No. 43, ZATERDAG 26 December 1908. 8e Jaargang. ORGAAN der Afd. Schiedam en Vlaardinger der Sociaal demokratische Arbeiderspartij. Stukken voor 't eerstvolgend nnmmer moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 nnr in het bezit der Redactie zijn. De Moker Nieuwjaarsgroet. Uit den Gemeenteraad. Een moediger tegenstander. ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per kwartaal j Mj v00rmthetaUng. franco per post 30 cent j J Losse nummers 2 cent. Bureau van Redaktie Gebouw „CONSTANTIA", Boterstraat 30. Bureau van Administratie Rhoonschestvaat 7boven ADVERTENTIEN: 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke kortiag. is eiken Zaterdag verkrijgbaar: Te Schiedam: Beierlandschestraat, 1. Nieuwsticht N. Z. 32. Zalmstraat 22 „Constantia", Boterstraat 30. Te Vlaardingex: Markgraafstraat 20. Aan bovengenoemde adressen worden ook abonne menten aangenomen. De abonné's worden verzocht bij adresverandering daarvan kennis te geven aan de Administratie. Degenen welken een Nieuwjaarsgroet in „DE MOKER" wenschen te plaatsen, worden verzocht dit op te geven voor a.s. Maandag 12 nnr. De kosten zijn 25 cent. De Administratie. Het waait zoo nu en dan wel eens in onze eertijds zoo stemmige raadszaal en in de zitting van vorige week was het zelfs een stevige wind. En dat windje was er op z'n tjjd. Herhaaldelijk toch blijkt het, dat de inlichtingen die aan den Raad worden verschaft, niet op waarheid bernsten. M. a. w. er wordt gelogen Dat zou men in een gemeenteraad, met een christelijke meerderheid, met een in meerderheid christelijk college, met een christelijken gemeente-secretaris en een allerchristelijkste burgemeester na misschien niet zoeken, m'n lieve menschenhet ge schiedt toch Wij beweren dat bjj de behandeling van het voorstel tot oprichting van een school voor zwakzinnigen, toen de burgemeester van vóórstander in één nnr bekeerd was tot tegenstanderdit wondervolle feit geschiedde omdat de goeie man meende, dat een onderwijzer, die hij voor „rood" aanzag, hoofd dier school zon worden. Maar toeu de Bruin de vraag stelde of B. en W. de plannen van den schoolopziener tegenwerkten, omdat de keuze van dien autoriteit was gevallen op een onderwijzer van zekere politieke richting en de schoolopziener alléén de onderwijzer, maar B. en W. alléén de politieke richting zagen, naar de Bruin vreesde, toen werd door den voorzitter dit ten stelligste ontkend. En toch het was szoo seeker als 2X2 4 is! Wij beweren, dat toen de Bruin interpelleerde over de benoeming van een 53-jarig man tot bevolkings-controleur, een man, van wien het geneeskundig onderzoek zulke resultaten heeft opgeleverd, dat ieder ander met zulk een lichaamsgestel nooit in gemeentedienst zou komen, en dat terwijl honderden jonge normale krachten zich aanboden, de heer Van Spejjk benoemd is omdat hij als geheel-onthouder en diaken in kerk B., deugden bezat, die voor de betrekking van bevolkings-controleur wel geheel onnoodig zijn, maar toch den man aan de be trekking hielpen Toen de Bruin daarover den burgemeester onder handen nam, heeft deze zulke geheel buiten de waarheid omgaande beweringen geuit, dat zelfs z'n naaste huren hun ver wondering hebben te kennen gegeven dat onze heer burgemeester zulke famense onwaarheden kon zeggen Maar die buren en vrinden zjjn natuurlijk te wel opgevoed en te fatsoenlijk om dat in 't openbaar te zeggen. Dus zeggen ze 't achter de schermen. 't Is wél erg, dat het bestuur der gemeente jn handen is van e-n man, die zoo dikwijls en zóó ernstig zich „verspreekt". In 't belang der gemeente moet daat tegen worden opgekomen waarheid en oprechtheid vooral in 't open bare leven kan niet worden gemistdat het aan de zijde der kerkelijke niet zoo nauw wordt genomen, al speelt men er om 't hardst den zedemeester, wéten we nu al lang, maar dat de vrijzinnigen, dat die menschen die den fakkel der verlichtingen van den vooruitgang zeggen te willen hooghoudendat zij dat bederf ongemoeid laten dat is een merkwaardig bewijs van de inzinking der moraliteits-begrippen ook in het vrijzinnige kamp. Bij zijn geeseling van dat bederf stond de Bruin geheel alléén Van de vergadering bovenbedoeld volge hier nog een beknopt overzicht: Bij den aanvang had reeds een scherp debat plaats tusschen den voorzitter en onzen partijgenoot De Bruin. Enkele maanden terug had De Bruin gevraagd-om de betrekking van conrector aan t gymnasium, welke vacant was, niet meer afzonderlijk te heloonen, maai de daarvoor bevoegd zynde leeraren afwisselend jaar lijks als corrector te doen fungeeren. Dit gebeurt ook aan de veel drukkere H. B. S. en aan de lagere scholen wordt ook geen bezoldiging toegekend. Toen was door den voorzitter geantwoord, dat men tot Januari den tijd had de vacature te doen vervullen, maar een week nadien werd per advertentie een con rector opgeroepen. In de volgende vergadering inter pelleerde De Bruin daarover, en toen was 't antwoord, dat een conrector was opgeroepen om een ervaren leerkracht te krjjgen. En thans werd een der aan de school reeds verbonden leeraren ter benoeming voor gedragen. De Bruin hekelde de houding van den voorzitter scherp en verweet hem onbetrouwbare inlichtingen te geven. Het hoofd eener gemeente moet niet noodig hebben zich te dekken met beweringen, die alleen in zijn eigen fantasie bestaan. Herhaaldelijk merkt spreker, dat ook andere raadsleden aan de waarheidsliefde van den voorzitter twijfelden maar de heeren zwijgen. Achter een grooten omhaal van woorden trachtte de voorzitter zijn figunr wat te redden, maar dit mislukte wel geheel. Echter een voorstel-De Bruin om de be noeming aan te houden, teneinde de gelegenheid tot de gewenschte wijziging nog open te stellen, weid door niemand gesteund. De katholieken Wittkampf en Honnerlage Grete verklaarden het in beginsel met De Bruin eens te zijn. Alle vrijzinnigen sanctioneerden de gepleegde misleiding. Het indertijd gevoteerde bedrag van f 1000 tot steun der werkloozen werd met algemeene stemmen ter be schikking gesteld van B. en W. Grondwerken zullen worden uitgevoerd en de werkloozen die het 't hardst behoeven, zullen tegen f 1.50 daags aan 't werk worden gesteld. Een breedvoerige bespreking ontspon zich over de vraag, waar de nieuwe openbare school geplaatst zal worden. De vrijzinnige wethouder van gemeentewerken, trouw gesteund door het gros der klerikalen, riep ach en wee over de belangen der huiseigenaren. De heer van der Drift hief een klaagzang aan over de vele hofjes en steegjes in de Polderstraat en der- zelver ongerechtigheden en de heer Honnerlage Grete, de tot nog toe vrij onafhankelijke, maar in delaatsten tijd zeer aan klerikale stuipen lijdende katholiek, vond dat door van der Drift eenig bedacht en zong nog een extra hoogen toon over het lage peil der bewoners van de Polderstraat. De Bruin constateerde, dat de heeren meer bezorgd waren voor de belangen der huiseigenaren, dan voor die der huisbewoners, herinnerend eraan, dat in de vorige vergadering het voorstel om aan „Volkshuis vesting" een voorschot te geven, door de heeren was afgestemd. De heeren van der Drift en Honnerlage hadden hun ontdekking in de vorige vergadering moeten doen. Krachtig protesteerde spr. tegen de beweringen aan 't. adres der bewoners vau genoemde straat. Als ze in krotten wonen, als ze in sloppen en stegen zich wegstoppen, doen ze dat niet voor hun pleizier, maar omdat ze niet andeis kim'.en. Gij, mijne heeren, weigerdet steeds iets aan de verbetering der volks huisvesting te doen en als het volk uit die sloppen en stegen werkelijk verwildert, dan is het kwe schuld, omdat ge nagelaten hebt, dat volk hooger op te voeden, door het in betere omgeving te doen leven. Het voorstel B. en W. om de nieuwe school op de binnenplaats der oude Stadsdoelen weg te stoppen, werd natuurlijk toch aangenomen. Het is bekend, hoe laf een groot aantal tegenstanders van ons zijn: zij verfoeien den Klassenstrijd, maar durven zelf er niet op aan om zich van klassenstrijd te onthouden en den arbeiders een kiesrecht te geven dat hen als gelijkberechtigden doet meespreken bij de keuze der wetteumakers. Zij willen den arbeiders hun recht onthouden omdat zij een talrijke klasse zijn, en meteen verwijten zjj anderen het voeren van klassenstrijd. Vooral de kerkelijken alhoewel zij lang niet alleen! volgen dit laffe en karakterlooze systeem. Een witte raaf deed zich in de Tweede Kamer daar onder voor, n.l. in jhr. mr. De Geer, behoorende tot de partij van jhr. De Sav. Lohmau. Een man, die zich moedig en ondubbelzinnig op ander standpunt stelde. Het was in een rede, gehouden den l9den November j. 1. Hij stelde de vraag, „of de grenslijn tusschen kiezers en niet-kiezers gedeeltelijk nog zal blijven vallen langs de oeconomische ot sociale (maatschappelijke) positie van de menschen." „Nu is mijn persoonlijke" dit stelde hij op den voorgrond „maar innige overtuiging, dat het lands belang vordert, dat dit niet meer het geval zal zijn, en dat wij nu eindelijk door een finale regeling voorgoed van het kiesrecht-vraagstuk, voor zoover het althans een sociaal-politiek vraagstuk geldt, verlost worden." Hij bestreed de redeneering onder de konservatieve bourgeoisie, „dat er nu juist ongeveer genoeg arbeiders kiesrecht hebben om ook het arbeidersbelang aan het woord te doea komen, maar dat, als er nu nog veel meer bijkwamen, de talrijkste klasse de andere zou overstemmen. „In menig geschrift van den lateren tijd, o.a. van de vroegere leden van deze Kamer prof Van der Vlugt en mr. Van HouteD, is dit standpunt ingenomen en min of meer onbewust schijnt dit motief bij menigeen te werken. „Dit standpunt schijnt mij theoretisch onjuist; van bedenkelijke tendenz (strekking)en practisch met de feiten in strijd. Theoretisch onjuist, omdat het standpunt berust op de onderstelling alsof de verschillende sociale groepen in onze samenleving een duurzaam strijdig politiek belang hebben, welk strijdig politiek belang hen inspireert en behoort te inspireeren (ingeven bezielen) tot partijvorming, terwijl de waarheid mijns inzieus is, dat de groote politieke strijdvragen algemeene belangen betreffen, waaromtrent men wel van inzicht kan verschillen, maar waaromtrent het verschillend inzicht niet samenvalt met de verschillende sociale positie. Van bedenkelijke tendenz, omdat de bedoelde stelling voedsel geeft aan het onware en mijns inziens de politiek demoraliseerend dogma (leerstuk) van den klassenstrijd. Practisch met de feiten in strjjd, waar wij immers zien, dat in andere landen, waar een zeer uitgebreid kiesrecht bestaat, die gevreesde concentratie (samenvoeging) van alle kiezers eener zelfde sociale positie tot één partij (welke dan

De Moker | 1908 | | pagina 1