Onze Leestafel. vinisten hunnen Zondag „heiligen", maar dat zij in hun vrijheid om te baden en te zwemmen naar hartelust worden gedwarsboomd, tot dat besef schijnen deze be nepen, bekrompen aanhangers van dit smalste Christen dom zich niet te kunnea opwerken Ten slotte hebben de heeren behoefte gevoeld, naar aanleiding van ons onlangs gepubliceerd artikel over minder gewenschte toestanden in het ziekenhuis alhier, de publieke opinie gerust te stellen, de klachten onge grond te verklaren, en den loftrompet te steken over voeding, behandeling etc. Wij willen nadrukkelijk verklaren, dat wij van wat wij schreven in ons artikel „Ziekenhuistoestanden" geen letter terugnemen. Wij zijn zoo vrij de door deze raadsleden uitgespro ken rehabilitatie tot een komedie te stempelen. Onze gegevens putten wjj uit de meest betrouwbare bronnen, en om deze weg te redeneeren, zullen de heeren iets anders in hun mars moeten hebben. Dit door hen ingestelde onderzoek heeft wonderveel weg van dat dezer dagen geopende onderzoek naar de Papendrecht che schandalen. De heeren willen niet hooien, willen niet zien Ons oordeel over deze Gemeentebegrooting en hare behandeling in de secties samenvattend, concludeeren wij dat meer nog dan voorgaande jaren blijkt de onwil van ons Gemeentebestuur om in de steeds ilringender wor dende behoefte van onzen tijd te voorzien, zijn totale machteloosheid om de financieele steeds meer in de klem gerakende gemeente uit haar benarde positie te bevrijden. In plaats van forsch de hand aan den ploeg te slaan, zich op te maken groote dingen te doen, zóó als onze tijd eischt, zoeken zij hun krachten in gemier en ge peuter, in beknibbeling op verfraaiing, op loonen van zieke werklieden, op sala'issen, op verpleging van zieke tobbers zuchten zij over dien „weelderigen school- bonvv", nota bene zóó weelderig, dat een vreemdliog ons onlangs vroeg (bij het op een afstand passeeren van de nieuwe school in de Prins Hendrikstraat), wat daar wel voor een „pakhuis" stond Arbeiden wy, vol vertrouwen in onze toekomst, ge stadig, met onverdroten ijver aan onze organisatie, aan de bewustmaking van onze klassegenooten, geen twijfel of in afzienbaren tijd groeien wij deze fntlooze en steeds meer aftakelende klasse van tegenstanders èn van om vang èn in kracht ver over het hoofd Op hoop van zegenIn de Raadzittingen van verleden week Vrijdagmiddag en -avond werd de Ge meentebegrooting, nadat eenig ander „klein goed" van weinig belang, afgehandeld. ld van de 17 leden waren aanwezig. De afwezigen waren L. J. v. Gelderen, N. v. d. Windt en natuurlijk „oome Pieter", Waar wij in het tevens in dit nummer voorkomende stuk „Peuterwerk", dat tot onzen spijt verleden week door een overvloed van stof moest blijven liggen, reeds verslag gaven van de voorloopige behandeling dezer begrooting in de secties, en deze „mis"handeling reeds critiseerden, kon ons verslag van deze biiter weinig om het lijf hebbende openbare en definitieve behandeling kort zijn. Dij de algemeene beschouwingen toonde Witte de uit deze begrooting sprekende financieele onmacht aan, en wees nogmaals op de noodzakelijkheid van een sterker progrestieve heffing van den Hoofdelijken Om slag, als de eenige weg ter ontkoming, terwijl Hooger- werf er den vinger op legde, dat zij blijkbaar was samengesteld „op hoop van zegen". Deze nam tevens de gelegenheid waar om te wijzen op de urgentie van een reglement voor werklieden in gemeentedienst. De conservatief-liberaal v. Dusseldorp betreurde den nuancieelen nood, maar ontried natuurlijk aanstonds de door Witte aangewezen sterker progressieve H.-O.-hef fing. Zijns inziens zouden dan velen per vliegmachine de gemeente verlaten, wat ons inziens niet pleit voor het plichtsgevoel, dezen vooral de arbeiders zoo gaarne op bun plichten wijzende menschen Van de zijde van het Dagelijksch Bestuur werd bij monde van den eersten Wethouder toegestemd dat de begrooting was saamgesteld „op hoop van zegen". Dat woord was hem uit 't hart gegrepen, want „aan Gods zegen is 't al gelegen. Of 't mannelijk is met een beroep op deze sprtuk den boel maar te laten reilen en zeilen, zooals ze zeilt, laten we aan den lezer. Bij de „Kosten der Politie" wees Witte op het adres der agenten. Een loon van 15 ct. per uur voor een agent 3e klasse was z. i. te laag. Daarom stelde hij voor op dit adres niet afwijzend te beschikken, zooals B. en W. wilden, doch den post aan te houden, 't Voor stel verkreeg slechts de stemmen van 't democratisch drietal. Bij den post subsidie aan de Bad- en Zweminrichting 1 900.stelden Hoogendijk, Witte en Hoogerwerf een lange motie, waarin onder verwijzing naar de tot nu toe bij alle bestujding gelukkig bewaard gebleven waar- deering en eerbiediging van elkanders standpunt, werd voorgesteld niet in te grijpen in de regeling van de openstelling dezer inrichting. B. en W. stelden voor aan deze subsidie te verbinden dat zij op Zondag gesloten zou bi ij ven. Aanstonds vielen de liberale heeren Kikkert en v. Dusseldorp de voorstellers bij, terwijl na de verdediging door de twee eersten der straks genoemden, ook de Katholieke heeren IJzermans en Maassen verklaarden vóór te zullen stemmen. De anti-rev. heer De Heer, ziende dat de motie groote kans liep aangenomen te worden (7 van de 14 aanwezige leden bleken reeds voor te zullen stemmen), deed aanstonds water in de „christelijke" wijn, stelde een motie voor waarin slechts de wenschelijkheidvan de sluiting op Zondag werd uitgesproken en Bf en W. werden uitgenoodigd dit gevoelen van den Raad ter kennis dezer vereeniging te willen brengen met verzoek daarmede rekening te houden Taktisch, maar toch al te doorzichtig, was de Bur gemeester in zijn verdediging van het voorstel. Zij hadden er volgens hem niet aan gedacht er een geloofs of kerkelijke kwestie van te maken, het was een sociale kwestie 1 Eenig en alleen de Zondagsrust van den Badmeester was de drijfveer tot dit voorstel, algemeene Zondagsrust was hun ideaal, alsof 't mogelijk ware het gansche maatschappelijke organisme op Zondag stil te zetten, zonder aanzienlijke schade voor de samenstellende deelen elk oo zich zelf en voor 't organisme als geheel Maar o je, daar kwam broeder Brederveld, het nieuwbakken raadslid voor III, later nog aangevuld door De Heer, roet in den met zooveel zorg door B. 6n W. toebereiden schotel werpen. Volgens hem was 't niet een sociale kwestie; integendeel, het was taak en roeping der Christelijke overheid op Zondag te sluiten, te sluiten en nog eens te sluiten! Men [kent het deuntje der calvinistische eigenge rechtigheid Het slot was dat anti's en chr -historischen zich schrap hielden en de motie met 7 tegen 7 stemmen werd aangehouden tot de volgende vergadering. Ware de raad voltallig geweest, zij zou zeer waar schijnlijk met 9 tegen 8 stemmen zijn verworpen (anti's en chr.-hist. tegen, lib.,- kath. en volksbel. voor). Maar aangezien ,,oome Pieter" den weg naar het Raadhuis niet meer schijnt te kunnen vinden, door „beveratie" bjj de beklimming der trappen schijnt te worden be vangen, is 'n opnieuw staken der stemmen bjj overigens volledige opkomst te verwachten (8—8)en dan is daarmee de motie, maar ook het voorstel van B. en W. verworpen. Maar wie weet, de heeren kunnen er zich nog wel eens op beslapen. Het voorstel van den heer De Heer om op het ge raamde bedrag voor onderhoud der plantsoenen niet te bezuinigen werd verworpen met 59 stemmen, terwijl dezelfde bij den posten „Subsidie „Flardinga"", be zwaren inbracht tegen de verhooging met f 100. De vereeniging werkte z. i. niet „opvoedkundig." De „hooge noot" der christelijke muziek op „Flar- dinga's" concerten stemde hem dankbaarde festivi teiten op de verjaardagen der Koningin en Koningin Regentes deden zijn nationalistisch hart goed maar maarde heer de Heer zei 't niet rond en open, maar be doelde tochdat zij zoo en nu en dan ook muziek- en zangvereenigingen liet optreden, dat was niet „opvoedkundig" Dat wij ditmaal om dien drogen heer De Heer hebben gegierd, zal hjj zelf ons wel niet kwalijk nemen. Uit naam der „opvoeding" je politieke tegenstanders een hak zetten is toch wat al te gek De subsidie ging er echter door. Ten slotte werd de begrooting met 2 stemmen tegen (Witte en Hoogewerf) aangenomen. Zonder onbijt naar school. Dinsdagmorgen j.l. waren we ooggetuigen van een teekenend geval, waarmede de thans reeds heerschende armoede en ont bering in sommige gezinnen, op treffende wijze geïllu streerd werd. We zagen n.l. een schoolgaand kind aan de hand harer moeder, dat zich er heftig tegen verzette naar school te gaan, omdat het van die eigenaardige maag kriebelingen had, die veroor taakt worden als men nog niet gegeten heeft. Het kind had n.l. dien morgea nog niet gegeten omdat er in huis niet te eten was. Men behoeft niet te vragen of het onderwijs dat zulk een kind met leegen maag krijgt ook vruchtdragend zal zijn. Oaze christelijke Raad heeft tot op heden gemeend, dat schoolvoeding en -kleeding uit den booze zijn. Om des beginsels wille natuurlijk Wat wij hoorden. Op zeker werk, waaraan men thans werkzaam is, en waar de werklieden onder bestekbepalingen werken, past of heeft men een eigen- aardigen maatregel toegepast om zich ten koste dei- arbeiders een paar centen voordeel te doen. In bedoeld bestek staat o.m. dat de aannemer aan de gemeentereiniging een bedrag van naar wij meenen f 1.50 verschuldigd is voor het gebruik van privaat- tonnen. Dus dat moet door hèm betaald worden. Wat doet men echter nu Men laat of liet de arbeiders één cent daarvoor be talen. Op zoo'n manier dus knijpt men die menschen ook. Of dat christelijk of onchristelijk is, weten we niet, maar billijk in geen geval. Damesklesrecht. Woensdag j.l. werd in de zaal „Harmonie" een openbare vergadering gehouden ten einde propaganda te maken voor het dameskiesrecht. Men moet weten dat deze vergadering gehouden werd des namiddags half drie Een meer geschikter uur om ook de arbeidersvrouwen ter vergadering te krijgen is zeker niet denkbaar Tóch geen dameskiesrecht Glas- en Aardewerkers. In de j.l. Zondag gehouden huishoudelijke vergadering van deze afdeeling werd o.m. met algemeene stemmeD, nadat door den Voorz. van den Vlaardingschen Bestuurdersbond een inleiding was gehouden over werkloozenverzekering, speciaal het Gentsche stelsel besprekende, tot oprichting van zulk een fonds besloten. 9e Jaarverslag van de Vereeniging „Cenrtaal Bureau voor Sociale Adviezen. In 't algemeen klinkt in dit jaarverslag een toon van ontmoediginger moest door gebrek aan medewerking en steun zoo verbazend veel ongedaan blijven. Het oude liedje in Nederlandmen wil desnoods wel toejuichen en prijzen, maar zelf wat doen of meehelpen, ho maarHet ledental ging zelfs achteruit en bedraagt thans niet meer dan 588. Door onbetaalde medewerking van een aantal personen kon het thans verrichte werk nog worden uitgevoerd. Onder de verrichte werkzaamheden wordt vermeld de behandeling van 71 aanvragen (22 tot het nazien en opstellen van statuten van vereenigingen. 17 arbeids overeenkomsten. 6 ziekenfondsen enz....). De aanyragers waren in 37 gevallen werkliedenvereenigingen en orga nisaties, 8 andere vereenigingen en organisaties, 15 ondernemers, 6 particulieren, 3 buitenl. instellingen, 1 gemeente en 1 patroonsvereenigiug. De bibliotheek groeit flink en wordt regelmatig meer en beter gebruikt, vooral na het verschijnen van den len catalogus. Ook de publicaties vanwege het Bureau vorderden flink, maar een deel der in behandeling genomen be werkingen zal waarschijnlijk bij gemis aan fondsen niet uitgegeveu kunnen worden. Voor het boekjaar 1908—1909 is ook een begrootiug aan dit jaarverslag toegevoegd. De ontvangsten worden begroot op f 10730.de uitgaven op f 12750.dus het tekort wordt geraamd op f2020.Onder de in komsten komen voorf 4495.aan contributies, f 920. aan adviezen, f5140.aan subsidies (f3500.van het Rijk, f500.van de g meente Amsterdam, f300. van de gemeenten 's Gravenhage en Rotterdam, f 100. van de gemeenten Arnhem, Haarlem en Leiden, kleinere bedragen van de gemeenten Maastricht, Leeuwarden, Zwolle, Zaandam, Breda, Enschedé, Veendam, den Hel der en Utrecht). Onder de uitgaven komen voor f 2000.voor de bibliotheek, f 800.voor huishuur, f 1100.— aan huishuur, f 6100.aan salarissen enz.... In de ledenlijst vonden wij behalve een groot aantal particuliere pesonen o. a. den A. N. D. B., den B. v. Ned. Ond., den A. N. Timm. B., het Alg. Ned. Werkl. V., de S. D. A. P. en de Soc. Dem. studie-Club te Amsterdam, eenige Coöperaties en Arbeidersvereenigin- gen in den Haag, den Diocesanen Textielarbeidersbond St. Severus te 's Hertogenbosch, den Chr. Bond van Sigarenmakers en Tabaksbewerkers te Kampen, den Rott. Best. Bond, de Coöp. Vooruitgang, St. Eloy, Soc. Techn. Ver. v. Dem. Ing. en Arch, te Rotterdam, eenige vakvereenigingen en de afd. der S. D. A. P. te Utrecht. Het Bestuur bestaat uit M. W. F. Treub, VoorzitterMevr. L. v. d. Pek— Went, Vice-Voorzitster; J. C. Eringaard, Penningmeester; J, Baron D'aulnis de Bourouill, Jan B. M. vau Besouw, P. A. Diepenhorst, R. A. de Monchy, Jhr. Ch. Ruys de Beerenbrouck, F. M. Wibaut, D. Hudig Jr., Secretaris-Dir. Wij hebben uitvoerig dit jaarverslag besproken om de aandacht nog eens op dit Bureau te vestigen. Zoudeu de aangehaalde vakbonden en landelijke organisaties hun schouders er niet eens ouder kunnen zetten Een nieuwe brochure van den brochurenhandelS.D.A.P. De brochurenhandel gaf' een nieuwe 5-cents brochure uit, die zij in de volgende circulaire aankondigde Het is nu ruim anderhalfjaar geleden dat de actie voor den wettelijk geregelden 10-urigen werkdag dooi de Nederlandsche arbeiders-klasse werd ingezet met een schitterend geslaagd Propaganda-Congres te Amsterdam. Siids dien heeft de actie inzake deze hoogst belang rijke kwestie geen oogenblik stil gestaan. De verschijning van het zoo hoogst belangwekkende boek Arbeidersleven in Nederland was een gebeurte nis van belang. Dat boek, waarvan de eerste druk reeds onmiddelijk na de verschijning was uitverkocht, is een felle aanklacht tegen de heerschende klasse, die blijkbaar geen haast heeft om aan de meer dan ellendige toestanden op het gebied van arbeidsduur en arbeidsverhoudingen een eind te maken. Een felle aanklacht, zeker, en een krachtig wapen in den strijd. Het verschafte onzen voormannen in de arbeidersbewe ging de cijfers en gegevens waarmee zij konden aan- toonen dat onze eischen rechtvaardig zijn, wettelijke regeling van den arbeidsduur etc. dringend noodzake lijk is.

De Moker | 1908 | | pagina 3