Uit de Vakverenigingen Drankbestrijding. verschil eener gewone burgerlijke zangvereeniging en eene als Excelsior" gewezen te hebben, deelde spr. mede, dat huiseljjke aangelegenheden Yan Leeuwen belet hadden, z'n medewerking te verleenen, doch dat de heer Goemans welwillend z'n plaats had ingenomen. De heer Goemans is, ondanks z'n jengiigen leeftijd, een zeer handig pianist, die aan een gevoelvollen aan slag een groote vaardigheid paart. Vooral in het groote koorwerk van „Excelsior" Prinses Elza, kweet hij zich uitmuntend van een zeer moeilijke taak. Mevr. Troelstra heeft de beschikking over een stem, die veel vermag. Haar zang is breed, volsoms klonk 't voor de zaal nog een beetje forsch, maar genieten deed ze zeer veel. „Sandmanneken" vooral werd machtig mooi gezongen. En „Excelsior" zelf was op dreef. „Morgenrood", dat mooie vers, het trilde door de zaal met dat echte sentiment, dat „Excelsior" zoo heerljjk toonen kan. „Prinses Elza" is met zeer veel succes opgevoerd. De koren waren forsch en wild-krachtig, waar dit noodig wasde solisten der vereeniging, mej. Van den Berg—Mulder (sopraan) en mej. A. As (alt) hebben op aitmuntende wijze hun solo's gezongen. We kunnen „Excel sior" met zulke krachten werkeljjk complimenteeren. „Prinses Elsa" is een stuk, dat nog niet van 't re- pertoir van „Exelsior" mag verdwjjnen een tweedeen derde uitvoering ervan durven we van harte aanbevelen. Resumeerende herhalen we het beginde uitvoering is in ieder opzicht geslaagd, en „Excelsior" met haar wakkeren direkteur hebben ook met deze uitvoering getoond, het symbool „Steeds hooger" getrouw te bljjven. Metaalbewerkers. Nu wij in het bezit zijn gekomen van een eigen kantoor worden de leden dringend verzocht hun contributie zooveel mogelijk zelf af te komen dragen. Het Bestuur zal dan ook te spreken zijn, HET BESTUUR. Op voor den 10-urendagDe actie voor den wettelijk geregelden tien-nriaen werkdag is nu in vollen gang. En wjj moeten de zaak warm houden tot wij ons doel bereikt hebben. Heel de arbeidersklasse van ons land moet in het geweer worden gebracht voor dezen bjj uitstek practischen eisch, die, als zij onder den invloed en tengevolge der krachtsontwikkeling der arbeidersbeweging wordt inge willigd, verstrekkende gevolgen zal hebben. Verstrekkende gevolgen, niet alleen wat het onmid dellijk resultaat betreft, doch ook wat betreft de ont- wikkelingsvoorwaarden voor de arbeidersbeweging. Want het staat als een paal boven waterzoolang de Nederlandsche arbeider 12, 13, 14 uur per dag of langer wordt uitgebuit, kan de arbeidersbeweging zich niet zoo ontwikkelen als noodig is om paal en perk te stellen aan de schandelijke uitbuiting, de lage loonen, slechte arbeidsvoorwaarden etc., etc., welke nu schering en inslag zjjn. Wettelijk vastgestelde verkorting van den arbeidsduur, dat is het, wat wij, onder de huidige omstandigheden, voor alles noodig hebben. Dat is, zou men kunnen zeggenhet eerst noodige. Rusteloos, zonder ophouden moeten wjj de arbeiders doordringen van de groote beteekenis van dezen eisch. Want de tegenstand die wij te overwinnen hebben is groot, daarvoor moet alle hens aan dek worden gebracht. Uit alles blijkt dat onze eisch reeds weerklank heeft Evenals nu, leefde de menschheid in zonde en ellende Er waren vele armen en ongelnkkigen, evenals nu er was een schaar priesters en farizeërs in dienst van het bestaande, evenals nuer was een gezag en een Justitie, ten dienste van de rijken, evenals nu En hp, de verlosser, hij die kwam om de menschheid te redden, hij wendde zich niet tot de rijken, niet tot het gezag, niet tot de machthebbers om daar zijne verhevene leeringen ingang te doen vinden, neen, hij wendde zich tot de armen, tot de verdrukten Onder hen vond hij zijne discipelen, onder hen rekru teerde hij de eerste aanhangers van het Christendom, van zijne leer der verlossing. Precies als met het socialisme in onze dagen. Ook dit vindt ingang bij de armen, bij de verdrukten en tegenkanting bij priesters en farizeë s, bij rijken en machtigen Oordeelt over dit feit, gij allen die u Christenen noemt, gy allen die eerbiedig een kruis slaat bij het nitspreken van Jezus' naam, gjj allen die juichtet en jubeldet bij het herdenken zjjner geboorte. Oordeelt er over en gij zult ten slotte erkennen moeten dat wij, de zoogenaamde goddelooze socialisten, hem nader staan en beter zijn leer opvolgen dan zij die zijn naam dragen en daarop zoo trotsch zijn. Niet de naam geeft iemand eenige waarde, maar de inhoud. En al noemt zich onze maatschappij Christelijk en godsdienstig, zjj is in haar wezen onrechtvaardig, onchristelijk De voortbrengers lijden armoede, worden gehoond en geminacht. Dat is onrecht De rijken en machtigen heersehen, verdrukken, zuigen uit en baden in weelde en genot. Dat ook is onrecht gevonden in hoofd en hart van tienduizenden arbeiders. Begin November, dus ruim een maand geleden, ver scheen bij den brochurenhandel der S. D. A. P. de brochure van J. Oudegeest, le. Secr.. van het Ned. Verbond van Vakvereenigingen, getiteld: Breekt uw KluistersEen pleidooi voor invoering van een wet telijk geregelden tien-urigen arbeidsdag voor volwassenen. Welnu, wij kunnen mededeelen, dat deze brochure, verschenen in een oplage van 10.000 exemplaren, reeds bijna uitverkocht is Ongeveer 10.000 ex. in ruim een maand tpjds is het geen mooi getal Blijkt daar niet uit hoezeer deze eisch voor den 10-urendag een echt proletarische eisch is Het spreekt vanzelf, van deze brochure moet een 2e druk mogeljjk zijn. Een 2e druk tegen denzelfden uiterst lagen prijs. Doch dat kan alleen bij een oplage van nogmaals 10.000 exemplaren. Er zjjn nog tal van organisaties en afdeelingen die tot nu toe verzuimden een flink aantal te bestellen. Andere die ongetwijfeld van plan zijn na te bestellen. _De Brochurenhandel der S. D. A. P. Keizersgracht 378, Amsterdam, verzoekt ons de organisaties in het algemeen en onze afdeelingen in het bijzonder, aan te sporen tot spoedige bestelling opdat ten naaste bij de oplage voor den 2en druk kan worden vastgesteld. Voor zoover noodig, voldoen wij gaarne aan dit verzoek. De actie voor den 10-urendag moet met on verminderde kracht worden voortgezet. De prijs der brochure is 5 cent. Na toezending van het bedrag per postwissel of in postzegels ontvangt men franco 25 exemplaren voor 50 100 250 500 0 1000 f 1.— 1.875 3.50 8.125 15.— 27 50 Laat het nu spoedig bestellingen regenen. Men kent het adresBrochurenhandel der S. D. A. P. Keizers gracht 378 Amsterdam. De ongevallen-statistiek op zijn kop. Niet alle dagen is het aantal bedrijfs-ongevallen even groot. Op Zondag is het uit den aard der zaak het geringst, daar de meeste bedrijven dien dag stil staan. Stelt men het gemiddeld aantal op 100, dan bedroeg dit volgens berekening van de Rijksverzekeringsbank over het jaar 1904voor Maandag 127, Dinsdag 117, Woensdag 115, Donderdag 113, Vrijdag 113, Zaterdag 114, Zondag 9. Wat men reeds in andere landen opmerkte, blijkt dus ook voor ons land te gelden Maandag is de onge luksdag bij uitnemendheid. Dat kan maar niet toevallig zoo zjjn. Het werk, de machineriën, het gereedschap is hetzelfde als op de andere dagen. En de arbeiders zélf moesten er, na hun welverdienden rusidag, zelfs beter aan toe zijn, dan tegen 't einde van een week van afmattenden arbeid. Toch is de dag, die op hun rustdag volgt, voor hen verreweg de gevaarlijkste. De eenige aannemelijke verklaring is deze, dat voor velen nog steeds de rustdag een drinkdag is waarvan de gevolgen zich 's Maandags nog doen gevoelen in meerdere sufheid en vernieuwd verlangen naar een borrel. Een weinig minder omzichtigheid, wat verslap- Degenen die zich noemen volgelingen van Jezus, stapelen schatten op schatten en zijn in den maat- schappeljjken strijd steeds te vinden aan de zijde der heerschers. Ook dat is onrecht En onder al de partyen die zich tooien met zijn naam, is er niet ééne, die onbevangen en met moed, de hand durft reiken aan den zuchtenden arme, aan den verdrukten werkman. Een andere partij, uitge kreten voor oproerig en goddeloos, bleef dit overgelaten. Zjj nam den strjjd voor den verdrukten op zich, zjj schreef in haar program de uitspraakaan ieder het zijnezjj streefde naar het schoone ideaalhebt elkander liefl De groote twistappel tusschen de menschen onder ling, is het mjjn en het djjn. Het bezit heeft de men schen harteloos en liefdeloos gemaakt, het heeft gezag gekweekt dat de armen verdrukt en voor de rijken kruipt, het heeft de menschheid verdeeld in twee kampen, tusschen welke beiden een vreeselijken kamp onvermijdelijk is. Dien twistappel weg te ruimen is de taak die wjj ons hebben gesteld en voor die taak is vervuld zal er in de wereld geen enkele der verheven uitspraken van den Zoon des menschen kunnen worden vervuld. Tot zoolang zal er armoede en ellende zijn Tot zoolang zal er slavernij en verdrnkking bestaan! Tot zoolang zullen nijd en onderlinge haat het menschdom regeeren Een nieuw jaar treden wij binnen. Het is precies als ieder vorig jaar, maarwij merken dat wij groeien en de maatschappij merkt dat zjj langzaam maarzeker ping van de aandacht, en het ongeval is geschied. Maar dan als risico van den arbeid en den borrel Wat is beter? De Wereldstrijd deelt het volgende mede „Een Amerikaansch fabrikant verdeelde zijn arbeiders in twee groepen, die ongeveer aan elkander gelijk waren. Elke groep telde twintig p-rsonen. Beide groepen ontvingen precies hetzelfde voedsel, maar die tot de eene behoorden kregen een bepaalde hoeveelheid bier en wijn, de anderen slechts water te drinken. In de eerste dagen verrichtte de alcoholgebruikende groep een weinig meer werk, den vijfden dag stonden beide aan elkander gelykmaar van den zesden tot den twintig sten dag, den laatsten van de proefneming, behaalden de waterdrinkers zeer verre den voorrang. In een groote tegelfabiek te Uxbridge (Engeland) arbeidden twee afdeelingen werkvolk. De eene onthield zich het gansche jaar door van alle alcoholhoudende dranken, terwijl de andere matig bier dronk. Aan 't einde des jaars bleek dat de bierdrinkers per hoofd 760.269 tegels, de geheelonthouders daarentegen 795.400 hadden vervaardigd, een verschilalzoo van 35.131 tegels." Wat is betermet of zonder drank Het antwoord kan niet twijfelachtig zijn, Om over te weenen. In de laatste tien jaar bracht de bevolking van ons land meer dan f260.000.000 aan drankaccijns op. Aan blanke guldens naast elkaar gelegd, zou hun aantal meer dan de halve oppervlakte der provincie Friesland bedekken. Tot een toren opge stapeld ter hoogte van den Dom te Utrecht, zou deze van o deren tot boven ongeveer 2 M. lang en 2 M. breed moeten zijn om dit bedrag te bergen. Zelfs aan bankbiljetten van f 100 op elkaar gelegd, zouden we een stapel krijgen, 2x/2 maal zoo hoog als deze bekende toren. Door elkaar bracht ieder lid der bevolking in die jaren ruim f 50 aan drankaccijns in de schatkist. BI. V. Dorststlllende dranken in werkplaatsen. Lichamelijk zwaar werk verrichtende menschen heb ben veel van dorst te lijden. Daar het moeilijk is een dorststillenden drank steeds in geschikten vorm bij de hand te hebben, zijn zij dikwijls bijna geheel op bier en andere alcoholische dranken aangewezen, die overal klaar om te drinken in juist geschikte [hoeveelheid te krijgen zijn. Velen zouden echter den alcohol gaarne vermijden, als zij slechts een goeden plaatsvervanger vonden. De gemeente Osnabrück heeft daarom maat regelen genomen om aan haar werklieden geregeld en in voldoende hoeveelheid zwarte koffie uit te reiken. Voor overdag werkenden geschiedt dit 's middags, voor nachtwerkers in den nachtelijken rusttijd. Volgens het laatste gemeenteverslag is hiervan, vooral door de nacht werkers, zeer veel gebruik gemaakt. In Neuss heeft men het in de gasfabriek gedaandaar kunnen de stokers in den zomer, als zij het zoo warm hebben, zooveel koffie krjjgen als zij wenschen, waaraan in één jaar Mk. 449 is besteed. Met dit bedrag is het doel, het gebruik van sterke dranken te beperken, volkomen bereikt. (Oeh. Onth.) ineenzakt. Er zijn stippen aan den horizon die ons aantoonen dat een nieuwe dageraad nabij is. De ijskorst die het mijn en dijn had doen ontstaan om het hart van bijna alle menschen, begint bij zeer velen dunner te worden. De lijdzaamheid waarmede duizenden zich onderwierpen aan het zoogenaamde noodlot, het geduld waarmede velen het bitterste leed verdroegen omdat zij meenden dat het zoo zijn moest, ze hebben plaats gemaakt voor wrevel, voor ontevre denheid, voor haat, daar men begint te beseffen dat al het verdragene onnoodig en onverdiend is. En duizenden beginnen te begrijpen dat het niet helpt te klagen, te morren, te haten, maar dat er moet worden gehandeldde schare, die zich schaart om de rcode reddingsbanier, wordt grooter en grooter, het dreunen van de voetstappen der naderende arbeiders bataljons nadert hoe langer hoe meer En aan den anderen kant gevoelen de regeerders zich den grond onder hunne voeten ontzinken, de domme massa, waarop ze steunden, wordt denkend en het „verdeel en heersch" loopt hoe langer hoe meer in den kijkert Ja, het daghet in het Oosten, met dit vaste geloof gaan wij het nieuwe jaar binnen, zeker er van als wfi zijn dat het ons nader zal brengen bij de zegepraal van ons schoone beginsel RECHT VOOR ALLEN 1 Jan. 1892. („De Volkstribuun".)

De Moker | 1908 | | pagina 3