Ditjes en Datjes. Uit de Partij. Uit de Vakvereeiiigingeri. Uit de Pers. En zoo stapelen de regeerende partijen te Schiedam de bewijzen op van hun onbekwaamheid en hun achter lijkheid, waarvan steeds weer de arbeiders en hun or ganisaties de slachtoffers zijn. Hoe meer bewijzen, des te liever, mijne heeren Des te eerder zal het aantal arbeiders, dat uw arbeidersvijandigheid begrijpt, groot genoeg zjjn om u met een akte van onbekwaamheid naar huis te sturen. St. Nicolaas-kinderfeest. Zondag hield de com missie haar eerste vergadering. Respectievelijk werden tot voorzitter, secretaris en penningmeesteres, van Dijk, van Wagtendonk en Mej. As, gekozen. Evenals het vorige jaar zal er weer met inteeken- lijsten worden gewerktpartijgenooten kunnen wederom geven naar verkiezing en naar draagkracht. Voor geest verwanten met kinderen is hetzelfde tarief van het vorige jaar gesteld, namelijk 1 kind 35, 2 kinderen 60, ieder kind meer 20 cent. Het feestje zal plaats vinden op Zondag 6 Dec. Partijgenooten en geestverwanten verzoeken we ons zoo goed mogelijk te steunen, opdat we de kinderen wederom een gezellig feestje kunnen aanbieden, wat zeker door velen der kleinen weer met verlangen wordt tegemoet gezien. Teekent dus op de lijsten met eene bijdrage. Zondagmiddag 5 uur houdt de commissie zitting tot het inschrijven der kinderen. Alle leden der commissie moeten present zijn ter verdere bespreking. Het Bestuur. Excelsior. Zondag wei d Excelsior's vaandel inge wijd in Constantia. De voorzitter der zangvereeniging P. de Bruin, sprak de inwijdingsrede uit en legde daarbij vooral den nadruk op het strijdkarakter der vereeniging, die een onderafdeeling is der S. D. A. P. Daarna sprak de directeur, de heer L. Scheffers, eenige leuke en hartelijke woorden tot de leden en noodigde de koristen uit, het Vaandellied te zingen. Nadat dit gerongen was, wenschte de voorzitter van de afd. der S. D. A. P. van Leeuwen, Excelsior geluk met den aanwinst van zijn mooie vaandel en wekte hen op tot trouw aan hun banier en trouw aan de zaak van de strjjdende arbeiders. Met eenige hartelijke woorden dankte hij ook den heer Scheffers voor al wat hij voor Excelsior had gedaan. Met het zingen van nog een lied door Excelsior eindigde deze feestelijkheid. Ook wij wenschen onze onderafdeeling geluk met haar aanwinst. Wij hopen nog taliooze malen haar repetities aan te kondigen, haar uitvoeringen te bespre ken en haar vooruitgang te bezingen. Metaalbewerkers. Het bestuur is als volgt saam- gesteld J. Dinkelaar, le voorzitter. F. Scholtens, 2e voorzitter. J. van Bree, le secretaris, Pernischestraat 29. J. Pais, 2e secretaris. A. Brand, le penningmeester, Visscherstraat 17. P. v. d. Linde, 2e penningmeester. W. Ploos van Amstel, commissaris. Op de laatst gehouden ledenvergadering werden de jaarverslagen van secretaris en penningmeester behan deld. Besloten werd om f 10 uit de kas te trekken voor de bondskas. Het bestuur werd opgedragen een prijsopgaaf te vragen, voor de huur eener -kamer in het nieuwe gebouw der 8. D. A. P. De wintercampagne werd geregeld. Een 14-tal leden gaven zich op voor het huisbezoek. Een 6-al nieuwe leden werden geïn stalleerd, terwijl een nieuw lid zich opgaf. De Corr. Aan het Jaarverslag van de afd. Schiedam van den Alg. Ned. Met. Bond ontleenen wij het volgende: Het ledental. Was het ledental op 30 September 1907 71 op 30 September 1908 was dat gestegen tot 101. Dat is een vooruitgang van 30 leden. Oppervlakkig bezien lijkt dat zoo gunstig niet, doch als men het geheele verloop van het ledental beziet, komt men tot de overtuiging, dat er hard gewerkt is geworden om het ledental op deze hoogte te brengen en wat meer zegt, ie honden. Een klein staatje zal doen zien de juistheid daarvan op 30 Sept. '07, ledental 71; 31 Oct. 76; bed. 4 led., aangem. 9 led 30 Nov. 91; 6 21 31 Dec. n 98; 3 10 31 Jan. '08, 102; 9 13 29 Febr. 94; 8 0 31 Maart n 86; 9 1 30 April 91; 7 12 31 Mei 90; 4 3 30 Juni 95; 4 9 31 Juli 106; 6 17 31 Aug. 108; 5 n 7 30 Sept. 101; 7 0 Totaal 72 led. Totaal 102 led. Van de 72 leden die bedankten waren er ongeveer 50 bij, die door vertrek naar elders de afdeeling ver lieten. De rest bedankten zonder of met zeer kleine argumenten. Vergaderingen. Er werden gehouden2 openbare-, 13 officieele be- stuurs- en 12 ledenvergaderingen. Bovendien hebben er nog eenige personeelsvergaderingen plaats gehad van fabrieksarbeiders, b.v. van het personeel van den heer P. van Maaren (koperwerkfabriek) en van het perso neel werkzaam op de kettingfabriek. Conferenties. Verscheidene malen is er met de directie van de kettingfabriek geconfereerd. Eenmaal is daarbij onze hoofdbestuurder Dekkers tegenwoordig geweest. Deze conferentie had een gunstig verloop. Van de direktie kregen wij de toezegging, dat zij de geheele schade bij het beproeven der kettingen niet alleen op de werk lieden zouden afwentelen, doch dat de directie voortaan op de 100 Meter ketting, 3 bij de proef brekende schal men zal betalen. Ook werd door onzen voorzitter geconfereerd met een patroon in Vlaardingen, waar een onzer leden ont dagen was. Het gelukte, het betrokken lid weïr in zijn be trekking te krjjgen. Met den heer P. v. Maaren waren we dit jaar ook in conflikt gekomen, door een stukje in ons vakblad van onzen correspondent, waarin de toestand besproken werd van de fabriek. Eenige malen is door de be stuursleden geconfereerd, omdat de heer van Maaren eenige werklieden ontslagen had, waarin wjj een aan slag op de organisatie zagen. Dit is echter bij onder zoek niet de oorzaak gebleken. Samenwerken Hoofdbestuur. Evenals vorige jaren, hebben we veel hulp van het II. B. gehad. Dekkers, onze bondsvoorzitter, is her haalde malen in Schiedam geweest, om voor de belangen van de atdeeling en voor de leden te werken. In ons jaarverslag behoort mijns inziens een woord van harte- lijken dank. Aan het financieel jaarverslag ontleenen wij deze cijfers: to'aal inkomsten f 833.28, waarvan f 724.93 door contributie de voornaamste uitgavenposten waren f 485.67 aan Het H. B,, f 32.70 aan zaalhuur, f 41.30 aan administratie-kosten. Aan steun werd verleend f 88.08 voor werkstakingen, f 74. 53 aan werklooze en zieke leden. Ring „Schiedam" van den Bond van Mili ciens enz. Op den Zondag j.l. gehouden vergadering van bovengenoemden „Ring" werd in beginsel besloten stappen te doen om te komen tot eene reorganisatie van den Bond. Men was algemeen van oordeel dat aau het optreden of beter gezegd aan het „niet-optreden"' door het huidige hoofdbestuur, voor een groot gedeelte de achteruitgang van den Bond moest worden toege schreven. Zoo noodig zal het Riugbestuur een buitengewoon congres aanvragen, waar een en ander grondig kan worden besproken. De Afd. „Schiedam" v. d. Bond van Mili ciens enz., heeft een niet onbeteekenend succes te boeken. Vroeger was het gewoonte om hen, die reden van vrijstelling hadden of meenden te hebben, op te roepen des morgens tusschen 9 en 12 uur. Daar men twee getuigen mede moest brengen, bracht zulks in den regel verletkosten mede niet alleen voor de betrokken lote- lingen, maar eveneens voor de getuigen. Op verzoek vart\ de afd. „Schiedam" hebben B. en W. dezer gemeente vastgesteld dat de redenen van vrij stellingen kunnen worden ingebracht des avonds tusschen 8 en 10 uur. Een bewjjs voorzeker dat de belangen der Miliciens door de vereeniging behartigd worden en eene aan sporing voor de on-geörganiseerden, zich alsnog aan te sluiten als lid De katholieke Nieuwe Schiedamsche Courant heeft over 't debat in den Raad over de subsidie aan „Kunst aan het Volk" het volgende vermakelijke stukje geplaatst in zijn artikel „In onze Vroedschap" (de cursiveeringen zijn van ons) gaf vooral het adres van „Knust aan het volk", subsidie verzoekend, tot uitvoerige discussie over vloedige stof. 't Is zelfs door de uitbreiding do >r som mige leden daaraan gegeven, een principieel debat geworden, waarbij ook scherpe ongepaste uitdrukkingen door een enkel Raadslid niet werden vermeden, zoodat de voorzitter hem op de vingers moest tikken en met ontneming van het woord bij herhaling in een volgende vergadering moest bedreigen. Hoogst ongepast was toch de geheel persoonlijke aanval dien vroede De Bruin richtte, op mr. Jansen,-waar toch dat medelid in deze zaak volstrekt nog niet gesproken had.1) Vermoedelijk vond die alleen aanleiding in de pijn veroorzaakt door de fiksche mokerslagen die de heer Goslinga richtte op de sociaal-democratie, waar hij terecht betoogde, dat die geen vasten vorm (lees norm. Red. Moker) van zede lijkheid heeft mevr. Roland Holst, de hoogvereerde roode zuster, had immers gezegd, dat deugd en ondeugd stuivertje wisselen Na verwerping van het uitstel-voorstel van der Schalk heeft ook vooral de Voorzitter herhaaldelijk uiteengezet, dat „Kunst aan het Volk" geen veredeling van de volks vermaken ten doel heeft, zooals allermeest bij de afschaffing der kermis werd bedoeld, terwjjl door andere leden ook in het licht werd gesteld dat haar genot niet de geheele burgerij omvat, zooals de Oranjevereeniging dat tracht te bereiken. De groote meerderheid van den Raad heeft terecht begrepen, dat waar aan laatst bedoelde nuttige vereeniging subsidie wordt geweigerd, die zeker aan andere vereenigingen met minder doel treffend streven, mocht worden verleend. Vermoedelijk is ook bij meerdere Raadsleden de vraag gerezen of „Kunst aan het Volk" met haar sociaai-democratischen voorzitter en wier oorsprong bljjkbaar in den rooden hoek ligt, nog iets anders beoogt dan het volk kunst te brengen. Ds. van Lummel zei indertijd, dat het socialisme onder zijn vijf vingers ook een kunstvinger heeft en met dien vinger weet 't even goed als met de andere vier te treffen. Wij zullen er niets aan toevoegenhet is te door zichtig en te mooi. Burgemeester contra President-Curator. In de laatste Raadszitting werd bij de benoeming van een Rector van het Gymnasium de vraag gedaan, of het niet mogelijk was, geen nieuwen leeraar in de oude talen te benoemen en de lessen te verdeelen over de thans aanwezige leeraren. De Burgemeester antwoordde op die vraag, dat de oplossing dier kwestie niet in deze zitting hoefde gemaakt te worden omdat men nog tot 1 Januari (datum van optreden van den nieuweu rector) den tijd had voor een beslissing dienaangaande. Er werd toen dus niet meer over dit geval gesproken. Drie dagen later verscheen een advertentie met de oproeping voor een conrector aan het gymnasium alhier, ook onderteekend door den president-curator. Hoe kan Burgemeester-Brants zijn verklaring in den Raad rijmen met de onderteekening van genoemde advertentie door President-Curator-Brants? Wij hopen voor den Burgemeester, dat een inter pellatie in den Raad hem de gelegenheid zal verschaffen, een bevredigende verklaring te geven van dit gevalletje. Een fijne boel. In een der afdeelingen van den Gemeenteraad is door een lid de wensch uitgesproken ons nog meer kinderen in de klassen der openbare lagere school op te hoopen. Voor de tegenstelling wijzen wij op den toestand, die er op dit oogenblik heerscht in het vroegere gymnastiek lokaal aan de Broersvest. Daar zjjn 3 klassen van school F ondergebracht, 2 aanvangsklassen en 1 hoogste klasse. De 2 eersten zijn van de laatste gescheiden door een glazen wand, maar zitten zelf samen in een en hetzelfde lokaal, aan elkanders oogen onttrokken door een rij opgezette schoolborden. Die 2 klassen samen tellen 80 leerlingen, de hoogste klasse telt er ook een groote 40, zoodat in die ééne ruimte 120 kinderen bijeen z|jn om onderwijs te genieten. Stel dat de ééne aanvangsklasse zangles krijgt, de tweede aan het hardop lezen is en de hoogste klasse heeft rekenen of geschiedenis,wordt aan de leden van den Gemeente raad gevraagd wat die 120 kinderen van zoo'n les kunnen meedragen en wat de 3 onderwijzers die ver oordeeld zijn om daar les te geven met zulke klassen in zulk een omgeving kunnen aanvangen. De plannen voor eju nieuwe school moeten nog ontworpen worden. Die toestand aan de Broersvest zal dus nog lang bestendigd blijven en.nog erger worden. Een fijne boel! Wat is onze Christelijke Raadsmeer- derheid toch zorgzaam voor de kinderen der arbeiders! De algemeene coöperatie. Maaüdag j.l. hield de Coöperatie haar zesde jaarvergadering. Een 200-tal leden waren opgekomen. Bij de behandeling van de jaarverslagen diende P. de Bruin een motie in, welke zich in beginsel uitsprak voor het laten drukken van hetg maandblad, enz., bij een coöperatieve instelling. Deze motie werd door de Bruin verdedigd met het gevolg dat zij met groote meerderheid werd aange nomen. Een voorstel om de gelden die elk jaar uitge trokken voor rechtvaardigen werkstakingen enz. werkelijk te besteden om ingeval het N. V. V. een op roep doet voor stakingen of uitsluitingen een gedeelte van deze som beschikbaar te stellen werd niet vol doende ondersteund. Een voorstel om f25 uit de kas te trekken voor het Bureau voor Arbeidersrecht werd door een amendement tot f50 verhoogd. Dit amende ment werd nog al scherp bestreden, doch ten slotte aangenomen met 81 stemmen voor en 34 tegen. 77 77 t> 77 77 77 77 77 77 V 77 7) V 77 77 77 77 77 77 77 7) 77 77 77 77 7) 77 77 77 77 7) 77 77 )7 77 7. 77 77 77 77 7) 77 77 77 77 7) 77 77 77 7) 7) 77 77 77 5fS 1) W(j nemen uit 't verslag der „N. S. C." zelve over, wat de Bruin heeft gezegd, heel iets anders dan dit stukje wil doen voorkomen. De „N. S. C." schrijft n.l.De heer De Bruin meent de uitdrukking omtrent de sociaal-demoeraten te moeten wrakende bijval dien de vorige spreker daarbij van mr. Jansen ondervond, moest hem doen nadenken.

De Moker | 1908 | | pagina 2