Uit den Gemeenteraad. Ditjes en Datjes. Burgemeester en Wethouders der betrokken gemeenten worden door de Gedeputeerde Staten in de betrokken provincie gehoord over de meestgewenschte grensver- andering. De Gedeputeerde Staten maken dan ontwerp voor die verandering en van de wijze en voorwaarden daarvoor. Dit ontwerp van Gedeputeerde Staten onder gaat in elk der betrokken gemeenten een dubbele be handeling, n.l. eene in de gemeenteraden en eene in eene uit de ingezetenen te kiezen grensregelingscommissie. De betrokken Gemeenteraden en deze Commissies van ingezetenen brengen schriftelijk rapport uit aan Gede puteerde Staten en deze zenden die rapporten met hun advies aan het Departement van Binnenlandsche Zaken, dat dan| een afzonderlijk wetsontwerp voor die grens regeling voorbereidt en indient bij de Staten-Generaal. De verkiezing der grensregelingscommissies uit de ingezeten is eveneens nauwkeurig door de wet geregeld. De wijze van verkiezing is door de gewone kieswet vastgesteld en gaat dus als bij raadsverkiezingen. De leden der commissie, buiten de leden van den Raad gokozen, zijn in gemeenten van 20.000 tot 35.000 zielen 19 in getal. De Gedeputeerde Staten bepalen, na den Raad te hebben gehoord, hoeveel daarvan in elk kiesdistrict zullen verkozen moeten worden, in over eenstemming met artikel 5 alinea 5 der Gemeentewet te Schiedam moeten dus 6 leden in het le, 6 leden in het 2e en 7 in het 3e (net dichtstbevolkte) kiesdistrict worden gekozen. Voor de verkiezing en stemming gelden dan dezelfde bepalingen als voor de verkiezing en stemming van raadsleden. Worden er dus in district 1 en 2 meer dan 6 en in district 3 meer dan 7 ingezetenen candidaat gesteld, dan moet er een stemming plaats hebben. Worden er niet meer dan het wettelijk vereischte aantal gecan- dideerd, dan kan het met een enkele verkiezing afloopen, zonder stemming. Het ligt voor de hand, dat een technische kwestie als de betrokken grensregeling tusschen de gemeenten Rotterdam en Schiedam de groote kosten van een stem ming en wat daarbij hoort niet wettigt, temeer daal de betrokken grenskwestie van zeer ondergeschikt belang is. Politieke beteekenis heeft ze niet. Wjj juichen het daarom toe, dat het bestuur van een der plaatselijke kiesvereenigingen het initiatief genomen heeft voor een gemeenschappelijke candidaatstelling door alle kiesver eenigingen. En wij hopen dat er overeenstemming ver kregen zal worden over de te stellen candidaten. Indien men algemeen vasthoudt aan het beginsel van evenredige verdeeling van het aantal candidaten over de verschil lende kiezersorganisaties, en men bepaalt die evenredig heid naar de laatste cijfers van de laatste raadsver kiezingen, dan is de zaak zeer gemakkelijk te regelen men laat dan eenvoudig aan iedere afzonderlijke kiezers organisatie (kiesvereeniging enz.) het stellen van het afgesproken candidaten uit hun eigen leden over en neme zonder meer elkanders candidaten over, of, indien men dat niet wil, men stelle alleen zooveel eigen candidaten als overeengekomen is. Onzerzijds meenen wij dat tegen een dergelijke regeling dezer zaak geen bezwaar zal worden ingebracht. Door verhindering van onzen eigen verslaggever konden wij geen verslag van de laatste raadszitting geven. Wij nemen daarom het verslag over, dat Het Volk ervan gaf. De zitting van Dinsdagmiddag begon met een geheime van anderhalf uur lang, 't Rook in de zaal nogal stormachtig. Een der eerste punten daarna wasde benoeming van hoofden voor de herhalingsscholen. De Bruin stelde een tweetal vragenle. Is het niet wenschelijk den hoofden Een was er nu nog maar wat meer aan verdiend Kijk eens, daar liep hij nu al een paar uur bij hondenweer door 't veld met dien zak op zijn nek. 't Was zout. Daar was het beste af te komen. Andere duurdere zaken leverden meer winst op, maar Bertus had geen geld om die te koopen en wist ook geen gelegenheid om er dan af te komen. Hij berekende wat hij ver diend had wanneer deze tocht goed gelukte. 40 kilo zout a 4 cent ingkocht, was 1 gulden en 60 cent. Hij verkocht het aan een winkelier voor 9 cent dan had hij twee gulden verdiend. Dat was voor 't arme huis houden op de heide een heele som, te meer daar Bertus, in tegenstelling met vele andere smokkelaars, zijn ver dienste steeds geheel te huis bracht, want hij had zijn vrouw en vooral zijn lief klein „jr ïkske" hartelijk lief. Bertus verdubbelde thans zijne waakzaamheid. Hij was over de grenzen en naderde het dorp. Hij had wel gaarne de zoom van het bosch w:,len verlaten, dan ware het minder gevaarlijk geweest. Met zijn goed geoefende oogen ontdekte hij de ambtenaren eer der dan zij hem en dan kon hij zich nog redden. Maar Bertus koos met opzet den zoom van 't bosch. Wan neer hij daar gesnapt werd, wierp hij den zak in 't struikgewas, ging aan den haal en dan behield hij kans hem later terug te vinden. Snapte men hem in het vrije veld, dan Wat is dat Een geluid treft Bertus oor Hij voor de herhalingsscholen een klas te geven? 2e. Waar no. 2 der voordracht reeds gedurende 14 jaren aan de school werkzaam is en no. 1 slechts gedurende een paar jaren, heeft no. 2 der voordracht niet het meeste recht op benoeming De wethouder van onderwijs weigerde aan de nit- noodiging van den voorzitter, om deze vragen te beant woorden, te voldoen, waarop de voorzitter De Bruin de vraag stelde of hij met dat antwoord tevreden was. Natuurlijk zei deze van neen, en ten slotte was de wethouder zoo vriendelijk na de stemming een en ander te vertellen, dat op een antwoord moest gelijken. De vraag of de hoofden een klas moeten hebben, zal latei- bekeken kunnen worden bij de benoeming van het personeelno. 2 der voordracht bleek het meest „ge schikt". Dat die meerdere geschiktheid voortspruit uit de omstandigheid dat meneer katholiek is en de ander zoowat liberaal, vertelde de katholieke wethouder er niet bij. Een voorstel van B. en W. tot vaststelling eener verordening op de heffing van keurloon lokte nogal bespreking uit. De bestrijders waren voor een deel middenstandsbeschermers, die de kwestie van financieel standpunt alléén bekeken. De Bruin verklaarde tegen het voorstel te zullen stemmen, omdat de keuring een maatregel is in het algemeen belang, en dus de ge meente de kosten behoort te dragen, inplaats van deze te leggen op de schouders van de slagers. Maar 't voorstel-B. en W. werd aangenomen, met behulp van de meeste vrijzinnig-democraten, terwijl nog enkele kerkeljjken tegen stemden. Een verordening op het grondbedrijf moest naar eisch van Gedeputeeree Staten onveranderd worden vastge steld, zooals B. en W. ze voorstelden. Van dit nieuwe bedrjjf, voor Schiedam van zoo groot belang, omdat vele gronden aangekocht zijn, die eerst later preductief gemaakt kunnen worden, maar de gemeentekas reeds nü zwaar drukken, zijn Gedeputeerde Staten zeer schuw, zoodat bp wjjze van proef het bedrijf te Schiedam wel wordt toegelaten, maar in een eng keurslijfvan hoogen dwang. De raad zat dus voor lummel en slikte de verordening zooals ze er lag. Aan 't eind der vergadering deelde de voorzitter nog mede, als antwoord op de in de interpellatie van dr. Ris in de vorige zitting, dat de klerk aan gemeentewerken het door interpellant gekwalificeerde feit had bedreven, maar de commissie voor gemeentewerken maatregelen had getroffen, waardoor herhaling van het gewraakte wordt belet. Dr. Ris had beweerd, dat deze klerk een leverancier geld had afgeperst onder voorgeven hem werk bezorgd te hebben, wat onwaar was, en tevens, dat de commissie voor gemeentewerken geweigerd had den ambtenaar te straffen. Het gevolg der interpellatie is dus geweest, dat er aan de knoeierij een eind is gemaakt, en dat de mede- deeling van den voorzitter zonder bespreking bleef, doet ervaren, dat de in meerderheid klerikale commissie den klerikalen ambtenaar niet langer heeft durven sparen. De goeie [tgd der onder-onsjes is ook te Schiedam voorbij, heeren Kunst aan het Tolk. Verleden Dinsdag hield deze Vereeniging haar 2e jaarvergadering, bezocht door een 65 leden. De Voorzitter deed in zyn korte openingsrede vooral uitkomen, dat de onzekerheid aan gaande de toekomst, het vorige jaar nog bestaande, nu verdwenen kan worden geacht. Het Bestuur bleek op het vertrouwen en de medewerking der leden te kunnen rekenen. Het ledental bleek voortdurend te stijgen en thans 200 hooger te zijn dan een jaar geleden. staat stil en luistert. Niets meer Dat bevalt hem niet. Hjj is nochtans zeker iets te hebben gehoord en nu zoo plotseling alles stil. Dan heeft men hem ont dekt. Het kunnen echter ook andere smokkelaars zijn Hij luisterde, in den hoop dat zij die het geluid dat zijn oor trof veroorzaakten, zich zouden laten hooren, maar te vergeefs. Alles blijft stil. Alleen regen en wind laten zich hooren. Bertus beseft dat hjj ontdekt is en die gedach te jaagt hem 't bloed naar 't hoofd. Wat Al die moeite voor niets gedaan, de waar kwijt en nog straf bovendien En die straf zou zwaar zijn want Bertus was recidivist. Hjj neemt een besluit en stapt vooruit, de hand aan zijn revolver. Deze had hij echter niet om zich te be dienen tegenover ambtenaren, tegen deze verdedigde hij zich niet, maar wel tegenover andere smokkelaars die onder elkander nog wel eens den roover speelden. Men had het eens tegen hem gewaagd en hjj had een der roovers half dood geslagen. Sinds dien tijd droeg hij den revolver mede. Het regende nog altijd voort en Bertus had zijn ge wone pas weer aangenomen, toen van achter een op gedolven aardheuveltje plotseling twee donkere gestal ten opsprongen en een donderend „Halt!" weerklonk. Bertus sprong echter snel als eene gedachte in 't De jaarverslagen van Secretaris en Penningmeester gaven geen aanleiding tot bespreking. Daar deze ver slagen in de Mededeelingen der Vereeniging zijn opge nomen, zullen wjj ze hier niet verder aanhalen. Alleen spreken wij onze voldoening uit over het flinke bezoek der uitvoeringen, gemiddeld 650 personen, over den gunstigen flnancieelen toestandhet nieuwe seizoen be gint met een kassaldo van f224.84, en over de buitengewoon belangrijke deelneming der arbeiders en daarmee gelpjk te stellen lagere ambtenaren, klein handelaren enz.De oprichting der Vereeniging door den Bestuurdersbond blijkt meer en meer een daad van goed inzicht te zijn geweest, en de arbeiders beweging blijkt meer en meer sterk genoeg te zjjn om een Vereeniging als Kunst aan het Volk te dragen, en in 't leven te houden. Als leden der flnancieele controle-commissie be noemde de Vergadering de heeren Den Hollander, Monfoort en Van O ver weel. Het Bestuur werd samengesteld uit de volgende heerenDr. J. van Leeuwen, le voorz.G. W. Snel, le secr.P. de Ruiter, penn., samen uitmakende het Dagelijksch Bestuur, en voorts W. Boender, W. Hoek, W. van der Hoek, E. Koopmans, H. Nieswaag en C. van Wijngaarden. Voor het volgende seizoen kreeg het Bestuur blanco mandaat. Wjj twijfelen niet of het zal in staat biijken te doen, wat de Voorzitter hoopte dat zou kunnen ge schieden, nl. de Vereenigingswerkzaamheden belangrijk uit te breiden. Maar dit zal voor een deel ook afhangen van de beslissing van den Gemeenteraadzal deze een opnieuw aangevraagde subsidie verleenen of niet? Het komt ons voor, dat de Raad, door een pfincipieele uit spraak gebonden, en nu het bewijs voor zich hebbende van wat Kunst aan het Volk wil en kan, niet anders dan uit vergedreven partijzucht deze subsidie zal kunnen weigeren. Wij zullen opletten. In elk geval, de Vereeniging „Kunst aan het Volk" toont een krachtig leven. Arbeiders, verzuimt niet deze door uwe organisaties geschapen vereeniging te steunen door uw lidmaatschap en uzelf het genot te verschaffen dat aldus binnen uw bereik wordt gebracht. Onze laatste huishoudelijke vergadering. Deze was door de helft der leden bezocht. Zeven nieuwe leden werden geïnstalleerd. Na lezing der notulen en behandeling der ingekomen stukken werd overgegaan tot het 3-maandeljjks Moker- verslag, dat zonder aanmerkingen werd goedgekeurd. Hoewel klein, is ieder kwartaal een tekort op De Moker aan te wijzen. Het Bestuur zegde maatregelen tot dek king van dit regelmatige tekort aan, waarschijnlijk contributieverhooging. Wil men dit voorkomen, dan moet men zorgen voor meer lezers en abonné's en voor een grootere steunpenning. De flnancieele controle-commissie deelde mede, dat zij alle gecontroleerde boeken, bescheiden en kassen in orde had bevonden. Onze controle-dienst werkt uitstekend! In het Bestuur hadden eenige wijzigingen plaats, omdat eenige leden zich niet meer beschikbaar konden stellen. Vastgesteld werd eerst, dat het bestuur uit 7 l6den zou bestaan. Daarna werd als voorzitter gekozen Dr. J. van Leeuwen en als bestuursleden M. J. van Djjk, W Hoek, H. Erkelens, A. Godschalk, C. van Pelt en P. de Bruin. Voor de verdeeling der functies ver wijzen wij naar de mededeeling aan het hoofd van dit blad. Voor de wintercampagne kreeg het bestuur volmacht van handelen. Eenige onderwerpen voor openbare en cursus-vergaderingen en eenige sprekers werden opge geven. En ten slotte hadden eenige besprekingen plaats over de op-ning van het nieuwe gebouw, waarschijnlijk in 't begin van November. Het bestuur werd bovendien gemachtigd, een rentelooze leening in aandeelen van kreupelhout. De beide gestalten, twee komiezen, hem na. Een razende wedloop vond plaats, die echter niet lang duurde. De gladde, krachtige Bertus, die de bos- schen kende, had enkele oogenblikken later een pad ge vonden en vóór de komiezen het bereiken konden had hpj een goed eind op hen gewonnen. Hij wierp zichnn aan dezelfde zijde van 't pad weer in het kreupelhout, en rekende dat de komiezen, door de duisternis misleid, zouden blijven doorloopen op het pad. Het plan gelukte. De beide ambtenaren draafden hem voorbij en Bertus er aan denkende dat de lieden hnn dwaling zouden kunnen gewaar worden en terngkeeren, begeeft zich weer op het pad om sneller naar zijn weggeworpen zak te kunnen keeren. Nauwelijks ech ter heeft hij den voet op den grond gezet of daar klinkt 't weer „Halt „SacrediuuDie kérels hubben den duvel met hnn," sist Bertus, en weer werpt hij zich in 't kreupelhout. De ambtenaar, die halt riep, was op het pad geval len en zoo achter zijn collega gebleven, waardoor hij Bertus ontdekte. Toen deze nu geen acht sloeg op zijn geroep en weer in het kreupelhout sprong, greep de ambtenaar zijn revolver en loste een schot in de rich ting waar de smokkelaar was verdwenen. Bertus voelde iets in zijn zijde, 't Was hem alsof iets zeer kouds in z\jn verhit lichaam drong.

De Moker | 1908 | | pagina 2