Het Christen-Soeialisme. Vlaardingsche IJzerkoekjes. Dat de werkdagen ontzettend werden verlengd, dat zelfs werd gesproken over Zondags werken. Hieronder volgen een paar staatjes, die eens laten zien welk een revolutie ten opzichte van de werk tijden heerscht. Ze zijn geen uitzondering, we geven ze ook niet als een beeld van een of twee werkplaatsen, ze zijn de typeering van den geheelen toestand. Niet werken als er voor de Heeren niets te ver dienen is, werken zonder einde als dat wel het geval is. De schaftijden zijn hierbij berekend, ieder weet wat die in drukke dagen beteekenen, zoodat buiten de schafttijden iu de zes etmalen 37 uur rust is genoten. Een ander staatje. Ook hie; bij zijn de schafttijden berekend, daarbuiten dos in de 6 etmalen een rust van 33 uren. Toen men vroeger per dilegence reisde, verwisselde men aan de pleisterplaatsen van paarden, omdat de beesten het anders niet vol hielden de lange afstanden mede te maken en dan ging het met versche paarden verder. Voor deze beesten was men meer bezorgd dan voor onze werkers, aam hen wordt niet gevraagd of zij knnnenden draak die concurrentie heet, heelt met niets en met niemand mededoogen, maar vooral niet met arbeiders. Werken zoolang er werk is en als er geen werk is, hang dan je keel maar aan de kapstok. Oversparen moeten de arbeiders. Weten de weik- gevers niet dat de arbeiders in dit bedrjjf, dank zij het „mondjesmaat'' in de loonen, 's zomers den langen werkdag zich moeten laten welgevallen om het boek jaar met geen al te groot tekort te doen sluiten? Zij hebben ook geen reservekapitaal. De heer Daan van der Zee wordt boos, omdat wij maar geen logica kannen vinden in zijn redeneering over de noodzakelijkheid van afzonderlijke organisatie 'der Christen-Socialisten. Dat spijt ons. Wij hadden gehoopt, dat een voortgezette bespreking ten laatste tot toenadering en daarna tot vereeniging zon hebben ge leid, omdat wij al die verdeeldheid noodelooze ver zwakking vinden. Nu de heer Van der Zee iu ont stemming de debatten van zijn kant sluit, zullen wij van onzen kant er ook een eind aanmaken. Wij zullen zijn antwoord nog overnemen en alleen dit nog opmer ken dat ook door dit antwoord voor ons allerminst bewezen is, dat de Christen-Socialisten gelijk hebben met hun ofzondering. De heer Van der Zee schrijft (Opwaarts no. 35) Nn voor het laatst. „De Moker" is geen goede verstaander, die genoeg heeft aan een half woord. Want zelfs de heele woor den, onder bovenstaanden titel door mij geschreven, schijnen nog verduidelijking te behoeven, die ik intns- schen gaarne wil geven. Doel van mijn schrijven was, tegenover de sociaal democratie de juiste plaats van het christen-socialisme te bepalen, omdat in een plaats als Schiedam, waar èn de S. D. A. P. en de Bond van Christen-Socialisten afdeelingen hebben, een goede verstandhouding tusschen beide gevonden moet worden, die wortelt in de eerbieding van elks bizouderlijk streven. Haar als ik deze helderheid in de verhoudingen wil brengen, moet van den anderen kant niet in noode looze moeite worden gepoogd, het eigen standpunt onzerzijds te miskennen. Dan moet De Moker niet dit schrijven „Maar in een vorig artikel erkende de heer v. d. Zee dat de S. D. A.P. en de Christen-Socialisten op dit oogenblik wel denzelfden weg be wandelen. En daar komt het thans op aan. De heer v. d. Zee zeide toen zelfs dat een Christen- Socialist een ongeloovige Soc.-Dem. in het maat schappelijk leven moet verkiezen boven een ge- geloovigen kapitalistenknecht. Welnu, waarom dan niet vastgehouden aan dat feit, dat wij den zelfden weg gaan Het is door mij niet gezegd, dat de S. D. A. P. en de Christen-Socialisten op dit oogenblik denzelfden weg bewandelen. Ik kan dit heel gemakkelijk bewijzen, door eenvoudig nit Opwaarts no. 28 te knippen, wat ik wél gezegd heb. Men leze: „Feitelijk kruis en zich dus de wegen van sociaal-democratie en christen-socialisme scherp hoekig ze ontmoeten elkaar in het kruispunt, waar het kapitalisme is, maar gaan, na dit kruis punt, weer langzaam uiteen, verder, steeds verder. De zaak is dus nu alzoo, dat sociaal-democratie en christen-socialisme bezig zjjn, elkaar te naderen, om straks, na de vernietiging van het kapitalisme, weer wijd uiteen te gaan". Is dat nu bewandelen van denzelfden weg Zeker, 't is waar, dat wij practisch in allerlei klei nere gevechten met den gezamelijken vjjand heel dik wijls hetzelfden willen doen, en de strijdkrachten ver eenigen knnnen, maar dit lijkt nog niet op het gaan langs denzelfden weg Wederom moet ik het zeggenonze wegen zjj niet dezelfde. De weg der sociaal-democratie loopt over de hoofden der georganiseerde arbeiders, de weg van het christen-socialisme over de hoofden der georganiseerde christenen. Tegenover het Kapitalisme wil de sociaal-democratie het proletariaat weerbaar maken, het christep-socialisme wil er tegenover zetten de christenheid, door haar te doen begrijpen, dat het Godsgebod is, het kapitalisme te doen verdwijnen. Nogmaals das, wij christen-socialisten loopen in den weg van het Godsgebod, omdat het Godsgebod is. En wanneer wij toetraden tot de S. D. A. P. liepen wij in den weg van het Marx-gebod, dit het proletariaat voorschrijft de wereld te bevrijden van het kapitalisme. Den weg over het georganiseerde proletariaat heeft mèt de S. D. A. P. de Blijde Wereld gekozen. En daarom is het volstrekt niet eigenaardig, dat de Blijde Wereld de redeneering van De Moker als juist erkent. Dit is een volmaakte van-zelfs-heid. En dat getuigt tegen mijn redeneering niets. Na aangehaald te hebben wat wij over de Blijde Wereld-beweging schreven, vervolgt de heer van der Zee dan aldns Opzettelijk neem ik in dit verband over, wat de „Blijde Wereld" tegen mijn redeneering had aan te voeren, en dat ik anders afzonderlijk had moeten be spreken. Er blijkt uit dat de moderne Christen-Socia listen toegeven dat de S D.A.P. de diepere beschouwing van het socialisme als godsgebod niet aanvaardt. Tegen over God, die de S.D.A.P. als middel in zijn hand ge bruikt, (dat zal de „Blijde Wereld" erkennen) stelt dit middel zich neutraal. Dit is jnist het groote bezwaar, dat sociaal-democraten en orthodoxe christen-socialisten principieel van elkander scheidt. Onze idee verwerpt die neutraliteit ver. Onze bond, óók middel in Gods hand, erkent middel te z ij nen kan zich niet vereenigen met hen die de kracht van een georganiseerd proletariaat voldoende achten, om het kapitalistme, voor ons een stuk gema terialiseerde zonde te vernietigen. Dit neutrale stand punt tegenover God blijft voor ons Godverloochening. Ik moet wei een en ander sterk zeggen, opdat men zien moge, dat wat andere kleine verschillen achten tusschen S.D.A.P. en Bond van Christen-Socialisten, in waarheid zeer groote verschillen zijn. Gaarne neem ik aan, dat de S.D.A.P. als party van actie aan medestrijders op een afstand niets heeft. Maar wij pretenteerden ook iets anders dan mede strijders te zijn van de S.D.A.P. Wij pretendeeren een eigen strijd te hebben tegen den v ij and van d e S. D. A. P., die zich aan ons in een ander karak ter vertoont. Om het beeld der zich naderende en kruisen de lijnen vol te honden de S. D. A. P. nadert van links, de B. v. C. S. van rechts den vijand. Maar de S. D. A. P. z i e t hem dan ook van links, en de B, v. C. S. ziet hem van rechts. En toch is het den gemeenschappelijken v ij and. En na het overnemen van het slot van ons vorige artikel, eindigt de heer v. d. Zee dan Over het bovenstaande valt nog heel wat te zeggen, maar er wordt hier een feit verdoeze'd, waar het op aankomt. Hier is de zaak dezeA en B hebben verschil. C (of liever A zelf) zal dit uitmaken, plaatst zich op het standpunt van A en zegt dan triomfantelijk B heeft ongelijk. „De Moker" mag niet aldns redeneerenEr wordt verschil gemaakt tusschen sociaal-democraten en chris ten-socialisten, de eersten staan sterk in hun wetenschap, de laatsten in hun geloof. De wetenschap is objectief, het geloof subjectief, dus de christen-socialisten heb ben ongelijk en doen aan een verfoeid sectarisme. Het verdoezelde feit is de kracht van het christelijk geloof. In bovenstaande redeneering heeft men de tegenstel ling willen scheppen wetenschap-geloof, maar vergeten, dat dit voor iedereen tegenstelling kan zijn behalve voor den geloovige zelf, en dien wil men er mee bestrijden. Wij, geloovigen, voor ons zeiven erkennend, gevoelend, ervarend, dat in ons geloot het objectieve ligt, dat in de eeuwigheid als het objectieve zal blijken, maar dat daarom nog niet wetenschappelijk voor anderen als zoo danig bewezen kan worden, wjj jnist betwisten noch den Tribune-Marxist noch een anderen sociaal-democraat het recht een eigen zienswijze te hebben, wij beschuldi gen niet van sectarisme, maar wij eischen voor ons ook het rechteigen standpunt te bepalen. En de kracht van ons christelijk geloof, zal ons dat eigen standpunt doen hand haven. Wij kunnen niet anders, en dat is geen zwakheid maar juist sterkte van het christen-socialistisch standpunt al vermag ik daarvan niet „De Moker" te overtuigen, die blijkt in eigen denkbeelden geen rnimte te kunnen vinden voor het begrijpen van anderen. Ik beschouw dit als een slotwoord. Die arme anti-these. Honderd-uit hebben de propagandisten der „christelijke" partijen de juistheid der anti-these verkondigdonvermoeid werd haren lof door het plaatselijk orgaan bezongenen telken jare werden de kiezers in haren naam ter stembus gejaagd en gesleept, ten einde de „christelijke" partijen de over winning te bezorgen. Maar och, redevoeringen, hoofdartikelen en drie starren ten spijt, de praktijk van het politieke leven bleek zoo weinig door de anti-these te worden beheerscht Blijkt van doorwerking in de algemeene politiek geen sprake te zijn, op het gebied der gemeente-politiek schij nen zij wel nimmer tot eenige uiting van beteekenis te komen. Zoo eens in de vier of vijf jaar komt eens een puntje aan de orde, waarbij de „echte" christenen dei- coalitie gelegenheid vinden zich te plaatsen tegenover de kunstmatig geschapen overzijde van „minder-echte" christenenMaar doer zich znlk een punt vooro ont goocheling in plaats van dat uit zoon'n zeldzaam ge val haar juistheid practisch blijkt, deinzen haar aan hangers voor de toepassing der „echte"-christelijke beginselen terug en werpen een nieuwen smaad op de toch al zoo weinig populaire anti-these. Dit blijkt weer eens ten overvloede uit hetgeen is voorgevallen bij het verleenen van subsidie aan onze Bad- en Zwem-inrichting. Als er in de laatste jareu één punt in onze Raad aan de orde is geweest, waarbij de „christelijke" raads- meerderheid gesloten, eensgezind had hunnen optre den tegenover de „paganisten", aan de praktijk de juistheid der auti-these had kunnen demonstreeren, dan was het toch zeker wel bij dit voorstel van B. en W., om bij het verleenen der subsidie te bepalen dat de Inrichting des Zondags gesloten moest blijven. Een voorstel, strekkend tot Zondags-heiliging, inge diend door haar „christelijk" Dagelijksch Bestuur, toe gejuicht en warm aanbevolen door haar orgaanmet instemming begroet zelfs door de „democraten" van De Goedkoope, bij wien toch de democratie nog een woordje tegen had kunnen spreken was er schooner gelegenheid Welk een teleurstelling Niet alleen de beide katholieken, zelfs twee wasch- echte anti-revolutionairen, waaronder nog wel één der meest principieelen, deinsden voor de toepassing der beginselen terug en maakten daarmede de zoo dierbare anti-these opnieuw tot een bespotting Het anti-revolutionaire orgaan is thans in zijn wiek geschoten. Het spreekt van „roekeloosheid" en „kop pigheid," van „teleurstelling" en „gemis jaan doorzicht" tn van een „allersmadelijkste nederlaag Tot de voor de hand liggende conclusie, dat opnieuw de voosheid en valschheid der anti-these is gebleken, komen deze „verpolitiekte christenen" niet De heeren zullen echter niet kannen voorkomen, dat de praktijk den arbeiders dien leugen steeds duide lijker maakt Hag dat? De heer C., de schrijver van het ingezonden stukje onder dezen titel in ons vorig num mer, deed beter met te vragen of het schrijven van dergelijke stukjes, zonder vooraf nadere inlichtingen in te winnen, geoorloofd kan worden genoemd. Indien één ding in deze aangelegenheid niet mag, dan is het zeker wel het neerschrijven van dergelijke op valsche vergelijkingen en onwaarheden berustende, op beknotting van persoonlijke vrijheden nitloopende ingezonden stukjes. Valsch is de vergelijking met het Schiedamsche geval, zelfs indien de feitelijke mededeelingen in het stukje waar waren. 't Bespottelijke van het Schiedamsche geval lag hierin, dat het officieele Katholicisme, de katholieke geeste lijkheid in het feit dat katholieke danslustigen onbe kommerd met calvinistische en paganistische dito's in één vereeniging rondtolden, een gevaar zag voor het zieleheil der schaapjes, hen verbood langer deel dier algemeene dans vereeniging uit te maken, en zélf offi cieel een club stichtte, waar de jammerlijk verdoolden onder pastorale hoede hun danslust konden botvieren! Al had dus een onderafd. van de afd. onzer party op verzoek harer leden een dergelijke club gesticht, zooals de heer C. bericht, dan nog zou hier van het karakteristiek bespottelijke in het Schiedamsche geval geen sprake zyn. Maar die mededeeling is 'n onwaarheid. Op het ver zoek van eenige leden der zangvereeniging om een dergelijke clnb te stichten heeft èn het besrnnr èn de huishoudelijke vergadering dier onderafd. afwijzend beschikt, op grond van de overweging dat door dans noch de propaganda voor onze beginselen, noch de ver hooging van het ontwikkelingspeil van leden en geest- 1 dag 's morgens 4 nar tot 's nachts 11 uur, dus 21 uur. 1 id. id. 6.30 id. 11.30 id. 16 id. 2 dagen id. 6 30 id. 2 id. 39 id. 1 dag id. 6.30 uur tot den vol genden morgen 9.30 id. 27 id. 1 dag 's middags 2 uur 6 id. 4 id. Totaal 107 uur. 1 dag 's morgens 6 uur tot 's nachts 10 uur, dus 16 uur. 3 dagen id. 6 id. 1 id. 57 id. 1 dag- id. 6 id. 3 id. .21 id. 1 id. id. 6 id. 11.30 id. 17 id. Totaal Ill uur.

De Moker | 1908 | | pagina 3