Vlaardingsche IJzerkoekjes. Onze Leestafel. Drankbestrijding. nieuw afdeelingsbestunr gekozen, dat thans als volgt is samengesteld: van Marsbergen, le voarz.Noordijk, 2e voorz.Jan J. Gabels Jr., le Secr.Plettenbnrg, 2e Secr.N. v.~ d. Bos, Penn.Kerssen en v. d. Graaff, commissarissen Zooals de leden zien, hebben 2 nieuwe leden zitting in het bestuur genomen. Waar de bestuursleden be sloten de zaken van de afdeeling flink aan te pakken en meer leven in de afd. te brengen, daar mogen zij er zeker wel op rekenen, dat de leden niet achterwege zullen blijven. Vol vertrouwen zien zij de eerste h.h. vergadering, welke waarschijnlijk half September zal plaats hebben, tegemoet. Alle leden dienen te gehoor zamen op het „verzamelen blazen" door onzen len Secretaris. Jan J. Gabels Jr. Ring-Schiedam. Het dagelijksch bestuur van den Ring is samengesteld als volgtJ. J. Gabel Jr., Voorzttter (Singel 178)M. van Marsbergen, Penning meester (Laan Ons Genoegen 17)M. v. d. Bos, Secr. (Hofje van Belois 7 No. 3). Alle correspondenties de Ring betreffende,, moeten gericht worden aan laatst genoemde, welke ook aan niet-aangesloten afd. alle gewenschte inlichtingen verstiekt. Tot gedelegeerden voor de afd. Schiedam zijn aan gewezen A, Noordijk en Th. Kerssen. Vraag van de Moker-redactieWaarom krijgt ons blad, een arbeidersblad, ook niet van de afd. van den Mi iciensbond geregelde medewerking? Wij rekenen er op, dat hierin een verandering ten goed - zal komen, De maatschappelijke orde. De vorige week maakten wij torloops melding zan het verzoek door de kuipersgezellenvereeniging „Wij streven naar Verbete ring" tot Burg. en Weth. gericht om den arbeiders, speciaal in het haringbedrijf, eenig uitstel te verleenen bij het voldoen van de helft hunner aanslag in den hoofdelijken omslag. 't Was slechts een simpel berichtje, en toch, toch zoo veelzeggend Omdat het in zijn soberheid ons sprak van bitter leed en nijpende armoedereeds nuNu reeds, waar het nog lang geen winter is, ja, zelfs het groen aan de boomen en langs de wegen nog niet eens aan het verdorren is Ja, onze maatschappelijke orde ze mag er wezen voor de bezitters. Voor den proletariër daarentegen, die over niets anders dan zijn arbeidskracht beschikt, waarmee hij zich en de zynen het leven moet rekken, beteekent ze niets anders dan knechtschap en dus ook groote afhankelijk heid. Wjj behoeven slechts te herinneren aan de tallooze berichten waarvan de bladen in den afgeloopen winter melding maakten, dat dan hier, dan weer daar, ten gevolge van de crisis, zooveel arbeiders op de keien waren gezet, omdat er overproductie was, d.w.z. omdat de ondernemers hunne producten niet tegen een „nor malen" prijs van de hand konden doen. En nu mag het wel aardig wezen als je broodheer je uit wandelen stuurt, maar eten kan je er niet van. En het moge ook waar zijn dat de magazijnen vol gepropt zitten met allerlei noodzakelijke levensbehoeften en er dus voldoende voorraad is om allen te voeden en te kleeden hongerende arbeiders baat dat niet. Om je te kunnen voeden en te kleeden, moet je werken. En nog altijd is van kracht„die niet werkt, zal ook niet eten." Wel te verstaande werklooze arbeider. Hij werkt niet. dus, zal hij hongeren Dat is de maatschappelijke orde Iets van het door ons hierboven beknopt gegeven beeld, valt ook thans, in nog sterker mate dan voor gaande jaren, in onze gemeente te constateeren. In den aanhef van dit artikeltje gaven we reeds aan welke toestanden en welk bedrijf we op het oog hadden, n.l. het haringbedrijf. Iu geen jaren is de oogenblikkelijke toestand en zijn de vooruitzichten voor de arbeiders in dat bedrijf zoo triestig als wel thans het geval is. En het verzoek van „W. Str. n. Verb." werpt daar een hel licht op, maar is ook tevens een aanklacht tegen het stelsel waarop het gansche economisch rader werk steuntde concurrentie-strijd en het produceeren om winst en niet voor de behoeften, zooals het möèst zijn. Komt waar je komt behalve reeds bij de betrokken arbeiders onverschillig wien je spreekthet is een „zeurige boel." De aanvoeren van haring zijn beduidend minder dan vorige jarenals gevolg daarvan de verdiensten der „natte" kuipers idem de pakhuizen zitten vol met fust, zóó zelfs dat, indien de toestand zich niet aanmerkelijk wijzigt, de „droge" kuipers groote kans beloopen te mogen gaan rentenieren, wat op zichzelf wel een aan gename bezigheid kan zijn, doch in dat geval een eindeloos gemartel wordt tegen narigheid en ellende in allerlei vorm. Ahahooren wij reeds roepen, wat een donker beeld hangt De Moker daar weer voor zijn lezers op. Toch niet. 't Is de grauwe werkelijkheid. Daarmede is niet gezegd dat wij, na bovenstaande korte releveering van den benarden plaatselijken toe stand, nieuwe en nog nooit gehoorde feiten geconsta teerd hebben, o neen, die pretentie hebben wij niet. Wij, sociaal-democraten, weten maar al te goed en daarom zijn wij juist sociaal-democraat dat, waar wij beweren dat eerst de omvorming van de kapitalis tische in een socialistische maatschappij de geestelijke en stoffelijke achteruitzetting van het proletariaat zal doen ophouden, wij zeggen, wij weten maar al te goed dat zulks reeds tallooze malen voor ons gezegd is. Maar, zoolang de maatschappelijke omstandigheden ons telkens en telkens weer nieuwe bewijzen in de hand geven, dat de arbeider in het productieproces niets meer is dan een verlengstuk van de machine en alleen dus bruikbaar wanneer hij zjjn broodheer winst, en liefst zooveel mogeljjk in den schoot werpt, zoolang zullen wij blijven voortgaan al de ellende die over den nijveren werker wordt uitgestort, op rekening van onze kapita listische samenleving te schuiven, en de arbeiders op wekken mèt ons zich tot den strijd en de vernietiging daarvan aan te gorden. Een onzer sprekers-pai tijgenooten zei het eens zoo treffend juist, toen hjj het „leven" van den werker vergeleek bij den gang door een eindeloos langen don keren tunnel, waarin hij slechts in gebogen honding voort zal kunnen gaan, en nauwkeurig spiedend naar een sprankje licht te vergeefs echter Zoo is inderdaad de toestand. Hier ter plaatse, speciaal dan in het haringbedrjjf, zullen waarschijnlijk een aantal nijvere arbeiders in de naaste toekomst zonder werk komen. Waarom Door toevallige omstandigheden eenerzyds weinig aanvoer van haring ande.zijds omdat de voorraad fust van dien aard is dat alles „vol" zit. Er wordt ook door de kuipersbazen niets verdiend, ergo, zoo redeneert men, kunnen deze ook niets laten verdienen. Dat klopt als een bus, maar daarmede wordt bevestigd dat het produceeren om winst voor den arbeider dan ook beteekentvolkomen afhanke-' lijkheid van zijn broodheer in de eerste plaats, en tweedens, zoo hij daarin verandering wenscht te brengen, zal hebben na te gaan welke wegen daartoe leiden. Het is voor de betrokken arbeiders, zoo zij ooren hebben om te hooren en oogen om te zien, thans een leerzame tijd. Laten wij hopen dat ze uit den toestand van thans zullen inzien en begrijpen, dat slechts één middel de bestaansonzekerheid, waar niet alleen zij, maar elk ander arbeider ook, onder verkeeren, kan doen ver dwijnen door den strijd aan te binden tegen het kapi talistisch stelsel en te vechten voor een betere maat schappij, waarin brood zal zijn voor ieder: de socialis tische samenleving. OparbeidersLaat uw kreet zich paren bij dien der anderen tegen het kapitalisme, voor het socialisme Een goede gedachte was het van het bestuur onzer arbeiders-muziekvereeniging „Yoorwaarts" om ter gelegenheid van de Meeting voor Alg. Kiesrecht te 's Gravenhage, een Propagandamarsch door de ge meente te houden. Al vroeg in den avond stonden de menschen in troepjes bijeen voor 't Volkskoffiehuis, vanwaar uit afgemarcheerd zou worden. En toen om even acht uur de muzikanten zich op stelden tot den tocht, was er een groote massa men schen op de been. Verlicht met carbitlicht en eeu groot aantal lampions, was het een kleurige lichtstoet die in hooge mate de aandacht trok. Wij zeggen niet te veel, als wij beweren dat nog nimmer, bij welke gelegenheid dan ook, zooveel men schen op de been waren. Met de Internationale begonnen en geëindigd, afge wisseld door opgewekte en propaganda-marschen, trok de stoet, omstnwd door eeu groote massa belangstel lenden, c a. twee uren lang door de straten. 't Zal den Flardinga-menschen wel droef te moede zijn geweest als zij deze, uit de arbeiders zelf voort gekomen optocht, door de stad zagen trekken en daarbij moesten denken, dat hiin vakoptocht zoo jammerljjk moest mislukken Het Bestuur van Flardinga moet ook eens probeeren zoo'n tocht te organiseeren, óók van een muziekkorps dat zich gratis disponibel stelt en dan zonder dat de burgerpers dagen aaneen spanning maakt. Wij kunnen dan ook constateeren dat deze propa gandamarsch bij de Vlaardingsche burgerij met meer sympathie is ontvangen dan de door Flardinga geor ganiseerde oranjefeesten. Besluiten wij dan met te zeggen dat, dank zij de medewerking der politie, die met het oog op de groote menschenmassa een zware taak had. alles in de beste orde afliep. Werklooïenvei'ïekering. Daartoe nitgenoo- digd door de R. K. Volksbond vergaderden Zaterdag 12 Sept. een 10-tal organisaties in het gebouw van den R. K. V. B.. Het doel der vergadering was om tot een gemeen schappelijke adresbeweging te komen teneinde het ge meente bestuur te verzoeken een toeslag te geven voor elke werklooze die door zjjn organisatie wordt gesteund. Zaterdag 26 September zullen zij weer bij elkaar komen om de zaken definitief te regelen. Een enkel woord nog over de kiesrechtbetooging, of liever eigenlijk over de deelname daaraan vanuit onze gemeente. Die is dit jaar niet slecht geweest. Behalve de officieele vertegenwoordiging, die zooals wij een paar weken terug schreven, dit jaar sterker was dan voorgaande jaren, was ook de persoonlijke deelna me zeer bevredigend. We gingen 's morgens met een flink gezelschap op reis, en op het terrein zelf zagen we ook nog weer andere stadgenooten, die met een trein later waren gegaan. De Vlaardingsche arbeiders beweging heeft zich niet onbetuigd gelaten. Verdronken? De visch wordt duur betaald is het bekende spreekwoord. Dat bleek j.l. Woensdag weer. 's Morgens van dien dag ging de logger „De Goede Verwachting I," schipper Jan Morin, van den reeder J. Proost naar zee, en 's middags van dien zelfden dag kwam het schip alweer terug met verlies van een der opvarenden, den 25-jarige Jan Kal. Tus- schen Poortershaven en Hoek van Holland werd hij vermist, zoodat hij vermoedelijk overboord is geraakt en verdronken. W. H. Vliegen. Klanken van Strijd, artikelen en schetsen, bijeengegaard uit de geschriften van W, H. Vliegen, ter herinnering aan zijn 25-jarige deelname aan de socialistische beweging. Uitgave van den Bro- churenhandel der S. D. A. P. Prijs f 1. Voor eenige dagen ontvingen wij dit ongeveer 200 bladzijden dikke werk ter beoordeeling. Het is een verzameling van korte schetsen en artikelen, geschreven door onzen zeer sympathieken partijgenoot Vliegen, een der krachtigste propagandisten voor het socialisme, een der zuiverste typen van den Nederlandschen klassen strijdenden arbeider. Wjj bevelen de lezing van dit boek ook onze Schiedamsche en Vlaardingsche partijgenooten en geestverwanten dringend aanzij zullen er door versterkt en bemoedigd worden in hun strijdlust en strijdkracht, en tevens zullen zij er tal van artikelen over belangrijke gebeurtenissen uit vroegere perioden der arbeidersbeweging in vinden die een goeden kjjk geven op den vooruitgang dier beweging. Dr. A. J. ResinJc. Sociale paedagogie, bijdrage tot de studie naar de verhouding van theosophie en socia lisme. Uitgave van de N. V. Amsterdamsche boekhandel. Prijs 10 cent. Ook onder de sociaal-democraten zijn er velen, die het wjjsgeerig materialisme van de Tribune-Marxisten wetenschappelijk een dwaling vinden, omdat het strjjdt tegen tallooze waargenomen verschijnselen, maar die evenmin bevredigd zijn door de meeningen en leerstel lingen, door de Christelijke godgeleerden van allerlei richting verkondigd. Tot, deze groep van sociaal-demo craten behooren de soc.-dem. theosophen, waarbij ook onze partijgenoot Dr. Resink zich aansloot. De aange kondigde brochure geeft een korte uiteenzetting over de verhouding van theosophie en socialisme en verdient gelezen en overdacht te worden door ieder, die belang stelt in de strijdvragen over allerlei levenskwesties. Het groot aantal vreemde woorden en technische uit drukkingen maakt evenwel, dat alleen de meer schoolsch- ontwikkelden er iets aan kunnen hebben. Zoo mogeljjk komen wij op de in deze brochure behandelde kwestie binnen korten tijd uitvoerig terug, ea dan zal er gelegenheid zijn ook Resink's meeningen nader te bespreken. Wondere menschen. Aan de Fransche Academie voor Geneeskunde is door een weduwe fr. 100.000 na gelaten, om hiermede 2 prijzen te stichten voor de ontdekking van middelen tegen alcoholisme en delirium tremens. Een nnchter-denkend mensch wrjjft zich de oogen eens nit en vindt, dat die middelen al lang gevonden" zijn. Want om genoemde ziekten te voorkomen en te genezen is het eenvoudige en nooit falende middel dood gewoon, om nooit alcohool te gebruiken. De geheel-onthouder komt nooit tot alcoholisme noch tot delirium tremens Wie stuurt dit middel aan de Fransche Academie op Misschien dat zijn moeite met fr. 50.000 wordt beloond

De Moker | 1908 | | pagina 3