No. 48. ZATERDAG 30 Januari 1909. 8e Jaargang. ORGAAN der Afd. Schiedam en Vlaardingen der Sociaal demokratische Arbeiderspartij. De Moker Afdeelingsnieuws. Zorgt voor uw kiesrecht. De gemeenteraad aan het knoeien ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per kwartaal J Mj v00ruitbetaUn franco per post 30 cent j Losse nummers 2 cent. Bureau van Redaktie Gebouw „CONSTAMTIA", Boterstraat 30. Bureau van Administratie Rhoonschestraat 7boven ADVERTENTIEN: 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. Stukken voor 't eerstvolgend nummer moeten uiterlijk Woensdag a, s. 's middags 12 uur in het bezit der Redactie zijn. is eiken Zaterdag verkrijgbaar: Te Schiedam: Beierlandschestraat 1. Nieuwsticht N. Z. 32. Zalmstraat 22. „Constantia", Boterstraat 30. Te Vlaardingen W. de Gast, Callenburgstraat 56. Aan bovengenoemde adressen worden ook abonne menten aangenomen. De abonné's worden verzocht bij adresverandering daarvan kennis te geven aan de Administratie. Kiezerskweek. De commissie tot inschrijving van kiezers hondt iederen avond zitting in „Constantia" van 8 tot 10 uur. Partijgenooten en geestverwanten, zorgt dat velen daar heen gaan om zich te laten inschrijven! HET BESTUUR. Congresvoorsteiien. Partijgenooten, die voor het a.s. Paasch-Congres voorstellen wenschen.te doen, wordt verzocht, die schrif telijk met eenige toelichting in te dienen bij den secre taris M. J. van Dijk (Kreupelstraat 22) uiterlijk 7 Februari a.s. Later ingekomen voorstellen kannen niet in behandeling worden genomen. HET BESTUUR. Progressieve Contributie-lieffing. Volgens opdracht der afdeeling zal het bestnnr een ontwerp maken eener progessieve contribntie-heffing. De invullingsbiljetten, dezer dagen verzonden, worden uiter lijk 3 Februari terug verwacht in de bus van „Con- stantia" of bij den secretaris. HET BESTUUR. Afdeelings-Brochuren- en Boekhandel. Partijgenooten en Geestverwanten, Steunt onze zaak door uw brochures en boeken te bestellen bij onze afdeelings-brochuren en boekhandel. De winst komt in de kas der afdeeling ot wordt gebruikt voor het gratis verspreiden van geschikte propaganda- lectnur. Zorgt dus voor veel bestellingenGij kunt die op schiitt richten aan mijn adres, Kreupelstraat 22, of 's avonds opgeven aan het buffet in „Constantia". De afdeelings-brochurenhandelaar, M. J. van Dijk. Belastingkiezers. Wie Rijks-belasting (personeele-, grond-, bedrijts- en vermogens-belasting) betaalt en zijn aanslag over 1908 vóór 1 Februari 1909 heeft voldaan, komt vanzelf op de kiezerslijst. Heeft men dien aanslag vóór 1 Februari niet voldaan, dan kan men nog op de kiezerslijst komen indien men vóór 1 Baart alles afdoet en het voldaan bewijs op 't ge meentehuis vertoont. Is men in 1908 uit een andere gemeente gekomen, dan moet men zijn voor voldaan geteekend aanslag biljet uit die gemeente vóór 15 Februari op het gemeentehuis laten zien anders wordt men niet op de kiezerslijst ingeschreven. Alleen door aangiften tusschen 1 en 15 Februari kunnen op de kiezerslijst geplaatst wordenj Examenkiezers. Voor dezen is in de gemeente waar zjj wonen éénmaal aangifte voldoende. Bij ver huizing naar een andere gemeente moeten zij zich op nieuw opgeven. Woningkiezers. Wie te Schiedam minstens f 1.75 per week verwoont en niet meer dan éénmaal in 1908 is verhuisd, kan zich tusschen 1 en 15 Februari als kiezer laten inschrijven. Loonkiezers. Wie ten minste f9.peruyeek^ij?, dient en van 1 Januari 1908 tot 31 Januari \99(9«^'; meer dan tweemaal van werkgever (geefster)^ wisseld, kan zich als loonkiezer laten inschrijven. Wie het vorige jaar als loonkiezer ingeschreven was en ook na weer daarvoor in de termen valt, krijgt een nader in te vullen biljet thuis er moet daarvoor dan verder zorgen. Mocht men zulk een biljet niet bjj tjjds krijgen, dan kan men 't aan 't Stad,mis gaan halen. Spaarbankkiezers. Wie ten minste f 50.op Rjjks- ot Nutsspaarbank hebben staan, zijn kiezer maar moeten zich als zoodanig opgeven. Ueeftyd. Ieder die uiterlijk 15 Mei a. s. den 25-jarigen leeftpd heeft bereikt, en aan een der boven genoemde voorwaarden voldoet, kan kiezer worden voor de Tiveede Kamer en voor de Provinciale Staten. Voor het kiezer schap voor de gemeente wordt bovendien nog vereischt, dat men in de plaatselijke direkte be lasting aangeslagen is in de 2e klasse of hooger (aan slag 2e klasse f 2.—.) Arbeiders, zorgt voor uw kiesrecht! De wet op het arbeidscontract bewijst U in dezen tijd op afdoende wijze, hoe de wetgever solt met Uw belangen en rechtenZorgt dat geen enkele arbeider, die in de termen valt, verzuimt zich op de kiezerslijst te laten plaatsen Op voor Uw kiesrecht! In zijn laatste zitting bpgon de gemeenteraad de be handeling van de ontwei pen tot reorganisatie dei- Arbeidsbeurs en tot instelling van een gemeentelijk werkloozenfonds. Zooa's bekend is werd het eerste ingediend door het tegenwoordige bestuur van de Arbeids beurs en de Commissie tot bestrijding der werkloosheid te zamen, en het tweede door de laatste Commissie alleen. B. en W. hadden een en ander aan die ontwerpen verknoeid. De Raad is met knoeien doorgegaan. Om de beteekenis der verknoeiïngen goed te begrijpen, moet men er zich wel rekenschap van geven, dat die beide ontwerpen de voorstellen en wenschen inhielden van de geheele georganiseerde arbeidersmassa van Schie dam. De Schiedamsche Bestuurdersbond, Patrimonium en R. K. Volksbond waren door hun vertegenwoordigers tot een volledige overeenstemming gekomenzoo en niet anders moesten de voorstellen en wenschen der arbeiders luiden. De Gemeenteraad heeft op voorbeeld van B. en W. eenige der allerbelangrijkste voorstellen en wenschen der arbeiders geschrapt en vervangen door arbeiders-vijandige bepalingen. De Raad heeft zijn klassekarakter ook nu weer vertoond, opnieuw tot nadeel en hoon van de arbeiders. De tegenwoordige Arbeidsbeurs voldoet in 't geheel niet aan haar eischen. Dat wordt door iedereen erkend. De hoofdfout was, dat er niet de geringste band bestaat tusschen de tegenwoordige Arbeidsbeurs, de vakvereeni gingen en de patroonsorganisaties. Het ontwerp tot reor ganisatie hief die hoofdfout op door een stevigen band te leggen tusschen de Beurs, de vakvereenigingen en de patroonsorganisaties. En volkomen logisch ging dat ontwerp daarbij uit van den thans bestaanden toestand en noemde het de bestaande organisaties, die voor de samenstelling van het bestuur in aanmerking moeten komen, met name. B. en W. en de Gemeenteraad wisten het blijkbaar beter dan de onmiddellijk-belanghebbenden zelf en hebben in hun hooge wijsheid dien vasten band weer verbroken en de heele organisatie van de Arbeidsbeurs weer op losse schroeven gezet. De Arbeidsbeurs zal dus blijven kwijnen en niet zullen unnen voldoen aan de eerste eischen. Nog veel erger is het, wat B. en W. en de Raad hebben durven bestaan tegenover het artikel uit het ontwerp, waarin de tusschenkomst -van de Arbeidsbeurs in gevallen van werkstaking en uitsluiting wordt ver boden. Dit artikel, voorgesteld door de gezamenlijke vertegenwoordigers van alle aróeiJers-organisaties, is er door B. en W. en de Raad uitgelicht en vervangen door een artikel, dat de Arbeidsbeurs wel gerechtigt tot het leveren van onderkruipers enz.... Voor geen enkele goede vakvereeniging is het nu mogelijk meer, zich met de Arbeidsbeurs in te laten. Moedwillig hebben B. en W. en de Raad zelf den band weer doorgesneden, die de Commissie voorgesteld had tusschen de Arbeidsbeurs en de onmiddellijk-belang hebbenden te leggen. Dit is wel de meest brutale klassewetgeving, die men zich denken kan Door deze volledige verknoeiing van de Arbeidsbeurs is het werkloozenfonds, dat volgens de genoemde ont werpen met de Arbeidsbeurs verbonden zou worden, ook gedeukt. De bedoeling was, dat Arbeidsbeurs en Werkloozenfonds in hun practische actie elkander zouden aanvullen. Dat is nu niet mogelijk meer, nu de Arbeids beurs geheel verknoeid is en onaannemelijk is geworden voor iedere goede vakvereeniging. Het werkloozenfonds is nu een ding in de lucht ge worden, zonder eenig organisch verband met andere daarbij behoorende instellingen. Dat kan immers nooit iets goeds opleveren En in de bepalingen van dit werkloozenfonds is men zelfs aan 't knoeien getogen op een schrikbaarlijke manier. Zelfs de afdeelingen van landelijke vakbonden wil men de toetreding tot het gemeentelijk werkloozen fonds trachten te beletten. Vijandschap tegen de arbeiders organisatie, haat tegen de groeiende vakvereenigingen, spreken uit zulke feiten, en niets anders. De verordening is nog niet in stemming gekomen, er moeten nog pogingen worden bedacht om er nog meer aan te verknoeien. Ook wij hadden gehoopt, dat de raad nu ook eens iets in 't belang der arbeidersklasse zou willen doen. Maar de Raad heeft de vaan van den klassenstryd in zijn meest verbitterenden machtsvorm omhoog ge stoken. Ons goedWij zien niet op tegen dien strijd Ons antwoord zal niet uitblijven En natuurlp moest ook het ingestelde bureau voor de statistiek worden geschrapt. Dat werd immers te duur Telkens trachten de burgerpartijen iedere maatschap pelijke wetgeving en iedere maatschappelijke instelling ten behoeve der arbeiders op te schuiven, uit te stellen of at te stemmen met het argumentdat men niet over voldoende gegevens beschikt en dat dus iedere maat regel een sprong in het donker is. Maar wanneer er een voorstel wordt gedaan om die gegevens langs sta- tistischen weg te verzamelen, dan besluiten die zelfde burgerpartijen geen bureau van statistiek in te stellen. Zoo blijven de „gegevens" ontbreken en kan men op grond van het ontbreken dier gegevens iederen Steunt de uitgesloten metaalbewerkers van Klep te Breda t

De Moker | 1909 | | pagina 1