Ditjes en Datjes. Uit den Gemeenteraad. Vlaardingsebe IJzerkoekjes. Onze uitvoerige bespreking over de begrootings- debatten in den Raad zal in het volgende nummer van De Moker verschijnen. Wij bepalen ons thans tot het overnemen van de korte overzichten uit Het Volk In de jongste raadsvergadering werd met algemeene stemmen goedgevonden een voorstel B. en W. om aan den Schied. Bestuurdersbond een schoollokaal af te staan, ten dienste zijner cursussen in Ned. taal enz., zooals ook reeds sinds twee jaren geschiedde. Bjj de algemeene beschouwingen over de begrooting wees De Bruin er op, dat de stand der begrooting weer gelijk als vorige jaren wasdat de uitbuiting der monopolie-bedrijven van gasfabriek en waterleiding op denzelfden voet wordt voortgezet en dus de onbillijke belastingdruk op den verbruiker blijft gehandhaafd. Waar door het vertrek van den rector van het gym nasium gelegenheid was op dit dure onderwijs-instituut wellicht een leeraars-traktement te bezuinigen, had spr. tot z'n leedwezen gezien, dat reeds een oproep was gedaan voor leeraar, ook al had de voorzitter in de vorige vergadering verklaard, dat de vraag of de vaca ture niet behoeft te worden aangevuld, vóór Januari niet beantwoord behoefde te worden. De zorg voor het lager onderwijs daarentegen laat veel te wenschen over. In een der scholen zijn twee klassen van elk 40 leerlingen in één lokaal onderge bracht. Van dat onderwijs komt niets terecht. Een nieuwe school is dringend noodig moet van Ged. Staten voor 1 November 1909 zijn gebouwd, maar die termiju kan niet worden afgewacht. Spreker vraagt hoever de plannen tot bouw eener nieuwe school wel gevorderd zijn. Ten slotte besprak De Bruin den rechteloozen toe stand van gemeenteambtenaren en -werklieden, betoogde de noodzakelijkheid van werkliedenreglement en scheids gerecht. Hij eindigde met een motie in te dienen van den volgenden inhoud „De raad, de noodzakelijkheid van de regeling dei- rechtspositie van de gemeente-ambtenaren en -werklieden erkennende, noodigt B. en W. uit voorstellen daartoe bij den ge meenteraad in te dienen.** Een wonder geschiedde na ampele bespreking werd de motie met algemeene stemmen aangenomen. *In de Dinsdag gehouden raadsvergadering haalden de kerkelijken een mooien langen neus. In de vorige vergadering was als lid der commissie van toezicht op het L. O. benoemd iemand die als no. 2 op de voor dracht van B. en W. stond. Alle kerkelijke stemmen waren no. 2 toebedeeld, vermoedelijk omdat no. 1 ver dacht wordt er een zeer paganistische denkwijze op na te houden. Thans was van den benoemde bericht ingekomen, dat hij voor de eer bedankte. Bij de regeling van 't salaris van den hoofdopzichter der gemeente-reiniging werd door de kerkelijken in hoofdzaak afgestemd een voorstel om 't maximum op f 1500 te brengen en dit op f 1300 bepaald, maar tevens aan den tegenwoordigen ambtennar een gratificatie van f200 toegekend. De Bruin ging tegen deze manier van salarieereD, waarin elk systeem, waarover de heeren der rechter zijde het altijd zoo druk hebben, ontbreekt, te keer en wees op het zeer gevaarlijk precedent, dat alzoo werd geschapen. Maar de hoofdopzichter (die van de familie is) kreeg natuurlijk z'n gratificatie. Bij de voortgezette behandeling van de begrooting vroeg De Bruin nadere inlichtingen over de oproeping van een conrector voor het gymnasium, welke in strijd was met eventeeele bezuinigingsplannen. Indien be zuiniging het onderwijs zou verknoeien, wilde spr. er niet op aandringen, ook al blijft hij voorstander van algeheele opheffing der inrichting. De burgemeester, president-curator, verklaarde de bezuiniging niet mogenliik. Yoor afschaffing van het stedelijk muziekkorps was door de antirevolutionaren een heele boom opgezet, maar ze haalden bakzeil. De post werd aangenomen en de aanvrage van due partikulieren muziekvereeni- gingen, die zich reeds hadden aangeboden tegen beta ling concerten te geven, werden afgewimpeld. De Bruin drong er op aan, vereenigingen die kosteloos uitvoeringen willen geven in 't openbaar, meer dan tot nogtoe terwille te zijn. Bij de inkomsten stelde De Bruin voor het schoolgeld voor het hooger onderwijs te verhoogen. Aan B. en W. werd opgedragen de schoolgelden voor hooger, middel baar en lager onderwijs aan een herziening te onder werpen en voorstellen bij den raad in te dienen. Bij de post huur uit landerijen had een zeer uit voerig debat plaats, bij welke gelegenh id De Bruin aandrong op doeltreffender inrichting van speelterreinen. Hij kreeg de toezegging dat het contract met den huurder van 't z. g. u. exercitieterrein gewijzigd zal worden om dit weer als speelterrein te benutten. Een vermakelijke gebeurtenis tot slot. Bij de behandeling der begrooting in de afdeeling was blijkbaar van anti-revolutionaire zijde aangedrongen op de benoeming van een 4en wethouder. De hongerige anti-revolutionairen hebben nu 2 liefhebbers voor zoo'n baantje, den Frieschen democraat Hobbe van der Laan, en den Schiedamschen autocraat Goslinga. Uit het verslag der afdeelingen was op te merken, dat in openbare Raadszitting een voorstel in dien geest zou worden gedaan of in elk geval de zaak behoorlijk be sproken zou worden. Maar jawel, Hobbe van der Laan bleef weg toen deze kwestie behandeld moest worden en Goslinga zweeg. Natuurlijk: de katholieken hadden te kennen gegeven, dat zij van een 4en (anti-revolutio nairen) wethouder niets moesten hebben. Zm haalden de anti-revolutionairen een leHijken langen neus. Stemmen uit den R. K. Volksbond. In de laatste maandvergadering van den R. K. Volksbond, die volgens het verslag der Nieuwe Schiedamsche Courant „zoo slecht bezocht" was, is een en ander behandeld dat de moeite van het navertellen waard is. Het ge noemde verslag vermeldt dat aldus: Hierna werd door den voorzitter een minder aangenaam geval met het informatiebureau mede gedeeld, dat nog eenige discussie uitlokte, waarbij ook het Bureau voor Arbeidsrecht ter sprake kwam. Meerdere leden wraakten 't, dat in de laatste vergadering van de Alg. Coöp. Bakkerij, de toelage aan dat bureau van f 25 tot f 50 was verhoogd. Aan het hoofd van dat „informatiebureau' staat „pastoor" Frederiks. Die komt met deze openbaar gemaakte geschiedenis er niet prettig af! Wat doet nu ook een R. K. Volksbond hier te Schiedam met een informatiebureau, als hij dat niet onder bekwame en in arbeiderskringen vertrouwde leiding kan stelleu? Al dat naapen, of liever dat gedwongen meedoen, heeft toch geen ander gevolg dan dat de bloedarmoede van den R. K. Volksbond ?alhier steeds meer aan den dag komt. Zeker, Heeroom kan wel voor veel leden zorgen, maar wat heeft men daaraan. Eigenaardig, humoristisch bijna, is het volgende (letterlijk overgenomen nit het verslag der N. Sch. C Daarna kreeg het bestuurslid, de heer Zwartjes, het woord en bepleitte hij het denkbeeld om, met oog op het zoo even gewraakte ia de vergadering van de Algem. Coöper. Bakkerij, in de afdeeling Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond eene coöperatieve bakkerij op te richten. Hij wees op de coöperatieve ondernemingen in andere Bondsafdee- lingen en besloot met zijn denkbeeld in eene motie te vervatten. De Voorzitter moest er bezwaar tegen maken die motie nu verder te behandelen, omdat ze niet van te voren was besproken eu de vergadering zoo slecht was bezocht; ze kon als eerste punt op de agenda van de eerstvolgende vergadering wor den gesteld en dan in de Volksbanier worden aangekondigd. Toonde de voorsteller der motie zich over dat uitstel niet voldaan, verschillende leden betuigden toch instemming met het denkbeeld van den Voor zitter. Meerdere leden betoogden ook en de Voorzitter stemde daarmede in dat 't gewenscht is, eene katholieke coöperatie, komt ze tot stand, niet als onderdeel v*n den Bond in te voeren. Een der led n bepleitte ook het denkbeeld, eens voor de derde standsmenschen, die 't veelal nog niet snappen, door een bevoegd redenaar duidelijk te doen maken wat coöperatie is, welk denkbeeld bij het bestuur ingang vond. Wij gelooven niet dat de Volksbond met zijn et'elijke honderdtallen leden in staat is een coöperatie in te richten, zelfs niet als de geestelijkheid voor leden zorgt. Het akelige fiasco van de R. K. dansclub onder toezicht en leiding der 3 pastoors hier ter stede bewijst, dat zelfs bij een dansclub nog wat meer noodig is dan veel leden en geestelijke adviseursMaar dit nog in het midden gelaten, is het niet humoristisch, dat de Volks bond met een Katholieke coöperatie de Katholieke middenstanders (de R. K. Hanze) wil gaan bestrijden Van Katholieke zijde wordt steeds ontkend, dat de economische en maatschappelijke toestanden de hoofd- groepeering der menschen bepalen en dientengevolge ook hun economische en maatschappelijke inzichten; door de praktijk wordt die ontkenning tot een belache lijkheid gemaakt. De kons op den kop. De kerkelijke meerderheid van den Raad benoemde in een der laatste raadszit tingen uit de niet-alfab°tische voordracht van de Comm. v. Toez. op het L. O. niet no. 1 maar no. 2, omdat deze katholiek is. Maar no. 2 heeft bedankt voor zijn benoeming, omdat hij van een dergelijke partijpolitiek niets hebben moet. De katholieke en anti-revolutionaire Raadsleden kunnen dat gevoelige lesje in hun zak steken. Het is dubbel verdiend. Maar Zal de Comm. v. Toez. op het L. O. karakter genoeg bezitten om nu niet middellijk of onmiddelijk in de kaart der kerkelijke meerderheid te spelen En zal no. 2 durven volhouden en thans een benoeming blijven weigeren, om zijn eerste weigering niet tot een gevolgloos besluit te verlagen Wij wachten af. Er is hier een mooi stukje burge- Ijjke moraal te bestudeeren. Peuterwerk! Verschenen is het Algemeen Ver slag over het sectie-onderzoek van de Begrooting voor het jaar 1909' en de Memorie van Beantwoording van Burgemeester en Wethouders. Was het behandelen dezer Begrooting voor de Sectiën een „ondankbaar" en „min aangenaam" werk, voor ons Sociaaldemocraten, is alleen reeds de bijna van deze voorloopige behandeling, of liever mishandeling onzer Gemeentebegrooting, een bron van nieuwen strijdlust. Het aanschouwen van dit penterwerk stelt ons opnieuw klaar en duidelijk voor oogen de noodzakelijkheid om nieuw proletariersbloed in den Raad het spoort ons aan meer nog dan tot nu toe de wegen te zoeken, te werken om ook onzen invloed daar, in den Raad sterker en sterker te doen gelden. De tijden zijn slecht en vooral nu is voor ons kerke- lijk-conservatief Dagelijksch Bestuur en zijn ditoRaads- meerderheid het sluitend maken der Begrooting een moeilijk werk. De inkomsten, vooral die uit den Hoofdelijken om slag, stijgen niet of niet noemenswaardmaar be- laïting-verhooging voor hen die 't kunnen betalen, progessieve heffing zoo sterk als de Rijkswet toelaat, grooter aftrek voor levensonderhoud, opdat, naast ont lasting der financieel onmachtigen, de bezittenden des te sterker zullen kunnen worden belast, daarvan moet ons gemeentebestuur niets hebben. Rond en open zeggen B. en W. in haar Memorie van Beantwoording Reeds bij verschillende gelegenheden is door ons medegedeeld, dat wij niet bereid zouden worden ge vonden thans wijziging te brengen in de bestaande verordening tot heffing van den hoofdelijk^ omslag!'' Maar dan moet maar weer die goeie, do<ir de heeren voor Jan Lummel gebruikte massa, het1 kfcd van de rekening worden gemaakt. r; Ziet hoe zij mieren om toch nog md^t' een paar centen te bezuinigen op wathet vdlk ten goede komt. De heeren vroegen,,of bij Gemeentewerken wel de noodige zuinigheid werd betrachtde weelderige schoolbouw deed het tegendeel vermoedenof nitt „door wijziging der schoolgeldheffing-verordening" wat meer uit de ouders was te pompen, want „menig een, die tegen een schoolgeld van 15 of 20 cent geen redelijk bezwaar zou kunnen inbrengen", betaalde thans 10 cent„of niet de dag- en weekgelden der werk lieden bij ziekte zóó konden worden geregeld, dat met ongesteldheid toch nimmer finantieel voordeel voor den zieke ten koste der gemeente kon voortvloeien „of niet meer en meer verpleging in het ziekenhuis ten koste der gemeente werd gelast, waar verpleging in het gezin zonder nadeel voor den patiënt had kunnen geschieden Vele van hen waren van meening dat „aan eene nieuwe salaris-regeling voor het personeel der Gemeente lijke Bewaarschool geen behoefte bestoni. Zij achtten de thans uitgekeerde belooniugen voldoende, in verband met de ontwikkeling van het personeel der bewaar school en met den tijd in de school door te brengen". En ten slotte kon naar hun meening op de kosten van verfraaiing van ons Hof, de eenige ontspannings plaats voor hen die zwoegen en tobben in onze „goeie" gemeente, nog wel worden bezuinigd Enkele leden, gunstig afstekende bij deze kerkeljjk- conservatieve en liberalistisch-reactionaire bokken, maak ten de opmerking „dat de Gezondheidscommissie wel wat al te spaarzaam was met hare voordrachten tot onbewo mbaarverk aring, gegeven het betrekkelijk groot getal krotwoningen. Dit gold te meer waar tegenwoordig door de lage huurprijzen de bewoners dezer krotten minder moeilijk andere woningen zullen kunnen vinden, dan in tijden van woningnood." Zij vroegen „hoe het stond met de zoo hoog noodige verordening op de keuring van levensmiddelen", en „of niet spoedig eenige mededeelingen betreffende de reeds bij de Begrooting voor 1908 bepleitte verzekering tegen de geldelijke gevolgen van ongevallen voor het politie personeel, den Raad zouden bereiken." B. en W. antwoordden, dat door langdurige uitstedig- heid van den Voorzitter der Gezondheids-Commissie de beide eerste punten aanmerkelijke vertraging hadden ondervonden, en dat, wat het laatste pnnt betreft, de resultaten van een onderzoek naar de mogelijkheid van de regeling dezer zaak door de gemeenten onderling zullen moeten worden afgewacht Zachtjes aan, dan breekt het lijntje niet De specifiek-calvinistische onverdraagzaamheid kon ook bjj deze voorloopige behandeling van de begrooting niet nalaten weer eens te trachten de niet-calvinistische burgers te dwarsdrijven, van een stuk vrijheid te be- rooven. De gemeente heeft de subsidie aan de Vlaardingsebe Bad- en Zweminrichting verhoogdde heeren stellen voor aan de subsidievoorwaarden te verbinden de be paling, dat zij den gansehen Zondag gesloten moet blijven, zelfs mag zij niet van des morgens 6—10 uur geopend zijn. Het hindert de heeren bij hunne „Zondags-heiliging" te weten, dat anderen badende of zwemmende zijn Dat het die „anderen" hindert, niet dat deze Cal-

De Moker | 1908 | | pagina 2