omdat de daaraan verbonden distilleerderij verliep door de slechte zorgen van den meesterknecht. Rodenberg's gistboekje wijst evmwel zeer mooie cijfers aan, veel hooger dan de cijfers van zijn opvolger, die niet ontslagen wordt. En wat het ver kopen van 't proefbranderijtje" .van den heer Kranen betreft, zou de heer Kranen heusch durven beweren dat het met zijn proetbranderij en distilleerderij ooit goed gegaan is? Waarom ontsloeg hij dan den meester knecht, die aan Rodenberg vooraf ging? En waarom moesten zooveel als ervaren bekende meesterknechts het allen afleggen Wij willen nog meer vragen stellen. Handelt de heer Kranen niet onder controle van het Schiedamsche gemeentebestuur? is dat soms niet een hinderpaal voor den bloei eener distilleerderij? wordt daardoor niet de concurrentie hoofdzaak en het product bijzaak? Maar niet waar? arbeiders zijn nu eenmaal tuig in de oogen dor heeren? als er iets niet goed gaat dan is het „natuurlijk" de schuld der arbeiders? en wat be kommert een patroon er zich om dat bijv. iemand als Rodenberg een huishouden met 6 kinderen heeft? De patroon redeneert aldus: het gaat niet voordeelig met mijn zaak, natuurlijk is dat tuig van arbeiders de schuld ervan. En zonder meer smijt hij die arbeiders dan op de keien en „huurt" andere. Dat aan de arbeiders on mogelijke eischen van werk worden gesteld, onmensche- lijk lange arbeidsdagen worden opgelegd en schandelijk lage loonen worden uitbetaald,.... dat is voor de patroons iets onbekends! Welnu arbeiders, zorgt nu eens, dat de heeren patroons niet langer in onkunde blijven over deze dingen! Bakkers. De concurreniie-woede te Schiedam en wat daaraan vast zit. Steeds meer en meer wordt door de patroons de concurrentie ten toppunt gevoerd. Overal, ja bijna in elke stad wordt 10 pCt. uitgekeerdte Schiedam valt dit schier bjj elke patroon waar te nemen. Enkele heeren doen daarbij nog in effecten, totdat zij zichzelf de kelder hebben ingewerkt. En dan is Leiden in last. Doch niet alleen de patroons worden hiervan de dnpe, doch ook de bakkersgezel. Dit ondervond ook weder een bondslid bp patroon P. Krommenhoek, Hoog straat, aldaar werkzaam geweest zjjnde. Deze maD, huisvader van drie kinderen, verdiende bij genoemden patroon f 8.—, zegge 800 centen per week voor een werktijd van 15 uren per dag. des Zaterdags „maar" 20 uren, totaal dus 95 werkuren per week, en alzoo werd elk uur met 8l/3 cent betaald. Doch dit scheen patroon Krommenhoek wel wat veel te zijn, althans hij deed ons lid een aanbod diezelfde werkuren te leveren voor vijf gulden per week. „Zaken, zijn zaken" dacht zeker deze patroon, doch de gezel dacht er anders over en nam zjjn ontslag. Een dergelijk geval deed zich ook voor bij patroon Vellekoop in het Nieuwsticht. De aldaar werkzaam zjjnde gezel verdiende 15 cent per uur. Deze patroon, liefhebber zijnde in gevaarlijke papiertjes te specu- leeren, schijnt ook alle middelen te baat te nemen om z'n hoofd boven water te houden. In het kiezen der middelen zijn de heeren patroons dikwerf niet kiesch en patroon Vellekoop is een dergenen. Hjj naakte het leven van zijn knecht zoo zuur mogelijk, doch toen 'dit voor hem niet de gewenschte uitwerking had, zeide hij tot den gezel, dat hij voor 10 cent per uur kon blijven en hij daardoor de gezel noodzaakte zijn ontslag te nem n. Een minder eerlijke rol, met een onderkruipersrol gelijk staande, speelt thans ons vroeger lid J. Bos, welke nu bjj baas Vellekoop, goedkooper als de uitge- tredene is in de plaats gekomen. Deze neemt in ontvangst wat de baas hem goeddunkt te „geven" en wel zooveel, dat, wanneer men dit na gaat rekenen, zoowat vijl cent per uur bedraagt. Metgezellen, is het niet reeds treurig genoeg dat wjj te kampen hebben met eerstgenoemde toestanden Is het niet treurig genoeg, dat wjj, bakkerjj-arbeiders, mede en voor het grootste deel worden opgeofferd aan het concurrentie-systeem Maakt daar een aande aan, trekt daar tegen op ten strijde, ook uit zelfbehoud, opdat gij niet geheel ten onder gaat Indien gjj nog geen lid zijt onzer afdeeling, talmt niet langer maar sluit u bjj ons aan. Helpt mede de bestaande wanverhoudingen te doen verdwijnen en zet uwe schouders onder het werk, dat thans nog door te weinigen moet worden gedaan. Ook gjj, georganiseerden, toont dat den strijd n ernst is en stelt wat meer belang in eigene vereenigingszaken. Komt trouw ter vergadering, laat niet alles op enkelen aankomen, dan eerst zullen wjj bereiken waarnaar wij streven. (De Dode.) Orgaan van den Ned. Bond van arbeiders in het bakkersbedrijf. Knnst aan het Tolk. Deze door den Schie- damschen Bestuurders-Bond opgerichte Vereeniging is haar werk voor het nieuwe seizoen weer begonnen. Wij vernamen althans, dat het jaarve slag ter perse is en dezer dagen zal worden rondgezonden, dat voor de leden van K. a. h. V. een beperkt aantal kaarten tegen 25 cent p. stuk verkrijgbaar is gesteld voor het concert van gewjjde muziek in de Groote Kerk op Woensdag 16 Sept. a.s., en dat den 28 September een tooneelavond voor de leden zal worden gegeven door het Rott. Tooneelgezelchap van den Grooten Schouwburg, waarbjj Mevrouw Fartaud-Klein en de heer Fartaud de hoofdrollen zullen spelen. Arbeiders, laat niet na, als het maar eenigszins mogeljjk is, lid dezer Vereeniging te wordenHet lid maatschap kost voor wie niet meer betalen kan slechts 50 cent op een jaar, te betalen in 2 termijnen. En de entreé van een avond is hooger dan 25 cent. Dat is voor menig arbeider nog een zeer hoog bedrag. Maar besteedt uw geld liever om u het genot te -verschaffen, dat K. a. h. V. geeft, dan dat gij het aan mindere genietingen uitgeeft. Steunt deze vereeniging, door de gezamenlijke in den S. B. B. vereenigde organisaties opgerichtdat is de plicht der georganiseerde arbeiders. Aan de betoogers. De vorige week deelden wij mede dat de zangvereeniging „De Stem des Volks" en de muziekvereeniging „Voorwaarts" gezameljjk van uit het „Volkskoffiehuis" naar het station zouden gaan om vervolgens met den trein van 10.09 (spoortjjd) naar Den Haag te vertrekken. Dat plan kan echter niet doorgaan. Het bestuur van de zangvereeniging toch deelde ons j.l. Maandag mede, dat de secreraris van het Hoofd bestuur van den Bond van Arbeiders-zangvereenigingen bericht gezonden had, dat de generale repetitie niet des morgens 12 uur, zooals aanvankelijk het plan was, zou gehouden worden, doch te 11 uur, zoodat wanneer we 10.09 zouden vertrekken, we te laat in den Haag kwamen. We dienen dus vroeger te gaan. De leden van de zangvereeniging zullen nu gaan met de trein die 8.57 (spoortijd) vertrekt. Zjj zullen echter nu niet ee'st naar het „Volkskofie- huis" gaan doch regelrecht, ieder voor zich naar het station. In verband hiermede wekken wij toch alle betoogers op ook zooveel mogenljjk met dezelfde trein te vertrekken. Indien men dit wil kan dat ook En ookniemand ga aan de halte op den trein. Allen moeten aan 't station opstappen. Dat is maar een verschil van 5 centen, dus geen onoverkomelijk bezwaar. En nu iets over den vrachtprijs. Wij hebben aan het station geïnformeerd wat de beste reisgelegenheid was, en als gevolg daarvan raden we alle betoogers aan een maandretonr te nemen a 75 cent. Dat verdient de voorkeur om deze redenen le. Wanneer men buurtverkeer neemt dan moet op het station Schiedam weer een ander kaartje, n.l. buurtverkeer Schiedam—Den Haag, genomen worden. Men loopt dan dit gevaa-, omdat men met een groote groep komt, dat er te weinig tijd overblijft om voor allen nieuwe kaartjes te nemen en als gevolg daarvan de eene helft met den trein mee zal kunnen, terwijl de andere helft heel gemoedelijk zal moeten wach ten op den volgenden trein. Dat dient dus vermeden te worden en ten 2e kan men met een retour buurtverkeer, 's avonds bij de thuisreis, niet met alle treinen mee, die van nit Den Haag naar Schiedam ver trekken. Dus ook om deze reden verdient het aanbeveling een maand-retour te nemen. Dat is slechts een dub beltje duurder dan buurtverkeer, maar dan ook veel geriefelijker. Verder hebben wjj ook nog geïnformeerd naar ge zelschapsbiljetten. Doch ook dat verdient geen aan beveling. De prijs daarvan is f 0.65 per persoon, maar dan moeten ook minstens 10 personen zich verbinden ge zamenlijk te vertrekken dat is natuurlijk het ergste niet maar ook gezamenlijk terug te keeren. En dat is, bij de thuisreis, zeer bezwaarlik. Bovendien is het ook maar 10 ct. goedkooper, zoodat men verstandig doet zich het ongerief van een gezel schapsbiljet niet op den hals te halen. Dus om een en ander nog te releveerenalle be toogers wekken wij op met den trein van 8.57 (spoor- trjd) van 't station te vertrekken en ook zooveel moge lijk een maand-retour te nemen. Tot Zondag dan. IJit den Baad. De raadszitting van de vorige week was hoofdzakelijk om de vaste raadscommissiën te benoemen, zoodat voor hem die op het schellinkje zat, het een uiterst saaie boel was: stemmen en nog eens stem nen. Enfin, overal komt een eind aan, dus ook aan die stemmerjj. 't Resultaat daarvan was, evenals vorige jaren: twee van de drie democratische leden, Hoogerwerf en De Witte, kwamen weer in geen enkele commissie. We zullen over dit ergeljjk machtsmisbruik van de raadsmeerderheid, verder maar geen inkt vermorsen, doch alleen het maar weer 'even signaleeren. Deze zitting, hoe saai overigens ook, bracht toch nog een tweetal gemeenteambtenaren salarisverhooging, n.l. den burgemeester eu den gemeenteontvanger. Ged. Staten toch hadden den raad er opmerkzaam op gemaakt dat die twee luidjes, in verhouding tot andere gemeen ten met ongeveer hetzelfde zielental als Vlaardingen, met te weinig verdiensten naar moeder de vrouw gin gen, waarom zij den raad in overweging gaven gelet op den duren tjjdl? ze een paar guldentjes meer toe te schuiven, en het tractement van den burgervader van f 2700,— op f 2900,en dat van den gemeente ontvanger van f 2000,— op f 2100,— te brengen. En of De Witte al tegen sputterde, meenende dat beide heeren voor hunne praestatie's voldoende loon genoten om er met hunne huishoudentjes behoorljjk van te kunnen komen, 't mocht niet baten de heeren kregen die paar guldentjes er bjj. Vooral het betoog van den heer Versteve deed de schaal ten hunnen gunste overhellen. Daarmede willen we niet zeggen dat de leden, vóór zjj dien klaagzang van den heer Versteve te hooren kregen niet wisten of ze voor of tegen de verhooging zouden stemmen, o neen, dat zou natuurljjk vóór, of zooals de heer IJzer- mans het zoo prachtig kan zeggen, „veur", geweest zjjn. Als het tractementen van „hooge oomes" geldt dan is de raad gewoonlijk nogal willig en meegaand! Maar Versteve, neen, als je de man gehoord had, dan zou je zoo zeggen je kan nog veel beter „ambtenaar" aan de beerwagen zjjn dan burgemeester. Tweemaal, aldus zei hij, heb ik gedurende eenigen tijd dat baantje moeten waarnemen, maar het is mijn innig verlangen dat de derde keer me dat gespaard wordt. Werken, alsjeblieft! Ik heb er mijn buik vol van. Enz. enz. Je werd, er akelig van. En, zooals we reeds zeiden, beide ambtenaren kregen de verhooging. Verder waren er nog een paar andere punten afge daan voor onze lezers van geen belang, alleen die salaris verhooging moesten we even releveeren. daar ook thans weer bleek dat de raad, wanneer het hooge ambtenaren betreft, scheutiger is met salarisverhooging, dan wanneer het „maar" arbeiders zijn. Dan zitten de heeren te boomen dat er het eind niet van te overzien is. Daar gaat-ie weer voor niksHet wil maar niet lukken met de rrrevolutionaire propaganda hier ter stede. Poging op poging wordt gewaagd om den ar beiders het echte revolutionaire sentiment bij te brengen,

De Moker | 1908 | | pagina 3