Uit de Partij. Ditjes en Datjes. Waarom is een motie ingediend, en geen wetsontwerp Bij het indienen van een ontwerp, betreffende een omvangrijke materie, verwacht men in ons land een in alle onderdeelen afdalend stuk werk. Bevat in sommige andere landen een wet alleen de hoofdzaken, terwijl de détails later in afzonderlijke wetten of maatregelen van bestuur worden uitgewerkt, in ons land wil men liefst alles pasklaar voor zich zien en geregeld. De arbeid aan zulk een ontwerp wordt dus zeer omvangrijk. En toch loopt men groot gevaar om monnikenwerk te doen, zooals dat den heer Pijttersen overkwam, wiens simpel bakkerswetje nimmer in behandeling werd genomen. Maar ook zelfs wanneer men verzekerd ware van de behandeling, zou aanneming nog tien tegen één afstuiten op kritiek nopens de wijzewaarop het geliefde denkbeeld is uitgewerkt, terwijl misschien de Kamer de hoofd strekking zou toejuichen. De Kamer ziet de ontwerpen gaarne door Staatskommissiën of regeerings-ambtenaren voorbereid en inééngezet, en zelfs dan wil meer dan eens de meerderheid of een invloedrijke kombinatie het technisch juist anders dan het toevallig is ontworpen I De kwestie is thans slechts om der Kamer gelegenheid te geven, over het koojdbeginsel te oordeelen. In het uiterste geval is bij de beraadslagingen over eene motie eenige wijziging mogelijk en ook kan deze den stoot geven tot indiening eener andere motie, die in een bepaald geval misschien aan de meerderheid meer welgevallig zou zijn. Dit indien de voorsteller principiëel moet weigeren om zijn motie te wijzigen, hoewel de Kamer misschien het hoofddenkbeeld, daarin vervat, wil omhelzen, doch op een bepaald punt iets verder of minder ver wil gaan. Zoo zal dan de Kamer moeten oordeelen over de vraag of zij, naast verbeterde wetgeving tegen nacht arbeid en den arbeid van kinderen en jeugdige personen, voor alle volwassen arbeiders den 10-urendag in de wet wenscht vast te leggen, opdat de Regeering daarmede kan rekening houden en dienaangaande een wetsontwerp kan doen gereed maken en indienen. Zal zij deze vraag toestemmend beantwoorden f Natuurlijk is dat niet met zekerheid te zeggen. Wel mag worden vermoed, dat voorstanders van dit beginsel worden gevonden in alle partijgroepen, behalve misschien in de oud-liberale en christelijk-historische. Zoomin de anti-revolutionaire als de katholieke partij is naar het schijnt in beginsel afkeerig van overheids dwang op dit gebied. Patrimonium's wenschen gaan in deze richting en katholieke werklieden-organisaties zonden reeds adressen ter aanbeveling der 10-urenmotie. Zélfs van christ.-historische zijde acht men „overheidsdwang gerechtvaardigd", daar „waar een te bereiken goed doel niet anders dan door eenheid van handelen bereikbaar is" (art. 8 van het Program). Misschien zullen echter de steeds konservatiever wordende neigingen van den heer De Savornin Lohman ten deze een belemmering zijn. Ook het program der Vrije of oud-liberalen, voorzoover het vervat is in het „Manifest" van 1905, geeft zoo noodig ruimte vooi den wettelijken 10-urendag. In dit stuk wordt Staatsdwang eerst toelaatbaar verklaard als voldoende vaststaat, dat van staatswege iets in het algemeen belang eerder en beter kan worden verricht, dan door de vrije samenwerking der belanghebbenden. Ziet echter eigenlijk iemand kans om voor alle vakken den 10-urendag zonder hulp der wetgeving in te voeren Doch het is waar, dat bedoelde zinsnede zeer vaag is en dat het begrip „algemeen belang" niet bepaald vast staat, zoodat star-konservatieve opvattingen de zaak in dit verband gevaarlijk maken. Dat onder de Unie-liberalen voorstanders zijn van den 10-urendag, valt niet te betwijfelen, en op de vrijzinnig- demokraten valt in dezen vrij zeker te rekenen. Ten aanzien van den uitslag der eventueele debatten zegt dit alles evenwel niet genoeg. Het zal er op aan komen de Kamer te overtuigen, dat de tijd rijp is voor een algemeenen 10-urigen werkdag, met de eventueel noodige overgangs-maatregelen voor die vakken, welke zich op dit oogenblik nog in een wanhopig stadium bevinden (b.v. het havenbedrijf), Het zal er daartoe ook op aankomen, of uit andere parlementaire groepen invloedrijke mannen met warmte voor de zaak zullen in de bres springen. Een weinigje forschheid van opvatting zal de Kamer moeten bezielen als de motie zal worden aangenomen. Geen zich blind staren op kleine bezwaren, door speu rende tegenstanders. De inspekteurs van den arbeid hebben in hunne rap porten minutieus de bezwaren onder de oogen gezien, te concientieus misschien. Dat was echter hun recht, zoo niet hun plicht. Wetgevers en staatslieden staan evenwél anders tegenover het vraagstuk, hebben tot taak, die bezwaren te overwinnen. Hoopt de soc.-dem. fraktie van hare zijde al haar best te doen om de motie te doen aannemen, de georgani seerde arbeiders dienen de agitatie buiten de Kamer warm te houden. Een prachtig stuk werk is reeds ge leverd in het boek over „Arbeidersleven in Nederland." Waar mogelijk dient men alsnog op de nadeelen van den te langen arbeidsdag te wijzen, bezwaren te ont zenuwen, middelen tot opruiming van struikelblokken aan te wijzen. Vooral echter dient voortdurend getoond, dat den arbeiders de zaak ernst is en dat zij van de volks vertegenwoordiging een daad verwachten, die in het waarachtig belang is der arbeidersklasse en die ook het algemeen belang in de breedste beteekenis ten goede zal komen. Wij leven heden in een krisistijd, waarin het belang van een verkorten arbeidsduur niet door alle arbeiders in dezelfde mate kan worden beseft. Te kunnen werken is een overweging, die gaat vóór de vraag omtrent den duur van den arbeid. Ook nu nog is het niettegenstaande dat voor tal van arbeiders een ernstig vraagstuk, of zij gedurende de helft van het etmaal of langer hebben te arbeiden, dan wel of hun den noodigen tijd zal worden gelaten om te genieten van gezinsleven, ontspanning en ontwikkeling, om van godsdienstplichten nu maar niet te gewagen. Na dezen tijd komt evenwel een andere. De krisis zal overgaan en dan komt er weer een periode van opgang, van „bloei." Dan zal de werk dag weer koortsachtig kunnen stijgen in tal van vakken en mèt den opbloei der bedrijven komt voor den arbeider dan weer het overweldigend afmattende en ver- doovende van een extra-langen werkdag. Moge de Tweede Kamer een lichtstraal werpen in deze donkere toekomst. Zij kan dit, door de Regeering een beteekenisvollen wenk te geven, door aanneming der 10-urenmotie! Is de motie aangenomen, dan zijn wij er nog niet. De voorbereiding, gereedmaking en aanneming van een wetsontwerp is geen kleinigheid in onze wetgevende machine. Doch dan zijn we in ieder geval veel verder en kunnen wij er ons toe bepalen om de Regeering aan te sporen tot spoed met dq vervulling van den wensch van volk en volksvertegenwoordiging beide. J. H. SCHAPER. Onze huishoudelijke vergadering 1.1. Zondag was door de helft der leden bezocht. Van de ingekomen stukken lokten slechts enkele een bespreüing nit. Bij de circulaire van de administratie van het „Volk" had de agent St. Klepke gelegenheid, den vooruit gang van het aantal abonné's te vermelden begonnen met 23, werd het 56 tot de prijsverlaging en steeg het daarna tot 118de colportageclub is nog voortdurend in dezen werkzaam. De aanvrage der soc.- dem. studieclub om invulling van een vragenlijst over de organisaties van jeugdige arbeiders hier ter stede werd ter beantwoording in handen van het bestuur gesteld. De flnancieele contróle-cdmmissie rapporteerende, dat zij de boeken en bescheiden van „De Moker" over het laatste kwartaal volkomen in orde had bevonden. De afgevaardigde der afd. in het Zuid-Hollands zuider-kwartier bracht verslag uit van de laatste door hem bijgewoonde vergadering, die in hoofdzaak was gewjjd aan het orgaan „Voorwaarts" waar onze afd. niets mee te maken had. De exploitatie van ons nieuwe gebouw maakte daarop een onderwerp van bespreking uit. De huurtarieven werden vastgesteld. Bepaald werd, welke jaarhuur zou gevergd wordeu van vereenigingen, die de volle be schikking over een lokaliteit hadden gevraagd. En be sloten werd met slechts 7 stemmen tegen, dat ook in het nieuwe gebouw alleen alcoholvrije dranken zullen worden getapt. Ten slotte wijdde de voorzitter nog eenige woorden aan de gebeurtenis van onze verhuizing naar een nieuw gebouw. Hij bracht namens de partij en de afdeeling dank aan allen, die hun krachten hadden besteed aan de propaganda voor de arbeiderszaak, en wekte allen, oudere en jongere, op tot de krachtige voortzetting dier propaganda ook in het grootere gebouw aan de Boter- straat. Twee nieuwe leden werden ingeschreven. Tarief der huren in het S. D. A. P. Gebouw „Constantia", Boterstraat 30. Benedenzaal f 2.50 voor gewone huishoudelijke vergaderingen, openbare vergaderingen, feestavonden. Vergaderzaal eerste verdieping voor huishoudelijke vergaderingen, andere vergaderingen. Vergaderlokalen tweede verdieping f 0.50 voor bestuursvergaderingen, 1.huishoudelijke vergaderingen. Bij huur van een lokaal 1 maal per week 20 procent reductie. N. B. In de koffiekamer en de verschillende overige lokaliteiten worden alleen alcoholvrije dranken ge schonken. Het Bestuur. 7.50 f 1-- 1.50 Zonder Alcohol. Met een paar woorden wil len wij de afdeeling onzer partij gelukwenschen met haar besluit, in ons nieuwe gebouw in 't geheel geen alcoholhoudende dranken te schenken. Zoo wordt praktisch de drankduivel bestreden, die een der grootste vijanden is voor ieder mensch maar niet mi? der voor iedere arbeiders organisatie. Het verheugt ons ten zeerste, dat ook hierin onze afdeeling weer het goede voorbeeld geeft en toont te weten, welke middelen noodig zijn om de beweging zuiver te houden. Drinkgelagen als in de R.-K. Volksbond, dronkemans partijen als in het Volkshuis zullen in ons roode huis niet voor kunnen komen. Wij hebben strijders noodig. Een goed strijder moet een helder hoofd en een bevattelijk gemoed hebben. Ieder alcoholgebruik belemmert dat. In de woning der arbeidersbeweging hoort daarom geen alkohol thuis. Cursus te Rotterdam. Wij ontvingeu van den secretaris der federatie Rotterdam het verzoek de vol gende mededeeling te plaatsen, waaraan wij gaarne voldoen Door de federatie Rotterdam der S. D. A. P is een cursus georganiseerd over „De gevaren van het toon stelsel", in zes voordrachten te geven door F. v. d. Goes in zaal II van het vereenigingsgebouw, Goudsche weg 114 te Rotterdam, op Woensdag 2916 en 23 Dec. 1908 en Woensdag 6 en 13 Januari 1909, telkens s' avonds halfnegen. De inleider zal het onderwerp behandelen als volgt; 2 Dec. 1908. Kapitaal en arbeid. Het arbeids loon. De Kapitalistische uitbuiting. 9 Dec. 1908. De arbeider als verbruiker. Het sparen van de arbeiders. Het krediet van de arbeiders. 16 Dec. 1908. De kapitalistische werkplaats. De arbeid in het kapitalisme. 23 Dec. 1908. De verzekering tegen de gevaren van het loonstelsel. De verzekering tegen invalidi teit en ziekte. 6 Jan. '09. De verzekering tegen ouderdom. 13 Jan. 09. De verzekering tegen werkloosheid. De prijs tot bijwoning van dezen zeer belangrijken cursus is gesteld op f 0.30 voor de zes avonden voor leden der S. D. A. P. en vakver- enigiugen en f 1.voor verdere belangstellenden, terwijl ook avondkaarten be schikbaar zijn a f 0.10. Kaarten zijn verkrijgbaar bij Wakkers Boekhandel, Botersloot 52Bureau Be- stuurdersbond en Koffiehuis „Voorwaarts", Gedempte Slaak 148 en aan 't Secretariaat der Rotterdamsche federatieG. Kapteijn, v. d. Hilststraat 4b, Rotterdam, Voor degene die omtrent deze zaak zijn kennis wil vermeerderen is een bezoek aan dien cursus dringend aanbevo'en, men verzuime dan ook niet zich eene serie- kaart aan te schaffen. G. KAPTEIJN, Seer. Fed. Rotterdam S.D.A.P. Mr. W. H.-aanbidding. Dat de Nieuwe Schie- damsche courant het orgaan is van Mr. W. H. Jansen is bekend. Dat de redacteuren dezer courant dus de inzichten van Mr. W. H. verkondigen, is niet anders dan billjjk tegenover hun patroon. Maar dat zij daarbij zóóver gaan als in hun laatste artikeltje „In onze vroedschap," neen, dat is toch zelfs voor de redactie van de Nieuwe te bar, want, ieder weet dat Mr. W. H. bij het debat over de belastingprogresie leelijk in het zonnetje, op hetis gezet door de Bruin, en dat zijn zoogenaamden argumenten volkomen uiteengerafeld zijn. Verwondelijk is bovendien een zóó vèr gedreven Mr. W. H.-aanbidding bij de Nieuwe Schiedamsche Cou rant, omdat het conservatisme, de reactionaire arbei dersvijandigheid, die ook is dit belasdingdebat weer in Mr. W. H. verpersoonlijkt bleken te zijn. in katholieke kringen hevige verbittering wekk n. Wat ons betreft, wij houden dolveel van Mr. W, H. in den Raadmet zijn echt reactionarisme biedt hij de Raadsleden voort durend de ongezochte gelegenheid, zich uit te spreken over de eischen der arbeiders, en verschaft hij ons een onuitputtelijke schat voor onze propaganda. Zoo vullen de Bruin en Mr. W. H. elkaar voor onze propaganda aan. Om der bijzonderheidswille nemen wfi ten volle het bewuste stukje uit de „Nieuwe" over. Als staaltje van katholiek reactionarisme is het buitengewoon. kreeg vroede De Bruin gelegenheid zjjn progressie-voorstel behandeld te zien. Aanvan kelijk scheen 't dat op dit voorstel „la mort sans phrase" zou zijn toegepast, want de voorzitter trok reeds het stemmingslotmaar mr. Jansen wildeer toch nog wel een woordje over zeggen. Tegenover de aanvallen van mr. Jansen, en de heeren Witt- kampt en Lagerwey, de laatste vooral als wet- honder van Financiën de stabiliteit van het belas tingstelsel bepleitend, had vroede De Bruin zijn troetelkind te verdedigen, daarbij half gesteund door den vader der incometax, de heer De Groot, die, hoewel voorstander van belasting naar de draagkracht, toch voor de consequente toepassing der progressie terugschrok, wear z(j zoovele ge goeden uit de gemeenten drijft. Ons komt 't voor, dat de tegenstanders der pro gressie terecht dit laatste argument in helderlicht hebben gesteld en vooral doen uitkomen, dat door

De Moker | 1908 | | pagina 2