No. 29 ZATERDAG 19 September 8e Jaargang. ORGAAN der Afd. Schiedam en Vlaardingen der Sociaal demokratische Arbeiderspartij. Stukken voor 't eerstvolgend nnmmer moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 uur in het bezit der Redactie zijn. De Moker Repetitie „Excelsior De Kiesrecht-Betooging. Dr. Vmkesteyn's vertrek. Ditjes en Datjes. ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per kwartaal j Uj v00rmthetaiing. franco per post 30 cent J Losse nummers 2 cent. Bureau van Bedaktie Gebouw „COMSTANTIA", Hoogstraat. Bureau van Administratie Bhoonschestraat 7boven ADVERTENTIEN: 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. is eiken Zaterdag verkrijgbaar Te Schiedam: Beierlandsckestraat 1. Nienwsticht N. Z. 32. Zalmstraat 22. „Constantia", Hoogstraat. Te Vlaardingen: Markgraafstraat 20. Aan bovengenoemde adressen worden ook abonne menten aangenomen. De abonné's worden verzocht bij adresverandering daarvan kennis te geven aan de Administratie. u De leden van de zangvereeniging „Excelsior" worden herinnerd aan de repetitie op a.s. Zondagmiddag te 1 uur voor de dames-leden en te 2 unr voor de heeren-leden. Zorgt allen en op tijd present te zijn Het Bestuur. Schitterend is de „Betooging ten gunste van het Algemeen Kiesrecht" geslaagd. Zooals steeds wanneer de bewuste klassenstrijdende arbeiders feestvieren of betoogen, heerschten ook nu een opgewekten geest en en de meest volkomen orde. En het aantal betoogenden en vertegenwoordigende organisaties was behoorlijk grooter dan het vorige jaar. Het aantal vertegenwoordigde arbeiders steeg van .67.822 tot 76.850, dat der vertegenwoordigde lande lijke bonden van 25 tot 40 en dat der vertegenwoor digde organisaties van 773 tot 951. Ook Schiedam leverde een grooter aantal betoogers dan het vorige jaar, bij schatting ongeveer 300. Volgens de officieele lijst namen aan de optocht deelde afd. Schiedam der S. D. A. P., „Kunst en Strijd" (onder- afdeeling der S. D. A. P.) en de plaatselijke afdeelingen van den Bakkersbond, den Brandersknechtsbond, den Bouwvakarb.bond, den Glasbewerkersbond, den Bond van Gemeentewerklieden, den Metaalbewerkersbond, den Schildersgezellenbond, den Timmerliedenbond, en den Typografenbond, met 8 banieren. Wij kunnen daar over tevreden zijn. Ten slotte werd de volgende motie aangenomen: De groote nationale Betooging, samengesteld uit af gevaardigden van de S. D. A. P., 40 vakbonden en 'een groot aantal vertegenwoorpigers van afzonderlijke vereenigingen, te samen 950 organisaties, gehoudei op 13 Sept. 1908 te 's-Gravenhage, protesteert tegen het verder verstoken houden van 500.000 arbeiders en van alle vrouwen van het kies recht, waardoor de arbeidersklasse verhinderd wo.idtop wettelijke wijze haren strijd voor hare ontvoogding met volle kracht te voeren eischt met te meer klem van regeering en volksver tegenwoordiging onverwijlde aan de orde stelling van de grondwetsherziening tot invoering van het algemeen kiesrecht, nu de krisis, door de heerschende wanorde in de produktie veroorzaakt, opnieuw bewijst, dat de bezittende klasse niet in staat is aan de eischen, die redelijkerwijze aan de maatschappij mogen worden ge steld, te voldoen, verklaart dat de georganiseerde arbeidersklasse in Nederland onverpoosd en met inspanning van al hare krachten den strijd voor het algemeen kiesrecht zal voeren en niet zal rusten dan nadat de tegenstand der reaktionaire elementen is overwonnen en de zaak van het algemeen kiesrecht ook in Nederland heeft ge zegevierd. Twee dagen later las minister Heemskerk ter opening van de nieuwe zitting van Tweede en Eerste Kamer de troonrede voor. Met geen enkel woord wordt daarin over het kiesrecht gesproken, en geen enkele wet in 't belang der arbeidersklasse wordt daarin aangekondigd. Ook het ministerie-Heemskerk zal dus evenals zijn voorgangers het onrecht van de kies wet-Van Houten (de wet van Sam) laten voortbestaan en den wanhopigen ontberings- en onzekerheids-toestand der arbeidersklasse lijdelijk aanzien. Zelfs over de gruwelijke werkloosheid wordt niet gesproken. Arbeiders, zoo denkt ook dit ministerie geen oogen- blik aan u en uw behoeiten en eischenWerkt als er werk is voor 't loon dat men u gelieft te geven en zoolang per dag als men van n eischtlijdt gebrek en honger en loopt leeg als er geen werk isen verder smoel houdenDit is de grondgedachte ook van dit ministerie-Heemskerk. Outhondt dat, arbeiders! Werkt onvermoeid aan uw organisatie. Want alleen door den wil der georganiseerde arbeiders zullen de machthebbers gedwongen kunnen worden, ook met de behoeften en belangen der arbeiders rekening te houden Daarom steeds krachtig en vol hardend den strijd uwer klasse gevoerd Zooals bekend is, zal de rector van het gymnasium, Dr. Vinkesteyn, wegens zijn benoeming tot inspecteur der gymnasia, de gemeente Schiedam verlaten. Wij be klagen de Nederlandsche gymnasia, die nu opgescheept zitten met een inspecteur met gezagsopvattingen en opvoedkundige inzichten als Dr. Vinkesteyn. En wij wenschen het Schiedamsche gymnasium en de gemeente Schiedam gelnk met het vertrek van dezen man. Ten volle erkennen wij, dat Dr. Vinkesteyn een man met veel werkkracht is en veel hart heeft voor de zaak, die hjj verdedigde. Maar zijn middeleeuwsche gezags opvattingen en zjjn zelfstandigheid-doodende machts invloed waren een onoverkomelijke belemmering voor een gezond, krachtig leven van de inrichtingen en in stellingen, waarin hjj een overheerschende rol speelde; en waar hij kwam wilde hij niet anders dan over- heerschen. Voor ons, die weten dat een inrichting of instelling, die het stempel moet dragen van een alleenheerscher, daardoor tot een particuliere doodenakker wordt, voor ons, die weten dat wezenlijke kracht, in welk verband van menschen ook, alleen dan bestaat, wanneer er volle vrijheid gelaten wordt aan elke zelfstandige persoonlijkheid, en zelfgewilde bewuste samenwerking tusschen de by dat verband betrokken persoonlijkheden aanwezig is, voor ons was het anti-democratische, persoonlijkheids-doodende, star-despotische optreden van Dr. Vinkesteyn steeds even onsympathiek en in onmidde- lijken strijd met het belang der gemeente, voor zoover hij daarmee te maken had. Daarom, maar ook daarom alleen, achten wij zijn vertrek voor de gemeente een geluk. Zeer eigenaardig is het, dat wel de, van tijd tot tjjd oud-liberaal doende, Schiedamsche Courant een woord van hulde wijdde aan Dr. Vinkesteyn bij gelegenheid van diens benoeming tot inspecteur, maar dat de katho lieke Nieuwe Schiedamsche Courant dat naliet hoe wel Dr. V. tot haar geloofsgenooten hoort. Na deze opmerking onzerzjjds zal de N. Sch. Ct. natuurlijk niet nalaten, over eenigen tijd de loftrompet over Dr. V. te steken. Wij zullen van die bazninerij dan melding maken. Maar het feit bestaat en is ook natuurlijkevenals de heer Honnerlage Grete, weigerde Dr. V. zijn macht te misbruiken ter bevoordeeling van het katholicismeen de'Nieuwe, die wel democratische bevliegingen moet vertoonen van tijd tot tijd, kan moeilijk een anti-demo craat als Dr. V. ophemelen. Dat zal ze, na deze opmerking van ons, toch wel doen, maar dan als een terdoodveroordeelde die gedwongen wordt om te zingen „wat is'het leven sjeun Van onmiddellijk belang is het vertrek van Dr. Vin- kenstein voor de gymnasium-kwestie. Volgens de wet moet er een rector zjjn. Er moet dus in de plaats van Dr. V. een nieuwe rector worden benoemd. Maar er bestaat nu gelegenheid voor bezuiniging. Het aantal leeraren in oude talen is zóó groot, dat best één van hen de paar uren, die de rector les gaf, er bij kan nemen of dat die paar uren zonder bezwaar over de gezamenlijke leeraren in oude talen kunnen worden verdeeld. Voor den gang van zaken is dit zeker niet van nadeeligen invloed, waar op het heele gymnasium net zooveel leerlingen zijn als in eene enkele klasse van een lagere school. Het traktement van één leeraar kan dus uitgespaard worden, als een der leeraren rector wordt gemaakt. Maakt de Gemeenteraad den conrector tot rector, wordt dus het onderhoofd tot hoofd, de onderbaas tot baas bevorderd, dan kan men bovendien de aparte bezoldiging van conrector ook laten vervallen. Aan de zeer groote Hoogere Burgerschool krijgt de plaatsvervangende directeur evenmin extra-bezoldiging. Zoo spaart men ook hier weer f 200 uit. Bij een toekomstige opheffing van het gymnasium zal deze vermindering van personeel evenals nu bij de jaarlijksche gemeentebegrooting van belang zijn. En ook met deze toekomst moet natuurlijk rekening worden gehouden. De plaatselijke Gezondheidscommissie. De Commissaris der Koningin in de provincie Zuid.- Holland benoemde in de plaats van den heer W. van der Most Phzn. (voorzitter van Patrimonium destjjds) en mej. M. van der Ven, die bedankt hadden, den heer Dr. van der Linden (scheikundige) en mej. Gazan (seer.e van de Ver. tegen de Bedelarij) tot leden der plaatse lijke Gezondheidscommissie. Wij teekenen protest aan tegen deze benoeming, niet omdat wij iets tegen de benoemde leden hebben, maar omdat door deze benoeming zelfs de kleine band, die er tusschen deze Commissie en de arbeidersorganisaties bestond is verbroken in plaats van versterkt. En waai de Gezondheidscommissie niet slechts een technische maar ook een maatschappelijke taak te vervullen heeft en die maatschappelijke taak in het bijzonder voor de arbeidersklasse van groot belaug is, zon het rechtvaardig en verstandig zijn geweest het werkman-lid van der Most en mej. v. d. Ven te vervangen door twee ver tegenwoordigers der arbeidersorganisaties. Wij wekken de arbeidersorganisaties op, een protest tegen deze benoeming in te brengen bij de Commissaris der Koningin.

De Moker | 1908 | | pagina 1