De toestand in de partij. Afdeelingsuieuws De Cirensregelings-Cuiumissie. ondernemer zelf, zegt het in deze merkwaardige woor den „dat van het standpunt van den fabrikant, bjj goede werkinrichting, betere uitkomsten (meer winst) worden verkregen, wanneer men de arbeiders slechts zooveel uren laat arbeiden dat hun geest en hun lichaam zekere frischheid behouden, dan wanneer men om aan loon te sparen, den Arbeider bovenmatig uitput, hem laat werken boven zijn krachten." Dat geldt voor arbeiders die machines bedienen. Dezelfde ondernemers echter hebben het drieploegenstelsel ook ingevoerd voor de sjouwerlieden enz. zonder het weekloon te vermin deren. Omtrent deze verklaren zij, dat de uitkomsten bevredigend waren, hoewel hier wellicht een herziening der loonen in aanmerking zou moeten komen, wilde men verhooging der kosten van arbeidsloon per ton product tegengaan, Hetzelfde geschriftje bevat nog enkele andere gege vens, uit bedrijven die niet onafgebroken in gang zijn. De eigenaar van groote ijzerwerkplaatsen, Sir William Mahler, heeft een jaar lang met groote nauwkeurigheid de uitkomsten nagegaan van een door hem ingevoerd-1, arbeidsduurverkorting van 53 uur per week op 48 uur dus van bijna 9 op 8 uur per dag. De weekloonen bleven onveranderd. De kosten van arbeidsloon per vaste hoeveelheid product stegen in het eerste jaar met een kleinigheid, */1Q pCt. Doch deze stijging werd ten volle goedgemaakt door besparing aan licht, slijtage en andere fabriekskosten. Een staal- en blikfabriek in Glamorganshire, die de groote sprong maakte van twee ploegen op drie ploegen, zonder loonsverlaging, verklaart dat de kosten van arbeidsloon per ton stegen met 21/i tot 3 stuiver. Een andere firma in hetzelfde bedrijf en dezelfde streek verklaart in gelijke omstandigheden geen stijging der kosten te hebben ervaren. Het geschriftje geeft ook andere uitkomsten. Zoo wordt gemeld dat het drieploegenstelsel voor de stokers van gasfabrieken, eene verhooging der loonkosten met ongeveer een vijfde deel ten gevolge had. Het spreekt vanzelf dat de uitkomsten niet voor elk bedrijf gelijk kunnen zijn, en dat de bizondere technische inrichting op deze uitkomsten van grooten invloed is. Een der ondernemers wier ervaringen in het geschriftje worden vermeld, heeft de gevolgen van den verkorten arbeidsduur nog van anderen kant bekeken dan haar invloed op de productiekosten, namelijk van den kant van den gezondheidstoestand der arbeiders en van drankmisbruik. De gegevens betreffen de hierboven vermelde chemi sche fabriek. Tijdens het tweeploegenstelsel waren er 57 op de 100 arbeiders die meer dan 10 dagen per jaar verzuimdeneen jaar na invoering van het drie ploegenstelsel was dat aantal gedaald op 22 per 100 en een jaar later op 8 per 100. Het aantal uit het ziekenfonds behandelde ziektege vallen verminderde in dien tyd met de helft. Vroeger kwam het herhaaldelijk voor, dat arbeiders na den betaaldag dronken waren en moesten worden vervangen. „Thans" zegt de ondernemer, „komen zij regelmatig en nuchter op het werk." Er is in hun geheele levenswijze eene zeer groote verbetering gekomen, die de grondslag is van grootere tevredenheid en geluk." Het komt ook daardoor, zegt een ander berichtgever, dat de arbeiders by korteren arbeidsduur regelmatig in hun gezinnen hun maaltyd kunnen gebruiken. In de strydende arbeidersklasse geldt „tevredenheid" niet als een deugd. Wij zijn echter bij georganiseerde arbeiders, ten opzichte van de „tevredenheid" die het gevolg zou z\jn van verkorten arbeidsduur, volstrekt niet ongerust. Integendeel meenen wy dat lange arbeids duur en daarmede gepaard gaande uitputting, oorzaak is, zij het niet van „tevredenheid" dan toch van slappe en futlooze berusting. De kortere arbeidsduur is eerste voorwaarde voor den groei bij de arbeiders van goed inzicht in de positie hunner klasse. Maar ook in de noodzakelijkheid van den stryd, die de klasse moet voeren, om een andere plaats in de maatschappelijke productie te veroveren, in de wijze van strijdvoeren en de eindelijk overwinnende macht der organisatie. De kortere arbeidsduur in een woord, zal juist door de daarmee gepaard gaande betere levensomstandigheden niet enkel „ontevredenheid" wekkenmaar haar de leiding geven en ten slotte de kracht van onweerstaan baar verzet. In dit licht gezien, nemen wij de door deze onder nemers verstrekte gegevens voor wat ze zijnfeiten waaruit blijkt dat in zeer veel gevallen, zelfs het geldelijk „ondernemersbelang" zich niet tegen verkorting van arbeidsduur verzet. F. M. WIBAUT. Nu het Partij-Bestuur in zyn laatste vergadering be sloot, de gansche partij in de Tribune-kwestie te be trekken door het uitschrijven van een referendum, achten wij het onze plicht te spreken. De partijgenooten verlangen, dat er een einde komt aan het gedonderiaag in de partij. Op de fabriek, in de werkplaats, bij het huisbezoek, overal en ten allen tijde stooten onze stille propagandisten onophoudelijk het hoofd tegen die „geschillen in de partij". Op ODze laatste huishoudelijke vergadering zei een dier mannen„de tranen springen je er soms door in de oogen". Zij wor den verbitterd door dat eeuwige geharrewar. Op het congres te Enschedé begon hettot slotverzoening. Te Utrecht ging het verdertot sloteen verzoenende motie. Te Haarlem werd het voortgezethet einde samen werking-en-kameraadschap-voorschrijvende motie. Te Arnhem ging het nog slimmer; weer tot slot: ver zoening. Na Arnhem begon de Tribune-groep pas flink te hakken en te houwen, tot zij in de lamp vlooghet dreigend royement is voorkomen doornieuwe verzoe ning. Schaper en Helsdingen vonden de verklaring van de Tribune-redactie reeds zóó onvoldoende, dat zy als Partij-Bestuurders bedankten. In de laatste „Tribune" staat vlak onder de verklaring, door de redactie aan het P. B. gegeven, op in 't oogloopende wijze gedrukt Houdt vol en stoort u niet aan het gepraat der menschen. Üante-Marx. Onze werkers gelooven niet meer in de waarde en de waarheid eener „verzoening", Zij willen, met vol ledige handhaving van ieders recht om zijn meening te uiten, een strenge handhaving der patijtucht en een onverbiddelijke onderwerping van alle partygenooten aan de eiscben van het partybelang. Zij willen aller minst „de Marxisten" de partij uitgooien. Maar zij willen dat deze „Marxisten", zoolang ze in de partij zijn, niet door een desorganiseerende verbitterende wijze van optreden de partij ontwrichten, het partijleven bederven en den partijarbeid lam slaan. En na zoovele vergeef- sche pogingen tot „verzoening" willen zij nu den eisch stellen van volledige onderwerping aan het partij belang, zooals dat door het partijpvogv&va, de besluiten der partijcongressen en de vertrouwensmannen der partij overal wordt gediend en verdedigd. Zijn de „Marxisten" het met de handelinren dier vertrouwensmannen niet eens, laten zij vrij hun meening zeggen, maar daar waar het thuis hoort: in de organisatie zelve. En als zij over theoretische kwesties schrijven willen en daarover anders denken dan de officieele vertrouwensmannen der partij, laten zij vry dat doen, maar op een wijze dat zij even min de partij als het partijleven en den partijarbeid benadeelen. Dat is de eisch, die overal door de partijgenooten, die werken voor onze zaak, wordt gesteld. Niet aan „het Marxisme, de Marxisten, de Tribune" heeft men 't land. Niet daar tegen richt zich hun wrok. Maar tegen den lammen geest van onderlingen haat, tegen den onkameraadschappelijken toon, tegen zelfverheffende ge ringschatting van anlerer meening en werk, door de Tribune-Marxisten in de party gebracht, komen zij op. Wy hebben ook bij onze stille dagelijkscho. propaganda werk elkanders zedeljjken steun en elkanders kameraad schap zoo hard noodig, even hard als onze sociaal-de mocratische overtuiging en ons sociaal-democratisch ge voel. En dat geldt niet alleen voor de leden van iedere afdeeling afzonderlijk, dat geldt voor de geheele partij. Niet slechts in zyn eigon afdeeling, in de gansche partij heeft men dien broederschapsgeest noodig en die is door de Tribune-Marxisten de partij uitgeschopt. En daar komt men van alle zijden tegen op. Het wil ons voorkomen, dat het Partij-Bestuur met deze stemming onder de partijleden ge n voldoende rekening heeft gehouden, toen het besloot tot het uit schrijven van een referendum. Ongeveer iedereen zou gaarne hebben berust in de beslissing, die het P. B. ten opzichte der Tribune-redactie nam. En zonder veel moeite zou men Helsdingen en Schaper hebben kunnen bewegen, hun ontslagneming in te trekken immers indien de verklaring der Tribune-redactie ten onrechte door Helsdingen en Schaper wordt uitgelegd zóó als dezen doen, dan was een wijziging in de redactie en toelichting van die verklaring toch niet moeielijk te vinden geweest. Was het zóó gegaan, dan zou ongeveer iedere partij genoot graag hebben berust, om met yver te kunnen gaan werken voor de partij en de aanstaande ver kiezingen. En nu is het toch nog niet uit. Nu is er toch nog weer kans, dat de heele partij in de zaak wordt ge moeid, nu men al zijn tyd en al zijn werkkracht noodig heeft voor een harden kamp tegen de burgerpartijen tezamen en nu er meer dan ooit inwendige rust en eendracht noodig is om den noodzakelyken verkiezings- arbeid te verrichten. Wij betreuren dat in de hoogste mate en wy hopen dat het Partij-Bestuur alsnog Schaper en Helsdingen zal weten te b-wegen, terug te komen op hun besluit van uittreding uit het P. B. en het referendum dan met de stemming over nieuwe partijbestuurders zal terugnemen. Want, wij moeten nu rustig aan het werk kunnen trekken en door eem Congres wordt dat al even onmogelijk als door de stemming óf er een congres zal plaats hebben. In alle afdeelingen zal de Tribune-Marxisten-kwestie dan aan de orde moeten komen en tevens de kwestie over het ontslag van Helsdingen en Schaper. Dan kan niet tot iets goeds leiden, want overal overheerscht juist onder onze beste werkers de stemming, die wij zooeven beschreven. En al zal dan mis-chien de meerderheid der partijgenooten tegen de bijeenroeping van een bij zonder Congres stemmen om allerlei nevenoverwegingen, stof is er dan toch overal weer opgejaagd, zonder dat de zaak voor goed uit is. De kans dat een meerder heid in de partij een bijzonder Congres wil, blijft bovendien ook open en als die kans het wint, wat dan Wy wekken de partyafdeelingen op, aan te dringen op de door ons aangegeven oplossing bij het P. B. en bij Helsdingen en Schaper. Wanneer het aanstaande Paaschcongres dan besluit, de „Marxisme"-kwestie in de partij ter bestudeering op te dragen aan een com missie van 3 „Marxisten" en 3 niet-„Marxisten" onder voorzitterschap van den Partrj-voorzitt-r en die com missie brengt dan binnen een half jaar na haar be noeming een schriftelijk rapport aan de partij uit, dan kan het eerstvolgende Paaschcongres die zaak laten rusten en het daarop volgende de zaak met kennis van alle onderdeelen wel voorbereid beslissen. Zoo zal onze partij zonder gevaren uit deze moei lijkheden kunnen komen. Anders niet. Een enkel woord nog tot slot. Wij begrijpen vol komen, dat het P. B. uit een groot gevoel van onpar tijdigheid en eerlijkheid tot het uitschrijven van een referendum besloot. En wij begrijpen zeer goed, dat de daad van Helsdingen en Schaper de andere leden van het P. B. zéér ontmoedigde en verbitterde, omdat het P. B. overtuigd was dat de aanhangig gemaakte Tribune-kwestie nu opgelost was. Maar naast deze volledige waardeering van het werk en de bedoelingen van het P. B. staat onze overtuiging, dat de party in haar geheel nu ook verder burien de zaak ge houden had moeten worden en dat men Helsdingen en Schaper had moeten trachten te bewegen terug te komen op hun besluit. Zondag hield onze afdeeling haar eerste huishoudelijke vergadering in het nieuwe gebouw. De vergadering was als gewoonlijk door ongeveer de helft der leden bezocht en een drietal introducées. Na opening weiden de notulen voorgelezen en onge wijzigd goedgekeurd. Bij de mededeelingen'herdacht de voorzitter onze int ede in het srebouw. Hij treurde het dat door omstandigheden de inwijding was achterwege gebleven. De vakbeweging en het Ba - van Arbeidersrecht had hun intree al gedaan door het huren van eenige kamers per week en per jaar. I bracht hij nog een woord van dank aan de zaalcom missieleden en in het bijzonder aan enkelen die zich tijdens de verhuizing en installatie zich bijzonder ver dienstelijk hadden gemaakt. Nog deelde hij mede sinds de vorige vergadering zich 4 nieuwe leden hadden aangemeld en 1 bedankt. By de ingekomen stukken was niet een welke buitengewone vermelding verdient. Het jaarverslag van den secretaris werd na een kle'ne bijvoeging met alg. stemmen goedgekeurd. Het 3-maandelijksch financieel verslag van „De Moker" gaf weer veel stof tot uitgebreide discussies. Het slot was dat het bestuur met defiuitieve voor stellen zal komen. Nadat nog eenige voorstellen betreffende de assu rantie waren behandeld, kwam de rondvraag. Hierbjj werden de bekende geschillen in de partij ter sprake gebracht, en werd een voorstel gedaan om aan het P. B. een buitengewoon congres aan te vragen, Nadat het voor en tegen in den breede was besproken, werd het voorstel gewyzigd in dien zin dat afgewacht zal worden wat het P. B. zal doen en dan nog te zien wat onze afdeeling te doen staat. Nog werd een voorstel gedaan om de vergadering een uitspraak in den vorm eener motie te laten doen naar aanleiding de „Sch Courant" geschreven had over Troelstra's optreden in de Kamer, naar aanleiding der mededeeling over de a. s. gebeurtenis. Door het bestunr werd dit bestreden met verwijzing naar „De Moker", die zeker niet achter zal blijven inzake deze kwestie. Daarna werd de vergadering door den voorz. ge sloten, waarna de 3 introducees zich als lid opgaven. Een welkom in onze geled-ren roepen wij hun toe, De secretaris. Woensdag vóór Kerstmis vergaderde de gr^nsregelings- commissie onder voorzitterschap van den Burgemeester. Voorat ging een besloten vergadering, waarin door eenige 1 den, o. a. door van Leeuwen, tal van inlich tingen werden gevraagd over al wat met de voorge stelde grensverandering in verband stond, voorzoover de ter visie gelegde stukken daarover geen opheldering gaven. De onderhandelingen met de Holl. IJzeren Spoorweg-maatschappij, de overeenkomst tot wering van besmetting van de Maas bij den Schiedamschen Water toren, de verlegging van de zalmzegenvisscherij naar grondgebied vóór 't opgespoten terrein aan de Maas bij Schiedam, de plannen voor een nieuwen haven te Schiedam, en nog eenige minder belangrijke kwesties kwamen toen ter sprake. Die inlichtingen benevens tevoren ter visie gelegde stukken bleken de commissie leden op 4 na tot de overtuiging te hebben gebracht, dat de gemeente Schiedam zonder protest en zonder benadeeli' g van haar zelfstandig eid of toekomst ontworpen wetsvoorstel konden ondersteunen. Althans in de openbare vergadering der commissie voerde alleen Herman Jansen het woord en stemden alle leden, ook onze 4 partijgenooten, vóór het ontwerp met, uitzoudering van de 4 katholieken. Het komt ons voor, dat de Schiedamsche Gemeente raad en de Schiedamsche Grensregeliugscommissie

De Moker | 1909 | | pagina 2